Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

GÖZ KALBİN ELÇİSİDİR... (1 Kullanıcı)

sumeyra

Kayıtlı Kullanıcı
İnsan nefsi, güzel şeylere bakmaya düşkündür.

Göz kalbin elçisidir. Onu vazifelendirir, araştırmaya gönderir. Güzel ve manzaralı bir şey bulmuşsa, memnuniyet duyar.

Fakat göz, birçok defa kalbin başını belaya sokar. Zira öyle güzellikleri haber verir ki; ne hepsini elde etmeye, ne de ayrılıklarına tahammülüne kalbin gücü yeter.

Bakışlarını Allah ın izni haricinde salıverenlerin hasretleri, devamlı olur. Çünkü bakmak, sevgiyi doğurur.Ve kalp, bir alakaya sahip olur. Sonra bu alaka kuvvetlenir, vurgunluk derecesine varır ve kalbi kaplar. Göz, bakmaya devam ettikçe vurgunluk hali kalpten arınmayacak bir sevgi halini alır. Sonra, bu aşırı sevgi aşka döner ve çılgınlık halini alır. Artık kalp, köle olmuştur ve layık olmayana kulluk yapmaya başlar. Bütün bunlar, bakmanın cinayetleridir. Bir emir iken, şimdi bir esirdir o.

Kalp, düştüğü haller için, gözden dert yanar. Göz ise, Ben senin memurundum. Der

Bana vazife veren sen değil miydin?

Bütün bunlar, Allah ın sevgi ve bağlılığından boş kalan kalplerin belasıdır. Kalp Allah ı sevmek için yaratılmıştır. Bu yüzden sevgilisi O değilse, kulluğu başkasınadır...

dost_37

Kayıtlı Kullanıcı
RE: GÖZ KALBİN ELÇİSİDİR...

ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM.ALLAH RAZI OLSUN.SELAM VE DUA İLE...

Zinnire

Kayıtlı Kullanıcı

Allah bizim gözleri haramlardan çekindirip hep güzel şeylere yöneltir inşallah.........

tebessum

Kayıtlı Kullanıcı

Göz bizlere verilen nimetlerin en önemlilerinden.Bu nimetleri allah yolunda değerlendirelim kardeşler.Allah razı olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt