Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

görüşlerinize ihtiyacım var!!! (1 Kullanıcı)

imported_hazal_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm
benim adım Hazal. sizleri tanıdığım için mutluyum. bİlgisayara girme alışkanlığım pek fazla yok. Yalnız sizlere danışmak istediğim bir konu var. Benim genellikle akraba ilişkilerim iyidir. Fakat ailem ile Merve yengemin arası pek güzel değil. yani merve yengem nasıl desem örnek vererek söyleyim, anneannemin ölümünün 4.gününde süslenip püslenip düğüne gitmişti. öyle bir insan. merve yengemin 2 kızı 1 oğlu var. benim kuzenlerim. kuzenlerimle hiçbir zman çok çok yakın olmadık. ama çok uzakta kalamadık. et tırnaktan ayrılmaz sonuçta. kuzenim gökçe benden 1 yaş büyük. sürekli olarak erkek arkadaş değiştiriyordu. ben alışık olmadığım için çok yadırgıyordum. bu zamanda bu kadar erkek arkadaşı doğru bulmuyordum. ilk elini tutan ilk helalinin eşin olması lazım sonuçta. kısacası kuzenimin bu davranışlarından aşırı rahatsızlık duyuyordum. bir süre sonra kuzenimle tartıştık. öyle büyük bir tartışma değil elbette. atışma diyelim. gökçenin bu sürekli erkek arkadaş değiştirmeleri facebookta duvarına erkeklere ilanı aşkları bir süre sonra büyük kuzenim ferhat abininde dikkatini çekince ferhat abim durumu bana söyledi. gökçe ne hale gelmiş böyle falan dmeye başladı. ben de gökçenin anne ile babası ile konuşmaya karar verdim. annem de gökçenin bu halini beğenmediği için o da benimle beraber durumu annesine babasına açıklamaya karar verdi. fakat keşke açıklamaz olaydık. ailede çok büyük tartışmalar çıktı. babası büyük tepki gösterince gökçe ağladı. kardeşi odaya kendisini kapattı o da ağlamaya başladı. Allah'tan küçük erkek kardeşleri evde değildi. olayın olduğu 5 ay oldu. şimdi düşünüyorum. iyi ki söylemişim. neden diye sorarsanız zaman kötü. kuzenimi korumak adına yaptığım bu hareket onu üzsede şimdi o berbat günden eser yok. hem onu zamana karşı korumak istedim hem de biraz içimde intikam hissi de vardı sanırım. sizden saklasam Allah'tan saklayamam. inkar edemem. şimdi vicdan azabı duyar gibi oluyorum. keşke söylemeseydim diye. ama belki söylemeseydim gökçe bu zamane kız davranışlarına devam edecekti. o zaman söylediğimde biraz intikam hissi vardı içimde. yok değil. şimdi vicdan azabı duymam doğru mu? yani sizce söylemekte doğru mu yaptım?

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Öncelikle HOGELDİNİZ...
Üyeliğiniz hayırlı ve daim olsun inşallah kardeşim...

Hani o meşhur hadis–i şerif vardı ya;

Sizden kim bir kötülük görürse, önce eliyle düzeltsin, buna gücü yetmezse diliyle düzeltsin. Buna da gücü yetmezse, içinden buğzetsin/muhalefet etsin/gönlünden imanî tepkisini koysun. Fakat bu gönülden tepki de imanın en zayıf halidir.”

Görünen ve işlenen bir çirkinliğe müminin nasıl bir tepki koyulacağını, bu hadis–i şerifte Hz. Peygamber (as) haber verirken bir sıralama şekli de belirliyor.

Hadis–i şerifte “münker” olarak ifade edilen kötülük, gerek Kur’an’da ve gerekse de hadis–i şeriflerde “maruf” karşıtı olan herşeydir.

Genel manada “maruf” iman olduğuna göre, zıttı olan “münker” en yerinde manasıyla küfür demektir.

Biraz daha umumileştirerek söylersek, “münker”; Allah ve Resulü’nün hoşnut ve razı olmayacağı her türlü söz ve harekettir diyebiliriz.

Hadiste müminin “münker” karşısında nasıl bir tavır koyacağı da sıralanmıştır.

a– eliyle düzeltmek,

b– diliyle düzeltmek.

c– kalpten buğzetmek/nefret.

Eliyle düzeltmeyi, ille de vurmak, kırmak, çekmek, koparmak şeklinde anlamak gerekmez.

“El ile düzeltmek” bir manada “münker” aleyhine eldeki bütün imkanları seferber edip, yerine “marufu” yerleştirme anlamına gelir.

“Dil ile düzeltmek”, nasihattir, sohbettir, yazmaktır–çizmektir, konuşmaktır, anlatmaktır.

İmanın en zayıf hali olarak kabul edilen “kalpten buğzetmek/nefret etmek, karşı gelmek, tiksinmek, hoşlanmamak...” en kolayıdır, bu sıralamanın. En kolayı ve değersizi.

Rabbim bizleri her türlü günahlardan ve kötülüklerden korusun inşallah...
Selam ve DUA ile
...

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
salam aleykum... kardeş yaşınız 13 yazıyor...eğer 13 yaşınız varsa ve siz bu düşncedeyseniz afferim size...maşllah...bu yaşta bu olgunluk çok güzel..Allah sizi dinine yardım eden kullarindan etsin...yaptığın da zaten kötü bir şeyn yokdur...niyyetini hep yenile Allah için yap ne edersen..isteyeceyin zaman Allah dan iste...

"ilk elini tutan ilk helalinin eşin olması lazım sonuçta" bu düşünce şeklini hep muhafaza et...Allah a hiç bir şeyi ortak koşma, namazi dosdoğru kıl ve güzel şekilde örütün...Allah yardımcınız olsun kardeşim

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
cok güzel cevaplar vemişsiniz

Allah razı olsun güzel bilgilendirme :)

imported_hazal_

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun. çok teşekkür ederim. insan ara sıra yanlış yaptığını düşünüyor işte. belki aile arasında kötü şeyler yaşanmasaydı ben şimdi vicdan azabı duymayacaktım. vicdan azabı duymam sadece aile arasında yaşanan tatsızlık değil bu yaptığım şeyi yaparken intikam duygumunda olmasıydı. görüşleriniz için tekrar teşekkür ederim.
hoşbulduk. pek bilgisayarla aram yok ama girebildiğim kadar girer o güzel islam bilgilerinizden yararlanırım inşallah.

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykum selam. Öncelikle hoşgeldiniz.

Unutamaka gerekir ki, her iş allah katında bir zamana bağlıdır. Senin ailesine söylemen bu olayların olması kaderdir. Cenabı allahınrızasıdır. O dilemeseydi bunlar zaten olmazdı. Yerinde bir karar vermişsin. Ne yazik ki ahir zamandayız. Şeytanın boyunduruğu altında çok mümin var. O kardeşimizde yolundan dönsün. İçinde ne intikam, nede haset biriktirsin. Tövbe edip rabbine yönelsin. Görelim mevlam netler, neylerse en güzelini eyler.

imported_hazal_

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykum selam. Öncelikle hoşgeldiniz.

Unutamaka gerekir ki, her iş allah katında bir zamana bağlıdır. Senin ailesine söylemen bu olayların olması kaderdir. Cenabı allahınrızasıdır. O dilemeseydi bunlar zaten olmazdı. Yerinde bir karar vermişsin. Ne yazik ki ahir zamandayız. Şeytanın boyunduruğu altında çok mümin var. O kardeşimizde yolundan dönsün. İçinde ne intikam, nede haset biriktirsin. Tövbe edip rabbine yönelsin. Görelim mevlam netler, neylerse en güzelini eyler.

Allah razı olsun. teşekkür ederim.

imported_hazal_

Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle HOGELDİNİZ...
Üyeliğiniz hayırlı ve daim olsun inşallah kardeşim...

Hani o meşhur hadis–i şerif vardı ya;

Sizden kim bir kötülük görürse, önce eliyle düzeltsin, buna gücü yetmezse diliyle düzeltsin. Buna da gücü yetmezse, içinden buğzetsin/muhalefet etsin/gönlünden imanî tepkisini koysun. Fakat bu gönülden tepki de imanın en zayıf halidir.”

Görünen ve işlenen bir çirkinliğe müminin nasıl bir tepki koyulacağını, bu hadis–i şerifte Hz. Peygamber (as) haber verirken bir sıralama şekli de belirliyor.

Hadis–i şerifte “münker” olarak ifade edilen kötülük, gerek Kur’an’da ve gerekse de hadis–i şeriflerde “maruf” karşıtı olan herşeydir.

Genel manada “maruf” iman olduğuna göre, zıttı olan “münker” en yerinde manasıyla küfür demektir.

Biraz daha umumileştirerek söylersek, “münker”; Allah ve Resulü’nün hoşnut ve razı olmayacağı her türlü söz ve harekettir diyebiliriz.

Hadiste müminin “münker” karşısında nasıl bir tavır koyacağı da sıralanmıştır.

a– eliyle düzeltmek,

b– diliyle düzeltmek.

c– kalpten buğzetmek/nefret.

Eliyle düzeltmeyi, ille de vurmak, kırmak, çekmek, koparmak şeklinde anlamak gerekmez.

“El ile düzeltmek” bir manada “münker” aleyhine eldeki bütün imkanları seferber edip, yerine “marufu” yerleştirme anlamına gelir.

“Dil ile düzeltmek”, nasihattir, sohbettir, yazmaktır–çizmektir, konuşmaktır, anlatmaktır.

İmanın en zayıf hali olarak kabul edilen “kalpten buğzetmek/nefret etmek, karşı gelmek, tiksinmek, hoşlanmamak...” en kolayıdır, bu sıralamanın. En kolayı ve değersizi.

Rabbim bizleri her türlü günahlardan ve kötülüklerden korusun inşallah...
Selam ve DUA ile
...

bu dil bana biraz ağır olmuş ama yinede çok teşekkür ederim :)

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
bu dil bana biraz ağır olmuş ama yinede çok teşekkür ederim :)

Kardeşim vicdan azabı çekmeyin Müslümanın yapması gerekeni yapmışsınız :)

Malesef herkezce özellikle tv ve arkadaşça normal kabul edilip özendirilip üstüne sözde sevgilisi olmayanın anormal sayıldığı bir dönemde yaşıyoruz :(

çok sevdiğim sınıf arkadaşlarımdan bir tanesi onun sözde sevgilisinin arkadaşına erkek arkadaş arıyorlar bana diyor .
ama önemli nokta şuki kız imam hatip e gidiyor demekki ailesi düzgün insanlar bu çocuk niye böyle oldu ?
Bunu biraz dikkat edelim diye yazdım.
Arkadaşıma da birşey diyemedim :( sizin yaptığınızı yapamadım.

imported_hazal_

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeşim vicdan azabı çekmeyin Müslümanın yapması gerekeni yapmışsınız :)

Malesef herkezce özellikle tv ve arkadaşça normal kabul edilip özendirilip üstüne sözde sevgilisi olmayanın anormal sayıldığı bir dönemde yaşıyoruz :(

çok sevdiğim sınıf arkadaşlarımdan bir tanesi onun sözde sevgilisinin arkadaşına erkek arkadaş arıyorlar bana diyor .
ama önemli nokta şuki kız imam hatip e gidiyor demekki ailesi düzgün insanlar bu çocuk niye böyle oldu ?
Bunu biraz dikkat edelim diye yazdım.
Arkadaşıma da birşey diyemedim :( sizin yaptığınızı yapamadım.

vicdan azabı çekmemin nedeni sadece aile arasında çıkan tartışmalar değil ki :( o zamanlar intikam duygusuda vardı içimde. belki intikam duygum olmasa söylemezdim ailesine :(

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
vicdan azabı çekmemin nedeni sadece aile arasında çıkan tartışmalar değil ki :( o zamanlar intikam duygusuda vardı içimde. belki intikam duygum olmasa söylemezdim ailesine :(

Bird şöyle bakalım olaya :)
bu yaşta böyle tecrübe edindiniz birdaha yapmazsınız İNŞAALLAH :)
Hem tevbe eden (birdaha yapmayan) hiç günah işlememiş kimse gibidir :)

imported_hazal_

Kayıtlı Kullanıcı
Bird şöyle bakalım olaya :)
bu yaşta böyle tecrübe edindiniz birdaha yapmazsınız İNŞAALLAH :)
Hem tevbe eden (birdaha yapmayan) hiç günah işlememiş kimse gibidir :)

bana çelişkili gibi geldi sözleriniz. iyi yapmışsınız doğru yapmışsınız demiştiniz şimdi günah işlememiş gibi olur diye şeyler söylüyorsunuz. pek anlamadım ama yine de tşk ederim

suda

Kayıtlı Kullanıcı
herşey çok güzel

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Ya Rabbi sen zor durumda olan olan kardeslerimize yardim eyle onlari istikamet üzere olan salih kullarindan eyle... Amin

sanem1

Kayıtlı Kullanıcı
beni de evlendiriyorlar ne yapayım kabul edeyimmi onu hiç sevmiyorum fikrinize ihtiyacım var

Sevmediğiniz biri ile evlenmenizi buradaki hiç kimse size tavsiye etmez. Sevmeyerek, huzursuz bir evlilik yapmak hiç kimse istemez. kararlarınızı bu yönde vermenizi temenni ediyorum. Allah yardımcınız olsun.

T

tevbekarım

beni de evlendiriyorlar ne yapayım kabul edeyimmi onu hiç sevmiyorum fikrinize ihtiyacım var
selamün aleyküm
sevmediğiniz insan Hak Tealanın rızasını gözeten namazını kılan yalanı dolanı olmayan eş dost çevresinde güvenilir olarak bilinen biriyse ben tanımanızı tavsiye ederim hani hayır bildiklerimizde şer şer bildiklerimizde hayır vardır düsturuyla belki sevceksiniz belki Allah u Tealanın rızasını kazanmanızda size yardımcı olacak ...biz bilemeyiz Allah bilir siz Allah rızasını gözeterek O nun rızasını aramaya niyet edin inşallah size en güzeli nasip olur.selam ve dua ile.

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
bana çelişkili gibi geldi sözleriniz. iyi yapmışsınız doğru yapmışsınız demiştiniz şimdi günah işlememiş gibi olur diye şeyler söylüyorsunuz. pek anlamadım ama yine de tşk ederim

Çok özür dilerim kardeşim ben senin yazını okurken intikam yerini atlamışım gözümü uçurmuşum yani :).
intikam yerini görmemişim ilk olarakda bana cevap olarak yazdın sandım.
şimdi sana bir çelişki daha geliyor :)
gerçekten çok karışık bir durum :)
Ameller niyetlere göredir senin niyetinde hem iyilik var hem imtikam var. (yaptığın şeyde doğru)
İmtikan ayrı bir konu ama intikam düzen bozacağından oda yasak, belli çerçeveleri var "adalet gözütülerek" .
çok değerli abilerimiz ablalarımız benim düşündüğümü düşünemeyecekmi demekki kardeşim senin vicdan azabı çekmene gerek yok :)

imported_hazal_

Kayıtlı Kullanıcı
Çok özür dilerim kardeşim ben senin yazını okurken intikam yerini atlamışım gözümü uçurmuşum yani :).
intikam yerini görmemişim ilk olarakda bana cevap olarak yazdın sandım.
şimdi sana bir çelişki daha geliyor :)
gerçekten çok karışık bir durum :)
Ameller niyetlere göredir senin niyetinde hem iyilik var hem imtikam var. (yaptığın şeyde doğru)
İmtikan ayrı bir konu ama intikam düzen bozacağından oda yasak, belli çerçeveleri var "adalet gözütülerek" .
çok değerli abilerimiz ablalarımız benim düşündüğümü düşünemeyecekmi demekki kardeşim senin vicdan azabı çekmene gerek yok :)

estağfirullah en özrü insanlık hali :)
çok teşekkür ederim. yani benim demek istediğim intikam hissime rağmen yaptığım doğru muydu... görüşlerini bildiren herkese teşekkür ederim Allah razı olsun

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt