Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Görmediklerimiz, duymadıklarımız (2 Kullanıcı)

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Aişe validemizin hizmetçisi Ümmü Dürde anlatıyor:

Bir gün Aişe (r.a.)’a yüz bin gümüş para getirildi. Paranın hepsini dağıttı. Kendisi oruçluydu.
Ben; "Dağıttığın o paradan bir gümüş ayırarak et aldırıp onunla iftar edebilirdin" dedim.
O; "Daha önce hatırlatsaydın öyle yapardım." karşılığını verdi.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. İsa (a.s) bir gün bir hastaya rast geldi. Hasta adam hem felçli, hem cüzzamlı, hem de alaca hastalığından ıstırap çekiyordu ve üstelik gözleri de görmüyordu. Buna rağmen adam hiçbir şikâyet etmeden, “Allah’a hamd olsun. Rabbim birçok insanın uğradığı dertlerden beni kurtardı” diye şükretmekteydi.

Hz. İsa (a.s) sordu: “Nedir o dertler?”
Adam şu güzel cevabı verdi:
"Ya İsa, neler olacak, Allah’ı tanımamak, O’na inanmamak. Rabbime şükrolsun ki beni zatını tanımama bilgisizliğinden kurtarıp marifet kaftanıyla şereflendirdi."

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Ebedi saadeti, fani dünyada arayıp arzulamak, gafletin ve akılsızlığın en koyu halidir

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Yaprağa yeşili katan, dalda (odunda) meyveyi yaratan, gülde kokuyu unutmayan yalnızca sensin Ya Rabbi!

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Bir yolcu; üç beş günlüğüne misafir olarak kalacağı otel odasına valizler dolusu elbise ve eşya ile gitse; Beş günün sonunda ise her şeyini otel odasında bırakıp evine dönse akıllıca bir iş yapmış olur mu?...

İşte; Dünya hayatımız, ahiret hayatımızın yanında göz açıp kapamak kadar kısa sayılır.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Bir gün İbn-i Sina, bir münazara sırasında Ebu Said Ebu’l Hayr’a: ‘’Allah kâinatın neresinde?’’ diye bir soru sorar. Ebu Said bu soruya, Allah’ın mekândan münezzeh oluşuna bir misal olarak şu cevabı verdi:

‘’Ey İbn-i Sina! Sen hekimsin. Ruhun vücudunun neresinde olduğunu söyle, ben de sana Allah’ın kâinatın neresinde olduğunu söyleyeyim.’’

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaş seni Allah’ı zikretmekten hangi şey alıkoyuyorsa hakikatte asıl sevdiğin şey o’dur.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Şeytan malı ya israf ettirir veya cimrilik ettirir. Hayra harcamaktan alıkoyar. Yoksul olursun, elin daralır diye korkutur. Sadakanın malı azaltmayacağı ise ayet-i kerimede şöyle bildirilmiştir.

“Mallarını Allah yolunda harcayanların hali, yedi başak bitiren ve her başağında yüz dane bulunan bir tohuma benzer. Allah dilediğine daha fazla da verir.” (Bakara Suresi, 261)
Peygamber efendimiz (a.s.m.), yemin ederek: ‘’Sadaka vermekle mal azalmaz’’ buyurdu.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Erdeşir adında bir zat Arap hekimlerinden birine yemek yemekle ilgili olarak:

“Efendim bir günde ne kadar yemek yemek gereklidir,” diye sorunca, hekim:
“Yüz dirhem kâfidir,” diyerek cevap verir.
Erdeşir :
“İyi de efendim, bu kadarı insana nasıl kuvvet verir ki,” deyince hekim:
“Bu kadar yemek seni sırtında taşır ki bu da senin yaşaman için gerekli olandır. Ancak bundan fazlasını yersen, bu sefer sen onu sırtında taşımış olursun,” diye cevap vermiş.

“Ey yemek adabını bilmeyen kişi! Bilesin ki yemek; yaşamak ve Allah’ın nimetlerini şükür ile anlamak içindir. Oysa sen yaşamayı, yemek içindir diye düşünüyorsun.”

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Evliya’nın üç özelliği vardır; Takva, edep ve ibadet.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Hayatlarında bir gün dahi oruç tutmayan gafiller, Ramazan ayında tutulan orucun bütün yemeklerden ve içeceklerden daha leziz bir tat olduğunu maalesef asla bilemeyecekler.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Hiçbir Mal sizin değil,
Neyi bölüşemiyorsunuz?

Hiçbir Can sizin değil,
Niçin dövüşüyorsunuz?

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Âdem (a.s) emir üzerine Mekke’ye gelip Kâbe’yi inşa edince: "Ya Rabbi her işçinin ücreti olur, benimki nedir?" diye sordu. Cenab-ı Hak, onun isteğini sorunca Hz. Âdem (a.s) dedi ki; “Ya Rabbi zürriyetimden her kim günahlarını benim itiraf ettiğim gibi ikrar ederek bu beyte gelirse, onları mağfiret eylersin.” Cenab-ı Hak da; “Evet istediğin olacaktır.” buyurdu.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
İnsan, tevhid ehli olmak ve şirke düşmemek için şöyle düşünmeli:

Şu el benim malım değil emanet.
Şu kolu gövdeme ben takmadım.
Bu gözleri de ben yapmış ve yüzüme yerleştirmiş değilim.
Bütün organlarım böyle. Hepsi ilahi birer mucize ve Rahmani birer ihsan. Bunların hiçbiri benim kendi malım değil.
Ölüm anına kadar bunları kullanacak ve kullanım şeklinden de imtihan olacağım. Sonunda imtihan evrakını masaya bırakıp sınıftan ayrılan bir öğrenci gibi, bedenimi terk edip berzah âlemine göçeceğim.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Hüseyin r.a. bir adamın kendisi hakkında hoşlanmadığı bir şeyler konuştuğunu öğrenir. Bunun üzerine, içi taze hurmalarla dolu bir tepsi hazırlayıp adamın evine gelir ve kapıyı çalar. Kapıyı açan adam, Hz. Hüseyin’i bir tepsi hurma ile karşısında görünce hayret eder. “Ey Peygamber torunu! Bu nedir?” diye sorar.
Hz. Hüseyin de şöyle der:
“Bunu al, sana getirdim. Hakkımda kötü konuşarak iyiliklerini bana hediye ettiğini öğrendim; ben de yaptığın iyilik karşılıksız kalmasın diye sana bunları getirdim.”

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Bir gün Abdullah ibn Mübarek r.a.’a sorulur:

Size göre kâmil insanlar kimlerdir?
İbn Mübarek:
İlmiyle amel eden ihlâs sahibi âlimlerdir.
Peki, sizce gerçek hükümdarlar, yöneticiler kimlerdir?
Dünya sevgisini kalplerine koymayıp, zühd sahibi olanlardır.
Peki, sefil olanlar kimlerdir?
İbn Mübarek r.a. bu soruya da şu cevabı verdi:
İlmini, amelini ve dinini kullanarak dünyalık peşinde koşan kimselerdir.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Süleyman (a.s.) Hüdhüd kuşunu Sebe Kraliçesi Belkıs’a gönderdiği zaman, bütün kuşlar Hüdhüd’e çıkışırlar:

“Sakın Belkıs’ın ülkesine gitme! Yolda seni keskin nişancılar mutlaka vurup öldürürler.”
Hüdhüd onlara cevaben:
“ Avcılar benim kılıma bile dokunamazlar, zira benim yanımda besmele var.” der.
Gerçekten de hepsi birbirinden keskin nişancılar, Hüdhüd’ü hedef almışlar fakat vuramamışlardır. Hüdhüd sağ salim görevini yapıp Hz. Süleyman’ın (a.s) mabedine geri dönmüştür.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
Edep konuştuğun zaman dilini korumaktır; yalnız kaldığın zaman da kalbini korumaktır.

Edep senden üstün olana hürmet etmek, senden aşağı olana şefkat etmek, dengin olanlarla da güzel geçinmektir.
Edep dili tutmak, korumak, nefsi küçültmek, kalbi temizlemektir.
Arifin edebi, her edebin üstündedir. Çünkü manevi bilgisi onun kalbini terbiye eder.

KRMUS

Kayıtlı Kullanıcı
iz-birakan-sozler.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt