Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Fikirlerinize ihtiyacım var (1 Kullanıcı)

doctor-

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,ben yeni üyeyim. Sizinle bir sorumu paylaşmak istiyorum.

14 yaşlarındayken 100 dolar gibi bir para almıştım ablamdan habersiz. Bu yaptığım ilk ve son oldu. Bunu yaptığım için senelerdir pişmanım.

Şimdi size sorum ise şu... Bu hatamdan dolayı pişmanlık duyuyorum senelerdir.Bunu nasıl telafi edebilirim? Bu durumu ablama anlatsam belki güler geçer,üstünde çok durmaz. Ama ben güvenini elbette ki kaybederim.Gizli gizli o parayı yerine koyarak mı, ya da farklı bir yöntemle o parayı nasıl onlara geri verebilirim? Yoksa sadece tövbe mi etmeliyim?
Ne yapmalıyım,bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa ve beni yönlendirirse çok memnun olurum. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler...

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum,

Bu işin üç boyutu var kardeşim.Birincisi habersiz aldığınız malın kesin iadesi lazım.İkincisi bu malı iade ederken haber vermeniz lazım.üçüncüsü ise malın sahibinden hakkını helal etmesi için talepkar olmanız lazım.
Bu üç şeyden birincisi dünyevi,ikincisi vicdani,üçüncüsü ise uhrevi hallerinin tatmini içindir.üçünden birini noksan yaparsan eğer hayatında bir noksanlık her zaman olacaktır.
Henüz 14 yaşında yaptığınız bir hatadan dolayı ablanız tarafından mazur görülüp, ''O zamanlar çocuktu belki acil bir ihtiyacı vardı...'' diye düşünülerek affedilme olasılığınız yüksektir,belkide dediğiniz gibi gülüp geçecektir.

bu konu hakkında söyleyeceğim bu kadar.Selam ve dualarımızla...

doctor-

Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkür ederim cevabınız için, Allah razı olsun.

Fakat demişsiniz ya, malı iade ederken haber vermeniz lazım diye. Bunu farklı bir şekilde veremezmiyim? Yani zamanında o parayı çaldığımı itiraf etmem muhakak gerekiyormu?

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkür ederim cevabınız için, Allah razı olsun.

Fakat demişsiniz ya, malı iade ederken haber vermeniz lazım diye. Bunu farklı bir şekilde veremezmiyim? Yani zamanında o parayı çaldığımı itiraf etmem muhakak gerekiyormu?

Size hakkının helal edilebilmesi için buna sebep olan hususu mağdurun dinen bilmesi gereklidir,eğer bilmezse neyi niçin helal ettiğini nasıl bilecek,yada sen nasıl emin olacaksın sana hakkını helal ettiğini,ancak şöyle olabilir.
Abla ben sana nasıl bir zarar verirsem vereyim bana geçmişteki bütün haklarını helal edermisin diye sorarsın.
Oda sana seni mesele hakkında sıkıştırmadan ,Elbette sana,üzerindeki bütün haklarımdan dolayı hakkımı helal ettim derse,işte bu durumda hem o olayı bilmeden hakkını helal eder,hemde sen mutlu olursun,ama ablanın karakterini bilemem belki inatcı bir yapısı varsa olayı irdelerse sana kalmış birşey,bence ablanın şahsiyetine göre bu dediğimi yapabilirsin.
Ablan meseleyi bilmesede sana bütün haklarımı helal ettim derse o zamanda olur.
Ama sen yine parayı aldığın gibi yerine koy ki;vicdanın rahat etsin.
Selamlar...

doctor-

Kayıtlı Kullanıcı
Çok ama çok teşekkürler gerçekten. Uzun zamandır bunun olabilirliği,olması gerekeni nedir bunu arıyordum. Gerçekten çok yardımcı oldunuz.

Saygı ve selamlarımı sunarım...

hanife deniz

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum Kardeşim,
Üyeliğiniz hayırlı olsun inş. Bak işte burası böylr güzel bir yer,böyle güzel,bilgi sahibi,her an yardıma hazır kardeşlerimiz var.allah onlardan razı olsun.Burada olmaya devam edip sitemizi tanımanızı tavsiye ederim,gerçekten çok güzel ve özel bir yer.
Selam ve Dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt