Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ezan Okunurken Neler yapılır.. (1 Kullanıcı)

Mekkavi

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.ibrahimbeser.com
B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
Esselâmu aleykum.

Konu : Ezan Okunurken Neler yapılır..

“ (Peygamber s.a.v.) Müezzin ezan okur iken şahadet bölümünde: Ben de, ben de, derdi.” ( Faydul kadir hadis no 6724)

Yukarıdaki 6724 nolu Peygamber s.a.v.’in sahih hadisi şerifi ezan okunurken ve ezan sonrası yapılan duaların faziletine işaret etmektedir.

Şöyle ki: Ezan başlayınca susmak, okunan ezanın çağrısına cevap vermek. Müezzinin söylediği kelimeleri aynen içinden tekrar etmek de çok sevaptır.

İşte yukarıdaki hadisi şerifte; müezzin ‘Eşhedü enlâilâha illâllah’ (Allahtan başka ilâh olmadığına şahadet ederim) deyince Peygamber s.a.v. ben de, ben de diyerek yanıt verirmiş.

Ancak, ezandaki ‘Hayyâ alessalâh’ ve ’Hayyâ alalfelâh’ buyruklarında aynı kelimeler tekrar edilmez. Bunların yerine ‘Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh’ denir.

Sabah namazı ezanında ise müezzinin ‘Essalâtü hayrun minen nevm’ (Namaz uykudan daha hayırlıdır) Deyince, ‘Sadakta ve natakta bilhak’ (evet doğruyu söyledin ve hak olanı ifade ettin denir.

Okunan ezana yukarıdaki yanıtları veren mümin ayrıca ezanın sonunda bir de vesile duâsı okursa daha çok sevap alır. Hem de Efendimiz (s.a.v.)'in şefaatine Allah’ın izni ile nâil olur.

“Vesile Cennetin en yüksek derecesidir. Ondan daha üstün makam yoktur. Allah’a bana vesileyi vermesi için dua edin.” ( Faydul kadir hadis no 9674 )

“Müezzini işitirseniz aynısını tekrarlayın bana salavat getirin. Salavat getirene Allah on misli sevap verir. Ve benim için Allah’tan vesileyi isteyin. Çünkü vesile Cennette Allah’ın bir kuluna nasip olacaktır. (yüce Allah’tan) Dilerim ki oda bana nasip olur. Kim bana vesile için dua ederse ona şefaatim helâl olur.” ( Faydul kadir hadis no 702 )

Vesile duası şöyledir: her ezandan sonra okunursa çok sevap kazandırır; Allahümme rabbe hazihiddaveti ttammeti vessalatil kaimeh, âti seyyidina muhammeden el vesilete, vel fadilete, veddereceterrafia, vebashu makaman mahmuden ellezi vaaddehu inneka lâ tuhlifu lmiad. Velhamdulillahi rabbilalemin.

Türkçe anlamı: Allah’ım ey bu tam davetin ve kılınacak namazın Rabbi, Muhammed s.a.v.’e Vesileyi, fazileti ve yüksek dereceyi ver Onu kendisine vaadettiğin Makam’ı Mahmu’da ulaştır Şüphe yok ki, sen vadinden dönmezsin. Hamd (övme ve övülme) Âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur.

“ Ezanı işitirsen Allah’ın çağrısına cevap ver.” (Faydul kadir hadis no 689 )

(Ezana kulak ile çağrı vermek, müezzinin söylediklerini tekrarlamaktır. Beden ile çağrı vermek ise camiye gidip cemaatle namaz kılmaktır. Burada esas olan hem kulak hem de beden ile cevap vermektir.)

Yüce Rabbim hepimizi Kuran ve peygamber yolundan ayırmasın. Hepimize dünya ve ahiret güzellikleri nasip etsin. Hepimizi peygamberimiz s.a.v. me Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar. Hoşça kalın. Mekkavi…

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt