Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

evlenmek <3 (1 Kullanıcı)

suda

Kayıtlı Kullanıcı
bencede yaşı evlenmek için çok küçük değil bu yaşta evlenipte mutlu olanlar çok

gülkoksam

Kayıtlı Kullanıcı
esracım sanırım 17 yaşındasın...yaşın birhali küçük evlilik için..ama malesefki ailesi ile sorun yaşayıpta evliliğe sığınır çoğu kız...nediyelim inşallah tez vakitte hayırlı kısmet bulup evlenirsin inşallah..evlilik duası nette çok var bir araştır ...40 gün 4000 kere ya vedud esmasını çekersen 6 ay içinde evleneceğin kişi karşına muhakakkak çıkarmış..bunu söylemek istedim

mezunsözel

Kayıtlı Kullanıcı
17-18 yaşında biri için "evlenebilir,yaşı küçük değil" denmesini anlayamadım doğrusu..Canım senin bir mesleğin var mı?Öğrenimini tamamladın mı? Allah korusun yarın birgün eşinden de hoş olmayan şeyler görürsen ne yapacaksın?Bunun garantisi yok çünkü,bir insanla aynı eve girmeden anlayamassın..Yeri geliyor anne baba abi kardeşten en büyük darbeler yeniyor.El oğluna ne denli güvenilir tartışılır..

mezunsözel

Kayıtlı Kullanıcı
Evlenmek için eğer 17 yaş erken olsa idi Allah zülcelal insanlarda buluğu daha ileriki bir yaşta olacak şekilde yaratabilirdi.
Mevcut yaş insanın evlenmeye uygun olduğunu gösterir.

Malesef günümüzde insanların bu yaşlara kadar hatta daha ileriki bir yaşlara kadar çocuk muamelesi gördüğü için insanlar büyümekte sorun yaşıyor.Beden olgunlaşıyor ama malesef beyinler çocuk kalıyor.İnsanı hem aklen hel bedenen aynı düzlemde olgunlaşabilmesi için Nebevi bir eğitimin şart ve kaçınımaz olduğunu herkesin anlaması gerekiyor.

Ortalama büluğ çağı 14-15 diye bakarsak demekki -sizce- 14 yada 15 yaşında evlenilebilir ne de olsa Allah onu o yaşta evlensin diye baliğ etti!!!!
Evet 17-18 yaşındaki bir insan ÇOCUKTUR..O en güzel çağında zira.Akranları "yarın ne giysem,nereye gitsem" diye düşünüp gezip eğlenirken ve de okulunu okuyup meslek sahibi olup ayakları üzerinde dururken O neden evlensin...
Bir evi geçindirmek kolay mı?Artık geçim zorlaştı.Babadan kalma bir zenginlik yoksa tek maaş ile ev geçindirmek çoook zor...
Hadi evlendi,ya eşinden memnun değilse,adamın garip hareketlei ortaya çıktıysa,şiddet varsa hakaret varsa ne olacak peki?
Boynunu bükecek mecburen..Çünkü ailesi de kabul etmeyecek.."Dulsun,millet ne der ben bakamam" diyecek!Acı ama geçek....Ve o hanım mecbur boyun eğecek..Sonra o huzursuz ortamda bir çok psikolojisi bozuk evlat yetişecek
.Ve onlardan da topluma Hayır gelecek!!!!
OLayın vehametini sosyal ekonomik ve psikolojik yönleriyle açıklamaya çalıştım.Ayrıca erkek olduğunuz için boşa doluya sallıyorsunuz gibi geldi....Kurtulmak için evlenilmez maddi manevi alanda kendine denk birini bulur yüreğin ve de ailen evet derse evlenirsin....

cemcemil

Kayıtlı Kullanıcı

Ortalama büluğ çağı 14-15 diye bakarsak demekki -sizce- 14 yada 15 yaşında evlenilebilir ne de olsa Allah onu o yaşta evlensin diye baliğ etti!!!!
Evet 17-18 yaşındaki bir insan ÇOCUKTUR..O en güzel çağında zira.Akranları "yarın ne giysem,nereye gitsem" diye düşünüp gezip eğlenirken ve de okulunu okuyup meslek sahibi olup ayakları üzerinde dururken O neden evlensin...
Bir evi geçindirmek kolay mı?Artık geçim zorlaştı.Babadan kalma bir zenginlik yoksa tek maaş ile ev geçindirmek çoook zor...
Hadi evlendi,ya eşinden memnun değilse,adamın garip hareketlei ortaya çıktıysa,şiddet varsa hakaret varsa ne olacak peki?
Boynunu bükecek mecburen..Çünkü ailesi de kabul etmeyecek.."Dulsun,millet ne der ben bakamam" diyecek!Acı ama geçek....Ve o hanım mecbur boyun eğecek..Sonra o huzursuz ortamda bir çok psikolojisi bozuk evlat yetişecek
OLayın vehametini sosyal ekonomik ve psikolojik yönleriyle açıklamaya çalıştım.Ayrıca erkek olduğunuz için boşa doluya sallıyorsunuz gibi geldi....Kurtulmak için evlenilmez maddi manevi alanda kendine denk birini bulur yüreğin ve de ailen evet derse evlenirsin....

yeni olmasan yusuf hakkında bunları yazmazdın kardeş tanısan niyetine göre yorumun çok değişirdi :)

_YUSUF_

Yönetici

İnsan dünyaya gezip tozmak için gelmedi.İnsan kendi yaşantısını başkasının yaşantısına endekslemez.İnsan varsayımlarla hayatını düzenleyemez.İnsan ölçileri islamdır.Malesef yaptığınız yorumlar tamami ile nefsinize dayalı hiçbir tutarlı yanı olmayan yorumlar.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
evlilik için ideal yaş oranı nedir?

kız küçük erkek en az 5 yaş büyük.

yaşıt evlilikler iyi degildir.

18 yaşındaki bir kız için yaş idealdir.

23 yaşında bir eş onun için daha iyidir.

mezunsözel

Kayıtlı Kullanıcı
İnsan dünyaya gezip tozmak için gelmedi.İnsan kendi yaşantısını başkasının yaşantısına endekslemez.İnsan varsayımlarla hayatını düzenleyemez.İnsan ölçileri islamdır.Malesef yaptığınız yorumlar tamami ile nefsinize dayalı hiçbir tutarlı yanı olmayan yorumlar.

nefsani veya ruhani orası tartışılır..Ama insan dünyaya evlenmek için de gelmedi..Bunlar varsayım değil hayatın gerçekleri.Eğer bu ülkede yaşıyorsanız size bişeyleri izaha hiç lüzum yok.Ayrıca muhatabım da konu sahibidir...

_YUSUF_

Yönetici
nefsani veya ruhani orası tartışılır..Ama insan dünyaya evlenmek için de gelmedi..Bunlar varsayım değil hayatın gerçekleri.Eğer bu ülkede yaşıyorsanız size bişeyleri izaha hiç lüzum yok.Ayrıca muhatabım da konu sahibidir...

Evliklik sünnettir yani islamdandır.Kişinin durumuna göre vacip bir hal bile alabilir.
Ve eygamberde sizin gibi düşünüp putçuluğa hayasızlığa çocukların diri diri gömülmesine, içkiye, fuhuşa, kısaca olmaması gereken herşeye hayatın gerçekleri deseydi.Bizlerde lata uzzaya tapıyor olurduk.Siz Kur'anı ve sünneti hakkı ile biliyor olsaydınız bu tür şeyleri izaha gerek olmazdı.
Ayrıca konu sahibine yazıyorsanız benim yazımdan değil konu sahibinin yazısından alıntı yapın

mezunsözel

Kayıtlı Kullanıcı
Evliklik sünnettir yani islamdandır.Kişinin durumuna göre vacip bir hal bile alabilir.
Ve eygamberde sizin gibi düşünüp putçuluğa hayasızlığa çocukların diri diri gömülmesine, içkiye, fuhuşa, kısaca olmaması gereken herşeye hayatın gerçekleri deseydi.Bizlerde lata uzzaya tapıyor olurduk.Siz Kur'anı ve sünneti hakkı ile biliyor olsaydınız bu tür şeyleri izaha gerek olmazdı.
Ayrıca konu sahibine yazıyorsanız benim yazımdan değil konu sahibinin yazısından alıntı yapın
Ehli sünnetim hamdolsun farzı vacibi de iyi bilirim sayısız kere fıkıh usulü fıkıh siyer kitabı hatmettim çok şükür..
Farkındaysanız Sakın kimse evlenmesin!demedim.Herşeyin bir oluru vardır.Vakti vardır.Anlamıyorum başka bir gezegenden mi bağlanıyorsunuz buraya..Ameli bir mevzuyu nasıl itikad gibi çok hassas bir mevzu üzerine kıyas edebildiniz!Ne alaka!
Tekrar ediyorum Evlenmek tabiki sünnettir hatta nefsinden korkan için vaciptir.Ama bu 17 yaşında olmamalı..Etrafta çocuk gelinler görmek istemiyoruz.!

_YUSUF_

Yönetici
Ehli sünnetim hamdolsun farzı vacibi de iyi bilirim sayısız kere fıkıh usulü fıkıh siyer kitabı hatmettim çok şükür..
Farkındaysanız Sakın kimse evlenmesin!demedim.Herşeyin bir oluru vardır.Vakti vardır.Anlamıyorum başka bir gezegenden mi bağlanıyorsunuz buraya..Ameli bir mevzuyu nasıl itikad gibi çok hassas bir mevzu üzerine kıyas edebildiniz!Ne alaka!
Tekrar ediyorum Evlenmek tabiki sünnettir hatta nefsinden korkan için vaciptir.Ama bu 17 yaşında olmamalı..Etrafta çocuk gelinler görmek istemiyoruz.!
Ehli sünnetim demekle ehli sünnet olunmuyor malesef.
Ben yazdıklarınızın farkındayım ama siz farkında değilsiniz.Ben de herkes 17 yaşında evlensin demedim evlenmesinde hiçbirsakınca yoktur hatta istiyorsa evlenmelidirde dedim.Bunu şart olarak sunmadım.Hemde sünnettir.
Herşeyin bir oluru vardır doğrudur.İşte ehli sünnet inancıda herşeyin olurunu sünnete ve Kur'ana dayandırır.Ve evlilik hususundada bunu gözeterek erken evlenilmesinde bir mahsur görmediği gibi sünnet olduğundan teşvikte edilmektedir.
Madem siyer okuyorsunuz!! Hz.Aişe efendimiz peygamber efendimizle evlendiğinde kaç yaşındaydı söyleyin?
Amel ile itikad birbirini tamamlar.Eğer amelinizde doğru itikat yoksa amel amel olmaktan çıkar.
Bu olayın itikatla alakasınıda anlamamanıza şaşırmadım.
Bu konuda Allah celle celaluhu bir yasak getirmişmi hayır.
Peki Peygamberin sa ve ashabın sünnetinde varmı var.
İnsan bu yaşta hayatından sorumlumudur evet.
İnsan bu yaşta baliğmidir evet.
İnsan bu yaşta çocuk yapabilirmi evet.
İnsan bu yaşta rızkını kazanabilirmi evet.
O zaman evlilik için hiçbir engel yoktur
Bunun gibi birsürü madde sıralanabilir.
Allah zülcelal bu konuda herşeyi uygun olarak yaratmışken ve olmaması için hiçbir neden yokken
ve peygamberin sünneti iken sizin bu konudaki inancınız bu yaşta olamaz ise böyle bir inanç Allah'ın c.c ve peygamberin sa getirdiği inanç ile ters düşer.Buda itikadi bir yanılgıdır ve İman amel ilişkisine bir örnek olur.
Desenizki ''olabilir evlenebilir ama günümüzün dünyasında olmasa daha iyi olur'' o zaman ameli bir yanlış olur derdik.Fakat bu cümleleriniz
Evet 17-18 yaşındaki bir insan ÇOCUKTUR

bu konuda yanlış bir inaçta olduğunuzu gösterir.

Bu arada bu gezegenden bağlanıyorum.

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Allah yardımcınız olsun psikolojik bir durum.Tabi ki dua önemlidir önemlidir ama fiili duayı unutmamak gerekir.

Nefis eğer baskın olmaya başlarsa ruhu galebe çalmaya başlar,yani nefis ve ruh hep savaş içindedirler.Nefis yer yer olur ruha galip gelmeye başlar ki ruh bu bedenden kaçmak ister.Şöyle düşünebiliriz ,bir kafesin içinde bir aslan ve siz.Peki ne yapmak gerekir ?

Ruhumuza yardımcı olmak için yani nefisle mücadele için büyüklerimizin yaptığı uygulamalar,

Az uyku
Az yemek (Midenin üçte biri yemek,üçte biri su diğer üçte biri boş kalacak)
Az konuşmak

Eğer bunları yapabilirseniz nefis ruhla uğraşmak yerine açlığını düşünecek yahut uykuyu düşünecek böylece ruhunuz sakinleşip huzur bulmaya başlayacak.Kısaca kafesde ki aslan bir kediye dönecek.

Slm ve Dua ile..

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Sanırm forumda evlilik yaşı tartışılıyor bizim haddimize değil karışmak ama konuya katkı olması açısından bir şeyler yazalım.

Öncelikle evlilik yaşı şudur diyemeyiz lakin burada iki yaş söz konusudur birincisi ruhun yaşı ikincisi beden yaşı.

Kız evladı ona bakan Veli kişiye Allah'ın bir emanetidir.Veli kişi bu emaneti İslam dairesinde Allah'ın rızasını kazanmak adına yetiştirmeye çalışır ki onu hem dünyevi zorluklara karşı ve ahirete karşı hazırlar.Bu hazırlıklar bittiğinde Veli olan kişi eğer kızının evlenip yuva kurabileceğine karar verirse bu emaneti uygun bulduğu bir başkasına devir eder yani emaneti kızın evleneceği kişiye teslim eder.

Slm ve Dua ile..

mezunsözel

Kayıtlı Kullanıcı
Ehli sünnetim demekle ehli sünnet olunmuyor malesef.
Ben yazdıklarınızın farkındayım ama siz farkında değilsiniz.Ben de herkes 17 yaşında evlensin demedim evlenmesinde hiçbirsakınca yoktur hatta istiyorsa evlenmelidirde dedim.Bunu şart olarak sunmadım.Hemde sünnettir.
Herşeyin bir oluru vardır doğrudur.İşte ehli sünnet inancıda herşeyin olurunu sünnete ve Kur'ana dayandırır.Ve evlilik hususundada bunu gözeterek erken evlenilmesinde bir mahsur görmediği gibi sünnet olduğundan teşvikte edilmektedir.
Madem siyer okuyorsunuz!! Hz.Aişe efendimiz peygamber efendimizle evlendiğinde kaç yaşındaydı söyleyin?
Amel ile itikad birbirini tamamlar.Eğer amelinizde doğru itikat yoksa amel amel olmaktan çıkar.
Bu olayın itikatla alakasınıda anlamamanıza şaşırmadım.
Bu konuda Allah celle celaluhu bir yasak getirmişmi hayır.
Peki Peygamberin sa ve ashabın sünnetinde varmı var.
İnsan bu yaşta hayatından sorumlumudur evet.
İnsan bu yaşta baliğmidir evet.
İnsan bu yaşta çocuk yapabilirmi evet.
İnsan bu yaşta rızkını kazanabilirmi evet.
O zaman evlilik için hiçbir engel yoktur
Bunun gibi birsürü madde sıralanabilir.
Allah zülcelal bu konuda herşeyi uygun olarak yaratmışken ve olmaması için hiçbir neden yokken
ve peygamberin sünneti iken sizin bu konudaki inancınız bu yaşta olamaz ise böyle bir inanç Allah'ın c.c ve peygamberin sa getirdiği inanç ile ters düşer.Buda itikadi bir yanılgıdır ve İman amel ilişkisine bir örnek olur.
Desenizki ''olabilir evlenebilir ama günümüzün dünyasında olmasa daha iyi olur'' o zaman ameli bir yanlış olur derdik.Fakat bu cümleleriniz
Evet 17-18 yaşındaki bir insan ÇOCUKTUR

bu konuda yanlış bir inaçta olduğunuzu gösterir.

Bu arada bu gezegenden bağlanıyorum.
Sen kimsin yahu!Münker misin Nekir misin?!Benim itikadımı yargılayacak.Çok iyi bi şey yazdığını mı düşünüyosun sen!Ehli sünnet olmamı nasıl yargılayabilirsin SANANE!Dinimiz böyle bağnaz düşünceler sebebiyle tam manasıyla anlaşılamıyor işte..İşine mi gelmedi,ver odunu!İtikaına ameline ehline sünnetine ver yansın.........Kimsin sen kimsin?Forumun ameli itikadı sana mı kaldı.çok iticisin.Dini böyle tebliğ edemessin.Kaldı ki bana asla.Ben dinimi biliyorum.Erkek olmasan bu kadar rahat konuşamassın!Tabi 17 18 yaşında çocuklar gelsin evlensin sizle!işinize gelir..Hz Aişe nasıl bir misaldir yahu!Bu nasıl bir teşbihtir!!Hz Aişe hanımlara ait hükümleri yaymak için 12 sinde evlendi..Zira P.E hanımlara herşeyi açık açık söyleyemezdi.Bu zamanda böyle bişeye lüzum yok!Dini öğrenmek isteyen Kitap sünnet ve icma ile amel eder zaten!!!!Nefsinizle konuşmayın!Hadi verin kızınızı 17 yaşında 16 yaşında!Bir insanın tek gayesi evlilik midir?Sakın bir daha hakaret etmeyin bana!

gülkoksam

Kayıtlı Kullanıcı
evlişik yaşı tartışılıyor sanırım bence bayan erkekten en az 2 yaş küçük olmalı...

_YUSUF_

Yönetici
Sen kimsin yahu!Münker misin Nekir misin?!Benim itikadımı yargılayacak.Çok iyi bi şey yazdığını mı düşünüyosun sen!Ehli sünnet olmamı nasıl yargılayabilirsin SANANE!Dinimiz böyle bağnaz düşünceler sebebiyle tam manasıyla anlaşılamıyor işte..İşine mi gelmedi,ver odunu!İtikaına ameline ehline sünnetine ver yansın.........Kimsin sen kimsin?Forumun ameli itikadı sana mı kaldı.çok iticisin.Dini böyle tebliğ edemessin.Kaldı ki bana asla.Ben dinimi biliyorum.Erkek olmasan bu kadar rahat konuşamassın!Tabi 17 18 yaşında çocuklar gelsin evlensin sizle!işinize gelir..Hz Aişe nasıl bir misaldir yahu!Bu nasıl bir teşbihtir!!Hz Aişe hanımlara ait hükümleri yaymak için 12 sinde evlendi..Zira P.E hanımlara herşeyi açık açık söyleyemezdi.Bu zamanda böyle bişeye lüzum yok!Dini öğrenmek isteyen Kitap sünnet ve icma ile amel eder zaten!!!!Nefsinizle konuşmayın!Hadi verin kızınızı 17 yaşında 16 yaşında!Bir insanın tek gayesi evlilik midir?Sakın bir daha hakaret etmeyin bana!

Hakaretmi!! Bana karşı yazdıklarınız ne acaba.Hem hakaret edeceksiniz hem hakaret etme diyeceksiniz yuh yani.
İşinize gelmediğinden sen kimsin sen nesin diyerek yanlışlığınızı örtmeya çalışacaksınız.
İşkembe-i kübradan konuşmuyoruz.Sen sünnette olan birşeyi hor göreceksin bağnazlık diyeceksin sünneti aşağılayacaksın sonrada ehli sünnetim diyeceksin.Sizin demenize bakılırsa Peygamber evlenilebilecek biryaşta olmayan biri ile islami tebliğ edebilmek için erken evlendi üstelik başka eşleride varken bunları o eşleri ile yapamadı öylemi.Erken evlenebilme eğer sadece peygamberin sa kendine has bir durum olsa idi bu ya sünnetle ya vahiy ile belirtilirdi.Bu zamana kadar bırakılıp sizin fetva vermeniz beklenmezdi.Varsa böyle birşey koyun ortaya herkes faydalansın.
Yoksa kendi kafanıdan saçamalamayı bırakın
Evet bu forumun ehlsünnet savunucusuyum itirazınmı var.

Biz kimseyi 17 yaşında evlenin dedikmi yazılarıdamı okumuyorsunuz.
17 yaşında evlenilenibilir dedik evlenmek isteyenede mani olunmaz dedik.Sünnetede uygundur dedik.
Demediğimiz bir şeyi dedi demeyin ve hakarette etmeyin.

ibn Abdilvahhab

Kayıtlı Kullanıcı
Bir insanın çocukluk dönemi onun buluğa ermesi ile(Allah'ın belirlediklerine göre ) son bulur...
Türkiye Cumhuriyetine yasalarına göre Çocukluk dönemi 18 yaşına girince son bulur...
Amerikadaki eyalet yasalarına göre 21 yaşına girince son bulur...

O zaman soralım kimin görüşünü esas almamız gerekiyor ?

A) Allah'ın dediği doğdurur onun için buluğu esas alacaz
B ) Türkiye Cumhuriyetinin belirlediği doğrudur onun yasalarını esas alacaz(yani 18 yaş)
C) Amerikan Ayaletlerinin belirlediği doğrudur onun yasalarını esas alacaz (yani 21 yaş )

Yukardaki Şıklardan hangisini seçiyorsunuz ?

Bİr soru daha sorayım aşağıdakilerden hangisini kabul ediyorsunuz?

A) Buluğ yaşına eren kişi sonra Zifaf yapabilir(İslamın görüşü)
B ) 17 yaşını Doldurmuş kişi Zifaf yapabilir(Türkiye Cumhuriyetinin Görüşü)
C ) 16 yaşına girmiş kişi Zifaf yapabilir(Amarika eyaletlerinin görüşü)

Yukardaki Şıklardan hangisini seçiyorsunuz ?

özgeöz

Yasaklı Kullanıcı
selamu aleykum. Allahu Teala kitabında peygamberiniz size güzel bir örnektir diyor. dolayısıyla çok küçük yaştaki ebubekir kızı ayşeyle evlenmesinde eğer bir yanlış olsaydı veya kendisinden 20 yaş büyük bir kadınla senelerce evli kalmasında bir yanlış olsaydı Rabbi elbette uyarırdı veya onu örnek almamızı istemezdi.. bu devirde bana da hiç mantıklı gelmiyor, hele ki kendi küçük kız kardeşimi düşününce aklım almıyor erken yaşta evliliği ama kabul edelim peygamber böyle yapmış arkadaşlar..

mezunsözel

Kayıtlı Kullanıcı
selamu aleykum. Allahu Teala kitabında peygamberiniz size güzel bir örnektir diyor. dolayısıyla çok küçük yaştaki ebubekir kızı ayşeyle evlenmesinde eğer bir yanlış olsaydı veya kendisinden 20 yaş büyük bir kadınla senelerce evli kalmasında bir yanlış olsaydı Rabbi elbette uyarırdı veya onu örnek almamızı istemezdi.. bu devirde bana da hiç mantıklı gelmiyor, hele ki kendi küçük kız kardeşimi düşününce aklım almıyor erken yaşta evliliği ama kabul edelim peygamber böyle yapmış arkadaşlar..

kesinlikle ona sözüm yok zaten Özge

evlenmesin de demiyorum babası veriyorsa!! evlenir tabi!

ama öyle bir konuşuyoki birileri resmen teşvik ediyo

gelmiş bana amel fıkıh iğtikad öğretiyo sanki ona kaldı

ben 13 yaşında kuranı kerimi ilmihali hatmettim ona mı kaldı benim itikadım

işte böyleleri yanlızca klavye başından konuşurlar....

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt