Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

EVLENİLECEK KADIN (1 Kullanıcı)

Ahmed_1907

Kayıtlı Kullanıcı
EVLENİLECEK HANIM

Hazreti Ömer zamanında da kadılık yapmış olan meşhur, Kadı Şüreyh'e birgün bir genç gelerek evlenmek istediğini ve fakat evleneceği kadının tahsilli ve şehirli olmasını istediğini bildirerek nasihatta bulunmasını istedi.

Kadı Şüreyh, o gence Müslümanın evinin cennet olduğunu ve Hazreti Resûlüllah'ın böyle buyurduğunu naklederek başından geçen evliliği şöyle anlattı:

-Gençtim, artık evlenme zamanımın da geldiğini düşünmeye başlamıştım. Birgün Benî Mahzun kabilesinin çadırlarının önünden geçerken bir kız görüp, ona talip oldum. Kız babası kısa bir tetkikten hemen razı olup işi bitiriverelim dedi.

Kısa zamanda düğünler yapıldı, dualar edildi ve evlilik hayatına ilk adımımızı atmış olduk. Fakat çok geçmeden beni bir pişmanlıktır almıştı. Çünkü ben bu bir köylü kızıdır, üstelik tahsil de görmemiş, bununla ben nasıl geçinebilirim diye düşünüyor bu kararımdan dolayı son derece pişman oluyordum.

Çok geçmeden bizim hanım birgün bana şu sözleri söyledi:

- Efendi! Sen alim ve şöhret sahibi bir kimse imişsin. Ben ise yaylalarda gezen şehir hayatından anlamayan bir köylü kızıyım. Aslında cen kendine göre bir evlilik, ben de kendime göre bir hayat kurmalı idim, ama kader bizi birleştirdi. Cenabı Allah benim gibi bir köylü kızını senin gibi bir şöhretli alime nasip etti. Şimdi sen bana benim bilmediğim tarafları anlat ki, ben onlara dikkat edeyim, mesela; senin evine benim sülalemden kimler gelebilir, senin akrabalarından kimleri misafirliğe alayım, kimleri kabul etmeyip onlara karşı soğuk davranarak eve gelmemelerine mani olayım dedi.

Ben kadının bu anlayışı karşısında düşündüklerimden dolayı pişman olup:

- Hatun sen bana öyle şeyler söylüyorsun ki, eğer bunları hakkiyle yaparsan beni bahtiyar edeceksin, dedikten sonra:

- Dindar olmayan hiçbir kimseyi eve almayacaksın, dindar olanlardan da senin tarafın çok çok gelmesin, benim tarafımdan ise; şu, şu şahıslar gelmesinler, şunlar ise hiç gelmesinler diye gerekli talimatı verdim. Tam bir sene huzur içinde yaşadım. Bir sene sonra fetva dairesinden eve döndüğümde evde son derece mütesettire bir hanım görüp kim olduğunu sordum. Hanım annesi olduğunu söyledi. Kayın validem olduğunu öğrenince elimden gelen hürmeti esirgemedim. Bir müddet sonra kayın validem bana:

-Oğlum hanımından memnun musun? Diye sordu. Ben:

-Allah senden razı olsun, kızınızdan çok memnunum. Bu zamana kadar hiçbir şikayetim olmadı, diyerek memnuniyetimi izhar ettiğimde, kayın validem bana şunları söyledi:

- Oğlum kızımdan tabii ki memnun olacaksın. Çünkü biz onu cennette büyüttük. Evimiz Resulüllah'ın bildirdiği gibi bir cennetti. Kur'an ahlakından başka birşey öğretmedik ona... Yine de sen hanımın üzerindeki otoriteni eksik etme! Çünkü kadınlar iki sebepten hemen şımarıverirler: Birincisi ona olan sevgini yüzüne söylediğinde, ikincisi ise bir hayırlı evlat dünyaya getirdiklerinde. (1)
B)B)B)B)B)B)B)B)

--------------------------------------------------------------------------------

Kaynak:
1) Büyük Dini Hkayeler, İbrahim Sıddık İmamoğlu, Osmanlı Yayınevi

dun_bugun_senin

Kayıtlı Kullanıcı
RE: EVLENİLECEK KADIN

allah razı olsun kardesım senden cok gusel bı paylasımdı alaha emanet olasın hersey gönlünüzce olsun...

lana

Kayıtlı Kullanıcı

Selamunaleyküm kardeşim, saolasın paylaşımından dolayı...Selametle kalın...B)

Ahmed_1907

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH HEPİMİZDEN RAZI OLSUN İNŞALLAH...

Zafer

Yasaklı Kullanıcı

kardeş paylaşımın için çok teşekkür ederim sağolB)B)B)

DIDEM

Kayıtlı Kullanıcı

ASLINDA BİZ BAYANLAR İÇİN DERS ALINACAK BİR YAZI..
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM...B)

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı

evt arkadaşlar bız ler kı hemen okumus kulturlu dıye on yargılı davranmamalıyız onemlı olan iç güzelliktir . paylaşım için ayrıca teşekkürler allah razı olsun

kevser61

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH razı olsun güzel olanı paylaştıkca daha da güzeleşir..B)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

Kur'an ahlakının kişiye kazandırılmasının getirdiği güzel sonuçlar anlatılmış, hepimizin bu güzel ahlaka sahip müslümanlar olmamız dileğiyle.. teşekkürler paylaşımınız için.. selam ve dua ileB)B)B)B)B)

gaffursamil

Kayıtlı Kullanıcı

öncelikle selamün aleyküm
insanların ders alabileceği güzel bir yazıydı ama insanlar sevdiklerine sözle olsun davranışla olsun bunu karşısındakine söylemeli ve de hissettirmelidir...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt