Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? (1 Kullanıcı)

hanimeli

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum abi
faydalı paylaşım için teşekkür ederiz..
Rabbim evi olmayanlara hayırlısıyla nasip etsin İnşallah..

ben tapuyla ilgili bir şey sorsam bilginiz var mı acaba?
miras kalan tarlaların veya arazilerin tapusunu varisler üzerine alırken istedikleri şekilde paylaşma hakları var mıdır? Yani bunu kim belirler?

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

Selamun Aleykum abi
faydalı paylaşım için teşekkür ederiz..
Rabbim evi olmayanlara hayırlısıyla nasip etsin İnşallah..

ben tapuyla ilgili bir şey sorsam bilginiz var mı acaba?
miras kalan tarlaların veya arazilerin tapusunu varisler üzerine alırken istedikleri şekilde paylaşma hakları var mıdır? Yani bunu kim belirler?

hanımeli kardeşim;

Mirasçılar öncelikle VERASET BELGESİ çıkarttırmak zorundalar Sulh Hukuk Mahkemesinden...

Sonra hep birlikte ya da vekalet yoluyla Tapu Sicil Müdürlüklerine başvurarak İNTİKAL işlemi yaptırmak zorundalar...

İntikal işlemiyle birlikte veya daha sonra ise eğer isterlerse aralarında anlaşırlarsa, istedikleri gibi- Aksine bir Kanun yoksa- Tapu Sicil Müdürü huzunda paylaşım yapabilirler...

hanimeli

Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkür ederim bilgiler için
baya bi zormuş bu işler sağolun..

edam005

Kayıtlı Kullanıcı
mavci kardeşim bilginize emeğininize sağlık ,bizimde bir miras meselemiz vardı bu konuda yardımcı oldunuz inşallah, yukarıdaki sohbetlerde..sağolasınız..
kim istemezki,bahçeli, misler gibi çiçek kokulu evi olsun, yaşayanlar bilir tadı başkadır,,önc3eki evimiz öyleydi, gülnisa kardeşimin de dediği gibi şimdi betonlar arasında yaşıyoruz..,
olsun genede rabbim kısmet eder belki bir gün..
yüreğinize sağlık..

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

mavci kardeşim bilginize emeğininize sağlık ,bizimde bir miras meselemiz vardı bu konuda yardımcı oldunuz inşallah, yukarıdaki sohbetlerde..sağolasınız..
kim istemezki,bahçeli, misler gibi çiçek kokulu evi olsun, yaşayanlar bilir tadı başkadır,,önc3eki evimiz öyleydi, gülnisa kardeşimin de dediği gibi şimdi betonlar arasında yaşıyoruz..,
olsun genede rabbim kısmet eder belki bir gün..
yüreğinize sağlık..

Sizler de sağolasınız değerli ablamız...
Allah C.C. herkese hayırlı ve güzel olanı, gönlüne göre versin inşallah...
Allaha emanet olunuz...

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

KAT MÜLKİYETİ TAPUNUZU aldınız mı...??? :a40:

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

28 Kasım 2009 tarihine kadar Yapı Kullanma İzni alınmış fakat cins değişikliği yapılmayan konutların CİNS DEĞİŞİKLİĞİ işlemininin yapılması gerekiyor...
Yaptırmayanlar hakkında her Bağımsız Bölüm için 1000 TL. ceza verilecek...:a09:
İlgililere...

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
Bu konuda ben biraz bilgi vereyim inşallah...
Belediyelik yerlerde iskan alanına ahır, mandıra veya hayvan besi tesisleri yapılamaz.
Tersi bir durum olursa Belediye ye müracaat ederek, ihbar yaparak kaldırılmasını talep edebilirsiniz...

S.a.kardeşim.Sağolasın Allah cc sizden razı olsun.

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
28 Kasım 2009 tarihine kadar Yapı Kullanma İzni alınmış fakat cins değişikliği yapılmayan konutların CİNS DEĞİŞİKLİĞİ işlemininin yapılması gerekiyor...
Yaptırmayanlar hakkında her Bağımsız Bölüm için 1000 TL. ceza verilecek...:a09:
İlgililere...

aleykumselam mavci
o ne ki anlayamadım
cins değişikliği
bu apartman daırelerı içinde mi
her konuda cok geç kalıyorum
sonrada genelde cezalı yatırıyorum
beledıyelere mı sormak gerek
:)

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

aleykumselam mavci
o ne ki anlayamadım
cins değişikliği
bu apartman daırelerı içinde mi
her konuda cok geç kalıyorum
sonrada genelde cezalı yatırıyorum
beledıyelere mı sormak gerek
:)

Bazı konularda bilgi vereyim Hocam inşallah...

Genelde inşaatlar ARSA üzerine yapılır, İnşaat Projesine göre KAT İRTİFAKI kurulur ve herkese ait BAĞIMSIZ BÖLÜM ler belli olur...
(Mesela 3. Kat 5 nolu Bağımsız Bölüm gibi...)
BU Kat İrtifaklı tapunun alınıp satılmasında veya ipotek edilmesinde veya kredi alınmasında hiçbir engel yoktur...
Belediyeden toplu ya da ayrı ayrı YAPI KULLANMA İZNİ ( Oturma Ruhsatı ) alınarak Elektirk ve Su da bağlatılır...
Ve maalesef bu şekilde kullanılmaya devam eder...

Aslında olması gereken;
Yapı Kullanma İzni alındıktan sonra BİR(1) YIL içinde CİNS DEĞİŞİKLİĞİ işleminin yapılması gerekmektedir...
Yani ARSA üzerine yapılan binanın Kadastro Müdürlüklerine müracaat edilerek ölçülmesi ve Kadastro paftasında da gösterilmesi gerekmektedir...
Yani tapu senedindeki ARSA olan VASIF hanesinin BİNA ya ( mesela; Bodbrumlu Zemin ve 7 Katlı Betonarme Bina ) çevrilmesi gerekmektedir...
Buna CİNS DEĞİŞİKLİĞİ işlemi denmektedir...

Çoğu kişiler bunu yaptırmazlar...Bilerek ya da bilmeyerek...
Bu nedenle 28 Kasım 2007 de yürülüğe giren 5711 Sayılı Kanunun 7. ve 23. Maddeleri gereğince bu işlemin yapılması gerkemektedir...
Yapılmadığı takdirde 1000 TL. ceza alınacaktır...

Allah CC. kolaylıklar nasip etsin...

Nazar57

Kayıtlı Kullanıcı
artık istedigimiz gibi bir yerde de ev bulamıyoruz malesef. eskisi gibi olsaydı ulasım rahatlık cevreyi söz konusu edipte ev seçimine girebilirdik..

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

artık istedigimiz gibi bir yerde de ev bulamıyoruz malesef. eskisi gibi olsaydı ulasım rahatlık cevreyi söz konusu edipte ev seçimine girebilirdik..

Evet...
Çünkü insanlar çoğaldı...
Arsalar devamlı azalıyor..
Allah CC. kolaylık versin inşallah...
Gönlümüze göre, hayırlı ve güzel olanı nasip etsin Rabbimiz...

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Esselamualeykum...

Esselamualeykum...

Bugünlerde çok duyuyoruz, okuyoruz TV ve gazetelerde...
Kat İrtifakı---Kat Mülkiyeti...
Sorunu olan kardeşimiz var mı?

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

Allah CC. gönlümüzü ve mekanımızı geniş eylesin inşallah...
:a12:

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Gayrimenkulünüzü satmadan bu yazıyı mutlaka okuyun...

Gayrimenkulünüzü satmadan bu yazıyı mutlaka okuyun...

fa6d9af003601b5b0dba88faae4749b82bb754283af911e1f0437cb09983549b.jpg

OKUMAZSANIZ, ileride başınız ağrıyabilir.

Hem de öyle ağrıyabilir ki hiçbir ilaç fayda etmez.

Ağrılar içinde kıvranırken “Ben nerede yanlış yaptım” diye düşünebilirsiniz.

Sözü uzatmadan olayı iki basit örnekle anlatalım.

OYA TEYZE’NİN EVİ

Oya Teyze, Ocak 2007’de 150 bin liraya aldığı evi Nisan 2010’da, 200 bin liraya satmak için Nuri Bey ile anlaşıyor. Alıcı ile tapuya gidiyorlar. Tapu memuru evin “Emlak vergisi asgari değerini” araştırıyor ve 350 bin lira olduğunu öğreniyor.

Oya Teyze ile Nuri Bey’e;

“Bu evin, tapu harcına esas alım-satım değeri 350 bin liradan aşağı olamaz”

diyor ve her iki taraf da 350 bin lira üzerinden, ayrı ayrı binde 16.5 tapu harcı ödüyorlar. Tapu işlemleri bitiyor, Nuri Bey, Oya Teyze’ye 200 bin lirayı ödüyor ve “Hayırlı olsun” diye el sıkışıp ayrılıyorlar.

HAYRİ BEY’İN ARSASI

Hayri Bey, 2009 yılında İstanbul’da 1 milyon liraya aldığı 800 m2 arsayı, Nisan 2010’da 1 milyon 200 bin liraya satmak için Ekrem Bey ile anlaşıyor. Alıcı ile tapu işlemleri için gittiklerinde, tapudaki görevli memur;

“Bu arsanın 2010 yılı emlak vergisi m2 birim değeri 4 bin lira olarak belirlenmiş. O nedenle, tapu harcına esas satış bedelini 3 milyon 200 bin liradan aşağı gösteremezsiniz”

diyor. Alıcı ve satıcı, başka bir çözüm yolu olmadığını öğrenince, “Ne yapalım, tapu harcını 33’er bin lira fazla ödeyeceğiz demek ki” diyerek, tapu işlemlerini arsanın satış bedelini 3 milyon 200 bin lira göstererek yapıyor, harcı da bu değer üzerinden ödüyorlar.

BEKLENMEDİK SÜRPRİZ

Buraya kadar tamam. Oya Teyze ve Hayri Bey, bir miktar fazla tapu harcı ödeyip, gayrimenkullerini sattılar.

Ancak, olay bitmedi asıl film bundan sonra başlıyor!

Hasan Pulur’un ünlü fıkrasında olduğu gibi, asma kabakçı arkadan geliyor.

Oya Teyze, 150 bin liraya aldığı evi 350 bin liraya,

Hayri Bey, 1 milyon liraya aldığı arsayı, 3.2 milyon liraya,

satmış gözüküyor.

Yürürlükteki Gelir Vergisi Kanunu’na göre; gayrimenkullerin, iktisap (edinme) tarihinden itibaren 5 yıl içinde elden çıkartılmasından doğan kazanç, “değer artışı kazancı” olarak gelir vergisine tabi (Bkz. GVK Mükerrer Madde 80/6).

Böyle olunca Oya Teyze’ye yaklaşık 200 bin, Hayri Bey’e de 2.2 milyon liraya yakın kazanç çıkıyor. Bu kazancın yüzde 35’i civarında gelir vergisi ödemesi gerekiyor.

Bu olayda kazanç hesaplanırken, alış bedeli aylar itibariyle ÜFE’ye göre yükseltiliyor ve 7.700 TL’de istisna uygulanıyor.

ÇÖZÜM YOLU

Tapuda satış işlemi yapılırken, gerçek satış bedelinin tapu senedine yazdırılması yani Oya Teyze’nin 200 bin lirayı, Hayri Bey’in 1.2 milyon lira gerçek satış bedelini tapu senedine yazdırmaları mümkün. “Bu da nereden çıktı?” diyenler için açıklayalım; Maliye Bakanlığı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bir yazı gönderdi ve gerçek satış bedelinin tapu harcına esas değerin altında olması durumunda, satıcının talebi halinde gerçek satış bedelinin tapu senedinde ayrıca gösterilmesinin mümkün olduğunu belirtti (MB Özelgesi 24 Şubat 1999 Tarih ve 6604 sayılı).

Bu kadar önemli bir konu, kanunda yazmıyor, hiç değilse bir genel tebliğ ile de açıklansa daha iyi olurdu.

Şükrü Kızılot- Hürriyet

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeşlerim iyi hoş yazıyorsunuzda birde komşu alma konusuna değinin tapu kadastro vs. bunlar halledilir ama en önemlisi iyi bir konşu nasıl bulunur bunun cevabını arayalım. Selam ve dua ile

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
Ailemde bir ev istiyor ama ateş pahası bizim memlekette evler...
Allah tüm isteyenlere versin başını sokabileceği kendilerine ait bir ev.... Konu komşuya gelirse ben doğdum doğalı aynı mahallemdeyim komşu komşuyu tanıyamaz ki, haliyle kiracılar değişiyor kim iyi kim kötü anlaşılmıyor. Ama gerçekten iyi bir komşu ararsanız evvela kendinizin iyi olması lazım. mesela bir tas çorba verirseniz komşunuza bilinki size verilenlerin misli gelir. ''Ev alma komşu al'' deyimi bence günümüzde kalmadı çünkü bir çok insanın yüzü masum olabilir ama içi fesattır bunuda zaten zamanla anlayabiliyoruz... Kim olursa olsun Rabbim hep iyilerle karşılaştırsın cümlemizi.... İnşallah hepimizin gönlündeki ev hayalleri gerçek olur..... bende bahçeli ev istiyorum domates,biber ekeceğim :))

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Esselamûaleykum...

Esselamûaleykum...

Kardeşlerim iyi hoş yazıyorsunuzda birde komşu alma konusuna değinin tapu kadastro vs. bunlar halledilir ama en önemlisi iyi bir konşu nasıl bulunur bunun cevabını arayalım. Selam ve dua ile

Ailemde bir ev istiyor ama ateş pahası bizim memlekette evler...
Allah tüm isteyenlere versin başını sokabileceği kendilerine ait bir ev.... Konu komşuya gelirse ben doğdum doğalı aynı mahallemdeyim komşu komşuyu tanıyamaz ki, haliyle kiracılar değişiyor kim iyi kim kötü anlaşılmıyor. Ama gerçekten iyi bir komşu ararsanız evvela kendinizin iyi olması lazım. mesela bir tas çorba verirseniz komşunuza bilinki size verilenlerin misli gelir. ''Ev alma komşu al'' deyimi bence günümüzde kalmadı çünkü bir çok insanın yüzü masum olabilir ama içi fesattır bunuda zaten zamanla anlayabiliyoruz... Kim olursa olsun Rabbim hep iyilerle karşılaştırsın cümlemizi.... İnşallah hepimizin gönlündeki ev hayalleri gerçek olur..... bende bahçeli ev istiyorum domates,biber ekeceğim :))

İnşallah Rabbim bizleri iyi komşularla muhatab etsin...
Yeter ki bizler iyi olalım...
Ve ayrıca atalarımız boşuna dememişlerdir;
" MAL canın yongasıdır..."
Rabbim gönlünüze göre hayırlı ve güzel olanını nasip etsin inşallah...
Selam ve DUA ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt