Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ette Helal Sertifikası Alan Firmalar (1 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
aytac.jpg
AYTAÇ FİRMASI DA BEYAZ ET VE KIRMIZI ET KESİMİNDE HELAL SERTİFİKA ALDI…

Dünya Helal sertifikalama standartlarında Et ürünlerinde sağlanan mutabakat ,Türkiye’de GİMDES tarafından gerçekleştiriliyor.

Beyaz ette Beyzapiliç, Erpiliç, Kandazlar ve Yumta’dan sonra; Kırmızı ette Danet’ten sonra Aytaç Firması da kesim şartları itibari ile ihracata dönük Helal Sertifikası almış bulunmaktadır. Bu firmaların ileri et ürünleri ile ilgili Helal Sertifika çalışmaları ise devam etmektedir.

Dünya Helal sertifikalama standartlarında Et ürünlerinde sağlanan mutabakat ,Türkiye’de GİMDES tarafından gerçekleştirilmektedir.

Uluslar arası Halal Sertifikalamada çatı kuruluşu WHC, Endonezya’da MUI ve Malezya’da JAKİM, dünya Helal sertifikalama standartlarında ağırlığı olan kurumlardır. Bu kurumlar eti helal hayvanların kesiminde de Helal şartların uygulanması konusunda hassasiyet göstermektedir.

Bu kurumların standardlarında, eti helal kılınmış hayvanların kesimlerinin, dinini ve kesim şartlarını bilen ve bu konuda sertifikalandırılmış Müslüman kasaplar tarafından elle ve tesmiye(bismillahi allahuekber) söyleyerek yapılması şarttır.

GİMDES de, geçtiğimiz 4 yıl boyunca farklı kesimde ve farklı görüşte 40’ın üzerinde fıkıh ve bilim adamımızın görüşlerini alarak, ekser ulemanın mutabakatını sağlayan bir standart metnini sonuçlandırmış , ihracata dönük Helal Sertifikalama çalışmalarına bir yıl önce başlamıştı. Memnuniyetle görüyoruz ki GİMDES’in uygulamakta olduğu standartla yukarıda isimlerini saydığımız uluslar arası akreditasyonda ağırlıkları olan kurumların standartları arasında tam bir mutabakat sağlanmaktadır.

Beyaz ette ülkemizde yapılan günlük 3 milyon adet kesimin yaklaşık 700 bininin yukarıda belirtilen Helal şartlarda kesildiği GİMDES tarafından onaylanmış durumdadır. Süreç devam etmektedir. En kısa zamanda bu sayının daha büyük rakkamlara çıkacağını ümid ediyoruz.

Modernitenin dayatma ile önümüze getirdiği giyotinle kesme sisteminin fıkıh kaidelerini aşırı zorlayarak malum fetvalarla temize çıkartmanın, milyarlarca Müslümanın inanç sistemine zarar vermesi pahasına, bizim olmayan, moderniteyi ödüllendirmekten başka bir şey sağlamadığı anlaşılmıştır.

Yaklaşık 50 ülkenin Helal sertifika kurumları olarak, genellikle devletleri ve çoğunluk üretici firmaları tarafından, modernitenin karşısında, yalnız bırakılmış 2 milyar mağdur ve mazlum Müslüman tüketicinin imani haklarını öncelikle korumak zorunda olduğumuzu düşünüyoruz.

Biz bu noktada,Tüm dünya devletlerine ve üreticilerine, kıyamete kadar eskimeden devam edecek İslamın Modernitesi’ne dönmeleri çağrısını yapmak istiyoruz.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
seninde gözlerine sağlık canım

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleyküm ve Rahmetullah
Hayırlı RamazanlarB)
Ablacığım emeğine sağlık
ilk haberi alınca çok sevindim... Kaç kişiye haber verdiğimi bilmiyorum ama çok mutlu olmuştum..
sitemize eklemen çok iyi olmuş ablacığım teşekkürlerB)
hepimiz için hayırlı olsun..:a15:
selam ve baki dualarımla..​

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleyküm selam ve rahmetullah ablacım hayırlı ramazanlar ne güzel canım helal ürün haberi alınca sevinmişsin ben de okuyunca hemen paylaştım bilmeyenlerde bilsin tercihini ona göre yapsın çünkü tr de birçok domuz üretim çiftliği varmış. hayırlı akşamlar canım.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
helal serftifikasi alan firmalar daha da artar insaALLAH...
saolasin kardesim önemli bir paylasim oldu,
baki selamlar

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt