Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Et Suyu/ Bulyon Nasıl Hazırlanır (1 Kullanıcı)

Seyren

Kayıtlı Kullanıcı
Cahide
6636780699_98a87cf923_z.jpg

Dışarıdan süslü ambalajlara sarılı olarak aldığımız pek çok gıdayı kendi evimizde yapabiliyoruz. Daha önce yaptığımız onlarca gıda bunun en bariz örneği. Bugün de sizlerle et suyu bulyon yapımını paylaşmak istedim. Hazır et suyu tabletlerinde hangi kemikler kullanılıyor bilemiyoruz. Fakat içlerinde yoğun olarak MSG kullanılıyor, bu kesin. Bu yüzden aman bu tabletlerden uzak duralım.
Burada sokağın başındaki çöpün yanına her akşam kasaplar çuvalla hayvan kemiği atıyor. Fakir işini bilse fakir olmazdı diye bir söz vardır. İtibar ettiğim bir söz değil ama, ne zaman o yığınla kemiği görsem bu söz aklıma geliyor. Bu halkın hiç mi fakiri yok ki, hala üzerinde et kalıntıları olan bu kemiklerin yüzüne bakmıyorlar? Bu kemikler alınıp değerlendirilse, et alamayan insanların yemeklerine tat verir, nefsi körler en azından.​
Biz her zaman et aldığımız kasapa bizim için kemik ayırmasını söylüyoruz. Özellikle ilikli kısımlarından ayırıyor. Bolca et suyu hazırlayıp dolaba kaldırıyorum. Et suyunu hazırlarken içine havuç patateste ekleyebilirsiniz fakat ben eklemedim. Soğan, karabiber ve defne yaprağı hatta biberiye ağır kemik kokusunu hafifletiyor.​
Malzemeler
  • 1.5 kg. ilikli kemik (eti tamamen sıyrılmamış olursa daha iyi olur)
  • Karabiber, 2 adet defne yaprağı
  • 1 adet soğan
  • Su
  • Pet bardaklar (sert plastik olmasın, donarken çatlıyor.)
Et suyu nasıl hazırlanır?

• Kasaba kemikleri kırdırın. Kemikleri yıkayıp düdüklü tencereye koyun. Üzerine çıkacak kadar su ekleyip kaynamaya bırakın.
  • Kaynamaya başlayınca üzerine çıkan köpükleri alın. Soyulup ikiye bölünmüş kuru soğanı, karabiber ve defne yaprağını koyup kapağını kapatın.
  • Kısık ateşte yaklaşık 2 saat pişirin.
  • Et suyunu ocaktan alıp süzgeçten süzün.
  • Ilıyınca pet bardaklara veya küçük kaplara paylaştırın. Soğuyunca dondurucuya yerleştirin.

6636780303_b6a714fac0_z.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt