Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Eşinize Sevgi Sözleri..! (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Söylenmemiş sevgi sözleri neyi erteliyor?

Sevdiğinize, eşinize nasıl hitap edersiniz? Şefkat mi daha ağır basar, merhamet mi? Sevgi mi eklersiniz, emir kipinde nefret mi? Sesinize eklenti olarak ne gönderirsiniz. Her ifade edişiniz, her sesiniz bir feryat olarak mı çıkar?
Sevgiyi bulmak kolay, zor olan onu elinde tutabilmek. Sevgiyi duyabilmekle işin halledildiğini zannedenler aldanıyor. Zira iş bitmiyor belki asıl o zaman başlıyor.

Herkes sevgiden bahsediyor. Ama çoğunun gerçek sevgi ile zerre kadar bir ilgisi yok. Güya “aşk”la birbirine bağlanan bazı çiftler bir bakıyorsunuz çok geçmeden “şiddetli geçimsizlik” nedeniyle ayrılıyor. Ne kadar şişirilirse şişirilsin, ne kadar reklam cümleleriyle galeyena getirilirse getirilsin özünde ısmarlamalık ve ruhsuzluk hakimse, modern sevgiler uçucu parfüm kokusu gibi geçici oluyor ve ardında derin bir pişmanlık bırakıyor.

Sevgi hergün ihtimam isteyen bir çiçek bir çocuk gibidir. Sevgi “el ele büyütülecek” bir şeydir. Ve sevgi “gösterildikçe” kökleşir, yerleşir. Sevgiyi göstermek en başta gönülden dile dökülen ifadelerle gerçekleşir. Sevgiyi göstermek beklemeye gelmez, sonra sonra deyip ertelemek aslında sevgiyi tam olarak duyumsamayı da ertelemektir. Sevgide ‘yarın’ sözüne yer yoktur, yarın çok geç olabilir. Kişi yüreğinin sevgisini boşaltacak bir yürek bulmalı mutlak, elindekinin kıymetin kaybetmeden bilmeli.

Yeryüzünde hakiki sevgi kadar değerli, onun kadar paha biçilmez ve onun kadar doğal, samimi ikinci bir şey yok gibidir. Evet sevgi her şeydir. Her şeyi olanın bir şey vermesi gerekmez. O zaten her halükârda elinde olanı gönlüne koymadan verebilir. Seven insan sevdiğine itaat eder. Zira gerçek sevgiyi veren artık hiçbir şeyini sevdiğinden esirgemez. Gerçekten seven insan sevdiğini her sözünü emir telakki eder.

Bunun için “Büyüklerin sözleri, sözlerin büyükleridir.” denilmiştir. Biz de şimdi büyüklerin aşklarını ya da onların sevdiklerine büyük bir aşkla söyledikleri sözlerini ele alırkan “Büyüklerin aşkları, aşkların büyükleridir.” diyerek başlamak istiyoruz.

Ancak bunu ele alırken elbette ki o aşkların büyüklüklerini ifade için günümüz sevgi sözcüklerini ya da aşklarına da vurgu yapıp geçmek en doğrusu olacaktır.

NASIL HİTAP EDİYORLARDI?

Sevginin, insan psikolijisine olumlu katkı yaptığını vurgulayan Mevlânâ Hazretleri aşk ve sevginin benliği hor ve hakir kılıp, insanı yükselttiğine dikkat çekiyor. “Onsuz bütün beden tamahtan ibarettir. Tamah ise alçaltandır. Sevgi ve şefkat insanın, öfke ve şefkat ise hayvanın temel hasletleridir. Sevgi güneştir; ama kusurları örtmede gece gibi olun!” şeklinde özetler aşk ve sevgiyi.

Osmanlı İmporatorluğu’nun en şaşaalı döneminde yaşamış ve koca imparatorluğun bir anlamda kaderine hükmeden kararlara etki eden birisi olarak Hürrem Sultan’ın bu anlamda Kanuni Sultan Süleyman’a yazdığı mektup ve ona hitapta kullandığı ifadeler çok önemli;

“Ayağınızın bastığı toprağı yüzlerce defa öptükten sonra, benim güneşim ve saadetimin sermayesi sultanım.”

“Eğer siz, bu ayrılık ateşi ile yanmış, ciğeri kebap, sinesi harap olmuş, gözleri yaşla dolmuş, gecesini gündüzünden ayıramayacak kadar hasret denizinde boğulmuş biçareyi; aşkınızla, Ferhat ve Mecnun’dan beter olmuş âşık kölenizi sorarsanız, sultanımdan ayrı olduğumdan beri bülbül misâli âhım ve feryatlarım dinmemiştir. Öyle bir hale düştüm ki, bu hasretin verdiği kahrı ve acıyı, Rabbim düşmanlarıma vermesin.”

Saraya bir esir olarak getirilen Hürrem Sultan’ı görür görmez Kanuni Sultan Süleyman Han’ın da bir anda âşık olduğunu haber verir kaynaklar. İnsan bir kere de âşık olunca artık onu anlatmayla geçer bütün vakti.

Hürrem Sultan’ın Kanuni’ye yazdığı o sözlerden sonra şimdi gelin hep birlikte Kanuni Sultan Süleyman’ın onun için neler yazdığına bakalım:
“Benim birlikte olduğum, sevgilim, parıldayan ay’ım, can dostum, en yakınım, güzellerin şahı sultanım. Hayatımın, yaşamımın sebebi cennetim, kevser şarabım. Baharım, sevincim, günlerimin anlamı, gönlüme nakşolmuş resim gibi sevgilim, benim gülen gülüm. Sevinç kaynağım, eğlenceli meclisim, nurlu parlak ışığım, meşalem. Turuncum, narım, narencim, hayatımın aydınlığı. Gönlümdeki Mısır’ın sultanı, varlığımın anlamı, İstanbul’um, Karaman’ım, Bütün Anadolu ve Rum ülkesindeki diyara bedel sevdiğim.

İbrahim Hakkı Hazretleri’nin eşlerine yazdığı mektuptan şefkat, sevgi ve aşk dolu ifadeler de şöyle:
“İzzetli, hürmetli, hakikatli, adamlıklı, şefkatli, hatırlı, gönüllü, asilli, usullu, akıllı, izanlı, hünerli, marifetli, üsluplu, yakışıklı, güzel huylu, tatlı dilli, uzun boylu ince belli, ayıpsız hatunum, helalim Firdevs Hatun huzuruna, derun-i dilden ve can u gönülden selamlar ve dualar edip ol mübarek nazik hatırın sual ederiz, Huda’nın birliğine emanet veririz. Benim nazlı yar-ı gamgusârım. Benim şenliğim, şöhretim, benim sevdiğim, keyfim, benim canım Firdevsim! Neylersin n’işlersin, ne keyftesin, ne fikirdesin, ne haldesin, ne demdesin? Benim güzelim, garip gönlünü ne ile eğlersin? Benim güzel keyfim, senden ayrılmak ne çetin ahval imiş bilmezdim.

Alıntı-Zaman

Evet forum kardeşlerim, arkadaşlarım....
Bizler nasıl hitap ediyoruz eşlerimize, sevdiğimize, bitanemize...?
Lütfen sevgi sözlerini ertelemeyelim...geciktirmeyelim....
Mutluluklar dilerim...
Selam ve DUA ile...
:evet:H

mavci

Yönetici
Evetttt....

Evetttt....

Lütfen sevgi sözlerini ertelemeyelim...geciktirmeyelim....
Mutluluklar dilerim...
Selam ve DUA ile...

neslihantozan

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
pastalar2008.blogcu.com
ewt sevgi sözcükleri çok önemli
ben anneme sarı papatyam diyorum....
kardeşlerime,abilerimede her fırsatta onları çok sevdiğimi söylüyorum
sevgiyi dile hetirip söylemek kadar güzel bişey yok
inşallah sevgiyi hak edenlere seni seviyorum diyenlerden oluruz
slm ve dua ile......

mavci

Yönetici
Amin...

Amin...

ewt sevgi sözcükleri çok önemli
ben anneme sarı papatyam diyorum....
kardeşlerime,abilerimede her fırsatta onları çok sevdiğimi söylüyorum
sevgiyi dile hetirip söylemek kadar güzel bişey yok
inşallah sevgiyi hak edenlere seni seviyorum diyenlerden oluruz
slm ve dua ile......

İnşallah sevgi sözcükleri hak edenlere söylenir...
Selam ve DUA ile...

S.S.S.

Yasaklı Kullanıcı
S A Kardeşim Eline Sağlik çok Güzel Bir Paylaşim....

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

Lütfen sevgi sözlerini ertelemeyelim...geciktirmeyelim....:a03:
Mutluluklar dilerim...:a12:

mavci

Yönetici
Hürrem Sultan’ın Kanuni’ye yazdığı o sözlerden sonra şimdi gelin hep birlikte Kanuni Sultan Süleyman’ın onun için neler yazdığına bakalım:

“Benim birlikte olduğum, sevgilim, parıldayan ay’ım, can dostum, en yakınım, güzellerin şahı sultanım. Hayatımın, yaşamımın sebebi cennetim, kevser şarabım. Baharım, sevincim, günlerimin anlamı, gönlüme nakşolmuş resim gibi sevgilim, benim gülen gülüm. Sevinç kaynağım, eğlenceli meclisim, nurlu parlak ışığım, meşalem. Turuncum, narım, narencim, hayatımın aydınlığı. Gönlümdeki Mısır’ın sultanı, varlığımın anlamı, İstanbul’um, Karaman’ım, Bütün Anadolu ve Rum ülkesindeki diyara bedel sevdiğim."

mavci

Yönetici
İbrahim Hakkı Hazretleri’nin eşlerine yazdığı mektuptan şefkat, sevgi ve aşk dolu ifadeler de şöyle:

“İzzetli, hürmetli, hakikatli, adamlıklı, şefkatli, hatırlı, gönüllü, asilli, usullu, akıllı, izanlı, hünerli, marifetli, üsluplu, yakışıklı, güzel huylu, tatlı dilli, uzun boylu ince belli, ayıpsız hatunum, helalim Firdevs Hatun huzuruna, derun-i dilden ve can u gönülden selamlar ve dualar edip ol mübarek nazik hatırın sual ederiz, Huda’nın birliğine emanet veririz. Benim nazlı yar-ı gamgusârım. Benim şenliğim, şöhretim, benim sevdiğim, keyfim, benim canım Firdevsim! Neylersin n’işlersin, ne keyftesin, ne fikirdesin, ne haldesin, ne demdesin? Benim güzelim, garip gönlünü ne ile eğlersin? Benim güzel keyfim, senden ayrılmak ne çetin ahval imiş bilmezdim."

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Besmelesiz Başladım Diye Mi Doyamıyorum Seni Sevmeye? :a12:

Söyleyemiyorsak bile, ufak not kağıtlarına yazıp, eşimizin görebileceği farklı yerlere yapıştırsak..
Bu durum karşısında yüzündeki o mutluluğu görebilmek..

mavci

Yönetici
Besmelesiz Başladım Diye Mi Doyamıyorum Seni Sevmeye? :a12:

Söyleyemiyorsak bile, ufak not kağıtlarına yazıp, eşimizin görebileceği farklı yerlere yapıştırsak..
Bu durum karşısında yüzündeki o mutluluğu görebilmek..

Güzel bir öneri... :)

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
güzel bi konuymuş, eyvallah mavci abi:)
etki tepki meselesi galiba :)seviyorsan seviliyorsundur.Hz.Mevlana " Aşk ateşi önce sevilene düşer, ondan da âşıka sıçrar. Muma bak da gör. Önce kendisi yandı, sonra pervaneyi yaktı." der:)

insan seviyorsa sevgisini de belli eder zati bi şekilde:) bu sözle yazıyla hâl ve hareketlerle hatta duman yoluyla (abartmayı seviyorum işte:p) olur zati:)

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Aman bu konuya hiç yorum yapmiyayim:a36:
Vere vere kalmadi:a36:sadece aldilar
bir tek kelime duymadim hic evliligim boyunca ... eee iste senin için caliyorum sevdigimi anla ...odunlasmis zamanla
ben mi? içimden gelmiyor artik , ovgu bekliyor olmaz firavunu istemem sonra
'gel seni affettim' tanrimiydi ha? (bu sozu dayak attiktan sonra ozur olarak diyor)ilk di ama unutulmuyor ,zati Rabbime asik olmustum
Yok , yok olmuyor yurekten gelmeyince, sevgi yalan oluyor

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
Aman bu konuya hiç yorum yapmiyayim:a36:
Vere vere kalmadi:a36:sadece aldilar
bir tek kelime duymadim hic evliligim boyunca ... eee iste senin için caliyorum sevdigimi anla ...odunlasmis zamanla
ben mi? içimden gelmiyor artik , ovgu bekliyor olmaz firavunu istemem sonra
'gel seni affettim' tanrimiydi ha? (bu sozu dayak attiktan sonra ozur olarak diyor)ilk di ama unutulmuyor ,zati Rabbime asik olmustum
Yok , yok olmuyor yurekten gelmeyince, sevgi yalan oluyor

ah melisam ya yaktın içimi bu nasıl bir haykırış içten içe... şimdi olsam yanında sarsam seni iyileştirsem usulca yaralarını... geçermi geçmez

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun canim yaralarim ? Rabbim sariyor , anladim ki kim neyi çok isterse ondan sinaniyor
Sevgi çok degerli benim için ondan benden kaçiyor , bende kovaladim durdum, simdi ? durdum
hadi onu birak bir cocukalrimdan annecim çok mu? onlara hitabim mi? askim birtanem canlarim , Rabbimin guzel yarattiklari ...
bakiyorlar sadece yok artik istemiyorum, beklemiyorumda vazgectim sabir gerekir simdi bana sabir ...imtihanim hazir

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun canim yaralarim ? Rabbim sariyor , anladim ki kim neyi çok isterse ondan sinaniyor
Sevgi çok degerli benim için ondan benden kaçiyor , bende kovaladim durdum, simdi ? durdum
hadi onu birak bir cocukalrimdan annecim çok mu? onlara hitabim mi? askim birtanem canlarim , Rabbimin guzel yarattiklari ...
bakiyorlar sadece yok artik istemiyorum, beklemiyorumda vazgectim sabir gerekir simdi bana sabir ...imtihanim hazir

sevildiğini duymak, sıcacık bir bakış bir dokunuş belki belkide bir gülümseme ne zor gelir insanlara, güç bilektemi sadece öğrenemediler mi hala kadına sıcak bir gülümsemenin binlerce tokata bedel olduğunu... öğrenemediler öle sandılarki döversek kızarsak yüz vermezsek sayar bizi...
halbuki öle açtık sevgiye öle muhtaçtık... bir sevgi sözü yeterdi bir umut bi güzellik...tüm bunları yaşayan kadınlardan ne eksikti sende bende onda... sakın vazgeçme sevmekten vazgeçmeki çocukların ondan görmediğini senden görsün

buket_zeynep

Kayıtlı Kullanıcı
sevgi sözlerine gelince en çok CAN derim eşime bana seslendiğinde...
oda ben seslendiğinde CAN diye karşılık verir.....
öyleya önce CAN sonra CANAN

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
gerekli tabi ki gerekli siz bana bakmayin, içim yanar demekki
Haddi asmayan sozlerle esinizi mutlu edin, bilhasa beyler artik esinizi seviyorum cumlesinden korkmayin birsey olmaz , :a26:
ben her yurekten hissetigime Can diyorum
Sende CAn sin Buket-zeynep

mavci

Yönetici
güzel bi konuymuş, eyvallah mavci abi:)
etki tepki meselesi galiba :)seviyorsan seviliyorsundur.Hz.Mevlana " Aşk ateşi önce sevilene düşer, ondan da âşıka sıçrar. Muma bak da gör. Önce kendisi yandı, sonra pervaneyi yaktı." der:)

insan seviyorsa sevgisini de belli eder zati bi şekilde:) bu sözle yazıyla hâl ve hareketlerle hatta duman yoluyla (abartmayı seviyorum işte:p) olur zati:)

Ben dumana karşıyım kardeşim...
Kahve ve çay dumanı olursa amenna...:)

İşyerinde, dışarıda veya arkadaşlar arasında bazen abartılı şekilde farklı davranmalar yapılabiliyorsa;
EŞLER ARASINDAKİ SEVGİ de en üst düzeyde ABARTILABİLMELİDİR...

Selam ve dUA ile kardeşim...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt