Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Eşinize değer veriyor musunuz? (2 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Kadın sıkıntıyla eşine yaklaştı ve sordu:
Şu konuyu konuşabilir miyiz?
Hangi konuyu?
Çocuğumuzun okuldaki başarısızlığını?
Ne bekliyordun bu çocuktan adam mı olur?
Neden olmasın? Biraz ilgilenip destek olsak?
Peki ne yapalım?
Bir öğretmen tutsak, kursa göndersek!
Boşuna uğraşma, senin oğlundan adam olmaz.
Benim işim gücüm var, onunla uğraşamam. Onun için beni meşgul etme, gazete okuyorum!
Kadın düşündü taşındı. Tartışsa mıydı? Israr etse bir kere yok dedi mi var da demezdi. Peki ne yapsaydı? Neden hiçbir problemi konuşup, tartışamıyorlardı? Acaba kendisinde mi bir anormallik vardı? Gerçi çoğu ailelerde yaşanıyordu bu dram. Çoğu kadın aynı şikayetleri ediyordu eşinden. Eşimiz eviyle ve çocuğuyla ilgilenmiyor, ailenin sıkıntılarına ilgisiz kalıyor. Karşılıklı konuşamadığımız için de problemler çözülmüyor, problemlerin altında eziliyoruz.. diyorlardı.

Halbuki Peygamberimiz kızları evlendikten sonra bile onları gördüğünde alınlarından öperdi. Dertlerini dinleyip sıkıntılarına ortak olurdu. Hz. Fatıma geldiği zaman ayağa kalkarak onu karşılar, Hoş geldin kızım der, öper, elinden tutarak yanına oturturdu. Bir akşam kızı Hz. Fatımanın evinde kalmıştı. Torunları Hz. Hasan ve Hüseyin gece kalkıp su istemişlerdi. O, Kainatın Efendisi kalkmış, torunlarına kendi elleriyle su vermişti. Sadece kızlarıyla ilgilenmez, önemli konularda eşleriyle konuşurdu. Mesela sahabeleriyle hicretten sonra ilk defa umre yapıp Kabeyi tavaf etmek için yola çıkmışlardı. Kabeye yaklaştıklarında anlaşma gereği umre yapmadan dönmek zorunda kalmışlardı. Sahabeler çok üzülmüşlerdi. Israrla anlaşmayı dinlemeyip Kabeye girmek istiyorlardı. Yanında bulunan eşi Ümmü Selemeye durumu anlattı. Ümmü Seleme:

Ey Allahın Resulü! Emrinin yerine getirilmesini istiyorsan çık, bir daha kimseye emretme, deveni kes, berberini çağır, seni tıraş etsin.

Peygamberimiz eşinin dediğini yaptı. Bunu gören sahabeler de aynı şeyi yaptı. En zor zamanında eşiyle olan istişaresinin meyvesini bu şekilde aldı. (Buhari, Şurut 15, Hac 106)

O koskoca bir peygamberdi. Kainat onun için yaratılmıştı. Fakat yine de eşinin görüşlerine başvuruyordu. Onu dinliyor, sözlerine değer veriyordu. Evet siz de eşinizin sıkıntılarına kulak verip onları dinleyin ki, Semi ismi üzerinizde tecelli etsin.GÜLAY ATASOY/ailem/zaman

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Eşinize değer veriyor musunuz?

Bu çocuk kadının çocuğumu ???????

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

mustafa_xtar yazdı:
Bu çocuk kadının çocuğumu ???????
Yorum sizlerin kardeşim demekki kadınınmış baksanıza adamın cevabına

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

Ya hakkınızı helal edin tutamadım kendimi söylemiyecekttim ama
senin oğlundan adam olmaz diyen adama
bu çocuğu karın başkasındanmı yaptın diye sorulmazmı.
Töveb estağfirullah ya..
Senin oğlun senin kızın ee sen nesin. biyolojik babaasımı diyolar ne ondanmısın.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

mustafa_xtar yazdı:
Ya hakkınızı helal edin tutamadım kendimi söylemiyecekttim ama
senin oğlundan adam olmaz diyen adama
bu çocuğu karın başkasındanmı yaptın diye sorulmazmı.
Töveb estağfirullah ya..
Senin oğlun senin kızın ee sen nesin. biyolojik babaasımı diyolar ne ondanmısın.
Mustafa kardeşim anne ve baba olmak çok zor vede öylesine kutsal bir görev,bunun kıymetini bilmeyenler olabilir.Ama bizler sizler bunun ne kadar kutsal bir görev olduğunun şuuruna varırsak bu tür konuşmaları bizler yaşamayız inş Rabbim evlat hakkını bizlerden sormasın unutmayalımki anne ve babanın evlat üzerinde hakları olduğu kadar evlatlaırmızında bizle rüzerinde hakları vardır.SELAM VE DUA İLE

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

RABBİM KİSENİN BAŞINA BÖYLE BİR EŞ NASİP ETMESİN.VARYAAAAAAA EŞİM ÖYLE BİŞEY DİYECEKTİİ :**** ONA ÖYLE GÜZEL CEVAP YAPIŞTIRIRDIMKİ AĞZINI AÇAMAZDI BİRDAHA.VE BENİDE İSTER İSTEMEZ DİNLEMEK ZORUNDA KALIRDI.ALLAHIM SEN KORU.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

meftun61 yazdı:
RABBİM KİSENİN BAŞINA BÖYLE BİR EŞ NASİP ETMESİN.VARYAAAAAAA EŞİM ÖYLE BİŞEY DİYECEKTİİ :**** ONA ÖYLE GÜZEL CEVAP YAPIŞTIRIRDIMKİ AĞZINI AÇAMAZDI BİRDAHA.VE BENİDE İSTER İSTEMEZ DİNLEMEK ZORUNDA KALIRDI.ALLAHIM SEN KORU.

selamünaleyküm kardeşim bekarsın bildiğim kadarıyla büyük konuşmamak lazım başımıza ne geliceğini bilemeyiz rabbim bizlere hayırlı eşler ve hayırlı eş olabilmeyi iyi ahlaklı islama uygun evlatlar yetiştirebilmeyi nasip etsin.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

meftun61 yazdı:
Değerli kardeşim,böyle söyleme cevab yapıştırmak çözüm değildir.Burda önemli olan bir babanın bu duruma neden gedliğidir nasıl geldiğidir.Çözümü burda arayalım ben senin espiri babında yazdığını düşünüyorum.Bundan sonra bu yazıyı okuyupta yorum yazan kardeşlerimden şunuda istiyorum böyle bir baba ve anne hangi sebebten dolayı bukadar duyarsız olmuş olabilir.SELAM VE DUA İLE

blue_moon208

Kayıtlı Kullanıcı

ES.A
2 CİHAN SULTANI HZ.PEYGAMBER S.A.V YAPTIĞI SÖYLEDİĞİ HER SÖZ DOĞRUDUR. İSLAMİYET ÖNCESİDE O MUBAREĞE MUHAMMEDÜL EMİN DENMİYORMUYDU? SEVGİLİLER SEVGİLİSİ YAPTIKTAN SONRA BİZİM YAPMAMAMIZ NORMAL OLURMU? KONULAR ŞİKAYETLER DÖNÜP DOLAŞIP AYNI YERE GELİYOR İSLAMI YAŞAYAMIYORUZ MEVLAM OKADAR GÜZEL BİR ÇİZGİ VERMİŞ Kİ BİZLERE NE MUTLUKİ O ÇİZGİDE YÜRÜYEN BİZ GÜNAHKÂRLARA..... KONU GÜZELDİ EMEĞİNE SAĞLIK
SELAMETLE KARDEŞİM B)

goNuL_

Kayıtlı Kullanıcı

YA BEN ÇOK DUYUYORUM SENİN OĞLUN İŞTE YADA SENİN KIZIN ŞUNUMU DEMEK İSTİYO SANA ÇEKMİŞ Mİ DEMEK İSTİYOLAR SENİN OĞLUN SENİN KIZIN DEMELERİNDE Kİ ASIL SEBEP BU ÇOCUKLAR KENDİ İSTEDİĞİ GİBİ DEĞİLSE YANİ BU KONUDA BAHSEDİLDİĞİ GİBİ MESELA DERSLERİNDE BAŞARISIZSA BU ÇOCUK KENDİ ÇOCUKLARI DEĞİL SADECE KARISININ ÇOCUĞU OLUO ÇOK KOMİK VE CAHİLCE BULUYORUM BAŞARILI OLSA O ZAMAN BÖBÜRLENEREK EEE KİMİN OĞLU BENİM OĞLUM DERLER !!! ANNE YADA BABA ÇOCUKLARINA KARŞI BU KADAR DUYARSIZ OLMAMALI İŞLERİNDE Bİ PROBLEMİ VARSA YADA HERHANGİ BAŞKA Bİ SORUNU VAR İSE BUNUN ACISINI ÇOCUKTAN ÇIKARMAMALI DAHA DİKKATLİ DAHA ANLAYIŞLI HERŞEYDEN ÖNCE İLGİLİ OLMAK GEREK VE ÇOCUĞA BU İLGİYİ YANSITMAK GEREK ARADA Bİ DURUMUNU ÖĞRENMEK İÇİN OKULA GİTMEK ÖĞRETMENLERİYLE GÖRÜŞMEK GEREK UMUYORUMKİ BÖLE OLUNCA ÇOCUKTA BAŞI BOŞ OLMADIĞINI BİLECEK VE SANIRIM HERŞEY DAHA KOLAY ÇÖZÜMLENEBİLECEK....

es-ma

Kayıtlı Kullanıcı

slm .benim bir arkadaşım var anlattığına göre kadına değer vermiyormuş.çocuklarıma bak yeter diyomuş.sanki çocuklar kadının değil.istemiyosan kapı orda diyomuş.kadını hizmetkar gibi görüyomuş.halbuki dinimizin gösterdiği yol bu mudur kadına ne kadar saygı var.Allah ıslah etsin.

İNNALLAHÜ VE NIĞMELVEKİL

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

blue_moon208 yazdı:
ES.A
2 CİHAN SULTANI HZ.PEYGAMBER S.A.V YAPTIĞI SÖYLEDİĞİ HER SÖZ DOĞRUDUR. İSLAMİYET ÖNCESİDE O MUBAREĞE MUHAMMEDÜL EMİN DENMİYORMUYDU? SEVGİLİLER SEVGİLİSİ YAPTIKTAN SONRA BİZİM YAPMAMAMIZ NORMAL OLURMU? KONULAR ŞİKAYETLER DÖNÜP DOLAŞIP AYNI YERE GELİYOR İSLAMI YAŞAYAMIYORUZ MEVLAM OKADAR GÜZEL BİR ÇİZGİ VERMİŞ Kİ BİZLERE NE MUTLUKİ O ÇİZGİDE YÜRÜYEN BİZ GÜNAHKÂRLARA..... KONU GÜZELDİ EMEĞİNE SAĞLIK
SELAMETLE KARDEŞİM B)
Rabbim razı olsun kardeşim,güzel bir yorumdu bu anlayışta olanlara ne mutlu sevgilerle

sehidearzu

Kayıtlı Kullanıcı

Marmarise kara yolu ile 1.5 saat uzakta. Eski zamanlarda oraların kralının kızı ile bir balıkçı birbirine aşık olmuş. Ancak dünya hali o zamanda geçerli, kral kızı balıkçıya varamaz.. Üstelik bunu söyleyen baba da kral! Hal böyle olunca kız ile delikanli gizli gizli buluşuyorlar tabii... Kral baba bunu zaman içerisinde ögreniyor ve bir gece takip ettiriyor kızını. Diyorlar ki balıkçı denizden geliyor, kız kumsalda onu bekliyor, ışıkla bulunduğu yeri işaret ediyor delıkanlıya. Ve Kral kızı ile delikanlı gün ağarana kadar aşk oyunları yapıyorlar birbirlerine... Kral bu, emirlerine kızı bile olsa karşı çıkanı öldürür. Bir gece kızını yakalıyor ve askerlerine kumsalda ışıkla balıkçıya işaret göndermelerini söylüyor. Delikanli ışığı görünce atlıyor kayığına ve koşuyor bir manga askerin içine... Kız askerlerin elinden kurtuluyor ve koşmaya başlıyor sevdiğini kurtarabilmek için ama koyun taaa öbür ucuna yetişmesi imkansız...Ama sevda bu, kural falan dinlemez, atıyor kendini sulara... İste o anda bir mucize gerçekleşiyor! Kızın adım attığı her yer kumsala dönüsürken peşinden koşan askerler bastıkça denize gömülüyor onca ağırlıkla... Kız kayığa kadar koşabiliyor ancak bir okçu tam o anda delikanlıyı hedefleyip sallıyor okunu... Heyhat! Kız ile delikanlı birbirlerine sarılmışlardır bile ve ok gelip kızla buluşuyor... Derler ki o kumlar kızın kanı denize karışınca kırmızıya boyanmışlar... Delikanlı ise aldığı gibi gidiyor kızı, sonra ne gören var ne duyan...
larahy4.jpg

sehidearzu

Kayıtlı Kullanıcı

Genç adam koşa koşa geldi. - özür dilerim hayatım seni çok beklettim. Biliyorsun trafik. çok yoruldun mu? Sıkıldın mı? - çok bekledim, biraz da yoruldum; ama önemli değil canım. Ben artık senin huyunu öğrendim. Seni bu huyunla da seviyorum. Bu yaştan sonra değişecek değilsin ya.
- Allah razı olsun ne kadar anlayışlısın.

Aile mutluluğuna gölge düşüren en önemli şeylerden biridir; eşlerin birbirlerini değiştirmeye çalışmaları. Bunun için de yıllar yılı enerji harcamaları. Kimi eşler, sürekli ‘Sen şöylesin, sen böylesin. şunu şöyle yap, bunu böyle yap. Neden onu oraya koydun, niye buraya koydun?’ vb. gibi küçük şeylerle mutluluklarını gölgelerler. Gülücüklerle geçecek o güzel zamanlarını bir hiç uğruna sıkıntıyla tüketirler. Kendilerini, eşlerini ve de çocuklarını huzursuz ederler. Ama ne eş değişir ne de mutluluk gelir… Halbuki eşler, birbirini değiştirmeye çalışmak yerine eşlerini olduğu gibi kabul etmelidirler. Eşin biraz geç gelmesi, sorumluluğunu yerine getirmemesi ya da istenilen bir şeyi yapmaması karşısında mutsuz olup, kendilerini de eşlerini de yıpratmamalıdır. Küçücük bir sabır, birazcık anlayış ve hoşgörü kötülükleri görünmez eder. Mutsuzlukları mutluluğa dönüştürür. Sıkıntıları feraha çevirir.

Evlilik, mutluluk san’atını inşa etmektir. Mutluluk şalını ilmek ilmek örmektir. Sabır aşını hafif ateşte pişirmek sonra da sevgi ve hoşgörüyle yemektir. Evlilik yolunun üzerindeki ‘ene’leri, kaprisleri, kin, nefret ve olumsuz duyguları ayıklayarak mutluluk sarayına ulaşmaktır. Genelde “engelleri o ayıklasın” düşüncesi hakim hepimizde. Hep rahatta öne geçip, hizmette arkada kalıyoruz. Halbuki hizmette öne geçip rahatta arkada kalmak çok güzel bir fedakarlıktır.

“Aziz ve Celil olan Allah bir yoldan bir diken dalını kaldırdığı için bir kişinin geçmiş ve gelecek günahlarını bağışlamıştır.” (Camiü’s Sağir, 5777) Bu hadisten yola çıkarak eşlerin evlilik yolunun üzerindeki dikenleri kaldırmaları daha büyük günahların affına vesiledir.

“Erkek hanımına, hanım da beyine sevgiyle baktıklarında Cenab-ı Hak da onlara rahmet nazarıyla bakar.” (Camiü’s Sağir, 1977)

Bir bakış, bir gülüş, küçük bir jest, anlayış ve hoşgörüyle eşin gönlünü yapıp, kalbini hoş tutarak Cenab-ı Hakk’ın rahmetine mazhar olabilir insan.

Bir başka hadiste de “Aile fertlerine yapmış olduğun her iyilik onlara bir sadakadır.” (Camiü’s Sağir, 6339) buyuruluyor. Müslüman’a yakışan tavır, aile fertlerine iyilik yaparak sadaka sevabı kazanmaktır. üstelik iyilik yapılan kişi can düşmanı değil, can yoldaşı olursa bu sevap daha artar.

sehidearzu

Kayıtlı Kullanıcı

Kadın her sabah olduğu gibi o günde beyaz değneği ve el yordamı ile otobüse binmişti.
şoför :
-Soldan üçüncü sıra boş hanımefendi, dedi. Kadın 32 yaşında güzel bir bayandı ve eşi oldukça yakışıklı bir deniz subayı idi. Bundan bir kaç ay önce yanlış bir teşhis sonucu gerçekleştirilen ameliyatla gözlerini kaybetmişti genç kadın ve asla göremeyecekti. Kocası ameliyattan sonra acı gerçeği öğrenince yıkılmış ve kendi kendine bir söz vermişti. Asla karısını yalnız bırakmayacak, ona sonuna kadar destek olacak, kendi ayakları üzerinde durana kadar cesaret verecekti. Günler geçiyordu. Kadın her geçen gün kendini daha kötü hissediyor, çok sevdiği kocasına yük olduğunu düşünüyordu. Eşinin bu içine kapanık, karamsar hali kocayı çok üzüyordu. Bir an önce bir şeyler yapması gerekiyordu, karısı günden güne kendi içine kapanık dünyasında kayboluyordu. Bütün gün düşündü koca, nasıl yardım edebilirim güzeller güzeli eşime diye. Birden aklına eşinin eski işi geldi. Geri dönmesini isteyecekti. Ama bunu ona nasıl söyleyecekti, çünkü artık çok kırılgan ve neşesizdi. Bütün cesaretini toplayarak akşam karısına konuyu açtı. Karısı dehşetle gözlerini açtı:
- Ben bunu nasıl yaparım ben körüm, diye bağırdı. Kocası ona destek olacağını, her sabah kendisinin işe bırakacağını ve akşamları da iş çıkışında alacağını ve ona çok güvendiğini söyledi. çünkü eşini tanıyordu ve bunu başarabileceğini biliyordu. Kadın büyük bir umutsuzlukla kabul etti çünkü eşini çok seviyordu ve onu kırmak istemiyordu. Her sabah eşini işine bırakıyor ve akşamları da alıyordu fedakar koca. Günler böyle ilerledi, karısı eskisinden biraz daha iyiydi. Fakat kocası daha fazlasını istiyordu, kendisine söz vermişti sonuna kadar gidecekti. Aksam karısına:
- Artık işe kendin gidip gelmelisin, dedi.
Kadın şaşırmıştı. Bunu asla yapamayacağını söyledi. Kocası ısrar edince onu yine kıramadı ve bütün cesaretini topladı. Bunu kendisi de istiyordu ama o kadar güveni yoktu. Sabahları kadın artık otobüs durağına kendisi gidiyor, otobüsüne biniyor ve otobüsten inerek işine gidebiliyordu. Günler günleri kovaladı, hiç bir problem yoktu. Yine bir gün otobüse binerken, şoför :
- Sizi kıskanıyorum, hanımefendi dedi. Kadın kendisine söylenip söylenmediğini anlayamadan, neden diye sordu.şoför:
- çünkü her sabah sizin arkanızdan bir deniz subayı genç adam otobüse biniyor ve bütün yol boyunca sevgi ile size bakıyor, otobüsten indikten sonra yeşil ışıkta yolun karşısına geçmenizi bekliyor siz binaya girdikten sonra arkanızdan öpücük yollayıp size her gün sevgiyle el sallıyor , dedi.

blue_moon208

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
blue_moon208 yazdı:
ES.A
SELAMETLE KARDEŞİM B)
Rabbim razı olsun kardeşim,güzel bir yorumdu bu anlayışta olanlara ne mutlu sevgilerle

ES.A
EST.KARDEŞİM BEN SADECE İSLAMIN BANA EMRETTİĞİ GİBİ YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUM ANLAYIŞLI OLAN İSLAMİYET YOKSA BEN GÜNAHKÂR BİR KULUM
SELAMETLE B)

omerislam

Kayıtlı Kullanıcı

şuan öyle bi sorunum yok ama artı nasip Allah birgün kısmet ederse eğer dinimizin ölçü değerinde bizde hanımımıza değer veririz inşallah

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

B) NEYAZIKKİ GÜNÜMÜZDE ANLATMIŞ OLDUĞUN AİLE TİPLERİNDEN
BİRHAYLİ BULMAK MÜMKÜN.
ÜZÜLEREK SÖYLEMEK İSTİYORUM BAZI İNSANLAR ÇOCUKLARININ
OLMASI İÇİN BÜTÜN MALINI SERVETİNİ HARCARKE DİĞER TARAFTAN
MEVLANIN KENDİLERİNE EMANET ETİĞİ CENNET MEYVELERİNİ BİR
HİÇ GİBİ DEĞERLENDİRİYORLAR.
B) BEN DE BİR BABAYI OĞLUM VE EŞİMLEN İLĞİLENMEMEİ BİR TARAFA BIRAKIN ONLAR İÇİ YAPAMIYACAĞIM HİÇ BİR ŞEYİN OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYOROM .B)B)
ALLAH HEPİMİZE HAYIRLI EŞLER VE ÇOCUKLAR NASİP EYLESİM B) AMİN
B) ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM ALLAHA EMANET OL

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

ABLA ALLAH RAZI OLSUN.ÇOK GÜZEL BİR KONU.EFENDİMİZLE İLGİ OLAN BÖLÜMÜ ÇOK GÜZELDİ.HAYATIMIZDA KEŞKE DEMEK İÇİN YA ZAMANINDA DİLİMİZİ KULLANIP KONUŞUCAZ,YADA EBEDİYEN SUSUCAZ.

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH (C.C.) RAZI OLSUN ABLAM. ÇOK GÜZEL BİR KONU VE PEYGAMBERİMİZLE (SAV) ÖRNEKLENDİRMENDE GÜZEL OLMUŞ.. B)B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt