Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Erkek Kadin Elbisesi Yada Kadin Erkek Elbisesi... (2 Kullanıcı)

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
topuklara kadar inen bir pardesünün altından neden pantolan giyilmesin.
görünmüyor bile pantolon... otobüse binerken merdiven çıkarken... daha kullanışlı...

peygamber efendimiz de şalvar giyiyordu .. beylerin şimdi tamamı şalvarmı giyiyor... sünnetlere tam uyuyorlarmı...bunlara karşı çıkanlar mesela ...

kadınların hayatını neden bu kadar zorlaştırıyorsunuz... tesettüre uyduktan sonra...

hem pantolan . merdiven çıkarken otobüse binerken vs vs .. pardesünün altından etekten daha kullanışlı

bir hanım olmadığınız için anlayamıyorsunuz...

selam ve dua ile

Sual: Bayanların bayan pantolonu giymesi haram mıdır?
CEVAP
Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
(Kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun!) [Hakim](Erkeğe benzemeye çalışan kadın, kadına benzemeye çalışan erkek bizden değildir.) [İ.Ahmed]
(Kadın gibi davranan erkeğe, erkek gibi davranan kadına lanet olsun!) [Buhari]
(Erkeklere benzeyen kadınlara ve kadınlara benzeyen erkeklere ALLAH lanet etsin!) [Taberani]
Benzemek niyeti olmasa da, erkeğin boynuna kolye, koluna bilezik ve kulağına küpe takması kadınlara benzemek olur ve caiz değildir. Kadının da, benzemek niyeti olmadan da, pantolon giymesi caiz olmaz. Pantolon erkek kıyafetidir.

SELMACIM BENDE GİYİYORUM.AMA ŞUNU İTİRAF ETMELİYİMKİ GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ OLUŞUYOR SÖYLE BAKINCA ETRAFA.PEK HOŞ GÖZÜKMÜYOR.PARDÜSE,ÇARŞAF ALTINA GİYİLİNCEDE HANİ ALLAHIN PEYGAMBERİN HER SÖYLEDİĞİNE AMENNA VE SADDAKNA DİYORUZYA VEYAHUT ŞEKSİZ ŞÜPHESİZ KABULÜMÜZDÜR BU DURUMDA ONLARDAN.SORGULAMAK BİZE DÜŞMEZ AÇIK VE SEÇİK HADİSTE BELİRTİLİYOR ASLINDA.YORUMA AÇIK DEĞİL YANİ.ALLAHA EMANETİMSİN KARDAŞIM:)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Çok haklısın kardeşim taviz vermek gerek değil mi? ben öyle birşeymi dedim ...

Benim eşimin olup olmadığını nereden biliyorsunuz ki? galiba yanlış anlaşılma var.. ben sizin eşiniz var veya yok demedim ki. ..bir bey olarak empati kuramıyacağınızdan bahsetmiştim ..tabi doğal olarak..tekrar okursanız inşaALLAH....Allah aşkına bu şimdi bir mazeretmidir pantolon giyinmek için, Hocamız diyor ki şalvar tarzında geniş kesimli içgiyimlikler var işte biz bunu kasdediyoruz.. sadece siz ismine şalvar tarzı iç giyim diyorsunuz.. bizde alışık olduğumuz bir dille pantolon diyoruz...bunu bayanların eteklerinin altından giymelerinde sakınca olmaz ama giydikleri erkek pantolonu ise orda durun demiş..neden erkek pantolonu giyelimki .. kavram karmaşası var sadece Bunda kızılacak yada anlaşılmıycak bir kavram yok bence...kızmadık estağfirullah

Merdivenden inip çıkmanız yada otobüslere binlemiz sorun oluyorsa pantolon.. bunun için sizlere has bayanlara özel şalvar tarzını anımsatan kesimler var aynı şeyden bahsediyoruz.. sadece isimleri farklı benim yakın çevremdeki insanlar eteklerinin altına onu giyinmekteler hiçte sorun olmuyor...ama onun adı pantolon olmuyor malesef...bütün sorun ismin pantolon olmasımı...buna şarvar tarzı veya şalavar tarzı kesimde pantolon desek sorun çözülmüş mü olacak...

Umarım anlaşılmıştır selam ve dua ile

anladık inşaALLAH..

selam ve dua ile

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
bütün sorun sadece ayrıntılara takılmış olmak..işte bunda kaybediyoruz .. hem vakit kaybı.. hem bunlara uğraşırken başka önemli şeyleri kaybediyoruz....

ince hashas düşünecegimiz noktalarda es geçiyoruz . .
sadece kavram ve isim farklılıklarına takılıyoruz...

sonuşta hepsi aynı şey .. sadece isimleri farklı aynı niyetle giyiliyor...
ben tesettüre uygun olmalı diye belirtmişim zaten..

selam ve dua iile

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
İsimlerin farklı olması sizce çokşey ifade etmiyor mu?
Ben size terlik kafaya takılıyor desem hayır siz terlik ayağa giyiliyor dersiniz..
Aslında terlik kafaya takılan bir kış beresidir. Doğal olarak toplumda terlik kelimesi ayağa giyilen olarak algılanmakta demekki pantolon/şalvar yada şalvar tarzı geniş kesim içlik aynı değildir..

Velhasıl kelam bunu hocamız yazısındada belirtmişti zira bayanların içlik olarak giydikleri şalvar gibi geniş kesim erkek pantolonu olmaz, aralarında çok büyük fark vardır. Ben sizin gibi düşünmüyorum ortada bir yanlış anlaşılma varsa düzeltilir, bilgi eksikliği varsa tamlanır, öylesine geçen zaman yok yani, en azından ben öyle düşünmüyorum neyse...

Hakkınızı helal edin selam ve dua ile

İsimlerin farklı olması sizce çokşey ifade etmiyor mu?

kastedilen nesneye bağlı . materyal olarak aynı nesneden bahsediyorsak çok şey ifade etmez *aynı şeyi * ifade eder ...çagrışım yapatırır

ben hala isimler üzerinde fazla takılmamak taraftarıyım..

verdiğiniz örnek konuyu tam izah edemedi sanki...

ben bir örnek veriyim..

bayanların evde örtükkleri örtü kimi yerde yazma deniyor kimi yerde yemeni aslında ikiside aynı şey...

bol kesim pantolonla ..
şalvar kesimli iç giyim tabiri .. aynı şey ...

hakkımız yoktur .. sizde hakkınızı helal ediniz inşaALLAH
SELAM VE DUA İLE

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt