Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

En Güvenlisi Internet Explorer 8 (1 Kullanıcı)

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
31 Eki 2008
Mesajlar
6,066
Tepki puanı
24
Puanları
38
Konum
Ankara
Yapılan testler, zararlı yazılımları engelleme konusunda en iyi tarayıcının Internet Explorer 8 olduğunu gösteriyor.

nhi9n3ucop.jpg

NSS laboratuarlarında yapılan testler, internet tarayıcılarının güvenliği konusunda en iyi tarayıcının Internet Explorer 8 olduğunu gösterdi. Güvenlik testleri malware ve phishing adı verilen ve sisteme zarar verebilen teknikler üzerinde yapıldı. Teste ise Safari 4, Chrome 2, Internet Explorer 8, Firefox 3 ve Opera 10 Beta katıldı.

i7ih1lr1ab.jpg

Toplamda iki test gerçekleştirildi. Bunlar Malware ve Phishing testleri. Malware testlerinin sonucuna göre Internet Explorer 8, test sonunda zararlı yazılımları %81 oranında engellemeyi başardı. Firefox 3.0.11 ise %27 ile ikinci oldu. Safari %21 ile üçüncü olurken Chrome %7 ile dördüncü oldu. Opera 10 Beta ise %1 ile malware testinin sonuncusu oldu.

Test sonuçlarına dayanılarak hazırlanan rapora aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://nsslabs.com/test-reports/NSS Labs Browser Security - Socially Engineered Malware Q3 2009.pdf

Phishing

Bir diğer test ise Phishing (avlama) tekniği ile ilgili gerçekleştirildi. Phishing, kullanıcıya dolandırıcılığı masum bir olay gibi gösterip, onları kandırmak üzerine kurulu bir zarar verme tekniği. Tarayıcılar Phishing sitelerini ya da mesajlarını ön görerek kullanıcıyı bu tür sitelerden uzak tutabiliyor. Bu minvalde yapılan test sonucunda Internet Explorer 8 yine zirvedeydi. Microsoft'un tarayıcısını zirveye çıkaran başarı oranı %83. Bu, diğer tarayıcılar arasındaki en yüksek değer.

9pfe2cqv8a.jpg

Firefox 3 bu testte %80 oranında bir başarı sağladı. Opera 10 Beta, bu ikisinin biraz gerisinde kalarak %54 ile üçüncü olmayı başardı. Chrome'un başarı oranı %26 iken Safari'nin %2 oldu.

Phishing testinin raporlarına ise aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://nsslabs.com/test-reports/NSS Labs Browser Security - Phishing Q3 2009.pdf

Tam Korunma İçin

Dolayısıyla NSS laboratuarları çalışanları, test sonuçlarına dayanarak en güvenli tarayıcının Internet Explorer 8 olduğunu açıkladı. Bu değerlere göre her ne kadar Internet Explorer 8, en güvenli tarayıcı olarak gözükse de, kullanıcı bakımından yine risk var demektir. Bu vesileyle daha iyi bir güvenlik sağlamak için tarayıcının yanında ek olarak bir antivirüs yazılımı kullanılması gerekiyor.

el3s76ocx0.jpg

Antivirüs yazılımlarının Web Protection adı verilen çevrimiçi koruma özelliği, büyük ölçüde güvenlik sağlayarak kullanıcıya rahat bir nefes almasını ve internette korkmadan gezinebilmesini sağlıyor. Siz de eğer bu tür bir sıkıntıyı deneyimlemek istemiyorsanız, güvenli bir tarayıcının yanı sıra, kesinlikle bir de antivirüs yazılımı kullanmanızı tavsiye ederiz.
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt