Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

En Az 15 Günde Bir Okuyun! (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
İhlas Testi

Ne zamandır aklımda… Sorup duruyorum kendime…
“Nasıl olur da bir insan, 15 günde amelinde maksadının rıza-yı İlahî olduğunu unutur?”
Değil 15 gün, 15 yıldır yaptığım her işte “rıza-yı İlahî” peşinde olduğum o kadar belli ki..

Başkasının rızasını aramak aklımın ucundan geçmez..
İyi güzel de, İhlas Risalesi’nin başındaki o not niye?
Niye sadece İhlas Risalesi’nin başında o not?
Haşir’in başında olamaz mıydı?
Ayetül Kübra için de söylenemez miydi?
Birinci Söz, bu uyarıyı daha çok hak ediyor değil miydi?
“En az 15 günde bir okuyun!” diyen Üstad,
demek istiyor ki “en fazla 15 gün sonra amelinizde maksadınızın rıza-yı İlahî olduğunu hatırlayın!”
Yani, en babayiğidimizin bile 16. günde amelinde maksadının ne olduğunu unuttuğunu ima ediyor.

Çok sonraları anlayacaktım ki, Rıza-yı İlahi’nin en yakın rakibi, en sinsi ortağı “ben”imizmiş..
Görünüşte Allah rızası için yapıyor olsan da, niyet temizliğini hemen kaybedip, “ben var ya, ben!” havasını, hevasına sapabiliyoruz.
Öyle olmasaydı, bir konuda kendisinden daha iyi olduğun kardeşine şöyle bir yukarıdan bakıp,
“Sen yapamadın, bak, ben yaptım işte…!” deme hevesimiz olmazdı.
Öyle olmasaydı, bizden daha iyi hizmet eden kardeşimizi görünce, kıskançlıkla parmaklarımızı ısırıp “Tüh… Ben yapamadım, o nasıl yaptı!” diye dövünmezdik..

Hadi kendimize, gizli gizli soralım.
Cevabını da gizli gizli verelim..
Elimiz vicdanımızda düşünelim.
“Daha iyi hizmet ediyorum!” diye kostaklandığımız olmadı mı hiç?
“Daha iyi hizmet ediyor şunlar…” diye yazıklandığımız olmadı mı hiç? Yoksa, biz bizim yapamadığımız bir hizmeti kardeşlerimizi yapar görünce,
“Ohhh, çok şükür…”diyenlerden miyiz?
Yoksa, biz kardeşlerimizin yapamadığı hizmeti biz yapmaya muvaffak olduğumuzda,
“Beni Rabbim bu işte vazifelendirdi.
Bana bu hizmeti ikram etti…” diye diğer kardeşlerimize mahcubiyetle bakabilenlerden miyiz?

Şimdi asıl meseleye gelelim:
İhlas Risalesi’nin ikinci ve dördüncü düsturunun birinci ve biricik düsturunun (Amelinizde rıza-yı ilahi olmalı..) sağlaması gibi geliyor bana…

Kardeşinizden daha iyi hizmet ediyorsanız:
Bu hizmet-i Kur'âniyede bulunan kardeşlerinizi tenkit etmemek ve onların üstünde faziletfuruşluk nev'inden gıpta damarını tahrik etmemektir.
Yani, “Ben yaptım işte…” havasına girmemek..

Kardeşiniz sizden iyi yapıyorsa hizmeti:
“Kardeşlerinizin meziyetlerini şahıslarınızda ve faziletlerini kendinizde tasavvur edip, onların şerefleriyle şâkirâne iftihar etmektir.”
Yani, “asıl ben yapacaktım ki…” hüsranına düşmemek.

Yaptığın hizmeti sen razı olasın diye değil Allah razı olsun diye yapıyorsan, bu iki testten de geçersin..
Ama hiç de kolay değil..

Değil mi?

Senai Demirci'nin haberi
risalehaber.com​

mavci

Yönetici
...

...

halukozkann_ihlas.jpg

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
"İnsanlar helâk oldu-âlimler müstesna. Âlimler de helâk oldu-ilmiyle amel edenler müstesna. Amel edenler de helâk oldu-ihlâs sahipleri müstesna. İhlâs sahiplerine gelince, onlar da pek büyük bir tehlike ile karşı karşıyadırlar." (Keşfü'l-Hafa, 2:3:12)

Ehl-i hidayeti, ulüvv-ü himmetten sû-i istimale ve dolayısıyla ihtilâfa ve rekabete sevk eden, âhiret nokta-i nazarında bir haslet-i memdûha sayılan hırs-ı sevap ve vazife-i uhreviyede kanaatsizlik cihetinden ileri geliyor. Yani, "Bu sevabı ben kazanayım, bu insanları ben irşad edeyim, benim sözümü dinlesinler" diye, karşısındaki hakikî kardeşi ve cidden muhabbet ve muavenetine ve uhuvvetine ve yardımına muhtaç bir zâta karşı rekabetkârâne vaziyet alır. "Şakirtlerim niçin onun yanına gidiyorlar? Niçin onun kadar şakirtlerim bulunmuyor?" diye, enâniyeti oradan fırsat bulup, mezmûm bir haslet olan hubb-u câha temayül ettirir, ihlâsı kaçırır, riyâ kapısını açar.

Ey sevaba hırslı ve a'mâl-i uhreviyeye kanaatsiz insan! Bazı peygamberler gelmişler ki, mahdut birkaç kişiden başka ittibâ edenler olmadığı halde, yine o peygamberlik vazife-i kudsiyesinin hadsiz ücretini almışlar. Demek hüner, kesret-i etbâ' ile değildir. Belki hüner, rızâ-i İlâhîyi kazanmakladır. Sen neci oluyorsun ki, böyle hırsla "Herkes beni dinlesin?" diye, vazifeni unutup vazife-i İlâhiyeye karışıyorsun? Kabul ettirmek, senin etrafına halkı toplamak Cenâb-ı Hakkın vazifesidir. Vazifeni yap, Allah'ın vazifesine karışma.
meselâ sen "Elhamdü lillâh" dedin. Bu kelâm, milyonlarla büyük küçük Elhamdü lillâh kelimeleri, havada izn-i İlâhî ile yazılır. Nakkaş-ı Hakîm abes ve israf yapmadığı için, o kesretli mübarek kelimeleri dinleyecek kadar hadsiz kulakları halk etmiş. Eğer ihlâs ile, niyet-i sadıka ile o havadaki kelimeler hayatlansalar, lezzetli birer meyve gibi ruhanîlerin kulaklarına girer. Eğer rızâ-i İlâhî ve ihlâs o havadaki kelimelere hayat vermezse, dinlenilmez. Sevap da yalnız ağızdaki kelimeye münhasır kalır. Seslerinin ziyade güzel olmadığından, dinleyenlerin azlığından sıkılan hafızların kulakları çınlasın!

Ey ehl-i hak! Ey hakperest ehl-i şeriat ve ehl-i hakikat ve ehl-i tarikat! Bu müthiş maraz-ı ihtilâfa karşı birbirinizin kusurunu görmeyerek, yekdiğerinizin ayıbına karşı gözünüzü yumunuz.
b697.gif
edeb-i Furkanî ile edepleniniz. Ve haricî düşmanın hücumunda dahilî münakaşâtı terk etmek ve ehl-i hakkı sukuttan ve zilletten kurtarmayı en birinci ve en mühim bir vazife-i uhreviye telâkki edip, yüzer âyât ve ehâdis-i Nebeviyenin şiddetle emrettikleri uhuvvet, muhabbet ve teavünü yapıp, bütün hissiyatınızla, ehl-i dünyadan daha şiddetli bir surette meslektaşlarınızla ve dindaşlarınızla ittifak ediniz, yani, ihtilâfa düşmeyiniz. "Böyle küçük meseleler için kıymettar vaktimi sarf etmektense, o çok kıymetli vaktimi zikir ve fikir gibi kıymettar şeylere sarf edeceğim" deyip çekilerek ittifakı zayıflaştırmayınız.

HAMDOLSUN
ALLAH cc razı olsun abi istifade ettik inşaALLAH ...

SELAM VE DUA İLE

mavci

Yönetici
Selamünaleykum...Hayırlı Cumalar...

Allah C.C. cümlemizden razı olsun Aminenur Kardeşim...
İstifade etmek duasıyla inşallah...

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm değerli abim...
Allah razı olsun çok güzel bir payalşımdı emeğine sağlık..
Rabbim bizlere dünyaya geliş maksadımızı unutturmasın inşaALLAH...Amin..
selam ve dua ile ...

mavci

Yönetici

x1padjo0uco2h3lxucdg7pa3j3cjva.jpg

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...Hayırlı Cumalar...

selamünaleyküm değerli abim...
Allah razı olsun çok güzel bir payalşımdı emeğine sağlık..
Rabbim bizlere dünyaya geliş maksadımızı unutturmasın inşaALLAH...Amin..
selam ve dua ile ...

Allah C.C. cümlemizden razı olsun değerli hemşehrim ve Kardeşim...
Aminnn...

Nereden geldik?
Niçin geldik?
Nereye gidiyoruz?

Sorularına cevabımız tam olsun inşallah...

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
"selamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü"
allah razı olsun.emeğinize sağlık.selametle kalın.

mavci

Yönetici

"selamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü"
allah razı olsun.emeğinize sağlık.selametle kalın.

Allah C.C. cümlemizden razı olsun Kardeşim...

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm;

Allah celle celalüh razı olsun..İnşaAllah..inşaAllah gayret göstereceğiz..

edam005

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık kardeşim, rabbim dünyadaki yaşama gayemizi bize unutturmasın, nefsimize yenik düşürmesin inşaallah,,

mavci

Yönetici
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

emeğine sağlık kardeşim, rabbim dünyadaki yaşama gayemizi bize unutturmasın, nefsimize yenik düşürmesin inşaallah,,

Allah C.C. razı olsun Kardeşim...
Dualarınıza kalbi aminnnn...
İstifade etmek duasıyla inşallah...

gulen76

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun güzel bir paylaşım olmuş....

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt