Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

“Emanetini geri aldı!” (1 Kullanıcı)

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Ebû Talhâ kelime-i şehâdet getirip müslüman olunca, O Mü'mine Hanım da, “Ey Ebû Talha!..Şimdi seninle, hiçbir karşılık istemeden; evlenmeyi kabul ediyorum” dedi.
Hz.Ümmü Süleym hakikaten sevinçliydi. Çünkü bir insanı, hem de kocası olacak bir insanı; şirkten kurtarmıştı. Ancak Müslüman olduktan sonra Ebû Talha hazretleri, o iyi kalbli hanımla evlenebildi... Böylece dünyâ ve âhiret saâdetine kavuşmuş oldu.
Bu sıralarda sevgili Peygamberimiz, Allahın emriyle; Medîne'ye hicret, ettiler. Bu şerefe eren Medîne halkı, gerekli herşeyi; Muhacîrlere, göç edenlere te'mîn ediyordu. Hazret-i Ebû Talha ve muhterem hanımı da, Peygamber efendimizin huzurlarına vardılar, “Yâ Resûlallah, biz de size, şu küçük oğlumuzu armağan ediyoruz. Lûtfen kabul ve duâ buyurunuz... İnşâallah size hizmette, kusur etmez... dediler.
Efendimizin memnun oldukları, gözlerinden anlaşılıyordu. Küçük Enes'i, kendi terbiyelerine aldılar. Bir sâyede Ebû Talha'nın üvey oğlu, büyük bir şerefe nâil oldu. Cenâb-ı Hak bir müddet sonra onlara, yeni bir oğul verdi. Yeni bebek, evlerine sevinç getirmişti. Çünkü artık Sevgili Peygamberimiz de sık sık, onlara uğruyorlardı. Hatır soruyor, cemâ'atle namaz kıldırıyorlardı...
Ne yazık ki çocukcağız, bir gün hastalandı. Az sonra da, vefat etti... O sırada Hz. Ebû Talha evde yoktu. Ümmü Süleym evlâdını yıkadı, kefenledi. Üstüne, temiz bir bez örttü.
Akşamleyin Ebû Talha eve döndü. Her zamanki gibi yanında, arkadaşları bulunuyordu. Selâm verdi ve sordu, “Oğlum nasıl? Hanımı, “O şimdi, daha sâkin ve daha huzurlu bir hâlde bulunuyor” dedi. Sonra efendisine ve misafirlere, hazırladığı yemekleri ikrâm etti.
Hepsi âfiyetle yediler, içtiler. Hiçbir şeyden haberleri olmadı. Misâfirler, geç vakit gittiler. Ancak o zaman, hanımı konuştu: Ey Ebû Talha!.. Aşağı hurmalıktaki komşularımız, emânet birşey almışlar. Bir müddet faydalanmışlar... Fakat sahibi, emâneti geri isteyince, itiraz etmişer: “Daha zamanı gelmedi!.. Ne çabuk istiyorsun, gibi şeyler” söylemişler!..
- İnsafsızlık etmişler doğrusu!..
- Evet öyle... İnşâallah biz etmeyiz.
- Hayırdır inşâallah!.. Birşey mi oldu?
- Cenâb-ı Hak da, bizdeki "emânetini" geri istedi, deyince, kocası hemen anladı.
- Oğlumuz öldü mü yoksa, diye sordu:
- Allah, sana ömürler versin...
18.1.2006-mehmet oruç'un yazısından..
Mehmetoruc.com

imren

Kayıtlı Kullanıcı
Allahim herkese burdaki gibi islami tam anlayip iyi bir müslüman olmayi nasip etsin sadece imaninin kuvvetli olmasi sayesinde bunu bu şekilde daha kolay kabullene bilmiş .
Paylaşiminizdan dolayi allah razi osun kardeşim

Bi_iznillah

Kayıtlı Kullanıcı
paylaşım için teşekkürler allah razı olsun

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Allahim herkese burdaki gibi islami tam anlayip iyi bir müslüman olmayi nasip etsin sadece imaninin kuvvetli olmasi sayesinde bunu bu şekilde daha kolay kabullene bilmiş .
Paylaşiminizdan dolayi allah razi osun kardeşim

Amin kardeşim Allahü teala cümlemizden razı olsun.Alemlerin sultanının sohbetinde yetişen insanların hali böyle oluyor işte bizede,Ümmetimin alimleri beni israilin peygamberleri gibidir.Hadis-i Şerifinde bildirilen alimlerin izinde giderek hakiki müslümanlardan eylesin..Vesselam
Arabî beyt tercemesi:

Sevgiliye kavuşmak ele geçer mi acaba?
Yüksek dağlar ve korkunç tehlükeler var arada.

ZORZAMAN

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun güzel bir paylaşımdı

T.Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Evet ne kadar ağır başlı ve takvalı bir kadın biz olsak ağlar figan ederdik. Işte böyle sabırlı ve inançlı olmak gerekir . Allah razı olsun selam ve dua ile

zeynommm

Kayıtlı Kullanıcı
paylaşımın çok güzeldi allah razı olsun şuanki zamanda yine rabbim emanetini aldığında böyle sabırlı davranabilen varmıdır acaba... ben ne günah işlemişim annemi kaybettiğimde çok isyan ettim ve daha sonraları sabredemedim bi yere kadar sabır ama sonra yine en basiti isyan hep kolay neyse ona kaçmışım lütfen size yalvarıyorum benim içinde dua edin allahım affet

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Evet ne kadar ağır başlı ve takvalı bir kadın biz olsak ağlar figan ederdik. Işte böyle sabırlı ve inançlı olmak gerekir . Allah razı olsun selam ve dua ile

Amin.Cenab-ı Hak cümlemizden razı olsun.Allahü teâlâ, bizi ve sizi, Peygamberlerin efendisinin “aleyhi ve alâ âlihissalevât” yolundan ayırmasın! Size ve doğru yolda bulunanların hepsine selâm olsun!

Âlimin bir nazarı, bulunmaz hazînedir,
Bir sohbeti, yıllarca, bitmez kütübhânedir.

mahseri

Kayıtlı Kullanıcı
:(( Allah razı olsun kardeşim çok güzel bir paylaşımdı.gözlerm dolu dolu okudum bizlerde böyle şuur nasip etsin rabbim..:(

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt