Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

೫ Edep Taci.. (1 Kullanıcı)

neslihantozan

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
pastalar2008.blogcu.com
allah razı olsun çok önemli şeyler bunlar böyle yazıları okudukça eksik yanlarımı farkediyorum allah razı olsun slm ve dua ile

tevhide

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Razi Olsun Sizden Illa Edep Her Yerde Edep Rabbim Sevdirsin Yaşatsin Cümlemizi Selam Ve Dua Ile

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
İlim meclisinde aradım, kıldım taleb,

İlim en geridedir, illa edeb, illa edeb.

Setreder ayıbını insanın hep:

Ne güzel elbiseymiş esvab-ı edeb.

Gönül ehli arasında aradım, kıldım taleb,

Her hüner makbul imiş: illa edeb, illa edeb.

hafizkiz

Kayıtlı Kullanıcı
slamün aleyküm ablam emeğine yüreğine sağlık
Mewlam cümlemizi edep li kullarından etsin
hayırlı cumalar slm we dua ile

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Selamün Aleyküm kardelenim..

Emeğinize, gönlünüze sağlık olsun..Çok güzel bir çalışma sunmuşsunuz, Rabbimiz c.c razı olsun sevabınızı, ecrinizi en hayırlısıyla ve en güzeliyle size bahşeylesin inşallah..Amin.. Konuya diğer katkılarınızı ve diğer değerli büyüklerimizin de katkılarını beğenerek okudum güzel kardeşim..Allah c.c hepinizden razı olsun.

İnsan için en elzem libaslardan birisi de edeptir, hiç şüphesiz.. İnsanı diğer canlılardan ayıran hasletlerin de başındadır.. Onun kimliği ve onurudur, şerefidir. İmanın şubelerinden bir şubedir edep..Takvanın tamamlayıcı öğelerinden ve inanan insan için, Allah c.c'nin Bakara-138'de de buyurduğu gibi ''Allah c.c'nin en güzel boyalarındandır..O boyayla boyanandan daha güzeli, daha yücesi yoktur..'' Yazık ki ahir zaman ümmeti olmamızın acı bir sonucu olarak asrımızda da gitgide uzaklaşılan, yitirilen bir değer ve haslet oldu ''edep''.. İnsan işte o noktadan sonra kirlenmeye başladı.. Rahman c.c, bir peygamber ahlakı olan bu meziyetten ayırmasın ahir zaman neslini inşallah.. Ümit, inanmanın bir meyvesidir.. Ümidimiz var her şeye rağmen, bu değerin yeniden damarlara kazınması için inşallah..

Her bir satırını beğeniyle okudum güzel kardeşim..Rabbimiz c.c emeklerinizi katında ecirli, kul nazarında ise tesirli eylesin inşallah..En Emin olan Dost'a emanet olunuz..Hayırlı ve bereketli akşamlar dileğiyle..B)

________aleyküm selam güzel kardelenim
teşekkür ederim kardeşim rabbim sizdende herdaim razı ve memnun olsun inşallah kardelenim...harika yorumun için çok teşekkür ederim eksik olmayınız inşallah....meyvananın çok sevdigim bir sörü vardır..
âdem oğlu eğer ki edepsizdir, âdem değildir; âdem ve hayvan cinslerinin cismindeki fark edeptir; gözünü aç bak cümle kelamullaha; ayet ayet bütün manası kur’an’ın edeptir.”

inşallah bunun idrakiyle kuran harf harf edeptir.. bu şuur bizde hiç eksilmez ..
rabbimize emanetimsin kardeşim
selam sevgi ve dua ileB)______

anka kuşu

Kayıtlı Kullanıcı
Edep bir tac imiş Nur-u Hüda’dan
Giy ol tacı, emin ol her beladan...

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Emeğine Sağlik Kardeşim Haklisin Edeb Başin Taci Rabbim Cümlemize Bu Güzel Duygudan Nasib Etsin Fitratimiza Yerleşmiş Bu Duyguyu Fark Edebilmek Duasiyla....

________teşekkür ederim kardeşim
rabbim razı olsun inşallah,
amin amin inşallah
rabbimize emanet olunuz
selam ve dua ile____

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
allah razı olsun çok önemli şeyler bunlar böyle yazıları okudukça eksik yanlarımı farkediyorum allah razı olsun slm ve dua ile

_______teşekkür ederim neslihan kardeşim rabbim razı olsun
inşallah eksiklerimizi azaltırız ve inşallah hiç eksigimiz olmaz..
rabbimize emanet olunuz
selam ve dua ile________

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
EDEP YÂ
183172afzxwkctr6ti8ks9.gif
HÛ!

“Edep Yâ Hû edebe, ahlaka davettir. Aynı zamanda bir ikazdır. Ama bu uyarı edepsiz kimseye değil, edebi bilen kişiyedir. Çünkü ‘ya hu!’ hitabı ‘Hu’ya aşina olana yapılır. O’nu bilen O’nun edebini bilir. O’nu yani Hu’yu bilmeyen edebi nasıl bilsin ki edebe davet edilebilsin? Yani şöyle denilmek istenir: “Ey edebi bilen kardeşim! Maruz kaldığın bu saygısızlık seni edepsize karşı edepsizce harekete sevk etmesin. Edeple karşılık ver. Edebi senden öğrensinler.”

Bu davet sadece edebi hatırlatmaz. Ezeldeki birlik ve tevhidi de hatırlatır. “Yâ hû!” lafzıyla gerçekleşen bu hatırlatma kişiye mahiyetini, insan derecesini ve ulvi hissedişleri kaim kılar. Hepimiz başka başka suretlerde, ama “Hu” ile hareket eden, Cenab-ı Hakk’ın nefhasının mazharlarıyız. Aslımız ve masdarımız hep O Hu’dan. “Edep Yâ Hû” demekle adeta şunlar ifade edilmek istenir: Ey ezelde nur iken şimdi farklı farklı isimlerle anılan, aslında Hu’dan ibaret olan kardeşim, Allah Tealâ’nın ruhundan ruh üfürdüğü, en büyük emanete sahip, îman tacıyla ziynetlenmiş; benlikten, senlikten öte O Hû”nun mazharı olmuş “O”! Ey sahibi “Hû” ve sahibi “O”! olan! Sana “O”nun tarafından verilen bâki, kaybolmaz, hatta görülmez edep libasını taşıyan “O”! Bu edepten uzaklıkları görüp de sakın kendindeki emaneti zayi etme. “O”na nefsinin süfli perdeleri ile o edebi örtme. Baki olanı ve baki olan edebi fani, kaybolup gidici hallerle heba etme. O bakiyi bu faniye değişme. Sen her an tecellisi ile her şeyin O’ndan olduğunu hatırla. Dönüşün “O”na olduğunu unutma. Edep Yâ Hû ikazımızı da O’ndan bil...

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı
İlim Meclislerinde Aradım, Kıldım Taleb,

İlim En Geridedir,İlla Edeb İlla Edeb.

Setreder Ayıbını İnsanın Hep

Ne Güzel Cemeylemiş Esvabı Edeb.

Ehli Diller Arasında Aradım, Kıldım Taleb

Her Hüner makbul İmiş;İlla Edeb İlla Edeb,

Edeb Bir Tac İmiş Nur-i Hüda'dan

Giy O Tacı Emin Ol Her Türlü Beladan...

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı
semerkant yayınlarının edep ya hu adlı bir kitabı var herkesin okumasını tavsiye derim

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt