Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dini bilgimizi Sınayalım 1 Soru. (3 Kullanıcı)

ReisulKurra

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum
Arkadaşlar Ufak bi Soru Sorucam, Bu geçtiğimiz Ramazanda Başıma gelen bir Olay olduğu için, Sizlerinde Bilginizi Almak istedim, Bu olay Başıma geldikten sonra baya bi araştırma yaptım , Herkez kendi bildiği şekilde Sorumu yanıtlarsa Sevinirim.

Sorum şu

Teravih namazında, 4 Rekat la Namazı Kıldıran hoca Efendi, ilk Oturuşu yani ilk tahiyyatı unuttu, ve ikinci tahiyatta yani 4 rekatlık namazın son oturuşunda sehiv secdesi yaptı, bende namazın sonunda hocam bu namaz olmadı tekrarı gereklidir dedim, hoca da bana olmaz sehiv secdesi bu namazı kurtarır dedi, cemaatte toplu halde hocadan taraf oldu ve namazın tekrarını yapmadılar,

Şimdi sizde Bu namaz oldumu yoksa Tekrarı gereklimiydi bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum

Teşekkürler.

ReisulKurra

Kayıtlı Kullanıcı
Hayır hocam teravih namazında ilk 2nci rekatta tahiyatta oturmayı unuttu yani birinci oturuş ve 4ncü rekatta 2nci tahiyatta sehiv secdesi yaptı,

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
Dört rek`atlı namazlarda, iki rek`at kıldıktan sonra oturmayı unutarak üçüncü rek`ata kalkmak, yani, ilk oturuşu terketmek. Bu durumda bakılır: Eğer namazı kılan kişi tamamen kalkmış veya kalkmaya daha yakın bir durumda ise, oturmaz; namazı bitirip sonunda sehiv secdesi yapar. Eğer oturmaya daha yakın bir halde ise, oturur; sonunda da sehiv secdesi yapmaz. Tam kalktıktan sonra oturmak ise, namazı bozar.

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm sehiv secdesi yapmayi gerektiren haller konusunda bu bilgiye ulaştim..ama aklim şu bakimdan karişik..imam cemaate namaz kildiriyor.sonuçta bütün bir halkin namazi tehlikeye girmiş oldu.ben olsaydim yeniden kilardim..tehlikeye atmaktansa...

ReisulKurra

Kayıtlı Kullanıcı
Kaynak yanlış :) Doğru ama "4 Rekatlı Namazlarda" Denmesi yanlış Bence Bu konuyu okuyan herkez geniş bi araştırma yapmalı ben kaynak ve doğruyu size söylemiycem araştırınki bilgi dağarcığınız genişlesin :)

medine21

Kayıtlı Kullanıcı
cevaplıyorum

cevaplıyorum

aleyküm selam arkadasım bana kalırsada sehih secdesi yapmak doğrudur. allah bilir ama namaz kabuldür.[[/FONT]FONT="Comic Sans MS"][/FONT]

ReisulKurra

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam arkadasım bana kalırsada sehih secdesi yapmak doğrudur. allah bilir ama namaz kabuldür.[[/FONT]FONT="Comic Sans MS"][/FONT]

Selamun Aleykum
Allah Tabiki Herşeyi bilir, Ve Bize Kur'an ve Peygamber Vasıtası ile Doğruyu yanlışı Öğretmiştir, Peygamber efendimizden sonrada, İslam Alimleri Kurralar Kutuplar Vasıtasıyla Öğretilmeye devam etmiştir. Bunu iyi ce Araştırın, çünkü cevabınız yanlış :)

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar bu islami bir konu..araştiralim doğrusuna ulaşmaya çalişalim.bence bana kalirsa gibi yanitlar vermeyelim çünkü hiç bilgisi olmadan buraya girenler üye olanalr var.onlar yanliş öğrenmesin.islamda böyle bazi şeylerde kesin hükümler vardir.kendimizce yorum yapmayalim okuyalim ondan sonra yazalim...selamün aleyküm

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
Sehiv secdesi farzın geciktirilmesi,vacibin terki ve geciktirilmesinde yapılır...Kaide-i ula 'da yani İlk oturuş ve Kaide-i ahirede yani son oturuşta tahiyyat okumak vaciptir ve siz ilk oturuşta terk etmişsiniz buna göre sehiv secdesi kurtarır...

Kaynak:Mızraklı ilmihal

ReisulKurra

Kayıtlı Kullanıcı
Şimdi Bu yorumunuz Kısmen Doğru, ama Cevap Benim soruma göre yanlış :) Kısa bir ipucu vereyim, Öğlen Namazının ilk oturuşu vaciptir, terkinde yahut tahirinde sehiv secdesi namazı tamamlar ama bizim bahsettiğimiz teravih namazı birazdaha araştırırsanız sonuca olaşırsınız ama bu internet ortamında mümkün olmaya bilir, biraz geniş islam ilmihallerine fıkıh kitaplarına bakmanızı tavsiye ederim teşekkürler :)

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
332- Bir vacibi yanılarak terk etmek, sehiv secdelerini gerektirir. Birinci oturuşu veya vitirde Kunut'u veya bayram namazlarında ziyade tekbirleri yahut birinci ve ikinci oturuşlarda Tahiyyat'ı okumayı terk etmek gibi.
Vitir namazında rüküdan sonra Kunut duasının unutulduğu hatırlanmış olsa, artık onu okumak için geri kıyama dönülmez. Rükudan sonra okunması da gerekmez. Çünkü yeri kaçırılmıştır. Rüku halinde hatırlandığı halde de okunması gerekmez. Sahih olan rivayet böyledir. Bununla beraber okunsun veya okunmasın, her iki halde de sehiv secdeleri gerekir.
Kunut tekbirini unutup yapmamak, bir görüşe göre sehiv secdesi gerektirir, bir görüşe göre de gerektirmez.

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
354- İmamın yanılması, kendi hakkında asaleten ve cemaat hakkında da uymuş olma bakımından sehiv secdelerini gerektirir. Fakat imama uyan cemaatten birinin yanılması ile ne kendisine ne de imama sehiv secdesi yapmak gerekmez.

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
Ka'de-i ûlâyı terketmek, ka'de-i ûlâda "et-tehiyyâtü"yü okumamak, "et-tehiyyatü"yü okuduktan sonra üçüncü rekâta kalkmayarak salavat dualarını okumak sehiv secdesi yapmayı gerektirir. Bu imam-ı A'zam'ın içtihadıdır. İmameyne göre sehiv secdesi gerekmez.

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
Şimdi Bu yorumunuz Kısmen Doğru, ama Cevap Benim soruma göre yanlış :) Kısa bir ipucu vereyim, Öğlen Namazının ilk oturuşu vaciptir, terkinde yahut tahirinde sehiv secdesi namazı tamamlar ama bizim bahsettiğimiz teravih namazı birazdaha araştırırsanız sonuca olaşırsınız ama bu internet ortamında mümkün olmaya bilir, biraz geniş islam ilmihallerine fıkıh kitaplarına bakmanızı tavsiye ederim teşekkürler :)

farz namazların vacipleri nafile namazların vacipleri diye bi ayrım mı var? !

ReisulKurra

Kayıtlı Kullanıcı
Neyse ben sizin kafanızı daha fazla karıştırmayım en iyisi,

Bakın, Teravih namazının ilk tahiyyatı farzdır, terkinde sehiv secdesi namazı tamamlamaz ve namaz bozulur, haliyle tekrarı gereklidir,

Öğle namazında aynı durum vukuu bulmuş olsa, namazı sehiv secdesi kurtarır çünkü ikinci rekatta oturuş öğle namazının sünnettinde vaciptir, ama burda teravih namazı söz konusu ve ikinci rekatta oturmak farz.
ve terki halinde sehiv secdesi kurtarmaz,

hepinize teşekkürler :)

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
242- İmam, Teravih namazının ilk birinci rekatından sonra yanılarak otursa ve selam verdikten sonra yeniden iki rekat kılmadan geri kalan rekatları usulüne göre kıldıracak olsa, bir görüşe göre namazı caiz olur; ancak ilk iki rekatı kaza etmesi gerekir. Diğer bir görüşe göre, geri kalan namazlar caiz olmaz. Hepsini kaza etmesi gerekir. Çünkü Teravih, bir namazdır. Yapılan teşehhüdler ve selamlar yerinde yapılmamış olur.

ReisulKurra

Kayıtlı Kullanıcı
sizin daha iyi anlayabilmeniz için, şöylede açıklayabilirim, teravih namazı ikişer rekat halindede kılınan bir namazdır, velhasıl kelam teravih namazında hangi kaynağa bakarsanız bakın, hangi din görevlisine sorarsanız sorun teravih namazının ilk tahiyyatı farzdır, Diyanetede bilgisine çok güvendiğiniz islam alimlerinede sorabilirsiniz,
teşekkürler.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt