Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Çocukların Zekası Daha İyi Nasıl Gelişebilir? (1 Kullanıcı)

_misal_

Kayıtlı Kullanıcı
Anne babalar çocukları için mutlaka bir şeyler yapmak isterler. Önemli olan çocuğun dünyasına ulaşabilmektir.Doğdukları andan itibaren önce görsel duyu organı ile dış dünyayı algılamaya başlarlar, daha sonra işitsel ve dokunsal algıları devreye girer. Çocukların beyinin algıları sürekli kayıt halindedir. Ne kadar çok şeyle tanışırlarsa ve sözlü olarak beyine kayıt yapılırsa algıları daha hızlı geliştirilmiş olur. Anne karnında başlayan konuşma ve dokunuşlar çocuğun güven duymasına ve öz değerinin beslenmesini sağlar. Anne baba, ablanın diyalogu çocuğun sağlıklı, huzurlu büyümesini etkiler.

Koçluk çalışması yaptığım dört yaşındaki bir çocuğun çok az kendini ifade ettiğini ve konuşma bozukluğu olduğunu fark ettim. Doğumdan sonra yaşanan rahatsızlık nedeniyle fazla korunmuş bir çocuktu. Daha sonra anne eğitimiyle ve konuşmasıyla ilgilenmemiş. Annenin asabiyeti çocuğu silik ve sorunlu hale getirmişti. Annesinin ilgisinin nasıl olması gerektiğini anlattım ve kitaplar önerdim. Bir buçuk ay sonra çocuktaki sorun çözülmüştü. Önemli olan bizim çocuğun gelişimine nasıl destek verdiğimizdir.

Çocukların zekasının gelişimi için neler yapılmalıdır?

Çocuk keşfetmek için çabalar; siz onun arzularına göre keşfetmesine izin vermelisiniz.

Çocuk hatayı, yanlışı bilmez yaşayarak yaparak öğrenir. Sonsuz sabırla doğruyu vermeye devam etmelisiniz.

Çocuğun yaşına göre eğitici ve öğretici kitaplar sizin işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Sabırlı ve sakin anne davranışları çocuğu rahatlatır. Bilmek ve dokunmak çocuğun arzularının açılmasına neden olur.

Çağa göre eğitimin içinde olmak gerekir.

Matematik eğitimini 0-5 yaşında kadar çok önemseyin. Objelerle tanıştırarak pratik düşünmesine yardım edin.

Hayallerine katılın. Daha geniş hayaller kurmasına destek olun.

Ayırdığınız her zaman bilin ki çocuğun geleceğine yaptığınız yatırımlardır.

Neşeli, esprili ortamlar oluşturun.

Bilmeceler, bulmacalar ve sorgulamalarla çocuğun esnek düşünmesine ve karar vermesine destek olursunuz.

Sevgiyle ve ilgiyle eğitirken disiplini ihmal etmemek gereki.r

Sizin kontrolünüzde özgünleştirebilirsiniz.

Onun duygu ve düşüncelerini önemsediğinizi hissettirin. Ortak kararlar alın. Birlikte oyun oynayın.

Keşiflerini daha donanımlı ortamlarda yapabilmesi için alanlar ve hobiler oluşturun.

Gözünüzü kapatın ve kendinize “Onun yaşında ne yapmak isterdim?” diye sorun.

Empatik bakış açısıyla siz de çocuklaşın. Daha iyi dostluklar kurabilirsiniz.

Yüksek ses, şiddet uygularsanız sizden uzaklaşır duvar, örmeye başlar. Aranızdaki bağlar da kopabilir.

Yaklaşmacı, anlayışlı ve algılayıcı doğru iletişim sayesinde çocuğunuz zekasını daha geniş alanlarda ve düşüncelerde kullanacaktır. Sizi modelleyecektir.

En güzeli kendinizi ebeveyn olarak dışarıdan gözlemleyin ve ne ekiyorsanız onu biçeceğinizi unutmayın!

Sevgiyle

Sevgide kalan

Kaynak : cocukaile.net

07362469-cocuklarin-zekasi-daha-iyi-nasil-gelisebilir.jpg

Çocukların Zekası Daha İyi Nasıl Gelişebilir?

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum kardesim Allah razi olsun verdigin bilgiler icin .selametle dua ile...

_misal_

Kayıtlı Kullanıcı
Aleykum selam tsunami. Amin Allah senden de razı olsun inş. Selametle.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt