Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Çocuk Ne Yaşıyorsa Onu Öğrenir... (2 Kullanıcı)

Kaan Erdem

Yönetici
ALLAH cc razı olsun kardeşim..güzel RABBİM bizleri doğru yoldan ayırmasın..hayırlı kul,hayırlı evlat,hayırlı eş dost eylesin...selametle değerli kardeşim..ALLAH cc emanet olunuz....

Rabbim bizleri kendisine kulluk edelim diye yarattı ve ve ona sonsuz hamdü senalar olsun bana 19 yıl onu bağışladı kuşkusuz benden daha kötü durumda olan kardeşlerim var bunu düşünüp şükrediyorum ve seviniyorum Rabbim bana böyle düşündürüyo diye saglıcakla kal abicim Allah'a emanet ol

EBRARNISA

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM . GÜZEL PAYLAŞIMINIZ İÇİN ALLAH RAZI OLSUN. ÇOK DOĞRU BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ.
BAZEN ANNE BABALAR ÇOCUKLARINA SÖYLENİRLERYA <<< BİLMEM KİME ÇEKTİN>>>
DİYE; ÇOCUĞUN ANNE BABANIN AYNASI OLDUĞUNU UNUTARAKTAN...
TOPRAĞA NE EKTİN İSE O ÇIKAR GÜN YÜZÜNE .

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam..çok güzel bir örnekleme...kime çektiğini araştırmadan kusuru kendimizde bulmak lazım...çocukta din eğitim verilmesi gereken yaşta verilmezse ilerki yaşlarda daha da zor olur oluyorda...selametle kalınız...

SELAMÜN ALEYKÜM . GÜZEL PAYLAŞIMINIZ İÇİN ALLAH RAZI OLSUN. ÇOK DOĞRU BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ.
BAZEN ANNE BABALAR ÇOCUKLARINA SÖYLENİRLERYA <<< BİLMEM KİME ÇEKTİN>>>
DİYE; ÇOCUĞUN ANNE BABANIN AYNASI OLDUĞUNU UNUTARAKTAN...
TOPRAĞA NE EKTİN İSE O ÇIKAR GÜN YÜZÜNE .

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Ana-babanın değişik davranış kalıplarına sahip olması, çocukların da zamanla bilerek veya bilmeyerek bu kalıpları benimsemelerine yol açar. Çocuk, bol konuşma ve öğütten çok, anne ve babasının davranışlarından etkilenir ve bu davranışları kendisine örnek alarak yetişir. Ailenin kararsız ve değişken tutumları çocuğu bunalıma iter, güvenini zedeler. Çocuğu içtenlikle, olduğu gibi kabul etmek, ona yeteneklerini mümkün olduğu kadar geliştirmesi için gerçekten olgun ve bencil olmayan bir ana-baba gereklidir. Çocuğun ruhsal gereksinimlerinin başında hiç kuşkusuz sevilme ve ana-babası tarafından istenme, kabul edilme duyguları gelir. Çoğu kez, kendimizce belli nedenlerden dolayı, çocuklarımıza olabilecekleri değil, bizim istediğimiz şekilde olmaları için baskı yaparız. Anne sevgisinin yokluğu ya da aşırılığı ile ölçüsüz bir baba otoritesinin varlığı çocuklarda tepkiyle karşılanır. Babanın çocuk üzerindeki aşırı baskısı onları kavgacı, saldırgan yaptığı gibi babaya ve çevreye karşı düşmanlık duyguları beslemerine neden olabilmektedir. Çocuğun ailesi ile kuracağı ilişki, onun ömrü boyunca kuracağı insan ilişkilerinin temelini oluşturur. Çocuğun 0-6 yaş döneminde aileden aldığı eğitimin, ondan sonraki eğitiminin temeli olduğu da bir gerçektir. Hekimin, eğitimcilerin özellikle de ilkokul öğretmenlerinin çocuğun ailesini tanımaya çok önem vermelerinin nedeni budur. Çünkü iyi bir ana-baba yüz öğretmene bedeldir. Aile içi eğitim canlı bir öğretim şeklidir. Aile içi eğitimde sözlerin büyük rolü yoktur. Çoğu zaman davranışlar dilin öğretebileceğinden çok daha fazla şey öğretir. Çocuğa bir şey göstermeyip, sadece anlayışına hitap etmek yararsızdır. Çocuklar, erişkinin sakin davranışına daha iyi yanıt verirler. Avaz avaz bağırmak veya dövmek ana-babanın kızgınlığını yatıştırır, ancak duruma hakimiyetini yok eder. Aile içinde korunmuş olma ve şefkatli aile fertlerine sahip bulunma duygusu, çocuğu aileye ve yaşama güvenle bağlar.
selam ve dua ile

EBRARNISA

Kayıtlı Kullanıcı
aleykümselam..çok güzel bir örnekleme...kime çektiğini araştırmadan kusuru kendimizde bulmak lazım...çocukta din eğitim verilmesi gereken yaşta verilmezse ilerki yaşlarda daha da zor olur oluyorda...selametle kalınız...

YA BİR YERDE OKUMUŞTUM YADA DİNLEMİŞTİM HAKKINIZI HELAL EDİN HATIRLAYAMADIM DA ; SAHABE EFENDİLERİMİZDEN BİRİ 40 GÜNLÜK BEBEĞİNİ EFENDİMİZE GETİRİP ; ÇOCUĞUM 40 GÜNÜNÜ DOLDURDU ONA NASIL TERBİYE VERMELİYİM DİYE SORAR . EFENDİMİZDE SEN GEÇ KALMIŞSIN . ÇOCUGUN EĞİTİMİ ANNE KARNINDAYKEN BAŞLAR DİYE CEVAP VERİYOR.
SELAM VE DUA İLE KALIN.......

Kaan Erdem

Yönetici
güzel yorum ve katılımınız için RABBİM razı olsun hafize anne.selam ve dua ile kalın selametle...

Ana-babanın değişik davranış kalıplarına sahip olması, çocukların da zamanla bilerek veya bilmeyerek bu kalıpları benimsemelerine yol açar. Çocuk, bol konuşma ve öğütten çok, anne ve babasının davranışlarından etkilenir ve bu davranışları kendisine örnek alarak yetişir. Ailenin kararsız ve değişken tutumları çocuğu bunalıma iter, güvenini zedeler. Çocuğu içtenlikle, olduğu gibi kabul etmek, ona yeteneklerini mümkün olduğu kadar geliştirmesi için gerçekten olgun ve bencil olmayan bir ana-baba gereklidir. Çocuğun ruhsal gereksinimlerinin başında hiç kuşkusuz sevilme ve ana-babası tarafından istenme, kabul edilme duyguları gelir. Çoğu kez, kendimizce belli nedenlerden dolayı, çocuklarımıza olabilecekleri değil, bizim istediğimiz şekilde olmaları için baskı yaparız. Anne sevgisinin yokluğu ya da aşırılığı ile ölçüsüz bir baba otoritesinin varlığı çocuklarda tepkiyle karşılanır. Babanın çocuk üzerindeki aşırı baskısı onları kavgacı, saldırgan yaptığı gibi babaya ve çevreye karşı düşmanlık duyguları beslemerine neden olabilmektedir. Çocuğun ailesi ile kuracağı ilişki, onun ömrü boyunca kuracağı insan ilişkilerinin temelini oluşturur. Çocuğun 0-6 yaş döneminde aileden aldığı eğitimin, ondan sonraki eğitiminin temeli olduğu da bir gerçektir. Hekimin, eğitimcilerin özellikle de ilkokul öğretmenlerinin çocuğun ailesini tanımaya çok önem vermelerinin nedeni budur. Çünkü iyi bir ana-baba yüz öğretmene bedeldir. Aile içi eğitim canlı bir öğretim şeklidir. Aile içi eğitimde sözlerin büyük rolü yoktur. Çoğu zaman davranışlar dilin öğretebileceğinden çok daha fazla şey öğretir. Çocuğa bir şey göstermeyip, sadece anlayışına hitap etmek yararsızdır. Çocuklar, erişkinin sakin davranışına daha iyi yanıt verirler. Avaz avaz bağırmak veya dövmek ana-babanın kızgınlığını yatıştırır, ancak duruma hakimiyetini yok eder. Aile içinde korunmuş olma ve şefkatli aile fertlerine sahip bulunma duygusu, çocuğu aileye ve yaşama güvenle bağlar.
selam ve dua ile

Kaan Erdem

Yönetici
bende şimdi öğrenmiş oldum..fakat buna benzer bir kaç bilgi olarak adlandırayım duymuştum..konu hakkında eksiliğimiz var sizde hakkınızı helal edin.selam ve dua ile kalınız selametle...

YA BİR YERDE OKUMUŞTUM YADA DİNLEMİŞTİM HAKKINIZI HELAL EDİN HATIRLAYAMADIM DA ; SAHABE EFENDİLERİMİZDEN BİRİ 40 GÜNLÜK BEBEĞİNİ EFENDİMİZE GETİRİP ; ÇOCUĞUM 40 GÜNÜNÜ DOLDURDU ONA NASIL TERBİYE VERMELİYİM DİYE SORAR . EFENDİMİZDE SEN GEÇ KALMIŞSIN . ÇOCUGUN EĞİTİMİ ANNE KARNINDAYKEN BAŞLAR DİYE CEVAP VERİYOR.
SELAM VE DUA İLE KALIN.......

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
SelamunAleyküm Kardeşim,hayırlı sabahlar,iyisindir inşaAllah.

Yazdıkların,madde madde çok doğru yapılmış tesbitler.Bunlara ilave olarak bence önemli bir madde olarak HELAL nimetlerle beslenen, gıdalandırılan çocukların,insanların fıtrata uygun hayata baştan kazandırıldıklarını düşünüyorum.Allah(CC) haramı tatmamış bu kulunu-kullarını koruyup kolluyor,imani hassasiyetlerle tanışmasına vesile kılıyor,bir katkısı oluyor kanısındayım Allah-u Alem.
Selam ve dua ile.

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam abim..sizede hayırlı sabahlar çok şükür iyiyim..inşALLAH sizde iyisinizdir...her sabah sitede sizle karşılaşmak çok güzel abi..dedikleriniz kesinlikle çok doğrudur..ALLAH cc emanet olun selam ve dua ile kalın selametle abim..tekrardan hayırlı sabahlar..selamünaleyküm....

Yazdıkların,madde madde çok doğru yapılmış tesbitler.Bunlara ilave olarak bence önemli bir madde olarak HELAL nimetlerle beslenen, gıdalandırılan çocukların,insanların fıtrata uygun hayata baştan kazandırıldıklarını düşünüyorum.Allah(CC) haramı tatmamış bu kulunu-kullarını koruyup kolluyor,imani hassasiyetlerle tanışmasına vesile kılıyor,bir katkısı oluyor kanısındayım Allah-u Alem.
Selam ve dua ile.

EBRARNISA

Kayıtlı Kullanıcı

Selam ve dua ile.

SELAMÜN ALEYKÜM SAYGIDEĞER ABİM.TESPİTLERİNİZ ÇOK DOĞRU. KULLUK ADINA BELLİ BİR YERLERDE GÖRDÜĞÜMÜZ, ÖRNEK ALDIĞIMIZ BÜYÜKLERİMİZİN HAYATLARI İNCELENDİĞİNDE , ATALARININ HELAL HARAM KAVRAMLARINA NE KADAR ÇOK DİKKAT ETTİKLERİ GÖZÜLÜYOR.
CENİ ANNE KARNINDAYKEN DAHİ DIŞ DÜNYADA OLUP BİTENDEN ETKİLENİYOR.
ANNENİN HARAM HELAL ADINA YAPTIKLARI , BEBEĞİN FITRATINA İŞLEMEYE BAŞLIYOR.SADECE BEBEK DOĞDUĞUNDA İTİBAREN DEĞİL,HENÜZ DOĞMADAN ANNELERİMİZE SORUMLULUK DÜŞÜYOR...
RABBİM BİZLERE KIYAMET GÜNÜ PEYGAMBER EFENDİMİZİN ÖVÜNECEĞİ NESİLLER OLABİLMEYİ VE YETİŞTİREBİLMEYİ NASİP ETSİN İNŞALLAH. <<< EVLENİNİZ , ÇOĞALINIZ, ZİRA BEN KIYAMET GÜNÜ SİZİN ÇOKLUĞUNUZLA ÖVÜNECEĞİM. >>>

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt