Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"Çocuk dinden, imandan, ahlâktan ne anlar?" demeyin! (1 Kullanıcı)

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
31 Tem 2006
Mesajlar
1,474
Tepki puanı
1
Puanları
0
Yaş
45
Konum
ALMANYA/MANISA
BU ARKADASA (SEYTANA) BU TERBIYE VERILMEMIS

Çoğu gençlerimizin kimlik sorunu yaşadıkları ve inançlarının zayıfladığı atlanmayacak önemli bir olgu.

Çocuklarımızın bomboş bir kafayla, güncel kültüre kapılıp gittikleri de ayrı bir gerçek. Bu duruma sebep, çocuklarımıza daha küçücükten dinî ve ahlâkî değerlerimizi aktarmadaki eksiklerimiz ve ihmallerimizdir.


Onları büyütürken bazen; “Şimdi bir sürü emir ve yasakla baskı yapmayalım, serbest yetişsinler. Büyüyünce onlar doğruyu bulur muhakkak” dedik. Bazen de; “O daha çok küçük, dinden, imandan ne anlar, ahlâktan ne anlar. O sadece derslerini çalışsın, sınavlarında başarılı olsun. Şimdi yarışı kazanma zamanı” dedik.

Ama öyle olmadı ve her iki halde de yanıldık.
Bizim çocuklarımıza vermediğimiz dinî, ahlâkî, kültürel değerlerimizin bilgileri yerine; çevrede uçuşan, serbestçe dolaşan, sokakta, çarşıda, sinemada, evdeki ekranda önlerine çıkan her türlü ahlâk dışı şeyler; değersizlikler, zıtlıklar ve aykırılıklar onların davranışlarına, düşüncelerine, hayallerine yerleşti, çocuklarımız hepsini benimsedi.

Çünkü çocukların aileleri tarafından ihmal edilen, boş bırakılan maneviyat ihtiyaçlarını; uluorta bir şekilde toplum doldurmakta.

Biz bu geçekten habersizdik önceleri. Hiç fark etmedik, taa ki çocuklarımız ergen olup karşımıza; beklemediğimiz düşünce ve davranışlarla dikilene kadar. Bugün, birçok gencimiz ahlâkî bakımdan geldiği nokta ile bizi üzmekle beraber çocuklarımız için yapılacak şeyler bitmiş değildir. Unutmayalım ki onlar bizim halâ yavrularımızdır. Hal ve hareketleriyle bizi incitseler de sevgi ve şefkatle bağrımıza basmaktan, hatalarını affetmekten geri durmamak ebeveyn olarak bizim görevimizdir. Bunun için yanlışlarını emirlerle değil, güzel konuşmalar ve ricalarla düzeltme yolunu seçelim. Hemen sonuç alacağız beklentisine girmeden sabırla ve hoş görü ile ilişki kurmak da bugünkü görevimiz. Çünkü çocuklarımız’ın kolaylıkla terbiye aldıkları dünün ‘küçük yaş dönemini’ ihmallerimizle kaçırdık. Artık çocuk eğitiminin temel amacı; ‘bilgide ve ahlâkta’ çocukların yeterli ve dengeli donanım almalarını sağlamak olduğu konusunu iyice anlayıp uygulamaya koymamız şarttır. Ayrıca çocuklarımızın eğitimini zararlı dış etkenlerden koruyan tedbirlerin her alanda alınması önemle gerekmektedir.
Hz. Peygamberimizin buyurduğu gibi; “Hiçbir baba çocuğuna güzel terbiyeden daha değerli bir miras bırakamaz” ve “İlim talep etmek her Müslüman’a farzdır”. Bu anlamlı sözlerden sonra şu temenniyi yapmak yerinde olacak: “Çocuklarının güzel amelleri yüzünden cennet makamları kazanan ebeveynlerden olmak hepimize nasip olsun, inşaallah”.

Acaba nereye gidiyoruz?

“Ben öğretmen emeklisiyim. Çocuklarıma, çevredeki gençlere baktığım zaman çok kaygılar yaşıyorum. Bu kaygılarımda ne kadar haklı olduğumu geçenlerde yaşadığım şu olay da kanıtladı:
Bazı ihtiyaçlarımı almak için uzak bir mesafeye gitmiş, geri dönmek için de otobüse binmiştim. Otobüs doluydu ve oruçluydum.
İçimden defalarca; ‘Allah’ım biri yerini verse de otursam’ diye geçiriyordum ki, birden düzgün giyimli bir delikanlı, kibar tavırla yerinden doğrulup kalktı. Küçük sesle ‘şükürler olsun’ dedim ve delikanlının boşalttığı koltuğa oturmaya yeltendim. Ama hayret veren bir şey oldu; delikanlı gergin bir yüzle ‘size değil, şu hanımefendiye’ dedi. Yanımdan bir genç kız hoyratça sıyrıldı, şımarık bir eda ile boş yere oturup, hemen de ayak ayak üstüne attı. Sözde ‘hanımefendi’, ağzındaki sakızı çiğnemeye devam ederek, yanımdaki, teşekkür borçlu olduğu delikanlıya döndü; ‘Çok mersi, çok yorulmuştum.’ dedi.
Yorgunluğuma eklenen sıkıntıyla kan-ter içinde kalmıştım. Dakikalar uzadıkça uzadı. Eve nasıl geldiğimi, iftarı nasıl ettiğimi bilmiyorum. Ancak, orucumu açarken ağlayarak uzun uzun çocuklarım ve gençlerimiz için dua ederek Allah’ın (cc) Ramazan ayı hürmetine onları doğru yola iletmesini istedim.
Fakat gençlerimizin bu denli kimliklerini unutmalarını, inançlarının zayıflamasını anlayamıyorum. Ben ki dünün eğitmeniyim!...
Acaba biz hep birlikte bir hata mı yapmaktayız?”

ailem/Dr. Jale Şimşek
 

ozen72

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
25 Ağu 2007
Mesajlar
90
Tepki puanı
0
Puanları
0
ÇOCUKLAR yarının geleceği değilmi herşeyi anlarlar. Ağaç yaş iken eğilir.
 

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
5 Eki 2007
Mesajlar
5,197
Tepki puanı
3,563
Puanları
163
Yaş
46
hocam size gönülden katılıyorum.bende kızımı hergün okula götürüken aynı kaygıları taşıyorum.annesi babası tarafından söz geçirilemeyen çocuğa ne öğretmen nede bu devlet söz geçiremez.neden.çünkü çocuklarımız artık maneviyatla değil maddiyatla doyuruluyor.terbiye önce ailede başlar.maalesef batının çürümüş kokuşmuş ahlakı ülkemize virüs gibi bulaşmaya devam ediyor.bizde buna çanak tutuyoruz.ben çocuğumun 1 dediğini 2 etmem aslan oğlum sana vurana sende vur yanımda alkol alabilirsin sigara içebilirsin erkek arkadaşın varsa söyle kızım ben senin arkadaşınım.vah vah .......ben çocuğumun arkadaşı değilim annesiyim annesi .arkadaşından zarar gelebilir anneden gelirmi?belki çocuklarla armıza mesafe bile koymayı beremedik.msafe derken katı kurallar değil saygıdan fazla yüzgöz olmamaktan bahsediyorum..çocuklar namaz kılıyor diye kıyamet kopartanlar gençlerin düştüğü psikolojik sebepleri araştırsınlar .mutsuzlar umutsuzlar ve doyumsuzlar ne yazıkki.bu ülkede din dersinin zorunlu olmaktan çıkarımasını isteyen güçlerin niyetlerinin ne olduğunun yorumunu sizlere bırakıyorum.
 

kasirga

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
9 Ara 2006
Mesajlar
142
Tepki puanı
0
Puanları
0
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM ÇOK ÖNEMLİ BİR MEVZU.

YAZIDA DENİLMİŞ YA KÜÇÜK YAŞ DÖNEMİNİ İHMALLERLE KAÇIRIYORUZ. EVET BU YAŞLAR ÇOK ÖNEMLİ. KİŞİLİK 5-6 YAŞLARINDA OTURUR DİYE DUYMUŞTUM. BU YAŞLARDA NE EKERSENİZ İLERDE ONU BİÇİYORSUNUZ. KENDİMCE YAPTIĞIM BİR KAÇ TESPİTİ SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM:

TEYZEMİN OKULA YENİ BAŞLAYAN OĞLU VARDI. TEYZEM KAPALI NAMAZINDA NİYAZINDA BİR HANIMEFENDİDİR. EVDE SÜREKLİ ALLAH KELAMI GEÇMEKTEDİR. FAKAT ÇOÇUK OKULA BAŞLADIKTAN SONRA KAFASI KARIŞMIŞ VE BİR GÜN DEMİŞKİ. SOYLEYİN BANA ALLAH MI DAHA BÜYÜK YOKSA (haşa - bunu yazarken bile üzülüyorum) ATATÜRK MÜ DEMİŞ? AİLE ŞAŞIRMIŞ. OKULDA HİÇ ALLAHTAN BAHSEDİLDİĞİNİ DUYMAMIŞ VARSA YOKSA ATATÜRK DENİLMİŞ HALİYLE ÇOÇUĞUN KAFASI KARIŞMIŞ.

BUNA BENZER DURUMLARI DUYDUM.HATTA KÖMÜNİST BİR GENÇ ANAOKULU ÖĞRETMENİ OLACAĞIM TAZE BEYİNLERE KENDİ BİLDİKLERİMİ ÖĞRETECEĞİM DEMİŞ. VE İSTEDİĞİ GİBİ ŞUAN ANAOKULU ÖĞRETMENİYMİŞ. -YARADAN EVLADLARIMIZI, GENÇ NESİLLERİ BOYLE ZİHNİYETLERDEN MUHAFAZA BUYURSUN-

BİRDE DİYANETİN YAZIN KURAN KURSLARINA İLKOKULU BİTİRMEDEN ALMAMA UYGULAMASINA BAŞLAMASINA ÇOK KIZIYORUM. ÇOÇUĞUN BEYNİ 4-6 YAŞ ARASI KAYIT CİHAZI GİBİ NE SOYLERSEN ALIYOR. BU YILLAR BOŞA GEÇİNCE SONRA ÖĞRETMEK ZORLAŞIYOR.

YİĞENİM ŞİMDİ 6 YAŞINDA Bİ ARA BENİ ALLAH ÜZERİNE SORDUĞU SORULARLA O KADAR TERLETİYORDUKİ NE DİYECEĞİMİ BİLEMİYORDUM YANLIŞ BİŞEY SOYLEMEMEK İÇİN İÇİMDEN HEP DUA EDİYORDUM. YARADANDAN NEFRET ETMEMESİ İÇİN HEP BİZE VERDİĞİ HEDİYERLERDEN NİMETLERDEN BAHSEDİYORDUM BİLİYORUMKİ TAŞOLURSUN VEYA ŞU GÜNAH BU GUNAH DİYE YARADANI HEP CEZA ENDEKSLİ ÖĞRETİRSEM İÇİNDE YARADANA KARŞI BİR NEFRET TOHUMU ATMIŞ OLABİLİRDİM. HELE ÖLÜM ÜZERİNE SORDUĞU SORULAR BENİ HAYRETE DÜŞÜRÜYORDU. NE ZAMAN YALNIZ KALSAK ÖLÜMDEN BAHSEDİYORDU AÇIKCASI Bİ ARA ONUNLA YALNIZ KALMAYA ÇEKİNİYORDUM. HERŞEYİ SORGULUYOR VE SOYLEDİKLERİMİZİ UNUTMAYIP AYINI SORULARI BAŞKALARINA SORUP CEVAPLARIMIZI KIYASLIYORDU. FARKLI CEVAP ALIRSA NEDEN BOYLE DEDİN HANGİSİ DOĞRU DİYE GERÇEĞİ ÖĞRENMEYE ÇALIŞIYORDU. BİRGÜN ÖLÜMDEN SONRASINI KONUŞTUK. YARADANIN YAPTIĞIMIZ İYİLİKLER ÇOK OLURSA BİZİ CENNETİNE ALACAĞINI SOYLEDİM. BUNU UNUTMAMIŞ VE "BÜYÜK BULUŞMA "ADLI DİZİYİ İZLERKEN ŞAŞKIN ŞAKIN ABLAMA DEMİŞKİ YOKSA ALLAH BEYAZ ELBİSELİ BU ADAM MI DEMİŞ. ABLAM HAYIR DEMİŞ O DA DEMİŞKİ AMA O KARAR VERİYOR SEN GÜNAH İŞLEDİN YERİN ŞURASI BURASI DİYE. ONA GERÇEĞİ ANLATANA KADAR BAYA YORULMUŞ. BU OLAYI DUYUNCA ŞOK OLDUM VE BOYLE ÇOÇUKLARIN ZİHNİNİ BULANDIRAN HEP BİR İNSAN SURETİNDE YARADANI DÜŞÜNDÜREN BU TARZ OLAYLARA KARŞIYIM VE İZLEMİYORUM...
SONRA BİR GUN TV İZLİYORUZ REKLAMLARDA CD TANITIMI VAR.CD Yİ TANITIRKEN DENİLDİKİ "SAHABELERİN VE ALLAH DOSTLARININ HAYATLARI".. BİZİM UFAKLIK ATLADI HEMEN NEEE, BUNLAR ALLAH IN ARKADAŞLARI MI? KENDİ ARKADAŞLARININ İSİMLERİNİ SAYARAK ONLAR GİBİ Mİ YANI DEDİ. HALİYLE ALLAH I ONLAR GİBİ İNSAN SANDI. ONA OYLE OLMADIĞINI ANLATMAYA ÇALIŞTIK.

BİR TESPİTİMDE SEZERCİK FİLMİNDEN. ORDA SEZERCİK DİLENCİLİK HIRSIZLIK FİLAN YAPIYOR EKREM BORA ONU YAKALIYOR VE DİYORKİ "ALLAH TAN DA MI UTANMIYORSUN?" SEZERCİKDE DİYOR Kİ "ALLAH KİM AMCA?" EKREM BORA " SEN ALLAH I BİLMİYOR MUSUN DİYOR VE SEZERCİK TAMAM HATIRLADIM DİLENİRKEN SOYLUORUZ "ALLAH RIZASI İÇİN Bİ SADAKA" DİYOR. BU FİLMİ İZLEDİĞİMDE SOKAKLARDAKİ KİMSESİZ MİLYONLARCA ÇOÇUĞU DÜŞÜNÜYORUM HEPSİ YARADANDAN Bİ HABER BÜYÜYOR HALİYLE ALLAH KORKUSU OLMAYAN BİRİNDEN HERŞEY BEKLENİR. KEŞKE DEVLETİMİZ SOKAK ÇOÇUKLARINI TOPLAYIP DİN EĞİTİMİ VEREBİLSE. HOŞ DEVLET OKULLARINDA VERİLEN DİN EĞİTİMİNE BİLE KARŞI OLANLARIN OLDUĞU Bİ TOPLUMDAYIZ.
ARTIK DİN DERSLERİNDE BİLE HADİS YERİNE ATATÜRK ÜN DİN HAKKINDA SOYLEDİĞİ SÖZLER EZBERLETİYOR ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN.

SON OLARAKTA OKUDUĞUM BİR OLAYI AKTARACAĞIM:
YURTDIŞINDA SEYAHET ETMEK İÇİN AİLESİYLE BİR TRENE BİNEN HRİSTİYAN Bİ AİLE İLE MÜSLÜMAN Bİ AİLE YANYANA OTURUYORLAR. MÜSLÜMAN ÇOÇUK HRİSTİYAN ÇOÇUĞUN ELİNDEKİ HEDİYELERE BAKIP İMRENİYOR VE SORUYOR NERDEN ALDIN DİYE HRİSTİYAN ÇOÇUK DİYORKİ YILBAŞI-ŞÜKRAN GÜNÜ- ÇADILAR BAYRAMI- PAKALYA YORTUSU(BUNLARDAN BİRİ HATIRLAYAMADIM İŞTE HRİSTİYANLARA ÖZGÜ OLAN Bİ BAYRAMDAN BAHSEDİYOR) HEDİYESİ BAŞLIYOR SAYMAYA ŞUNU NİNEM,ŞUNU DEDEM, ŞUNU BABAM, ŞUNU ANNEM VS VERDİ DİYE. MUSLUMAN ÇOÇUK İMRENEK KEŞKE BENDE HRİSTİYAN OLSAYDIM DİYOR.

BU HADİSEYİ DUYDUĞUMDAN BERİ ÇOÇUKLARI DİNİ BAYRAMLARI SEVSİNLER DİYE BOL BOL HEDİYE VERMEYE ÇALIŞIYORUM. ONLARA ÖDÜLLER VEREREK DİNİMİZİ SEVDİRELİM. MESALA İLK NAMAZ KILDIĞINDA, İLK KURAN OKUDUĞUNDA İLK ORUÇ TUTTUĞUNDA HERKESİ ÇAĞIRIP BUNU KUTLAYALIM VE ÇOÇUK BÜYÜSEDE BU İLK ANLARINI UNUTMASIN.

GURBETTEN KARDEŞİM ÇOK GÜZEL BİR YAZI PAYLAŞMISINI. EVET EĞİTİM ONCE AİLEDE, SONRA OKULDA DEVAM EDER. ÇOÇUKLARIMIZI DİNLEMEYİ BİLELİM OKULDA NELER YAPIYORLAR NE ÖĞRENİYORLAR ANLATMALARINA İZİN VERELİM (ONLARA ANLATTIRACAM DİYE ÜSTLERİNE GİTMEYİN, OYUN OYNARKEN VS. SOHBET HAVASINDA AĞIZLARINDAN LAF ALIN. DİREK OKULDA NE YAPTIN NE YAPTIN DİYE SORUNCA TERS TEPKİ EDEBİLİYOR. misal yiğenim anne-babasına kızındığı için okulda yaptıklarını onlara anlatmaz benimle konuşur ben ona asla bugün neyaptın soyle demem)

yer verme konusunda aklıma gelen bir şeyi soyleyeceğim. din temeli iyi atılmalı. ben birgün bi hadis okumuştum "kim bir insana sırf yaşlı olduğu için nasıl davranırsa(iyi/kötü) Allah ta o yaşlandığında ona aynı şekilde davranacak insanlar yaraTır." (doğrusunu Allah bilir) o gunden beri hep bu hadisi aklımdan çıkarmayarak yaşlılara daha hassas davranıyorum. otobuste yer vermeye çalışıyorum( ne zaman her versem aradan günler geçtikten sonra ben ayakta oluyorum ve çok yorgun oluyorum ve birisi bana yer veriyor. Allah ım sana çok şükür diyorum ama bi yandanda umarım yaptığım iyiliğin hemen karşılığını almış olmuyorumdur, diyorum. bi de hep anamı babamı düşünerek yer veriyorum ..

boyle bir konu açarak bu hususları paylaşmama izin veren "gurbetten" kardeşimden Allah razı olsun.

saygılarımla
 

tevhiteri

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Eki 2007
Mesajlar
364
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
64
Nasrettin Hocaya Sormuşlar Bu Insanlarin Hepsi Neden Ayri Ayri Yerlere Gidiyorlar Diye Oda Demiş Hepsi Ayni Yere Gitseler Dünya Devrilir .resulullah Efendimizinde Amcalari Iman Etmediler.elbetteki Allahin Diledikleri Iman Edecek Dilemedikleri Iman Etmeyecekti.allah Bizim Için Iman Diler Inşallah.
 

yorgun_savasci

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
21 Eki 2007
Mesajlar
3
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
39
DİN HAKKINDA BİLDİKLERİMİZİ ÖĞRETMEK YÜKÜMLÜĞÜMÜZ VAR. ÇOÇUKLAR ERGİN OLDUKTAN SONRA İNANIP INANMAMAK ONLARA. AMA ANA- BABA ÇOÇUKLARINDAN SORUMLUDUR.

Hz. Peygamber (sav): "Her çocuk fıtrat üzerine doğar" buyurdu ve sonra da "Şu ayeti okuyun" dedi: "Allah'ın yaratılışta verdiği fıtrat..." (Rum; 30). Sonra Resulullah (sav) sözünü şöyle tamamladı: "Çocuğu anne ve babası Yahudileştirir veya Hıristiyanlaştırır veya Mecusileştirir. Tıpkı hayvanın doğurunca, azaları tam olarak yavru doğurması gibi. Siz kesmezden önce, kulağı kesik olarak doğmuş hayvana rastlar mısınız?" Dinleyenler:
"Ey Allah'ın Resulü, küçükken ölenler hakkında ne dersiniz (cennetlik mi, cehennemlik mi?) diye sordular. Hz. Peygamber (sav) şu cevabı verdi: "(Yaşasalardı) nasıl bir amel işleyeceklerdi Allah daha iyi bilir." Bir başka rivayette: "Doğan hiçbir çocuk yoktur ki, konuşmaya başlayıncaya kadar şu din üzere olmasın" buyurulmuştur.
Rivayet edilir ki, şöyle buyurmuştur: "Gecesi gündüz gibi olan çok aydınlık bir şeriat üzere terkedildiniz. Çöldeki bedevilerin ve mahalle mekteplerindeki çocukların dini üzere olun. (Ayet ve hadisten öğretilenleri olduğu gibi takib edin, kendinizden katıp karıştırmadan taklid edin.) Bunun benzerini merfu olarak Ahmed İbnu Hanbel (Müsned 4, 126) ve İbnu Mace (Sünen, Mukaddime 6, (43)) rivayet etmişlerdir.
 

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
31 Tem 2006
Mesajlar
1,474
Tepki puanı
1
Puanları
0
Yaş
45
Konum
ALMANYA/MANISA
DİN HAKKINDA BİLDİKLERİMİZİ ÖĞRETMEK YÜKÜMLÜĞÜMÜZ VAR. ÇOÇUKLAR ERGİN OLDUKTAN SONRA İNANIP INANMAMAK ONLARA. AMA ANA- BABA ÇOÇUKLARINDAN SORUMLUDUR.

Hz. Peygamber (sav): "Her çocuk fıtrat üzerine doğar" buyurdu ve sonra da "Şu ayeti okuyun" dedi: "Allah'ın yaratılışta verdiği fıtrat..." (Rum; 30). Sonra Resulullah (sav) sözünü şöyle tamamladı: "Çocuğu anne ve babası Yahudileştirir veya Hıristiyanlaştırır veya Mecusileştirir. Tıpkı hayvanın doğurunca, azaları tam olarak yavru doğurması gibi. Siz kesmezden önce, kulağı kesik olarak doğmuş hayvana rastlar mısınız?" Dinleyenler:
"Ey Allah'ın Resulü, küçükken ölenler hakkında ne dersiniz (cennetlik mi, cehennemlik mi?) diye sordular. Hz. Peygamber (sav) şu cevabı verdi: "(Yaşasalardı) nasıl bir amel işleyeceklerdi Allah daha iyi bilir." Bir başka rivayette: "Doğan hiçbir çocuk yoktur ki, konuşmaya başlayıncaya kadar şu din üzere olmasın" buyurulmuştur.
Rivayet edilir ki, şöyle buyurmuştur: "Gecesi gündüz gibi olan çok aydınlık bir şeriat üzere terkedildiniz. Çöldeki bedevilerin ve mahalle mekteplerindeki çocukların dini üzere olun. (Ayet ve hadisten öğretilenleri olduğu gibi takib edin, kendinizden katıp karıştırmadan taklid edin.) Bunun benzerini merfu olarak Ahmed İbnu Hanbel (Müsned 4, 126) ve İbnu Mace (Sünen, Mukaddime 6, (43)) rivayet etmişlerdir.


SAGOL YAZDIKLARIN ICIN KARDESIM!ELINE SAGLIK!
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt