Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cennette neden kalmadık ? (1 Kullanıcı)

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Bismillahirrahmanirrahim,

“Hani, rabbin meleklere, ben yeryüzünde bir halife yaratacağım dedi. Onlar, Bizler hamdinle sana tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? dediler. Allah da onlara, sizin bilemeyeceğinizi herhalde ben bilirim dedi.” (Bakara Sûresi, 30)

Hz.Adem (a.s ) yaratılma safhası ve sonrasında Hz.Adem ve Havva validemizin cennete yerleştirilmesi daha sonrasında cennetten çıkarılıp yeryüzünde bir yaşamın başlaması.

Peki neden önce cennete yerleştirildik hep cennette kalamazmıydık ?

1-Bakara suresi 30 da insanoğlu zaten yeryüzüne yerleştirilicek peki kimle beraber azılı düşmanımız olan şeytan ile beraber.Peki şeytanın düşmanlığı ne safhada bunu Hz.Adem a.s ve Havva validemiz bunu biliyormu hayır bilse bile insan fıtratı gereği bir şeyi anlatsan bile kafi gelmiyor ama olayı yaşarsa daha iyi idrak ediyor o halde Hz.Ademin ve Havva validemizin şeytanı daha iyi tanıması için onlara cennetten yeryüzüne kadar geçen zamanda hadiseler yaşatılmış ve şeytanın nasıl bir düşman olduğu idrak edilmesi sağlanmıştır.

2-Cenab-Hak Hz.Adem ve Havva validemizin bir günah işlemesi karşılığında onları bağışlayarak ne kadar bağışlayan ve esirgeyen olduğunu daha anlamalarını sağlamıştır.Bu vesile ile bir günah işlesek bile Cenab-Hak bizi bağışlarmı diye düşünmemeli aksine bir an önce samimiyetle tövbe etmelidir.Zira bir kulun günah yükü yerden arşa kadar olsa bile Cenab-Hakk-ın rahmetinden üstün değildir aksine o çok bağışlayan ve esirgeyendir.

Tabi bunun hikmet ve sebebleri çoktur şimdilik bu kadar Doğrusunu bilen Allah'a hamd olsun.

Slm ve Dua ile…

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Bismillahirrahmanirrahim,

“Hani, rabbin meleklere, ben yeryüzünde bir halife yaratacağım dedi. Onlar, Bizler hamdinle sana tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? dediler. Allah da onlara, sizin bilemeyeceğinizi herhalde ben bilirim dedi.” (Bakara Sûresi, 30)

Hz.Adem (a.s ) yaratılma safhası ve sonrasında Hz.Adem ve Havva validemizin cennete yerleştirilmesi daha sonrasında cennetten çıkarılıp yeryüzünde bir yaşamın başlaması.

Peki neden önce cennete yerleştirildik hep cennette kalamazmıydık ?

1-Bakara suresi 30 da insanoğlu zaten yeryüzüne yerleştirilicek peki kimle beraber azılı düşmanımız olan şeytan ile beraber.Peki şeytanın düşmanlığı ne safhada bunu Hz.Adem a.s ve Havva validemiz bunu biliyormu hayır bilse bile insan fıtratı gereği bir şeyi anlatsan bile kafi gelmiyor ama olayı yaşarsa daha iyi idrak ediyor o halde Hz.Ademin ve Havva validemizin şeytanı daha iyi tanıması için onlara cennetten yeryüzüne kadar geçen zamanda hadiseler yaşatılmış ve şeytanın nasıl bir düşman olduğu idrak edilmesi sağlanmıştır.

2-Cenab-Hak Hz.Adem ve Havva validemizin bir günah işlemesi karşılığında onları bağışlayarak ne kadar bağışlayan ve esirgeyen olduğunu daha anlamalarını sağlamıştır.Bu vesile ile bir günah işlesek bile Cenab-Hak bizi bağışlarmı diye düşünmemeli aksine bir an önce samimiyetle tövbe etmelidir.Zira bir kulun günah yükü yerden arşa kadar olsa bile Cenab-Hakk-ın rahmetinden üstün değildir aksine o çok bağışlayan ve esirgeyendir.

Tabi bunun hikmet ve sebebleri çoktur şimdilik bu kadar Doğrusunu bilen Allah'a hamd olsun.

Slm ve Dua ile…

Allahü Teala insanı ne için yarattı ? : "Biz insanları ve cinleri ancak ibadet etsinler diye yarattık" ..."Ben gizli bir hazine idim bilinmeyi murad eyledim onun için alemleri varettim"

Kalubelada söz vermiştik Allahü Tealaya Ondan başkasına kulluk etmeyeceğiz diye..
ibadet ederek insan Rabbini tanır..! bunun içinde yaradılmıştır zaten..
Allah aşkına bune ya?!

Bu nasıl iddialar?!...kardeşler lütfen..

"YUNUS SEN BU DÜNYAYA NİYE GELDİN GECE GÜNDÜZ HAKKI ZİKRETSİN DİLİN"...

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Değerli Nimet Kardeşim,

Formun başlığı Cennette neden kalmadık ?
Sizn sanırım neden yaratıldık? sorusu ile karıştırmışsınız.

Konunun başlığı Cenette neden kalmadık bu soruya cevap verirseniz diğer kadeşlerimiz daha faydalı oluruz inşallah..

Slm ve Dua ilee

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Değerli Nimet Kardeşim,

Formun başlığı Cennette neden kalmadık ?
Sizn sanırım neden yaratıldık? sorusu ile karıştırmışsınız.

Konunun başlığı Cenette neden kalmadık bu soruya cevap verirseniz diğer kadeşlerimiz daha faydalı oluruz inşallah..

Slm ve Dua ilee

İMİDİK SEN BU İDDİALARIN KAYNAĞINI SÖYLER MİSİN?

VARLIĞIN TEK SEBEBİ VARDIR...DÜNYADA DA AHİRETTE DE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOKTUR...İNSAN ALLAHA KUL OLMAK İÇİNDİR...YUKARDA BÜYÜK HARFLERLE ARİF BİLLAH ALLAH DOSTU YUNUS EMRENİN SÖZLERİNİ YAZMIŞTIM...

CENETTE NİYE KALMADIK KALU BELADA VERDİĞİMİZ SÖZÜ ISPATLAMAK İÇİN DÜNAYA GÖNDERİLDİK ..BU İTTİKADİ BİR KONUDUR...

AÇIYORUM İTTİKAD KİTABINI OKUYORUM : İNSANIN DÜNYAYA GELİŞ GAYESİ NEDİR ?

CEVABEN ŞÖYLE YAZIYOR : ALLAHI TANIMAK VE ONA İBADET ETMEK İÇİNDİR...(ALLİYÜL KARİ) /VE KENDİ YAZDIKLARINLA KIYASLA....

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Boşver

Boşver

نعىمة;672039' Alıntı:
İMİDİK SEN BU İDDİALARIN KAYNAĞINI SÖYLER MİSİN?

VARLIĞIN TEK SEBEBİ VARDIR...DÜNYADA DA AHİRETTE DE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOKTUR...İNSAN ALLAHA KUL OLMAK İÇİNDİR...YUKARDA BÜYÜK HARFLERLE ARİF BİLLAH ALLAH DOSTU YUNUS EMRENİN SÖZLERİNİ YAZMIŞTIM...

CENETTE NİYE KALMADIK KALU BELADA VERDİĞİMİZ SÖZÜ ISPATLAMAK İÇİN DÜNAYA GÖNDERİLDİK ..BU İTTİKADİ BİR KONUDUR...

AÇIYORUM İTTİKAD KİTABINI OKUYORUM : İNSANIN DÜNYAYA GELİŞ GAYESİ NEDİR ?

CEVABEN ŞÖYLE YAZIYOR : ALLAHI TANIMAK VE ONA İBADET ETMEK İÇİNDİR...(ALLİYÜL KARİ) /VE KENDİ YAZDIKLARINLA KIYASLA....

Kaynak:Boşver gitsin.
Konu ne olacak :Onuda boşver önemli değil..
KArdeşimiz bir soru sordu : Frekans farklı..O yüzden bu yüzde her sebebden boşver..

Hemde kocaman bir boşver gitsin..

Slm ve Dua ile..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt