Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cennet Öpücükleri (1 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Cennet Öpücükleri

Peygamberimiz (S.a.v), çocukların yaramazlıklarından şikâyet edilmesini doğru bulmazdı. Anne ve babalara, küçükken yaramaz olan çocukların büyüyünce akıllı olacaklarını söylerdi. Çocukları görünce selam verir, kız-erkek ayırmadan şefkatle öper, onları kucaklayıp devesine ya da atına bindirirdi. Onlarla şakalaşarak omzuna alır ya da sırtında gezdirip eğlendirirdi.
Peygamberimizin bu davranışı, o zamanda insanlara garip gelirdi. Fakat Peygamberimiz onları ikaz eder ve çocukları öpmelerini söyleyerek:
“Onları her öpüşte, size Cennette bahçeler ayrılır. O bahçeler o kadar geniştir ki, ancak beş yüz senede gezerseniz” derdi.
Peygamberimiz, böylelikle Allah’ın ne kadar zengin ve cömert olduğunu bildirirken, çocukları sevip öpmenin önemini de ortaya koyardı.

Peygamberimiz, kız torunlarından biri olan Ümame’yi omzuna almış, hatta namaz kılarken de indirmemişti. Secdeye giderken (başını seccadesine koyarken) Ümame’yi yavaşça yere bırakıyor ve ayağa kalkarken tekrar omzuna alıyordu. Bazı torunları da namaz sırasında O’nun sırtına binmiş, fakat Peygamberimiz onlar inene kadar secdeden kalkmamıştı. Namaz sırasında ayaklarının arasından geçmek isteyen torunlarına da ses çıkartmıyor, bacaklarını açıp onların işini kolaylaştırıyordu.

Peygamberimizin çocuklara karşı duyduğu sevgi o kadar büyüktü ki, sevmek için kucağına aldığı zaman üzerini ıslatsalar (küçük tuvaletlerini yapsalar) bile onlara kızmaz, bu durumda başkalarının da çocuğa kızmalarına izin vermezdi. Bir gün torunlarından biri bu işi yaptığında, onu kucağından almak isteyenlere: “Bırakın benim oğlumu! İşini rahatça tamamlasın!” demişti.

Peygamberimiz, işte böyle sevdiği çocukları, o çocukların anne ve babalarından daha fazla severdi.

Bir gün sahabilerden (Peygamberimizi gören müslümanlardan) biri yanına gelip:
"Ey Allah’ın Resulü! Benim kalbim her nedense çok katılaştı. Ne duygulanabiliyor, ne de ağlayabiliyorum. Bunun için ne yapmam gerekir?" diye sorunca,
Peygamberimiz:
"Bir yetimin (annesini, babasını ya da her ikisini birden kaybetmiş) çocukların) başını okşa. Kalbin böylelikle yumuşar" dedi.
Peygamberimiz, çocuklara “Gözümün nuru” veya “Cennet kokusu” derdi. Onlara sevgi duymayan büyüklere şaşarak gücenirdi.
Hatta bir keresinde:
“Çocuklara karşı şefkat duymayan (onlara acımayan ve sevmeyen), bizden (yani müslümanlardan) değildir” demişti.
(Cüneyd Suavi)

herçocuk.org sitesinden alıntıdır

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun canım.

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleyküm Sıla ablacığım
Rabbim Razı olsun..
Çok güzeldi..:a12:
Emeğine ve hisseden yüreğine sağlık
Cennet öpücüklerimiz bol olsun inşallah
Selametle kal
Selam ve baki dualarımla
En Güzel'e Allah Celle Celalühu emanetsin.
:a07:

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı

mir_erhan

Moderator
Selamün Aleyküm.
Allah celle celalüh razı olsun Sıla ablam.
Ellerine sağlık.
Evet insanlar hasaslaşıp titizleşme adı altında her çocuğa şefkatı tebessümü bırakmışlar.
Kimse kendi çocuğu veya yakının çocuğundan başka bir çocuğu sevmemeye başlamış
Çok yerde bunu görüyorum. çokda üzülüyorum.
İnşallah bu güzel paylaşımınla okuyup anlayanlardan ve bu Geniş ve Güzel bahçeden nasiplenenlerden oluruz.

selam ve dua ile

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm.
Allah celle celalüh razı olsun Sıla ablam.
Ellerine sağlık.
Evet insanlar hasaslaşıp titizleşme adı altında her çocuğa şefkatı tebessümü bırakmışlar.
Kimse kendi çocuğu veya yakının çocuğundan başka bir çocuğu sevmemeye başlamış
Çok yerde bunu görüyorum. çokda üzülüyorum.
İnşallah bu güzel paylaşımınla okuyup anlayanlardan ve bu Geniş ve Güzel bahçeden nasiplenenlerden oluruz.

selam ve dua ile
aleyküm selam ablam haklısın artık zaman değişti çoğumuz dünya malı başarısına daha önem verir olduk bazı değerleri de yitirdik. güven, komşuluk, emanete riayet azaldı. artık çocuğumuzu kapının önüne bırakamıyoruz bakkala yollayamıyoruz. Allah sonumuzu hayr eylesin.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt