Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

CAYNİZM NEDİR? (1 Kullanıcı)

ovali

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Tem 2006
Mesajlar
17
Tepki puanı
0
Puanları
0
CAYNİZM,TOPLUMU SINIFLARA AYIRAN KAST DÜZENİNE,HİNDU RİTÜELLERİNİN BÜYÜK BÖLÜMÜNE KARŞI ÇIKAN,ANCAK BAŞKA TÜRDE BATIL VE SAPKIN İNANIŞLAR TAŞIYAN BATIL BİR HAREKETTİR.CAYNİZM İÇİNDE HİNDUİZM'DEN KALAN PUTPEREST İNANÇLAR BULUNMAKTADIR.CAYNALAR PUTLARA SAYGI GÖSTERİLERİNDE BULUNUR,ÇEŞİTLİ YİYECEKLER,KOKULAR VE ÇİÇEKLER SUNARLAR.CAYNİZM,BUDİZM İLE BÜYÜK BENZERLİK TAŞIR.''AHİMSA''ANLAYIŞI NEDENİYLE CAYNALAR HER CANLININ ''FARKLI BOYUTLARDA RUHLARI'' OLDUKLARINA İNANDIKLARI İÇİN AHİMSANIN KAPSAMINA HAYVANLARI,BÖCEKLERİ,BİTKİLERİ,MİKROSKOBİK CANLILARIDA ALIRLAR.CAYNALAR NEFES ALIRKEN HERHANGİ BİR CANLIYI ÖLDÜRMEMEK İÇİN AĞIZLARINA MASKE TAKARAK DOLAŞIRLAR.MİKROPLARI ÖLDÜRMEMEK İÇİN İLAÇ KULLANMAZLAR.CAYNA BATIL DİNİNDE ANTİBİYOTİK VE DEZENFEKTAN KULLANMAK YASAKTIR.MEYVE,BAL VE ET YEMEK YASAKTIR.AYRICA GECELERİ YEMEK YEMEZLER,ÇÜNKÜ GECELERİ YEMEK YERKEN FARK ETMEDEN KÜÇÜK BÖCEKLERİ VE CANLILARI DA YUTABİLECEKLERİNİ DÜŞÜNÜRLER.CAYNİSTLERİN GARİP İNANIŞLARINA GÖRE İNSANIN TÜM ARZULARINI YOK ETMESİ,HAYATLA TÜM BAĞLANTILARINI ŞİZOFREN KARAKTERE GİREREK KESMESİ,MELANKOLİYİ ANDIRAN BİR YAŞAM SÜRMESİ GEREKMEKTEDİR.NE KADAR ÇOK ACI ÇEKER,AÇ KALIR VE SEFALET İÇİNDE YAŞARLARSA O KADAR ÇABUK ''RUHLARINI KURTARABİLECEKLERİNE '' İNANIRLAR.BU SAPKIN İNANIŞA GÖRE,BİR CAYNA ,FİZİKSEL NEDENLERLE YEMİNLERE UYMAYACAK HALE GELDİĞİNDE,YA DA BİRAN ÖNCE RUHUNU SÖZDE''KURTLUŞA''ULAŞTIRMYI İSTİYORSA,KENDİNİ AÇ BIRAKARAK GÖNÜL RIZASIYLA ÖLMELİDİR.CAYNİZM SAPKINLIĞI NEDENİYLE, AÇ KALARAK ÖLMEK YAYGINDIR.(ALLAH TÜM İNANANLARI BÖYLE SAPKINLIKTAN KORUSUN)
 

sert

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
9 Haz 2006
Mesajlar
2,045
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
44
Konum
İzmir
RE: CAYNİZM NEDİR?

Sapık inanışlar ve sapkın insanlar insanlığın varoluşundan beri hep olmuştur.Ne diyeyim Allah hidayet versin!Bizlere de dinimizi daha doğru öğrenmeyi ve daha doğrı yaşamayı nasip etsin inşallah.
 

ovali

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Tem 2006
Mesajlar
17
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: caynizm

RE: caynizm

ALLAH razı olsun.ALLAH dinini bütün yaşayan kullarından eylesin.
 

isnuryaman

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Tem 2006
Mesajlar
16
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: CAYNİZM NEDİR?

amin kardeşim. paylaştığın için ALLAH razı olsun.. B)
 

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
Katılım
1 Ağu 2006
Mesajlar
578
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: CAYNİZM NEDİR?

S.A
ELLERİNİZE SAĞLIK
A.E.O
 

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
8,116
Tepki puanı
3
Puanları
0
RE: CAYNİZM NEDİR?

Batı dünyasında ilgi çekmek veya farklı olduklarını göstermek isteyen kişiler Uzakdoğu kaynaklı bazı sapkın felsefelere yönelmektedirler. Birer din gibi benimsenen bu felsefeler günümüz puta tapıcılığının örneklerindendir. Uzakdoğu'ya ait sapkın felsefelerin neden çözüm olamayacağının anlatıldığı bu yazı dizimizin önceki bölümlerinde Hinduizm ve Budizm'i incelemiştik. Bu sayımızda ise batıl Uzakdoğu dinlerinden Caynizm ve Şintoizm inceleyeceğiz. (Harun Yahya, İslam ve Uzak Doğu Dinleri)

Caynizm: Kendi Kendine Eziyet Dini

Hindu dinindeki üst kastlara birçok ayrıcalık sağlayıp diğer insanları köle haline getiren baskıcı sosyal düzen, kadınlara yönelik vahşi uygulamalar ve putlara yapılan kurban törenleri, tarih boyunca Hint toplumunun bazı kesimlerinde rahatsızlık oluşturdu. Bu nedenle de zaman zaman Hinduizme tepki olarak birçok yerel akım ortaya çıktı. Bunlar, Hinduizmin tepki oluşturan bölümlerini dışladılar, bazı uygulamalarını kabul ettiler ve aynı zamanda yeni öğretiler de ürettiler.

Caynizm (ya da Caynacılık, Jainizm) de Budizm ile aynı dönemlerde ortaya çıkan ve bu batıl dinle çok büyük benzerlikler taşıyan akımlardan biridir.

"Canlılara Acı Vermeme" Adı Altında Şizofren Uygulamalar

Bir Caynistin hayatının temel kuralı "Ahimsa"dır. Ahimsa "acı vermemek, şiddetsizlik, hiçbir canlıya zarar vermeme" anlamlarında kullanılmaktadır.

Ahimsa anlayışı nedeniyle Caynalar hiçbir canlı varlığa zarar vermemeye çalışırlar. Bu inanış ilk duyulduğunda güzel bir ahlaki prensip olarak anlaşılsa da gerçekte Ahimsa Caynalar için bir şizofreniye dönüşmüştür. Her canlının farklı boyutlarda ruhları olduğuna inandıkları için Ahimsa'nın kapsamına hayvanları, böcekleri, bitkileri, mikroskobik canlıları da alırlar. Örneğin Caynalar nefes alırken herhangi bir canlıyı öldürmemek için ağızlarına maske takarak dolaşırlar. Mikropları öldürmemek için ilaç veya dezenfektan kullanımı yasaktır. Ayrıca meyve, bal ve et yemek yasaktır. Katolik Ansiklopedisinde (The Catholic Encyclopedia) Ahimsa hakkında şu örnek verilir:

Cayna münzevi öldürmektense, sinekler ya da diğer böcekler tarafından ısırılmayı tercih eder...

Örneğin 1834'de Kutch tapınak hastanesinde 5000 tane fare bulunmaktaydı (Jainism, Catholic Encyclopedia) .

Caynaların kendilerine yaptıkları zulüm, sadece açlık ya da sefaletle de sınırlı değildir. Bir Cayna, fiziksel nedenlerle yeminlere uymayacak hale geldiğinde, ya da bir an önce ruhunu "kurtuluşa" ulaştırmayı istiyorsa, kendini aç bırakarak gönül rızasıyla ölmelidir. Çünkü Caynizme göre, aç kalarak ölmek en büyük erdemdir.

Kısacası Caynizm intiharı teşvik eden, insanların sözde ilahlık makamına yükselmek için bir an önce hayatlarına son vermeleri gerektiğini söyleyen, insanı pislik içinde yaşamaya mahkum eden, temizliği, rahatlılığı, güzel yiyecekleri yasaklayan baskıcı bir dindir. Oysa Allah'ın Kuran ayetlerinde de bildirdiği gibi insan, Allah'ın en güzel surette yarattığı, yeryüzünde halife kıldığı, temiz nimetlerle rızıklandırdığı, bir varlıktır. Beyyine Suresi'nde ise iman edip salih amellerde bulunan insanları Rabbimiz "yaratılmışların en hayırlıları" (Beyyine Suresi, 7) olarak isimlendirmektedir.

Caynizm Ateist Bir İnanıştır

Caynizmin en önemli özelliği tüm kainatı yoktan var eden Yüce Allah'ın varlığını (Haşa) inkar eden, ateist bir din olmasıdır. Caynalar (Caynistler) evrenin sonsuz olduğuna, varlıkların bir başlangıcı ya da sonu olmadığına inanırlar. Onlara göre evrendeki bütün maddeler ve varlıklar sonsuzdur, kainat ise kendi kozmik kanunlarıyla işlemektedir. 20. yüzyılda ise bu materyalist düşünce bilimsel yöntemlerle çürütülmüş, maddenin sonsuzdan beri var olduğu düşüncesi, evrenin yoktan var edildiğini ispatlayan Big Bang teorisi ile yıkılmıştır.

Caynizm ateist bir dindir, ancak içerisinde putperest inançlar da bulunmaktadır. Caynalar kendi yaptıkları putlara saygı gösterilerinde bulunur, çeşitli yiyecekler, kokular ve çiçekler sunarlar. Onlara dua eder, zenginlik, uzun ömür, erkek çocuk gibi isteklerde bulunurlar. Oysa Allah, Kuran ayetlerinde taştan, tahtadan putlara tapanların durumunu şu şekilde bildirmektedir:

"Onların yürüyecek ayakları var mı? Ya da tutacakları elleri mi var? Veya görecek gözleri mi var? Yoksa işitecek kulakları mı var? De ki: "Ortak koştuklarınızı çağırın, sonra bir düzen (tuzak) kurun da bana göz bile açtırmayın." (Araf Suresi, 195)

Günümüzde batıl inanışların etkisi altında olup, cahilce kendilerine zulmeden, hayatın tüm gerçeklerinden uzaklaşıp melankolik bir kabusun içinde yaşayan tüm Caynistlerin ne kadar büyük bir yanılgı içinde olduklarını bir an önce fark etmeleri gerekmektedir. İslam'ın çağrısı yanıbaşlarındadır ve bu çağrıları mutlaka dinlemelidirler. Allah Kuran'da bir kısım insanların bu çağrıya şu şekilde cevap vereceklerini haber vermektedir:

"Onlara: "Allah'ın indirdiğine ve elçiye gelin" denildiğinde, "Atalarımızı üzerinde bulduğumuz şey bize yeter" derler. (Peki,) Ya ataları bir şey bilmiyor ve hidayete ermiyor idilerse?" (Maide Suresi, 104)

Başka Bir Sapkın İnanç Şintoizm: Doğaya ve Ölülere Tapınma

Şintoizmin özü doğaya, ölülere ve put olarak kabul ettikleri milyonlarca farklı varlığa tapınmadır.

Şintoizmin temelini batıl "kami" inancı oluşturur. Kami kelimesi "üst ve yukarı" anlamlarına gelir, Şintoizmde ise "ilah, tanrı, tanrıça ve kutsal güç" anlamlarında kullanılır. Şintoizmin bir diğer adı da "kami no michi" yani "Kami Yolu"dur.

Şintoistler "kami"nin kainatın her yerinde bulunduğuna inanırlar. Onlara göre bir insan, kuş, hayvan, ağaç, taş, balık, çiçek, dağ, okyanus, su kaynağı, kılıç, tarak ya da ayna gibi bir nesne, "kami" yani "kutsal güçlere sahip hayali bir tanrı" olabilir (Allah'ı tenzih ederiz). Batıl Japon inanışlarına göre 8 milyon kadar kami vardır. Bu nedenle de Şinto "milyonlarca tanrılı din" olarak tanımlanmaktadır.

Ayetlerde haber verildiği üzere şirk koştukları insanları ya da cansız maddeleri kendilerine dost bilen, onlara güvenen, zor anlarında kendilerinin yardımına koşacağına inanan bu insanlar çok büyük bir gaflet içindedirler. Çünkü her şeyden çok severek bağlandıkları bu putlar da, ne kendilerine ne de bir başkasına yardım etmeye güçleri yetmeyen aciz ve muhtaç varlıklar, hatta birçoğu cansız maddelerdir. Ayette putlara tapan bu insanlar için haber verilen, "...Sanki o gökten düşmüş de onu bir kuş kapıvermiş veya rüzgar onu ıssız bir yere sürükleyip atmış gibidir" (Hac Suresi, 31) örneği, putlara tapınmanın insanı ne kadar yalnız, çaresiz ve aldanmış hale getireceğinin hikmetli bir ifadesidir. Allah'ın "iğrenç bir pislik" (Hac Suresi, 30) olarak tasvir ettiği bu putlar insanları Rabbimiz olan Allah'tan ayırarak, boş bir hayalin peşine düşürerek aldatmaktadır.
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt