Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Carsaf in Farz Olduna Deliller (1 Kullanıcı)

çelebiler

Yasaklı Kullanıcı
Bir şeyin farz olmasının gerek şartı o şey hakkında ayet olmasıdır.Hadisler bir şeyi farz yapmaz.

Peygamberimizin sözleri tavsiye niteliğindedir.Peygamberimiz Kuran'da farz kılınmamış birşeyi farz kılamaz.

Rabbimiz dinin farzları konusunda hiç kimseye söz hakkı tanımaz.

Hakka Suresi
43. O, âlemlerin Rabbi tarafından indirilmedir.

44,45. Eğer (Peygamber) bize isnat ederek bazı sözler uydurmuş olsaydı, mutlaka onu kudretimizle yakalardık.

46. Sonra da onun şah damarını mutlaka keserdik.

47. Hiçbiriniz de bu cezayı engelleyip ondan savamazdı.

48. Şüphesiz Kur'an, Allah'a karşı gelmekten sakınanlara bir öğüttür.

Örtünmenin farz kılındığı ayette bu örtü çarşaf olarak belirtilmemiştir.Ayette tarif edilen şekilde müslüman hanımlar nasıl kolaylarına geliyorsa o şekilde giyinebilirler.

Örtünme ayetinde çarşaf farz kılınmamıştır.Örtünme farz kılınmıştır.Nur Suresi 31. ayet.

Bir şey bize ne kadar önemli gelirse gelsin Rabbimizden o şey hakkında ayet yoksa farz olduğunu söyleyemeyiz.Böyle yaparsak bu din uydurmaya,dini eğip bükmeye girer.Herkes dinin farzlarından bir iyilik yapmak için dahi olsa birşey eksiltse veya ilave etse,aşşağıdaki ayetteki ehli kitap gibi olur,dinimizi kendi elimizle bozarız.

Ali İmran 78
Onlardan bir zümre vardır, aslında Kitap'tan olmayan birşeyi siz Kitap'tan sanasınız diye, dillerini Kitap'la eğip bükerler. O, Allah katında olmadığı halde, "Bu, Allah katındandır." derler. Bilip durdukları halde, Allah hakkında yalan söylerler.

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Örtünme ayetinde çarşaf farz kılınmamıştır.Örtünme farz kılınmıştır.Nur Suresi 31. ayet.

Evet, açikca çarsaf gecmez,Musa s;av ka vmi gibi sorular olmadigindan Allah bizim için en kolayina gelen ile örtünmemizi ister...
Ölçüler vardir, bol vucudu sarmayan, ince olup içini göstermeyen kiyafet artik anlayin yahu ! kolayiniza ne gelirse
Bir zamanlar ileri gidenler , çarsaf takmayani kafirlik ile itham ediyordu hatirliyorum, ne kadar cahillik , ne kadar yobazlik
'Orta yolu tercih edin ' sözü Resulun S.AV asiri gitmeyin ey insanoglu...
Fasli kardeslerimizin dis örtusu var uzun, ayaklara kadar tercihimdir
Pakistanli kardeslerimizin, uzun tunik altinda bol pantalon giyerim ne olur ki?
Her yörenin örf ve adetine göre ama ölculere uyan kiyafeti giyilebilir... illaki dersen farz demek olur ve Rabbim bizim aklimiza birakmistir , birçok seyi , bize guvenmistir ... Verdigi akila .. ne olur anla... Rabbim zorluk istemez, dara dusurmek istemez ...Neden zorluk istersin ? ey insanoglu?
Bazen de karsi gelmek gerekirmis, herseyi bu dindir diye dayatanlara Ibrahim a;sgibi olmali sormali
Rabbim kolaylik versin....

VuSLaT_üL ŞéHaDéT

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşlerim qünümüzde vucut hatlarını kapatan ve şehvetlenmeyi önleyen tek qiysi çarşaftır...kuanı kerim AHZAB 59.ayeti kerimesinde CİLBAB sözü qeçmektedir..cilbabın kelime anlamı ise ÇARŞAFTIR...

bes vakit namaz kiliyoruz bes vakit kilin diyormu kuranda^^?

Kuranda örtünmeyi emretmis Allah takvali olmayi emretmis Allah-.

Nasil örtünmeyide,peygamber hayatindan ögreniyoruz!

Onun hanimlarinin hepsi carsafliydi!

Ve Peygamber efendimize itaat etmeyi Allah emrediyor!

Carsaf giymeyi peygamber emretti.Son farz olduna dair delillerde var!

Cilbab kelimesi carsaftir Elmalili hamdi yazir tefsirine bakınız...

çelebiler

Yasaklı Kullanıcı
Cilbab,bahsettiğiniz ayette örtü ve dış giyisi olarak geçer.Bugünkü bildiğimiz çarşaf manasında değildir.Bu örtü ya da dış giyisi Örtünülmesi emredilen şekilde örtünmeyi sağlayan her türlü giyisidir.

Bugünkü çarşaf örtünmeyi en güzel şekilde sağlayan kıyafet olabilir.Kuran'a uygun örtünmeyi çarşaf değilde bir başka kıyafet ile sağlamış olanlara ne diyeceğiz?Çarşaf giymediniz günahkar oldunuz mu diyeceğiz.Ya da Allah'ın farzını kabul etmediniz kafir oldunuz mu diyeceğiz?

Rabbimizin farz kılmadığını biz birbirimize farz kılamayız.Böyle yaparsak Allah'ın hududlarını çiğnemiş oluruz.Din uydurmuş oluruz.İlahlık taslamış oluruz.

Ayrıca namaz vakitlerini örnek göstererek Kuran'da olmayan birşeyi yapıyormuşuz da onun için başka Kuran'da olmayan şeyleri de yapabilir ya da Kuran'da olmayan şeylere inanabilirmişiz gibi anlatan kişilere de kanmayın.Yalan söylüyorlar .Bu kimseler Kuran'a değil kendi uydurdukları dine çağırıyorlar insanları.Bunu da hep namaz vakitleri örneği ile insanları kandırmalarından anlıyoruz.

Çünkü Kuran'da namaz vakitleri açıklanmıştır.Beş vakit namazın vakti tarif edilir.Hiç şüpheniz olmasın.

Bir de "namazın nasıl kılınacağı Kuran'da var mı?" diye kandırma yoluna giderler buna da kanmayın namazın nasıl kılınacağı da Kuran'da vardır

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Onun hanimlarinin hepsi carsafliydi!

Ya Arap kadinlarin kiyafeti neydi??? o zamanlar? Dansöz kiyafeti gibi vucudu görünuyordu
Rabbul alemin tüm vucudu kapayin diye emir buyurdu
sizin dediginiz gibi olsaydi , farz halimiz yaman Bir buyruk geldiginde Emir Allah c.c Resulunu uyardi sormasinlar diye sorsalardi
çarsaf kesin EMIR olurdu ama sorulamadi birçok soru ....
Kur-anda ne arasan vardir ama nasil anlarsin? o insan kalmis mi?
Su an bile söyledigim türkce kelimeleri anlayamiyor ise insan? Hakki anladigini nasil diyebilir?
Nasil O Rabbul alemin yerine farz ilan edebilir
Evet arabistanda hala carsaf vardir, bize olur mu? iklim sartlari nedeniyle bize uygun degil
Ya erkeklerin giydigi entari? bildigimiz kadin elbisesi ... bizde olsa kadina benzedi diye ayiplariz , bize oldu mu?
Kimseye karisamayiz olculere uymasi gerekir, dis kiyafeti... adi ustunde dis kiyafet
Ya Rab sen aklimizi koru
Bu devirde hala anlamayanlara sasarim
Taklit güzeldir, begenmek güzeldir ama insan kendini buldu mu? artik ne yapacagini kalbi ona bildirir, bildir miyor mu?
O zaman taklide devam, sunnete uymak sunnettir, farz degildir bu biline...
Istersen giy karisan olmaz ama baskasina dayatirsan senden hakiki mü'min çikmaz...
Sevdiklerini taklit eden, gün gelir fikri degisse, begenmediklerini de taklit eder bu biline
Inanmak, Haktan gayrisina var mi tutunmak? Resul derse ?tamam sozlerini niye yazdirmadi? Haktan gelen emir gibi gorulmesin diye
Zorlastirmayin!
Keske ciplak olmasalarda ne giyinseler ona da sukur edecegiz...Hele bir giydirmeyi ogret de sira çarsafa gelsin
Yoksa bU insanlar iman etmiyor mu?Imani sekilde gorursen seytan içimizde bu unutuluyor mu?
Kapanma tamam , dis örtü tamam ama carsaf illa dersen buna dayanamam

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Kadınların kıyafet şekli
Yalnız Kur’an diyen yalancılar, “Kadının kapanması gerekmez” diyor. “Kadına çarşaf farzdır” diyenler olduğu gibi, “Çarşaf Hıristiyan rahibe kıyafetidir, giyilmez. Nitekim Abdülhamid Han çarşafı yasaklamıştı” diyenler de vardır. Dinimizdeki hükme bakalım:
Kadınların vücut hatlarının belli olmayacak herhangi bir elbise ile örtünmesi farzdır. İslam dini, kapanmayı emretmiş, ama belli bir örtü şekli bildirmemiştir. (Dürer-ül-mültekıte)

Ahzab suresinde bildirilen cilbab, erkeğin de, kadının da giydiği bir elbise, bir gömlektir. Zevacir ve Berika’daki, (Haya cilbabını [örtüsünü] çıkaranın [aleyhinde] söz etmek gıybet olmaz.) [Beyheki] ve (Cilbabı [gömleği] haram olan erkeğin namazı kabul olmaz.) [Bezzar] mealindeki hadis-i şeriflerde cilbabın bir örtü olduğu açıkça görülmektedir. Cilbabın dış elbise olduğu tefsirlerde de yazılıdır:
Cilbab, hımarın [tülbentin] üstüne örtülen ve göğse kadar inerek gömleğin ceybini [yakasını] boynu örten baş örtüsü. (Ebüssüud tefsiri)

Cilbab, tek parça örtü. (Celaleyn)
Cilbab, göğse kadar inen baş örtüsü. (Ruh-ul-beyan)
Cilbab, milhafedir. (Beydavi)
Cilbab, hımardan büyük örtü veya vücudunu örten dış elbise. (Kurtubi)
Cilbab, bedeni baştan aşağı örten çarşaf, ferace, çar gibi dış giysi. (Elmalılı)
Cilbab, dışa giyilen örtü. (Tibyan, A.Fikri Yavuz ve Hasan Basri Çantay’ın meali)
Cilbab, milhafe, entari veya hımar. (El-Envar) [Milhafe = dış örtü ki buna ferace de denir.]
Cilbab, feracedir. (Ö. Nasuhi Bilmen tefsiri)

Nur suresinde, (Kadınlar, hımarlarını [başörtülerini] yakalarına örtsünler) buyuruluyor. Eğer cilbab çarşaf demek olsaydı, hımar denmezdi.

Fıkıh kitapları cilbabın dış örtü olduğunu bildiriyor. Bir örnek: Hanıma verilmesi vacip olan nafaka, yemek, kisve ve meskendir. Kisve, hımar ve milhafedir. (Bahr-ür raık)

Tefsir, hadis ve fıkıhta cilbab dış örtüdür. Çarşafa bid’at denmez; çünkü âdetteki değişiklik bid’at olmaz. Şalvar ve pantolon da böyledir.

Çarşaf kelimesi, Farsça çader-şepten [gece örtüsü] bozularak Türkçe’ye girmiştir; tesettür için ev dışında giyilen üstlüktür. Tanzimatta hacca giden İranlılardan alınan çarşaf, önceleri bid’at sayılıp pek tutulmamışsa da, 1870’ten sonra yaygınlaştı. Daha sonra II. Abdülhamid Han, 4 Ramazan 1309 (2 Nisan 1892) tarihli bir emirle çarşafı yasakladı. (Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi)

Yaşmak ile ferace giyilirken, 1872’de Subhi Paşanın Suriye valiliğinden dönüşünde ailesi Suriye’den getirdikleri çarşafla görününce, İstanbul’da çarşaf moda oldu. (Musahibzade Celal, Eski İstanbul Yaşayışı)

1889’dan sonra açık feraceli iki paşa kızına birkaç külhanbeyi laf atıp feracelerini yırtınca, bu defa çarşafa rağbet arttı. Bid’at diyenler de giydi. (Sermed Muhtar Alus, Aylık Ansiklopedisi sayı 36)

1913’te yüz binlerce Balkan muhacirleri İstanbul’a Ortodoks kadınlarının giydiği siyah çarşafı ile gelmişti. Zamanla bu da İstanbul’a yayıldı. Hükümetin zaten uğraşacak hâli yoktu, çarşafa mani olamadı. (M. Zeki Pakalın, Osmanlı Tarih Deyimler sözlüğü)

3 Ekim 1883’te Şeyh-ül-islamın teklifi ve padişahın emriyle ferace dışında bir şey giymek yasaklandı. Daha sonra çarşaf da giyildi. O zamanki çarşaflar farklı idi. (Vakit. 4.10.1883)

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Sual: (Çarşaf tam tesettürdür) diyorlar. Buna da delil olarak Âişe validemizin giyiminden dem vuruyorlar. Bence çarşaf İslam’ın evrenselliğine aykırı. Sizin bu konudaki fikriniz nedir?
CEVAP
Sence ile, Bence ile, Onca ile din olmaz. Kitaplar ne yazıyor bunu bilmek gerekir. Bizim veya sizin bu konudaki fikirlerimiz dinde hiç ölçü olur mu?
Âişe validemiz bir defa çarşaf giymemiştir. Entari giydikleri, eteklik giydikleri hadis-i şeriflerle sabit. Giymiş olsa bile, bu bir âdettir. Peygamber efendimiz de entari giyerdi. Niye erkeklerimiz entari giymiyor? Peygamber efendimiz deveye binerdi, onlar niye Mercedese biniyorlar. Binmelerinde mahzur yoktur. Bunlar âdettir, giyim de bir âdettir. Dinimiz belli bir şekil bildirmemiştir.

Arap ülkelerinde yaşayanların iklim şartlarına uygun olanı çarşaf olabilir. Fakat kalkıp da kutuplarda yaşayan müslümanlara çarşaf giyeceksin diyemeyiz. Bu iklime uygun olmaz çünkü. Dolayısıyla İslam’ın evrenselliği diye bir şey yoktur bunda.
Kadnlarn kyafet ekli - Dinimiz slam

VuSLaT_üL ŞéHaDéT

Kayıtlı Kullanıcı
Cilbab,bahsettiğiniz ayette örtü ve dış giyisi olarak geçer.Bugünkü bildiğimiz çarşaf manasında değildir.Bu örtü ya da dış giyisi Örtünülmesi emredilen şekilde örtünmeyi sağlayan her türlü giyisidir.

Bugünkü çarşaf örtünmeyi en güzel şekilde sağlayan kıyafet olabilir.Kuran'a uygun örtünmeyi çarşaf değilde bir başka kıyafet ile sağlamış olanlara ne diyeceğiz?Çarşaf giymediniz günahkar oldunuz mu diyeceğiz.Ya da Allah'ın farzını kabul etmediniz kafir oldunuz mu diyeceğiz?

Rabbimizin farz kılmadığını biz birbirimize farz kılamayız.Böyle yaparsak Allah'ın hududlarını çiğnemiş oluruz.Din uydurmuş oluruz.İlahlık taslamış oluruz.

Ayrıca namaz vakitlerini örnek göstererek Kuran'da olmayan birşeyi yapıyormuşuz da onun için başka Kuran'da olmayan şeyleri de yapabilir ya da Kuran'da olmayan şeylere inanabilirmişiz gibi anlatan kişilere de kanmayın.Yalan söylüyorlar .Bu kimseler Kuran'a değil kendi uydurdukları dine çağırıyorlar insanları.Bunu da hep namaz vakitleri örneği ile insanları kandırmalarından anlıyoruz.

Çünkü Kuran'da namaz vakitleri açıklanmıştır.Beş vakit namazın vakti tarif edilir.Hiç şüpheniz olmasın.

Bir de "namazın nasıl kılınacağı Kuran'da var mı?" diye kandırma yoluna giderler buna da kanmayın namazın nasıl kılınacağı da Kuran'da vardır

namazın kılınış şeklini peyqamber haytında öğreniyoruz..eğer kuarnı kerim tüm fıkhi meseleli içerisine alsaydı şuan sünnete veye fıkha bakmazdık..kuanı kerim sadece en önemli olan meseleleri bize bildirmiş peyqamber S.A.V de hayatında bunu qöstermiştir...cilbab ın kelime anlamı tüm vucutu kabtmak olduğunu söylüyorsunuz qünümüz de çarşaftan daha qüzel vucut hatlarını kapatn bi qiysi qörmedim..ben ferace veye aba'yı yadirqamıyorum bilakis bunlar da qeniş olduğu takdirde çarşaf qurubuna qirireler fakat en qüzel vucuthatlarını örten ve şevetlenmeyi enqelleyen çarşaftır...

VuSLaT_üL ŞéHaDéT

Kayıtlı Kullanıcı
Ya Arap kadinlarin kiyafeti neydi??? o zamanlar? Dansöz kiyafeti gibi vucudu görünuyordu
Rabbul alemin tüm vucudu kapayin diye emir buyurdu
sizin dediginiz gibi olsaydi , farz halimiz yaman Bir buyruk geldiginde Emir Allah c.c Resulunu uyardi sormasinlar diye sorsalardi
çarsaf kesin EMIR olurdu ama sorulamadi birçok soru ....
Kur-anda ne arasan vardir ama nasil anlarsin? o insan kalmis mi?
Su an bile söyledigim türkce kelimeleri anlayamiyor ise insan? Hakki anladigini nasil diyebilir?
Nasil O Rabbul alemin yerine farz ilan edebilir
Evet arabistanda hala carsaf vardir, bize olur mu? iklim sartlari nedeniyle bize uygun degil
Ya erkeklerin giydigi entari? bildigimiz kadin elbisesi ... bizde olsa kadina benzedi diye ayiplariz , bize oldu mu?
Kimseye karisamayiz olculere uymasi gerekir, dis kiyafeti... adi ustunde dis kiyafet
Ya Rab sen aklimizi koru
Bu devirde hala anlamayanlara sasarim
Taklit güzeldir, begenmek güzeldir ama insan kendini buldu mu? artik ne yapacagini kalbi ona bildirir, bildir miyor mu?
O zaman taklide devam, sunnete uymak sunnettir, farz degildir bu biline...
Istersen giy karisan olmaz ama baskasina dayatirsan senden hakiki mü'min çikmaz...
Sevdiklerini taklit eden, gün gelir fikri degisse, begenmediklerini de taklit eder bu biline
Inanmak, Haktan gayrisina var mi tutunmak? Resul derse ?tamam sozlerini niye yazdirmadi? Haktan gelen emir gibi gorulmesin diye
Zorlastirmayin!
Keske ciplak olmasalarda ne giyinseler ona da sukur edecegiz...Hele bir giydirmeyi ogret de sira çarsafa gelsin
Yoksa bU insanlar iman etmiyor mu?Imani sekilde gorursen seytan içimizde bu unutuluyor mu?
Kapanma tamam , dis örtü tamam ama carsaf illa dersen buna dayanamam

kardeşim islamiyeten önce qerçekten araplar cahiliye dönemi yaşıyorlar ve bu yüzden çarfaf falan qiymiyorlardı...çarşaf tüm vucuthatlarını örten qerçek bir tesettürdür..lütfen yanlış anlamayın illa çarşaf qiyilecek diye bir şey söylemedim fakkat şehveti azaltan ve qeniş olması bakımından vucuthatlarını örten elbise olaarak ÇARŞAF olduğu açıkca ortadır...bubun dışn da FERCE,ABA qibi qiysilerde qeniş olarak qiyindiği takdir de çarşaf a qirerler...ve peyqamber S.A.V haytındada MÜMİNELERİN öyle sıkılarak yürüyorlarmış ki çarşaflarının kanarı duvara değdiğinden dolayı beyaz olmuştur...

çelebiler

Yasaklı Kullanıcı

namazın kılınış şeklini peyqamber haytında öğreniyoruz..eğer kuarnı kerim tüm fıkhi meseleli içerisine alsaydı şuan sünnete veye fıkha bakmazdık..kuanı kerim sadece en önemli olan meseleleri bize bildirmiş peyqamber S.A.V de hayatında bunu qöstermiştir...cilbab ın kelime anlamı tüm vucutu kabtmak olduğunu söylüyorsunuz qünümüz de çarşaftan daha qüzel vucut hatlarını kapatn bi qiysi qörmedim..ben ferace veye aba'yı yadirqamıyorum bilakis bunlar da qeniş olduğu takdirde çarşaf qurubuna qirireler fakat en qüzel vucuthatlarını örten ve şevetlenmeyi enqelleyen çarşaftır...

Kuran'da namaz kılma şekli yok.namaz vakitleri yok diyenlere inanmayın.Çünkü var.Bu gibi şeylerin Kuran'da olmadığını söyleyenler,sizler onların uydurdukları dine inanasınız diye böyle şeyler söylüyorlar.Kuran'dan araştırırsanız böyle olduğunu göreceksiniz.

Bende çarşaftan daha güzel bir örtü şekli görmedim.Muhtemelen sahabe hanımlar da böyle bir örtü ile örtündüler.Ancak Allah'ın farz kılmadığı bir şeye biz farzdır diyemeyiz.Benim anlattığım bu dur.Çarşafın tesettürü ne kadar güzel uyguladığı değildir.

peyqamber S.A.V haytındada MÜMİNELERİN öyle sıkılarak yürüyorlarmış ki çarşaflarının kanarı duvara değdiğinden dolayı beyaz olmuştur...

Bu da pek normal olmayan bir davranış değil midir.Böyle yürüyen birini görseniz bir rahatsızlığı var mı diye insan yardım etmek ister.Böyle yürüyen kişi de daha çok dikkat çeker,ilgiyi üzerine toplar.Hanım sahabelerin cuma namazlarına geldiğini ve bir tanesinin de hutbedeyken Hz. Ömer'e sözünü keserek itiraz ettiğini,Hz. Ömer'in de kendisine hak verdiğini biliyoruz.O dönemde hanımlar bugünden çok daha aktif gözüküyorlar değil mi?

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Birileri hem bizimle , hem dinimizle bir güzel oynuyor, kim acep bu?

VuSLaT_üL ŞéHaDéT

Kayıtlı Kullanıcı
Kuran'da namaz kılma şekli yok.namaz vakitleri yok diyenlere inanmayın.Çünkü var.Bu gibi şeylerin Kuran'da olmadığını söyleyenler,sizler onların uydurdukları dine inanasınız diye böyle şeyler söylüyorlar.Kuran'dan araştırırsanız böyle olduğunu göreceksiniz.

Bende çarşaftan daha güzel bir örtü şekli görmedim.Muhtemelen sahabe hanımlar da böyle bir örtü ile örtündüler.Ancak Allah'ın farz kılmadığı bir şeye biz farzdır diyemeyiz.Benim anlattığım bu dur.Çarşafın tesettürü ne kadar güzel uyguladığı değildir.

Bu da pek normal olmayan bir davranış değil midir.Böyle yürüyen birini görseniz bir rahatsızlığı var mı diye insan yardım etmek ister.Böyle yürüyen kişi de daha çok dikkat çeker,ilgiyi üzerine toplar.Hanım sahabelerin cuma namazlarına geldiğini ve bir tanesinin de hutbedeyken Hz. Ömer'e sözünü keserek itiraz ettiğini,Hz. Ömer'in de kendisine hak verdiğini biliyoruz.O dönemde hanımlar bugünden çok daha aktif gözüküyorlar değil mi?
bana o ayeti bulsanız da bende öğrensem..?kuran diyor 5 vakit namazı kılın fakat tam hareketiyle anlatıyor mu?lütfen hanqi ayetse bana qösterinde bede qöreyim..farz kısmına qelince ben farz dır demedim sadece kkonunun başlığı yani videoyu ekleyen kişi öyle işb meden bu videoyu eklerken bende tıpatıp aynı fikirde olduğumu söylemedim bilakis bende çarşafın illa qiyiiif muroymed rtkecelakat en uyqun odur...

diğer bi sorunuza qelirsek ben orda çarşaı fkast ettim..yani qiydiklei çarşaf hayalandan dolayı yürüdüklerinde hep kenardan yürümüş ve dolıyasıyla çarşaf kenarları değmiştir....bu yüzden çarşafın kenarları beyaz olmuştur dmek istedim...

VuSLaT_üL ŞéHaDéT

Kayıtlı Kullanıcı
Birileri hem bizimle , hem dinimizle bir güzel oynuyor, kim acep bu?

kradeşim lütfen kırıcı laflar konuşmayalına anlatılmak istenen ortadaır..çarşaf farzdır demedim ben sadece videonun ismi oydu bende o başlıkta konu açtım fakat diğer açıklamalarımda da belirtiğim qibi aynı fikirdeyim demedim fakat en qüzeli çarşaftır dedim..anlattım anlayabilene diyorum kısaca...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
kradeşim lütfen kırıcı laflar konuşmayalına anlatılmak istenen ortadaır..çarşaf farzdır demedim ben sadece videonun ismi oydu bende o başlıkta konu açtım fakat diğer açıklamalarımda da belirtiğim qibi aynı fikirdeyim demedim fakat en qüzeli çarşaftır dedim..anlattım anlayabilene diyorum kısaca...

Kardesim o söz size degil ki?
Sizi kirmak amacinda degilim, sôzlerim geneldir,
Dusundum ki basini ortmeye cesareti olmayan , çarsaf farzdir diye duysa vazgecer korkusu duydum, malum sitemizi ziyaret eden çok, onlarin biraz olsun cesareti kirilsin istemedim
özur dilerim kirici olduysam , kirdiysam, niyetim bu degil hedefim sen degilsin, dinimle oynayanlarda, bizi sogutanlara sozum
Hiç cihad edene laf eden olur mu?
Olsun belki bu da gerekliydi, gereksiz ise Rabbimden de af dilerim

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Sen inandigin gibi, yasamak istedigin gibi , içinden geldigi gibi devam et
Rabbim yardim eder, yeter ki niyet Hakka gitmek olsun...
Hersey için Allah senden razi olsun, inaniyorum ki Rabbimin guzel bir kulusun

çelebiler

Yasaklı Kullanıcı
bana o ayeti bulsanız da bende öğrensem..?kuran diyor 5 vakit namazı kılın fakat tam hareketiyle anlatıyor mu?lütfen hanqi ayetse bana qösterinde bede qöreyim..farz kısmına qelince ben farz dır demedim sadece kkonunun başlığı yani videoyu ekleyen kişi öyle işb meden bu videoyu eklerken bende tıpatıp aynı fikirde olduğumu söylemedim bilakis bende çarşafın illa qiyiiif muroymed rtkecelakat en uyqun odur...

diğer bi sorunuza qelirsek ben orda çarşaı fkast ettim..yani qiydiklei çarşaf hayalandan dolayı yürüdüklerinde hep kenardan yürümüş ve dolıyasıyla çarşaf kenarları değmiştir....bu yüzden çarşafın kenarları beyaz olmuştur dmek istedim...

Çarşafın farz olmadığı,örtünmenin farz olduğu,sizin de çarşafın farz olduğunu söylemediğinizi,Allah'ın farz kılmadığı birşeyi bizlerin birbirimize farz kılamayacağımızı ve çarşafın en iyi örtünme şekli olduğunu kabul ederek,namazla alakalı ayetleri ben bir yandan hazırlarken siz de aşşağıdaki videoyu seyredebilirmisiniz.Namaz konusuyla alakalı olarak bu videoyu seyretmeniz çok açıklayıcı olacak diye düşünüyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt