Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

bÜTÜN SALAVATLARIN TOPLANMASI (1 Kullanıcı)

ondansonra19

Kayıtlı Kullanıcı
DELAİL-İ HAYRATIN YAZILMASI
Bir gün, şöyle bir hadise oldu:
Şeyh(Muhammed b. Abdirrahman b. Ebi Bekir b. Süleyman cezuli)hazretleri bir kuyu başına vardı. Orada abdest almak istiyordu. Kuyunun su çekecek aleti olmadığından, ne yapacağını bilemedi; durdu.
Bu sırada; bir kız, yüksekçe bir yerden, Şeyh’in bu şaşkın halini gördükte; ona hitap ederek şöyle sordu:
_Sen kimsin? Neden öyle şaşırıp kaldın?
Şeyh kova getireceği ümidi ile kendisini kıza tanıttı ve halini bildirdi. Kız, onun bu halini şöyle cevaplandırdı:
_İnsanlar, sizi hayır ve kerametle överler. Sana gelince: Kuyudan bir su çıkarmaktan aciz kaldın; şaşırdın.
Böyle dedikten sonra; gelip kuyuya üfürdü. Allah’ın izni ile, kuyunun içinden su dışarı taşıp akmaya başladı.
Şeyh abdest aldıktan sonra, kıza sordu:
_Celal ve ikram sahibi Allah adına sana and içiyorum; sen bu keramete hangi amel sebebi ile nail oldun? Bana haber ver.
Kız, cevabında şöyle diyerek durumunu anlatıp haber verdi:
_Cenab-ı Resulullah sav hazretlerine, salavat-ı şerifeyi çok getirip ve bu getirdiğim salavat-ı şerifeye devamla nail oldum.

_Adı geçen şeyh, bu kızın kerametinden hayrete düştü. Salâvat-ı şerifeye tam rağbet gösterdi ve:
_Acaba hangi salâvat-ı şerifeye devam etsem?
Diye düşünüp endişeye daldı. Hatta o gece, bu düşünce sebebi ile uykusu gelmedi.
O gece, mehtaplı bir gece idi. Öyle düşünüp yatarken, hanımı yatağından kalktı; en güzel elbisesini giydi, Örtüsünü örttü; evden dışarı çıktı.
Bunu gören Şeyh’i kıskançlık tuttu:
_Acaba, bu vakitte nereye gidiyor?
Diye, içinden söylendi. Öfke ile kalktı; ardından dışarı çıkınca gördü ki: Deniz sahiline doğru ilerliyor. Önünde bir arslan, ardında bir arslan; ona gece bekçiliği ediyor.
Şeyh’in hayreti arttı. Uzaktan gözeterek, peşine düştü. Hatunun, deniz kenarına gittiğini gördü.
O denizin ortasında; ıssız, küçük bir ada vardı. Arslanlar, denizin kenarına yattılar. Hatun da, su üstünden yürüyerek o adaya çıktı. Sonra, abdest aldı; teheccüd namazına durdu.
Âlemlerin Rabbı Hazretlerine ibadetini, tazarru ve niyazını tamamladıktan sonra, yine su üzerinden yürüyerek kenara geldi. Arslanlar da kalktı; önceki gibi, biri önde: biri ardında yürümeye başladı.
Şeyh, bu durumu gördükten sonra; ondan önce eve gelip yatağına yattı. Uyku sureti gösterdi.
Hatunu da geldi; önceki elbiselerini giydi, yattı.
_Bu hatun, bunu her gece mi yapıyor?
Diye düşündü; üç gece, onu gözetledi. Gördü ki: Her gece bu minval üzere, adı geçen adaya gidiyor; ibadetini, tazarruunu yapıp dönüyor.
Üçüncü gecenin sabahı oldukta; bu sırrı hatununa sual etti. Hatunu şöyle dedi:
_Siz, bu işe şimdi mi vakıf oldunuz? Çok senelerdir ki, bu benim âdetimdir.
Bunun üzerine Şeyh sordu:
_Acaba, siz bu kerametle ne sebeple vasıl oldunuz?
Hatunu anlattı:
_İkrama nail olan, faziletli kılınan Resulü Nebi Hazretlerine salvat-ı şerife okumayı hiç bırakmadan devam edip durduğumdan nail oldum. Salâvatların en tamı ve en kemallisi onun üzerine olsun.
Şeyh:
_Devam ettiğiniz bu salâvat-ı şerife hangisidir?
Diye sorulunca, kadın durdu; cevap vermedi. Şeyh, ısrarla üzerinde durup sorunca, şöyle dedi:
_Ben bu gece istihare edeyim; izin olursa cevap vereyim.
Sabah oldu; hatun şöyle dedi:
_Açıkça söyleyeyim, haber vermeye izin yoktur. Ancak, salâvat-ı Şerifeleri topla; onların içinde varsa:
_Vardır.
Diye haber veririm.
Bunun üzerine Şeyh, işe girişti. Muteber kitaplardan asrında yaşayan büyük meşayihten aldığı Cenab-ı Resulullah’ın sav pak dilleri ve talim buyurduğu salâvat-ı Şerifeleri; ashab-ı kiramın ra, meşayih-i izamın vird olarak seçtikleri salavat-ı Şerifeleri topladı. Böylece, güzel bir kitap telif etti. Telif ettiği bu kitabı hatununa okuduğu zaman:
_İçinde birkaç yerde vardır.
Diye anlattıktan sonra, şöyle dedi:
_Bu kitabıokumayadevam edenin, Allah’ın rahmetine vasıl, Yüce Hazretin makbulü olacağına şüphe yoktur.

candadas26

Kayıtlı Kullanıcı
Insallah o salavatlari okuyanlardan oluruz

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt