Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bugün Berat kandilidir (1 Kullanıcı)

gülivefa

Kayıtlı Kullanıcı

Sual: Berat gecesi ne zamandır, önemi nedir? CEVAP: Berat gecesi Şaban ayının 15. gecesidir. Yani 14 Şaban’ın bittiği günün gecesi ki, bu yıl çarşambayı perşembeye bağlayan gece, yani bu gecedir. Berat gecesinin günü 6 Ağustostur. Oruç tutmak isteyen Perşembe günü tutmalıdır. Bu konudaki hadis-i şeriflerden bazıları şöyledir:
(Şaban öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gafildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim.) [Nesai]
(Ramazandan sonra en faziletli oruç, Şaban ayında tutulan oruçtur.) [Tirmizi]
(Şaban ayında üç gün oruç tutana Hak teâlâ, Cennette bir yer hazırlar.) [Ey oğul ilmihali]
(Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı gecesi.) [İ.Asakir]
(Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim.” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.) [İbni Mace]
(Cebrail aleyhisselam gelip, “Kalk namaz kıl ve dua et! Bu gece Şaban ayının 15. gecesidir“ dedi. Bu geceyi ihya edenleri Allahü teâlâ affeder. Yalnız, müşrik, büyücü, falcı, cimri, kinci, müşahin, içkici, faizci ve zaniyi affetmez.) [Taberani] (Müşahin, bid’at ehli demektir.)
İçki içmek, cimrilik, kin gütmek gibi günahları işleyen kâfir olmaz. İmanı düzgünse, günahlarının cezasını çektikten sonra Cennete girer. Sevabları günahlarından daha çok gelirse, Cehenneme girmeden de Cennete gider.
Âişe validemiz buyuruyor ki: (Resulullahın, hiçbir ayda, Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şaban ayının tamamını oruçla geçirirdi.) [Buhari]
Bu geceyi ganimet bilmeli, tevbe istiğfar etmeli, kaza namazı kılmalı, Kur’an-ı kerim okumalı, Bilhassa ilim öğrenmelidir. En kıymetli ilim, doğru yazılan ilmihal bilgileridir.
Peygamber efendimiz Berat gecesinde, (Allahümmerzuknâ kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve şakiyyen) duasını çok okurdu.
Hazret-i Âişe validemiz, (Ya Resulallah, Allahü teâlâ seni günah işlemekten muhafaza buyurduğu halde, neden Berat gecesinde çok ibadet ettin?) diye sordu. Peygamber efendimiz buyurdu ki:
(Şükredici kul olmayayım mı? Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip olunur. Bu gece herkesin amelleri Allahü teâlâya arz olunur.) [Gunye]

M.ALİ DEMİRBAŞ

hanif 2

Kayıtlı Kullanıcı
slm Gülivefa kardeşim önce kandilin mubarak olsun diyorum ben şunu sormak istedim neden berat kandilinin ibadeti bu akşam ve oruç tutması yarın şimdiden teşekkür ederim
ayrıca paylaşımını gömem çok iyi oldu emeğine sağlık.

gülivefa

Kayıtlı Kullanıcı
RAHMET KAPILARI AÇILIR...

Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
“Şa’bân-ı şerîfin on beşinci gecesi olunca, o geceyi ihyâ ediniz ve gününde oruç tutunuz! Muhakkak ki, Allahü teâlâ, “Mağfiret olunmak isteyen yok mudur, mağfiret edeyim. Rızık isteyen yok mudur, rızık vereyim. Kim ne isterse vereyim!” buyurur. Bu hâl sabaha kadar devam eder.”

“Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan duâ, tevbe, red olunmaz. Fıtr Bayramının ve Kurban Bayramının birinci geceleri, Şa’bânın on beşinci (Berât) gecesi ve arefe gecesi.”
“Berât gecesini ganîmet, fırsat biliniz. Şa’bânın on beşinci gecesidir. Kadir gecesi çok büyük ise de hangi gece olduğu belli değildir. Bu gece (Berât gecesinde) çok ibâdet ediniz. Yoksa kıyâmet gününde pişmân olursunuz.”

“Şa’bânın on beşinci gecesinde Allahü teâlânın kulları üzerine rahmeti zuhûr edip, mü’minleri mağfiret eder, bağışlar. Kâfirlere ise mühlet verir. Kin ve hased sahibi olanları bu sıfatları terk edinceye kadar kendi hâllerinde bırakır.”

“Şa’bân ayının on beşinci gecesi, rahmet-i ilâhi dünyayı kaplar, herkes affolur. Ancak haksız yere Müslümanlara düşmanlık besleyen ve Allahü teâlâya ortak koşan mağfiret olunmaz.”

Bir kimse, evinden ayrılıp yolculuğa çıkar. Hâlbuki, onun adı yaşayanlar defterinden, ölüler defterine geçirilmiştir.
Gâfil olmamalı, bu geceyi mutlaka ihyâ etmelidir. Kazâ namazı kılmalı, Kur’ân-ı kerîm okumalı, duâ, tevbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmelidir. Bunların sevâbını ölülere de göndermelidir.
Bu gecelere saygı göstermek, günâh işlememekle olur.

BU GECEYİ FIRSAT BİLMELİ

Bu gece, Allahü teâlânın ihsân ettiği bütün ni’metlere şükretmeli, yapılan hatâlar, günâhlar için de tevbe istigfâr etmeli, Cehennem ateşinden kurtulmayı istemelidir.
“Yâ Rabbî, bize dünya ve âhiret saâdeti ihsân eyle, bize hidâyet verdikten sonra, kalblerimizi kaydırma” diye duâ etmelidir. Mübârek günlerde ve aylarda yapılan duâlar kabûl edildiği gibi, bu aylarda yapılan bedduâlar da reddolunmaz. Bunun için, büyükleri, bilhassa ana-babayı üzmemeli, onların bedduâsını almamalıdır. Bu geceyi fırsat bilip, büyüklerimizi ziyâret etmeli, onların gönüllerini ve hayır duâlarını almalıdır. Uzakta olanları telefonla, mail ile arayıp kandillerini tebrik etmelidir. Bütün Müslümanlar, mübârek günlerde, gecelerde birbirlerini arayıp tebrikleşmelidir.

Cenabı Hak bu geceyi hakkıyla ihya edip,
istifaade etmeyi cümlemize nasib ve müyesser eylesin inşaallahü teala

herkesin kandilini tebrik eder,
hususi dualarınızı beklerim inşaallahü teala

gülivefa

Kayıtlı Kullanıcı
slm Gülivefa kardeşim önce kandilin mubarak olsun diyorum ben şunu sormak istedim neden berat kandilinin ibadeti bu akşam ve oruç tutması yarın şimdiden teşekkür ederim
ayrıca paylaşımını gömem çok iyi oldu emeğine sağlık.

ve aleyküm selam kardeşim sizinde kandiliniz mübarek olsun cenabı hak istifaade etmeyi nasib eylesin inşaallahü teala.
yarın oruç tutulmasının sebebi, kandil gününün yarın olmasıdır.
gecesi bu akşam, günü yarındır. dolayısı ile gününde oruç tutmak isteyen yarın tutar buyuruldu.
ben teşekkür eder,dua beklerim kardeşim.

hanif 2

Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkür ederim kardeşim ALLAAH senden razı olsun.

komurrgozluu

Kayıtlı Kullanıcı
peki bnde bişy sormak istiyorum bu konuyla ilgili dün gece ibadet gecesiydi aynı ibadet bu gecede yapılsa dün geceki gibi geçerli olmazmı önemli olan dün gecemiydi???tşk ederim herkese hayırlı kandiller

gülivefa

Kayıtlı Kullanıcı
peki bnde bişy sormak istiyorum bu konuyla ilgili dün gece ibadet gecesiydi aynı ibadet bu gecede yapılsa dün geceki gibi geçerli olmazmı önemli olan dün gecemiydi???tşk ederim herkese hayırlı kandiller

maalesef sevap miktarları aynı ölçüde diğil,kandiller Cenabı Hakkın kayırdığı gecelerdir,istifade etmek,gafil olmamak gerek, nitekim
Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
“Şa’bân-ı şerîfin on beşinci gecesi olunca, o geceyi ihyâ ediniz ve gününde oruç tutunuz! Muhakkak ki, ALLAHü teâlâ, “Mağfiret olunmak isteyen yok mudur, mağfiret edeyim. Rızık isteyen yok mudur, rızık vereyim. Kim ne isterse vereyim!” buyurur. Bu hâl sabaha kadar devam eder.”

ancak bu gecede çok mübarek bir gecedir, cuma gecesidir, nitekim hadisi şerifte buyruldu ki

(Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı gecesi.) [İ.Asakir]

hep beraber istifade edelim, gafil olupta, pişman olanlardan olmayalım birbirimize dua edelim işaallahü teala
afiyet ve selametle kalınız...

Hasan011974

Kayıtlı Kullanıcı
Tüm İslam aleminin kandili mübarek olsun inşallah.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt