Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

bu konuda bana yardım edersiniz biliyorum :) (1 Kullanıcı)

özyurdum

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm kardeşlerim ben 4 aylık hamileyim oruçlarımı tutmak istiyorum uzmanlar tavsiye etmiyolar ama içim rahat degil. oruçlarımı tutmak istiyorum dinen ne yapmamlazım bi rehber arıyorum bu sitede tefsir hadis bilgisi engin kardeşlerim oldugunu biliyorum,peygamber efendimizin hayatında hiç yaşanmamışmı bu durum?
bi örnek, bi hadis ,bi ayet varmıdır beni rahatlatıcak yada yönlendiricek
yardımcı olursanız memnun olurum
selametle

_YUSUF_

Yönetici
selamünaleyküm kardeşlerim ben 4 aylık hamileyim oruçlarımı tutmak istiyorum uzmanlar tavsiye etmiyolar ama içim rahat degil. oruçlarımı tutmak istiyorum dinen ne yapmamlazım bi rehber arıyorum bu sitede tefsir hadis bilgisi engin kardeşlerim oldugunu biliyorum,peygamber efendimizin hayatında hiç yaşanmamışmı bu durum?
bi örnek, bi hadis ,bi ayet varmıdır beni rahatlatıcak yada yönlendiricek
yardımcı olursanız memnun olurum
selametle

Aleyküm Selam Ve Rahmetullahi

Öncelikle Allah zülcelal hayırlı bir evlat versin inşaAllah

Sizin yapmanız gereken orucunuzu doğum sonrasına kazaya bırakmak olmalı.
Nitekim doktorunuzda tutmamanınız gerektiğini söylemiş.
Niyetinizin halisligi güzel fakat oruçtan dolayı çocuğunuza birşey gelebileceğini ihtimalinide düşünün eğer bir şey olursa bu size daha çok ızdırap verecektir.
O nedenle kazaya bırakmanız daha uygundur.

Şunuda yapabilirsiniz tutamadığınız günler için fitre verin bu sayede fakirleri doyurmuş olursunuz.Dışarıda bir sürü yetimler düşkünler var inanaın bunun sevabı tuttuğunuz oruç kadar olacaktır.

Yanlız vereceğiniz fitre orucunuzu düşürmez kaza yapmanız gerekecek yine bu iyileşene kadar ölebilme (Allah korusun) ihtimalini göz önüne alırsak oruç borcunuz olmaz.Tekrardan Allah analı babalı hayırlı bir evlat yetiştirmeyi nasip etsin

Allah'u tealaya emanet olun

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Esselamünaleykum...Hayırlı Cumalar...

Esselamünaleykum...Hayırlı Cumalar...

İnşallah aşağıdaki soru ve cevaplar faydalı olur kardeşim...

Sual:
Hamile, emzikli kadın veya hasta oruç tutabilir mi?
CEVAP
Hasta, hastalığı artacak ise; hamile veya süt veren kadın, zayıf olursa, oruç tutmayıp, iyi olunca kaza eder. Çünkü hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Hasta, çocuğuna zarar gelmesinden korkan hamile kadın, oruca gücü yetmeyen ihtiyar, oruç tutarsa öleceğinden korkan çok zayıf kimse oruç tutmaz.)
[Deylemi]

(Gebe ve emzikli kadın, kendisinin veya çocuğun sıhhatine zarar gelecekse, oruç tutmaz.)
[Buhari, Ebu Davud]

(ALLAHü teâlâ, gebe ve emzikli kadına oruç tutmamak için ruhsat vermiştir.)

[Ebu Davud, Tirmizi, Nesai]

Sual:
Hamile kadın, “Ramazanda oruç tutmamak haram olur” diyerek oruç tutuyor, kendini ve doğacak çocuğunu riske sokuyor. Riske sokması uygun mu?
CEVAP
Müslüman, salih ve uzman bir doktor, oruç tutma derse onun sözüne uyulur, kâfir veya fasık bir doktorun sözü ile oruç bozulmaz.

Daha ayrıntılı bilgiler ve diğer sorularınız için:
Sorularla islamiyet

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
Hamile ve süt emziren kadın oruç tutabilir mi?

--------------------------------------------------------------------------------

Enes ibni Mâlik Radiyallâhu Anh rivayet ediyor:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyuruyorlar ki:

“Şüphesiz ki Allah (Azze ve Celle) yolculuk halinde bulunan kimseden orucu ve namazın yarısını kaldırmıştır. Hamileden ve süt emziren kadından da orucu kaldırmıştır.”
(Ebu Davud, Savm: 44, Tirmizi, Savm: 21; İbni Mâce Sıyam: 12)

Hamile hanımlar ve bebeğini emziren anneler, oruç tutmaya dayanamıyorlarsa, Ramazan ayı içinde oruç tutmazlar. Ramazan’dan sonra uygun bir zamanda tutamadıkları oruçlarını sıraya uymaya gerek duymadan kaza ederler.

sağlık durumunuz müsade etmiyorsa tutmama izniniz var.
ben geçen ramazanda 6.aydaydım.
çalışıyordum,sonrasında zorlanmamamk için tutmuştum tamamını.
ama dediğim gibi sağlık sorunum yoktu.

(hamilelikte hurma,kaysı ve incir çok faydalı.)

Allah hayırlı,sağlıklı bir evlat nasip eylesin.

zencefil_1109

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm ALLAH razı olsun cevap veren arkadaşlardan bende tam bu sorunun cevabını arıyordum özyurdum kardeşim de merak ettiğim soruyu sormuş RABBİM razı olsun RABBİM hayırlı evlat nasip eylesin...

özyurdum

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun
hepinizden bi nebze içimi rahatlattınız
özellikle hadislerden örnekler beni,m için çok önemliydi .
ramazan özlemi gidicek kadar arada bir tutayım inşaALLAH .
tüm güzel dua ve temennileriniz için ayrıca ALLAH razı olsun .
selametle kalın

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt