Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bu gecenin kadrini bilin ki, Allah da sizin kadrinizi bilsin (1 Kullanıcı)

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Şub 2008
Mesajlar
5,741
Tepki puanı
3
Puanları
0
Yaş
38
Konum
ha bura :)
Web Sitesi
www.facebook.com
Es-selamün Aleyküm Kardeşlerim...


Kadir gecesi, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Kur'ân-ı Kerim de bu gecenin faziletini belirten müstakil bir sûre vardır. Bu sûrede yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:"Doğrusu biz Kur'ân'ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. " (Kadir sûresi, 97/ 1-5)

Kadir Gecesi’ni, namaz kılarak, Kur’ân-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfâr ederek ve dua yaparak değerlendirmeli.Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar. Süfyan-ı Sevrî: “Kadir Gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur’ân okuyup sonra dua etmek daha güzeldir.” (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313) demiştir.


Hz. Aişe validemiz demiştir ki; Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) dir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?” diye sordum. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

“- Allahümme inneke afüvvün tühıbbü’l-afve fa’fu annî: Allah’ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni affet.” diye dua et, buyurdu (Tecrîd-i Sarih Tc. VI, 314).

Bu gecenin öyle bir anı vardır ki o anda yapılan ibadet ve dualar mutlaka makbul olur. Bu önemli anı yakalamak için gecenin bütününü tevbe ve istiğfar ile geçirmek gerekir. Gecenin bütününü ibadetle geçiremeyenler en azından teravihten sonra bir miktar oturup dua etmelidirler....
Bu Mübarek Gecede O'nu hakkıyla yerine getirenlerden olmak dileğiyle...


Kalpleriniz Kadir gecesinin feyz ve bereketi ile dolsun.
Bütün müminler kadir gecesinde indirilen KURAN`ın ve elçisinin şefaatlarına nail olsun İNŞAALLAH...15i5cn7.jpg
 

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Şub 2008
Mesajlar
5,741
Tepki puanı
3
Puanları
0
Yaş
38
Konum
ha bura :)
Web Sitesi
www.facebook.com
Kadrin kadrini bilenlerin gecesi..2rr3313.jpgKadir Gecesi….Kadrin kadrini bilenlerin gecesi. Ne demek Kadir'in kadrini bilmek? Bir ölçü mü var elimizde bununla alakalı? Değerlendirme kriterleri mi sunmuş bize Nebiler Sultanı (sas)? Şöyle yapan, böyle davranan Kadir'i kadriyle değerlendirmiş mi demiş?

Daha da uzatılabilecek bu minvaldeki bütün sorulara toptan cevabımız; evet. Bir değil birçok ölçü var elimizde. Hem de şaşmaz ve şaşırtmaz rehber Kur'an'da; kavlî beyanları, fiilî tatbikatları ile Efendimiz'de; 15 asırlık mazimizde oluşan gelenek ve göreneklerimizde.

Önce Kur'an. Buyuruyor ki Allah: "Biz Kur'ân'ı indirdik Kadir Gecesi. Bilir misin nedir Kadir Gecesi? Bin aydan daha hayırlıdır Kadir Gecesi! O gece Rab'lerinin izniyle Ruh ve melekler, her türlü iş için iner de iner... Artık o gece bir selamettir gider... Tâ tan ağarana kadar..." Bir şey dikkatinizi çekiyor mu; Allah bu geceye bin aydan daha hayırlı diyor. Demek O'nun Kadir'e bakışı bu. O halde, Kadir'e Allah'ın baktığı gibi bakan insan, Kadir'in kadrini bilen insan demektir. Onu sıradan bir gece gibi gören kişi ise sadece nasipsizdir.
Efendimiz'e (sas) geçelim: Kavlî beyanları: Bir; "Kim inanarak ve sadece sevabını Allah'tan umarak Kadir Gecesi'ni ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır." (Buhari, Savm, 6) İki; "Ondan mahrum olan, çok büyük şeyden mahrum olmuştur."
(Müsned, 2/230)

Fiilî tatbikatı; Kadir Gecesi'nin içinde gizli olduğu Ramazan'ın son on gününde itikafa girmiş, sabahlara kadar namaz, dua, istiğfar, tefekkür ve zikirle vaktini geçirmiştir.
Ve 15 asırdır Kur'an ve Hz. Peygamber (sas) kökenli bu teorik ve pratik değerleri hayatlarına taşıyan İslam dünyası. Bunları anlatmak bu köşenin hacmini aşar. Çünkü Kadir başta mübarek gecelerin sadece Osmanlı'da nasıl kutlandığına dair onlarca kitap vardır bugün piyasada. Bunların günümüzdeki yansımaları ise sabahlara kadar cami ve türbe gezmeler, Kur'an tilavetleri, canan sohbetleri, tesbih namazları, dilhûn gönüllerle gönülleri dilhûn eden dua ve istiğfarlar.

İlave bir şey söyleyecek ve bir teklif sunacağım sizlere; namaz, Kur'an tilaveti, dua, niyazın yanında tefekkür ve tezekküre de zaman ayıralım yarın gece. Biraz muhasebe yapalım. Bütün bir hayatımızın muhasebesi değil; o daha uzun bir zaman isteyebilir. Sadece ve sadece bu Ramazan'da, geçen 27 gün içinde ne yaptık; bunu düşünelim. "Olan" ile "olması gereken" arasında mesafe var mı yok mu, bunu ölçelim. "Diş macunu ile dişleri fırçalamak orucumu bozar mı diye düşündüğüm kadar, oruçlu ağzımla arkadaşımın gıybetini yaptım; orucum bozulup bozulmadığını merak ettim mi" diye soralım kendimize? Muhasebe sonucu cevabımız "evet" ise problem yok; ama "hayır" ise, bunu masaya yatıralım ve kendimize "demek ki sen, midene oruç tutturduğun kadar diline oruç tutturamamışsın!" diyelim. "Bu Ramazan geçti ama söz Allah'ım eğer ömür verirsen bir daha ki Ramazan'a..." diyelim.

Gerekli mi böyle bir şey? Ben iki hadis aktarayım, gerekli mi gereksiz mi olduğuna siz karar verin:

*"Nice oruç tutanlar vardır ki kendisine kuru açlıktan başka bir şey kalmaz.",

* "Yalan sözleri, lâubali davranışları terk etmeyen kişinin yeme ve içmesini terk etmesine Allah'ın ihtiyacı yoktur." (I.Mace, Sıyam, 21)

Kadir, Kadir'in kadrini bilenlerin gecesidir. Ne mutlu onlara. Dua istirhamıyla...


AHMET KURUCAN'ın yazısı iktibas edilmiştir!..
 

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Şub 2008
Mesajlar
5,741
Tepki puanı
3
Puanları
0
Yaş
38
Konum
ha bura :)
Web Sitesi
www.facebook.com
Geldin Ve Simdi Gidiyorsun Sehr-i Ramazan!…

Geldin Ve Simdi Gidiyorsun Sehr-i Ramazan!…

Geldin Ve Simdi Gidiyorsun Sehr-i Ramazan!…Geldin...
Bir bahar müjdesi gibiydi gelisin...
Rahmetinle kandik, sifa bulduk...
Bir düzeni getirip kuruvermistin, karmasada calkalanan hayatimiza.
Üzerine alisivermisiz, sanki hic karismamis bir hayatin parcasi gibi...
Simdi gidiyorsun...
Incecik bir hilaldi varligin önce, sonra ayin ondördü gibi parladi yüreklerimiz varliginla, birden gözlerimiz gökyüzünde incelen hilale takildi yeniden....
Firakin hüznü kapladi ufkumuzu, icimize gidisinin buruklugu cöktü.
11 ay yoksun yine, veda vakti simdi, gidiyorsun...
Seni beklemekle gececek vakitlerimiz, dualarimiz hep ayni olacak, "bizi tekrar eristir rahmet ayina Rabbim."
Gelisinle ne kadar sevindiysek gidisin o kadar büktü boynumuzu.
Dünyamiza inen rahmet saganagi, nur halesi bitmesin, kalan vakitlerde de sürsün istiyoruz...
Bize getirdigin serin havayi, sükuneti, merhameti, hosgörüyü yayalim aylarin kalan onbirinede.
Dualarimiz Leyle-i Kadirdeki gibi varsin Rabbin katina.
Öylesine bekliyor, öylesine istiyoruz...
Yüregimize dokunur gidisin... 11 ay hasretinle verdiklerinle avunmaliyiz seninle Ya Sehr-i Ramazan...Riza makamina cikmaliyiz kadri büyük gecede
Cennetden getirdigin nur libasi (elbisesi) giymeli bununla övünmeliyiz..
Ya Sehr-i Ramazan nurunla uyandik aska dostlugumuz simdi Hak la!
senin esiginde dayandim onun kapisina aczle...
Heybem doldu ilmi Kur'an ve Ask la...
Ellerimiz bos kalmadi doyurdun bizleri aska!
Topladin günahlarimizi cuvala attin götürmeye kararlisin!
Simdi veda vakti.
Veda etmek zor geliyor, güle güle demiyoruz, sadece sükrediyoruz bir Ramazani daha bahsedene.
Ve diliyoruz ki;
Nice nice mübarek Ramazanlara Allah'in (c.c) sevdigi kullar olarak ulasmayi, Allah'in (c.c) sevdigi sekilde bu aylari ihya eyleyip, yasayip, ibadetle süsleyip bu aylarin feyizlerinden, bereketinden, sevaplarindan, nimetlerinden, ilahi ikramlarindan istifade etmeyi cümlemize Allah (c.c) nasip eylesin insaAllah...
Ömrümüzü rizasina uygun gecirip, sevdigi kullar olmaya ulasip, kalbimiz nurlanip, icimiz askullah, muhabbetullahla dolup ömrümüzü Allah'in (c.c) rizasina uygun gecirmemizi Allah (c.c) cümlemize nasip eylesin insaAllah...
Hüsn-ü hatimeler ile bu dünyadan veda edip ahirete göcmeyi, huzuruna sevdigi, razi oldugu, yüzü ak, alni acik, nurlu kullar olarak varmayi nasip eylesin insaAllah... Rabbimiz cennetiyle, cemaliyle, cümlenizi, cümlemizi müserref eylesin insaAllah...Hak Teala bizleri Peygamber Efedinmiz (s.a.v) komsu eylesin.. O Havz-i Kevserinden de doya doya serbetinden icmeyi Rabbimiz cümlemize nasip eylesin insaAllah...

NICE RAMAZANLARA ERISTIR BIZI YA RABBI...
ERISTIR YA RABBI... Amin...
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt