Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bu 10'u yazın çocuklarınıza öğretin! (1 Kullanıcı)

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Bu 10'u yazın çocuklarınıza öğretin!

deryam yazdı:
B)B)B)ALLAHU TEALE BÜTÜN MÜ MİN KARDEŞLERİMİZİN İMANINI KUVVETLENDİRSİN.SALİH VE SALİHA ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEYİ NASİP ETSİN.AMİN.B)B)B)

AMİNNNNB)

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

Yediden yetmişe herkesin rahatlıkla öğrenebilmesi ve öğüt alabilmesi için kolaylaştırılmış Kur'ân'ın çocuklarımıza öğretilmesinde gecikilmemelidir. Daha yaşı küçük düşüncesiyle geciktirilen din eğitimi ve Kur'ân öğretimi ilerleyen yaşlarda hem çocuklara zor gelmekte hem de ailelerin karşısına problemli çocuklar çıkarmaktadır.

Oysa kontrollü gözlemlere dayalı tespitler bebeklerin dünyaya gözlerini açtıkları ilk birkaç günden itibaren öğrenmeye ve alışkanlık kazanmaya başladıklarını göstermiştir. Bebeklerin gördükleri ve duydukları zihinlerinde izlenimler bırakmaktadır. Bu bilgilere dayanarak Kur'ân öğretimine ne kadar erken başlanırsa o derece iyi sonuç alınacaktır.

Birçok eğitimciye göre çocuk eğitimi daha çok bebek anne karnında iken başlamaktadır. Anne karnında iken dış dünyadan haberdar olan bebek, gerek anne-babasının sesinden gerekse farklı yollarla dinlediği Kur'ân-ı Kerîm'i dünyaya gözlerini açtığından itibaren de dinlemeye devam etmesi, Kur'ân-ı Kerîm'i öğrenmesinde büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Peki, çocuğun bu kadar erken Kur'ân'la tanışmasının ne gibi faydası var diye akla gelebilir.

Amerika'nın Florida eyaletindeki Akbar kliniğinde 1984 yılında başlatılan bir çalışmanın neticesiyle bu soruya cevap verelim. Bu çalışmada Kur'ân-ı Kerîm'in insan bedeni üzerindeki tesirleri araştırılmıştır. 210 kişi üzerinde yapılan çalışmanın neticesi gerçekten dikkat çekicidir. Asrımızın devasız hastalığı diye bilinen ve birçok fiziksel hastalığında başı olan stresi %65 Kur'ân dinleterek tedavi eden araştırmacılar hayrete düşmüşlerdir. İşte Kur'ân'ın insanı huzura kavuşturan tesiri tartışılmaz bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bu çalışma hiç Kur'ân bilmeyen hastalar üzerinde de denenmiş, yine aynı iyileştirici sonuç elde edilmiştir.

Stresten kurtulmanın çok zor olduğu bir dünyaya gözlerini açan çocuklarımızın Kur'ân-ı Kerîm'le tanışması ve öğrenmesi aynı zamanda onları stresten de uzak tutacaktır. Anne karnındayken Kur'ân sesiyle tanışan bebek, ruh sağlığı bakımından kuvvetli olarak hayata başlayacaktır. Hayatının diğer safhalarında da Kur'ân-ı Kerîmle dostluğu sayesinde ruhsal ve bedensel sağlığı

(Allah'ın izniyle ve Kur'ân-ı Kerîm'in şifaî özelliğiyl) devam edecektir.

HER ÇOCUK İSLÂM FITRATIYLA DOĞAR

6 asır dünya tarihine damgasını vurmuş olan ve birçok hususta hayranlık duyduğumuz Osmanlı devrinde de din eğitimine ehemmiyet verilmiş ve çocuklar için sıbyan mektepleri kurulmuştur. Bu mekteplere alınan çocukların yaşları 4 ile 6 arasındadır. Yani 4 yaşında iken çocuklara Kur'ân-ı Kerîm eğitimi verilmeye başlanmıştır.
Eğitim psikolojisi eğitim ve öğretim açısından çocukluk ve gençlik çağlarını, yaş gruplarına göre şöyle ele alıp incelemişler.
1. Okul Öncesi Çağ: Bu çağ kendi içinde 2 dönem ayrılmıştır.
a. Bebeklik çağı: Doğum öncesinden başlayarak 2 yaşının sonuna kadar (3 yaş) devam eden dönem.
b. İlk çocukluk çağı: 3 ilâ 6 yaş arasıdır.
2. Temel eğitim çağı: 6 ilâ 12 yaş arasıdır ki son çocukluk da denir.
3. Gençlik veya ergenlik çağı: 13 ilâ 18 yaş arasıdır.

Bebeklik çağı yani 0-3 yaş çocuğun bilinçsiz etkilenme çağıdır. Bu çağ konusunda yanlış olan yaygın bir kanaat vardır ki o da bu yılların sadece bakım ve beslenme yılları olarak görülmesidir. En başta da belirttiğimiz gibi bebek ilk günden itibaren öğrenmeye başlamaktadır. Kur'ân-ı Kerîm eğitim ve öğretimi hususunda Cenâb-ı Hakk'ın insana verdiği fıtrattan istifade edilmelidir. Peygamber efendimiz (asm)'ın şu hadîsi konuya ışık tutmaktadır: "Her doğan İslâm fıtratı üzerine doğar, sonra annesi babası Yahudi ise Yahudi Hıristiyan ise Hıristiyan Mecusi ise Mecusi yaparlar."

Demek ki Cenâb-ı Hak insanı İslâm'a göre yaratmıştır. Hak dine âit ne varsa gerek ibâdet, gerek ahlâk kuralları, gerekse Kur'ân-ı Kerîm'i öğrenebilecek kabiliyette yaratılmıştır insan. Bu kabiliyet doğuştan olduğu için din eğitimi ve Kur'ân öğretimi çok erken yaşlarda başlayabilir.

KUR'ÂN ÖĞRENME ÇAĞI

Çocukluğun 3 ilâ 6 yaş arası ise Kur'ân harfleriyle tanışma çağıdır. Çünkü bu çağda çocuk 1,5 ilâ 2 yaşında başladığı konuşmayı, kelime hazinesini ve telaffuz yeteneğini geliştirmektedir. Ayrıca bu çağda çok soru sorması, öğrenmeye ne kadar elverişli ve hazır olduğunu göstermektedir. Bu yaşlar öğrenmeye adeta aç olan çocuğa Kur'ân öğretmeye başlamak için güzel bir zamandır. En önemlisi bu yaşlarda çocuklarda görsellik daha ön planda olduğu için Kur'ân harflerini çok daha çabuk öğrenip hafızasına yerleştirebilmektedir.Zaten şu anda dil bilimciler çocukların birden fazla dil öğrenebilmesi için 3 ilâ 6 yaş arasının iyi değerlendirilmesi gerektiğini bildirmektedirler.

Son çocukluk çağı 6 ilâ 12 yaş ise Kur'ân-ı Kerîm eğitimi için okuma pratiği ve ezber yapmak için elverişli çağdır. 6 yaşına kadar namaz sûrelerinden kısa ve telaffuzu daha kolay olanların ezberlenmesine başlanmış olmalıdır. 6'ncı yaştan itibaren bu ezberlerin çoğaltılması ve ezberlenen sûrelerin anlamlarının da hafif bir şekilde öğretilmeye başlanma dönemidir. Kur'ân-ı Kerîm öğretimi derken sadece lafzını öğretmek değil anlamlarının da öğretilmesi her açıdan faydalı olacaktır.
Tabî ki çocuğun yaş dönemlerine göre Kur'ân-ı Kerîm öğretilirken zorlama yoluna gitmeden Kur'ân-ı Kerîm sevgisini vermeyi de ihmal etmemek lazımdır.

Netice olarak çocuk için en güzel örnek ve ilk öğretmen anne-babadır. Bu hususta Bedîüzzaman Said Nursî hazretleri, "İnsanın en birinci üstâdı ve tesirli muallimi onun vâlidesidir." demiştir. Bu hakikatin ışığında Kur'ân-ı Kerîm'le iç içe olan bir atmosferde büyüyen, anne-babasının elinde her gün Kur'ân-ı Azîm'üş-şânı gören çocuk elbette Kur'ân-ı Kerîm'e karşı kayıtsız kalmayacaktır ve ebeveyninin Kur'ân-ı Kerîm'e verdiği ehemmiyeti hâl dili ile görüp aynı ehemmiyeti kendisi de gösterecektir. Nihayetinde de Kur’ân'a iyi bir talebe ve hizmetkâr olacaktır inşallah.

alıntıdır

M DENIZ

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM KARDEŞİM YA NA KADAR GÜZEL BİLGİLER EN SONUNA GELİNCE DUYGULANDIM BİRDEN:( YARDIM ARTIK BÖYLE KELİMELER KULLANILIYOMU VEYE UYGULANIYOMU. ŞİMDİKİ GENÇLİKTE ÇOK NADİR YOK DENENECEK KADAR AZ MALİSEF. İNŞALLAH KENDİ ÇOCUKLARIMIZI PEYGAMBER EFENDİMİZİN(S.A.V) AHLAKIYLA YETİŞTİRMEYİ NASİP ETSİN. ALLAH(C.C) RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL Bİ KONUYA DEĞİNDİĞİN İÇİN. ALLAH'A(C.C) EMANET OL. SELAMUN ALEYKÜM

sadece_eda

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH YARDIMCILARI OLSUN ANNE BABA OLUP İYİ EVLAT YETİŞTİRMEK ÇOK ZOR..HELEDE BU DEVİRDE..
BENDE İİ Bİ ANNE OLURDUM AMA DÜŞÜNDÜMDE...:D:D:D

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

M DENIZ yazdı:
SELAMUN ALEYKÜM KARDEŞİM YA NA KADAR GÜZEL BİLGİLER EN SONUNA GELİNCE DUYGULANDIM BİRDEN:( YARDIM ARTIK BÖYLE KELİMELER KULLANILIYOMU VEYE UYGULANIYOMU. ŞİMDİKİ GENÇLİKTE ÇOK NADİR YOK DENENECEK KADAR AZ MALİSEF. İNŞALLAH KENDİ ÇOCUKLARIMIZI PEYGAMBER EFENDİMİZİN(S.A.V) AHLAKIYLA YETİŞTİRMEYİ NASİP ETSİN. ALLAH(C.C) RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL Bİ KONUYA DEĞİNDİĞİN İÇİN. ALLAH'A(C.C) EMANET OL. SELAMUN ALEYKÜM

Aleykum selam abim..
Bence İslam dünyasından çok bilinçli gençler yetişiyor artık.. Kör inançlar bid'atlar geride kalacak inşaAllah.. En azından ümitlerimiz o yönde.. Daha eğitimli daha bilgili ve imanlı anne babalar olucaz, çocuklarımızı iman nuruyla büyütücez inşaAllah.. Rabbim bu yolda yardımcımız olsun (amin.)..
Allah c.c. senden de razı olsun abim bu konuya önem verdiğin için.. Selam ve dua ile kal inşaAllahB)B)

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

sadece_eda yazdı:
ALLAH YARDIMCILARI OLSUN ANNE BABA OLUP İYİ EVLAT YETİŞTİRMEK ÇOK ZOR..HELEDE BU DEVİRDE..
BENDE İİ Bİ ANNE OLURDUM AMA DÜŞÜNDÜMDE...:D:D:D

EEEE düşündün de?????:D:D:D

Eminim iyi bir anne olursun kardeşim biiznillahB)B)
Allah c.c. hepimizin yardımcısı olsun.. Kur'an rehberimiz oldukça parlayan nesiller yetişir inşaAllahB)B)B)

ATA_11

Kayıtlı Kullanıcı

desertrose yazdı:
Bir yıl boyunca okuldan yorulan çocuklarımızın dinlenmesini istiyoruz ama bu okulsuz zamanlarda beyinlerinin az çalışması da iyi bir şey değildir..

Çocukların öğrenebilecekleri/yapabilecekleri pek çok şey var elbet. Biz bu yazıda okulda ve okul sonrasında en çok işlerine yarayacak olan 10 tanesini toparlamaya çalıştık...

1. "İlk Yardım" öğretin!

"Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa sanki bütün insanları yaşatmıştır." {Mâide suresi, 32}

Hayat kurtarmayı bilmekten daha faydalı bir bilgi olabilir mi? Yakınınızdaki bir Kızılay şubesinden, İlk Yardım ile alakalı seminer/kurs ne zaman veriliyor, öğrenip çocuğunuzla katılmaya çalışın. Yakınınızda düzenlenmiyorsa onlardan İlk Yardım ile alakalı bir kitapçık, bröşür isteyip en azından okuyarak öğrenmeye çalışın.

2. Daha İyi Zaman Yönetimi

Zamanımızı neye ve nasıl harcadığımız bu hayatta ve Öteki hayattaki başarımızı veya başarısızlığımızı gösterir. Bundan dolayı, zaman yönetimi biz müslümanlar için çok önemlidir. Bu konuyla ilgili kitaplarda ve internet üzerinde yeterince kaynak bulabilirsiniz. "Çocuklar için zaman yönetimi" gibi arama yapabilirsiniz..

3. Yemek Yapmak

Her erkek ve kız çocuğu en azından makarna nasıl yapılır, yumurta nasıl pişirilir.. bunları bilmesi gerekir. Bunun da ötesinde, yavrularınız bir gün yuvadan ayrıldığında, yemek pişirmeyi bildiklerine sevinmeliler.. Ayrıca, piyasada güvenilir yiyecek sayısı azalmışken, ev yapımı yiyeceklere ihtiyaç ve rağbet de artmış durumda şimdi..

4. Dikiş Dikmek

İnsanı çok masraflardan kurtaran bir beceridir.. Bir çocuk en azından bir düğmeyi nasıl dikeceğini bilmeli.. Hatta, bunu severlerse kendi elbiselerini veya evde kullanılan örtüleri, bezleri, takkeleri de onlar dikebilirler..

5. Editöre Mektup Yazmak!

Bu onlara, açık sözlülük, net düşünce ve bazı temel yazma kabiliyetleri verecektir. Tek gerekli olan ise, temel Türkçe'yi biliyor olmak. Gazetede/Dergide çocuğunuzun hoşuna giden bir yazıyı bulun. Onunla yazı hakkında biraz konuşun. Bunları kağıda not alın. Sonra çocuğunuza gazetenin/derginin editörüne bir yazı hazırlamasını söyleyin. Sonra yazısını gönderin, yayınlanırsa buzdolabının üzerine asarsınız! (Yazıyı!)

6. İş Mektubu Nasıl Yazılır?

Özellikle oğlunuza bunu öğretmelisiniz.. Yarın birgün bir işe müracaat etmek istediğinde size dua edecektir! Bununla ilgili de internet üzerinde örnek mektuplar bulabilirsiniz. Bir kaç örneğe baktıktan sonra, bir tane de kendiniz yazmayaçal çalışın. Mesela, ortaokula giden çocuğunuza öğretmenine başka bir okul için tavsiye mektubu yazdırabilirsiniz!

7. Yüzme

Peygamber Efendimiz (sav) çocuklara yüzme öğretilmesini istemiştir. Bu sadece bir eğlence değil, aynı zamanda hayat kurtarmadır. Çevrenizdeki, hamam ve yüzme havuzu gibi yerleri kontrol edin. Buralarda helal/harama dikkat edilmeyenler olabilir. Onun için, önce bundan emin olun. Sonra mümkünse çok fazla kalabalık olmadığı günlerde/saatlerde gitmeye çalışın. Mesela hafta içi ve sabah namazından sonra gibi..

8. Para Harcama

Çocuğunuza borç, lüzumsuz alışveriş ve gereğinden harcama gibi problemlerden uzak durmayı, onlara para harcamayı öğreterek kazandırabilirsiniz. Eğer daha başlamadıysanız, çocuğunuza bir hafta süre verin. Sonra belirli bir miktar para nasıl harcanır ve harcarken nasıl kazanılır, bunları öğretin. Ayrıca mutlaka, sadaka/yardım olarak bir yerlere de vermesi gerektiğini unutmayın!

9. Ev İşleri

Bir ev nasıl çalışır, çocuklarınıza bunu göstermek/öğretmek için bunu yapabilirsiniz! Özellikle büyük çocuklarınıza, yemek ihtiyaçlarının karşılanması (dışardan ekmek, su, salça, tuz alınması..), (varsa) bahçenin düzenlenmesi ve evin temizliği. Ebeveynler ve diğer çocuklar ona yardımcı olmalıdır. Bu, çocuğunuza bir evin idare edilmesini öğretecektir. Zira yarın birgün hayırlısıyla o da bu işin başına geçecek, bu bilgilere ihtiyaç duyacak.. Hem aynı zamanda, idarecilik gibi kıymetli bir şeyi de öğrenmiş olacak..

10. Gönüllü Olmak

Çocuğunuzun kabiliyetine göre, onu yardım kuruluşlarını çalışmalarına götürebilirsiniz. Bu, ilinizde/ilçenizdeki bir dernek olabilir (telefon açıp onlara bir kaç gün de olsa yardımcı olabileceğinizi söyleyebilirsiniz); ayrıca yakınınızdaki ihtiyar birilerine yemek götürüp yemelerinde yardımcı olabilirler. Veya Siyah Nur gibi gönüllü internet sitelerine istedikleri konularda yazılar yazabilirler. Veya yardım derneklerine telefon/bilgisayar gibi teknik konularda da yardımcı olabilirler..

Amine Sıddık, Siyah Nur

ÇOK HARİKA VE ÖNEMLİ BİLGİLER GERÇEKTEN.EŞİM DE BU KONUDA ÇOK DUYARLI,ÇEŞİTLİ KİTAPLARI VARDIR ÇOCUKLARIMIN YAŞ GRUBUNA GÖRE NASIL NE YAPMALI DİYE.EE HALİYLE EĞİTİMCİ OLDUĞUNDAN BİZLERDEN DAHA İYİ YAPIYOR İNŞALLAH.FAKAT YEMEK KONUSU YOK HERHALDE.ARAMIZDA ASLINDA EŞİMİNDE MUTFAKLA ARASI YOK PEK.YEMEĞİ SEVMEDİĞİ GİBİ YAPMASIDA ZOR GELİYOR BAZEN.AMA OLSUN BEN HALLEDİYORUM.SELAMETLE.:D:D:D

l@l

Kayıtlı Kullanıcı

B) S.A. bu faydalı bilgileri çocuklarımıza öğretmek zor olmasa gerek. Peki ya bunları bilmeyen büyükler de var onları ne yapıcaz ;) :D emeğine sağlık B)

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

ATA_11 yazdı:
desertrose yazdı:
Bir yıl boyunca okuldan yorulan çocuklarımızın dinlenmesini istiyoruz ama bu okulsuz zamanlarda beyinlerinin az çalışması da iyi bir şey değildir..

Çocukların öğrenebilecekleri/yapabilecekleri pek çok şey var elbet. Biz bu yazıda okulda ve okul sonrasında en çok işlerine yarayacak olan 10 tanesini toparlamaya çalıştık...

1. "İlk Yardım" öğretin!

"Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa sanki bütün insanları yaşatmıştır." {Mâide suresi, 32}

Hayat kurtarmayı bilmekten daha faydalı bir bilgi olabilir mi? Yakınınızdaki bir Kızılay şubesinden, İlk Yardım ile alakalı seminer/kurs ne zaman veriliyor, öğrenip çocuğunuzla katılmaya çalışın. Yakınınızda düzenlenmiyorsa onlardan İlk Yardım ile alakalı bir kitapçık, bröşür isteyip en azından okuyarak öğrenmeye çalışın.

2. Daha İyi Zaman Yönetimi

Zamanımızı neye ve nasıl harcadığımız bu hayatta ve Öteki hayattaki başarımızı veya başarısızlığımızı gösterir. Bundan dolayı, zaman yönetimi biz müslümanlar için çok önemlidir. Bu konuyla ilgili kitaplarda ve internet üzerinde yeterince kaynak bulabilirsiniz. "Çocuklar için zaman yönetimi" gibi arama yapabilirsiniz..

3. Yemek Yapmak

Her erkek ve kız çocuğu en azından makarna nasıl yapılır, yumurta nasıl pişirilir.. bunları bilmesi gerekir. Bunun da ötesinde, yavrularınız bir gün yuvadan ayrıldığında, yemek pişirmeyi bildiklerine sevinmeliler.. Ayrıca, piyasada güvenilir yiyecek sayısı azalmışken, ev yapımı yiyeceklere ihtiyaç ve rağbet de artmış durumda şimdi..

4. Dikiş Dikmek

İnsanı çok masraflardan kurtaran bir beceridir.. Bir çocuk en azından bir düğmeyi nasıl dikeceğini bilmeli.. Hatta, bunu severlerse kendi elbiselerini veya evde kullanılan örtüleri, bezleri, takkeleri de onlar dikebilirler..

5. Editöre Mektup Yazmak!

Bu onlara, açık sözlülük, net düşünce ve bazı temel yazma kabiliyetleri verecektir. Tek gerekli olan ise, temel Türkçe'yi biliyor olmak. Gazetede/Dergide çocuğunuzun hoşuna giden bir yazıyı bulun. Onunla yazı hakkında biraz konuşun. Bunları kağıda not alın. Sonra çocuğunuza gazetenin/derginin editörüne bir yazı hazırlamasını söyleyin. Sonra yazısını gönderin, yayınlanırsa buzdolabının üzerine asarsınız! (Yazıyı!)

6. İş Mektubu Nasıl Yazılır?

Özellikle oğlunuza bunu öğretmelisiniz.. Yarın birgün bir işe müracaat etmek istediğinde size dua edecektir! Bununla ilgili de internet üzerinde örnek mektuplar bulabilirsiniz. Bir kaç örneğe baktıktan sonra, bir tane de kendiniz yazmayaçal çalışın. Mesela, ortaokula giden çocuğunuza öğretmenine başka bir okul için tavsiye mektubu yazdırabilirsiniz!

7. Yüzme

Peygamber Efendimiz (sav) çocuklara yüzme öğretilmesini istemiştir. Bu sadece bir eğlence değil, aynı zamanda hayat kurtarmadır. Çevrenizdeki, hamam ve yüzme havuzu gibi yerleri kontrol edin. Buralarda helal/harama dikkat edilmeyenler olabilir. Onun için, önce bundan emin olun. Sonra mümkünse çok fazla kalabalık olmadığı günlerde/saatlerde gitmeye çalışın. Mesela hafta içi ve sabah namazından sonra gibi..

8. Para Harcama

Çocuğunuza borç, lüzumsuz alışveriş ve gereğinden harcama gibi problemlerden uzak durmayı, onlara para harcamayı öğreterek kazandırabilirsiniz. Eğer daha başlamadıysanız, çocuğunuza bir hafta süre verin. Sonra belirli bir miktar para nasıl harcanır ve harcarken nasıl kazanılır, bunları öğretin. Ayrıca mutlaka, sadaka/yardım olarak bir yerlere de vermesi gerektiğini unutmayın!

9. Ev İşleri

Bir ev nasıl çalışır, çocuklarınıza bunu göstermek/öğretmek için bunu yapabilirsiniz! Özellikle büyük çocuklarınıza, yemek ihtiyaçlarının karşılanması (dışardan ekmek, su, salça, tuz alınması..), (varsa) bahçenin düzenlenmesi ve evin temizliği. Ebeveynler ve diğer çocuklar ona yardımcı olmalıdır. Bu, çocuğunuza bir evin idare edilmesini öğretecektir. Zira yarın birgün hayırlısıyla o da bu işin başına geçecek, bu bilgilere ihtiyaç duyacak.. Hem aynı zamanda, idarecilik gibi kıymetli bir şeyi de öğrenmiş olacak..

10. Gönüllü Olmak

Çocuğunuzun kabiliyetine göre, onu yardım kuruluşlarını çalışmalarına götürebilirsiniz. Bu, ilinizde/ilçenizdeki bir dernek olabilir (telefon açıp onlara bir kaç gün de olsa yardımcı olabileceğinizi söyleyebilirsiniz); ayrıca yakınınızdaki ihtiyar birilerine yemek götürüp yemelerinde yardımcı olabilirler. Veya Siyah Nur gibi gönüllü internet sitelerine istedikleri konularda yazılar yazabilirler. Veya yardım derneklerine telefon/bilgisayar gibi teknik konularda da yardımcı olabilirler..

Amine Sıddık, Siyah Nur

ÇOK HARİKA VE ÖNEMLİ BİLGİLER GERÇEKTEN.EŞİM DE BU KONUDA ÇOK DUYARLI,ÇEŞİTLİ KİTAPLARI VARDIR ÇOCUKLARIMIN YAŞ GRUBUNA GÖRE NASIL NE YAPMALI DİYE.EE HALİYLE EĞİTİMCİ OLDUĞUNDAN BİZLERDEN DAHA İYİ YAPIYOR İNŞALLAH.FAKAT YEMEK KONUSU YOK HERHALDE.ARAMIZDA ASLINDA EŞİMİNDE MUTFAKLA ARASI YOK PEK.YEMEĞİ SEVMEDİĞİ GİBİ YAPMASIDA ZOR GELİYOR BAZEN.AMA OLSUN BEN HALLEDİYORUM.SELAMETLE.:D:D:D

Bak şimdi daha çok taktir ettim seni abim.. Ne güzel eşine yardımcı olman.. Tebrik ederim:)B)B)
Eminim eşin çok yoruluyordur hem öğrencileri hem çocukları hiç kolay değildir mutlaka.
Yemeğide yapmayı versin;)
Allah c.c. yardımcınız olsun abim, Allah'a emanet olun inşaAllah.. Cece'ye selamB)B)

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

l@l yazdı:
B) S.A. bu faydalı bilgileri çocuklarımıza öğretmek zor olmasa gerek. Peki ya bunları bilmeyen büyükler de var onları ne yapıcaz ;) :D emeğine sağlık B)

Aleykum selam.. Devir değişti artık çocuklar öğretecek büyüklere:D:D
Allah c.c. bütün anne babaların yardımcısı olsun kardeşim.. Selametle;)

Kaan Erdem

Yönetici

SA KARDEŞİM.ALLAH CC RAZI OLSUN SENDEN.HİZMETLERİNDEN.BİZDE İNŞALLAH BİR GÜN SEN GİBİ KARDEŞLERİMİZE İLİM İRFAN İÇİN ÖĞRENSİNLER DİYE TESLİM EDERİZ.SELAM VE DUA İLE KARDEŞİM.ALLAH CC YOLUNDA DAİM EYLESİN SENİ.;)B)B)B)

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

KAAN ERDEM yazdı:
SA KARDEŞİM.ALLAH CC RAZI OLSUN SENDEN.HİZMETLERİNDEN.BİZDE İNŞALLAH BİR GÜN SEN GİBİ KARDEŞLERİMİZE İLİM İRFAN İÇİN ÖĞRENSİNLER DİYE TESLİM EDERİZ.SELAM VE DUA İLE KARDEŞİM.ALLAH CC YOLUNDA DAİM EYLESİN SENİ.;)B)B)B)

Aleykum selam kardeşim.. Değerli görüşlerin için Allah c.c. razı olsun..

İnşaAllah güzel dualarını Rabbim kabul eder:( Bu güzelliklere layık kul olmayı nasip etsin Rabbim.. Aminn Amin Aminn diyorum B)B)B)B)
Rabbim cümlemize Kur'an ışığında, nurlu evlatlar yetiştirmeyi nasip etsinB)B)

Selametle kal inşaAllah kardeşim;)

sessiz geveze

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM BU BİLGİLERİ BİZİMLE PAYLAŞTIĞIN İÇİNB)B)

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

sessiz geveze yazdı:
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM BU BİLGİLERİ BİZİMLE PAYLAŞTIĞIN İÇİNB)B)

Sağol kardeşim Allah c.c. cümlemizden razı olsun..
Selam ve dua ileB)B)B)

haticeislam

Kayıtlı Kullanıcı

evet cok güzel nasihatlar a.e.o

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

Çocuklara 'Allah yakar, Allah çarpar, çok günah' gibi cümleleri kesinlikle kullanmayın. Yoksa Allah'ı, onu hep engelleyen (haşa) sinir bozucu birisi olarak algılar.

10-11 yaşına kadar yalnızca cennet olgusu anlatılmalı. 12 yaşından itibaren dengeli bir şekilde cennet-cehennem olguları, yerine uygun olarak denge içinde anlatılmalı. Yoksa gereksiz korkular geliştirebilir ve Allah sevgisinin oturması çok zaman alabilir veya hiç oluşmayabilir.

Çocuğunuzun yanında namaz kılın, Kuran okuyun ki sizi örnek alsın. Ancak, tam onunla eğlenceli bir şey paylaşırken onu bir anda bırakıp bunu yapmayın.

Yoksa bu güzelliklere aranızı bozan birer düşman nazarıyla bakabilir.​

alıntı

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM COK GÜZEL ANLATMIŞSINIZ ALLAH RAZI OLSUN ALLAHA EMANET OLUN B)B)B)B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt