Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BİR YAHUDİNİN HİDAYETİ... (1 Kullanıcı)

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
20 Haz 2006
Mesajlar
2,046
Tepki puanı
0
Puanları
0
BİR YAHUDİNİN HİDAYETİ

Yahudi bilginlerinden Zeyd İbn Su'ne, hidayete gelişini şöyle anlatmıştır:

Rasulullah'ın yüzüne baktığım zaman, peygamberlik alametlerinden ikisi dışında hepsini görmüştüm. Henüz görmediğim iki alamet ise: Öfkesini bastıran yumuşak huyu ve kaba cahilliğe karşı sabrı idi. (Bunları denemek istiyordum.)

Rasulullah (s.a.v.) bir gün Hz. Ali ile birlikte odasından çıkmştı. Bineği üzerinde bedevi tipli bir adam O'na yaklaşarak dedi ki:

-Ya Rasulallah! Falan köy halkı müslüman oldular. Ben onlara; "Müslüman olursanız rızkınız çoğalır." demiştim. Aksine, bu sene kuraklık oldu, kıtlık içinde kaldılar. Korkarım ki dünya menfaati için müslüman oldukları gibi, menfaat için İslam'dan çıkıverirler. Acaba onlara bir yardım göndermeniz mümkün olur mu?

Rasulullah (s.a.v.) yanındakine baktı. "Bir şey kalmadı Ya Rasulallah." cevabını alınca, ben O'na yaklaşarak dedim kı:

-Belli miktar hurmayı belli süreyle (veresiye, selem akdiyle) bana satamaz mısın?

-Miktarı belli hurmayı belli süreyle (veresiye) sana satayım, dedi.

Ben de süresi belli hurma karşılığında, seksen miksal altın verdim.

Henüz süre bitmesine iki-üç gün varken, bir cenaze münasebetiyle Ebubekir, Ömer ve Osman'ın da yer aldığı bir topluluk içinde Rasulullah'a yaklaşıp yakasına yapıştım; yüzümü ekşiiterek dedim ki:

-Hakkımı ödeyecek misin ey Muhammed? Sizler hep böyle ödemeyi ertelersiniz!

Hz. Ömer bana sertçe baktıktan sonra:

-Ey Allah'ın düşmanı! Sen Rasulullah'a nasıl böyle söyler, nasıl böyle davranırsın? Yemin olsun ki O'ndan çekinmesem kılıcımı kafana indiririm, dedi.

Rasulullah (s.a.v.) ise sükunet ve tebessümle Ömer'e bakarak dedi ki:

-Ya Ömer! Bana borcumu güzelce ödememi, ona da alacağını güzelse istemesini söylemeliydin. Onu götür de hakkını öde, korkuttuğun içinde yirmi ölçek de fazladan ver.

Hz. Ömer beni götürüp hakkımı ödedi, yirmi ölçek hurma da ekleyiverdi.

-Seni korkuttuğum için, sana fazlaca ödememi Rasulullah emretti, dedi. Ben de:

-Şahid ol Ya Ömer! Allah'ı Rab, İslam'ı din, Rasulullah'ı Nebi kabul ettim, dedim.

Sonra birlikte Rasulullah'a gittik. "EŞHEDÜ EN LA İLAHE İLLALLAH (c.c.) VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDÜHÜ VE RASÜLÜH." diyerek iman ettim.

(Ebu Nuaym, Delailü'n-Nübüvve (Beyrut 1999), 1/91-93; el-Heysemi, Mecmau'z-Zevaid (Beyrut 1994), 8/433-35; Kandehlevi (terc. A.Meylani), Hayatü's-Sahabe, 1/169-71)
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt