Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir sorum var.. (1 Kullanıcı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

isimsizkahraman

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar önce şunu söyliyim.
Müslüman ve dindar biriyim ama cok fazla dini bilgim olduğunu söyleyemem ama temel dini bilgileri fazlasıyla biliyorum.

Kafama takılan bir soru var.

Müslüman ailelerin üyesi olduğumuz için çoğunlukla o yüzden müslümanız. Yani benim annem,babam,yetiştiğim yerdeki insanlar vs hristiyan olsa heralde büyük ihtimalle bende öyle olurdum.

Ya da İslam dininden haberi bile olmayan, haberi olduğunda araştırdığında Gerici, Terorist! sıfatlarıyla karşı karşıya kalan (Avrupa da ki serefsizlerin islam dünyasını öyle tanıtması) vs. kişiler var.

Yani tamam bizler müslüman ailelerin üyesi olduğumuz için çok şanslıyız

ama.....

bu iş nasıl açıklanıyor? Yani Bir sürü din var dünyada.. Müslüman olmak yerine diger onlarca dinden birine mensup olabilirdik.
Arkadaşlar eger akıl var mantık var fln islamiyeti seçer insan.. derseniz istatistiki bilgilere göre öyle değil hemde hiç değil. biz nasıl islamiyet hak din diyorsak onlarda muhammet yalancı ya da tanrı yok diyorlar dini inançlarına göre değişiyor.

Valla ailem içinde hoca olan bile var ama sormaya cesaret edemiyorum. Dini inançlarımın zayıfladığını düşünürler diye.

Bu mesajı okuduğunuz için Teşekkür ederim.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar önce şunu söyliyim.
Müslüman ve dindar biriyim ama cok fazla dini bilgim olduğunu söyleyemem ama temel dini bilgileri fazlasıyla biliyorum.

Kafama takılan bir soru var.

Müslüman ailelerin üyesi olduğumuz için çoğunlukla o yüzden müslümanız. Yani benim annem,babam,yetiştiğim yerdeki insanlar vs hristiyan olsa heralde büyük ihtimalle bende öyle olurdum.

Ya da İslam dininden haberi bile olmayan, haberi olduğunda araştırdığında Gerici, Terorist! sıfatlarıyla karşı karşıya kalan (Avrupa da ki serefsizlerin islam dünyasını öyle tanıtması) vs. kişiler var.

Yani tamam bizler müslüman ailelerin üyesi olduğumuz için çok şanslıyız

ama.....

bu iş nasıl açıklanıyor? Yani Bir sürü din var dünyada.. Müslüman olmak yerine diger onlarca dinden birine mensup olabilirdik.
Arkadaşlar eger akıl var mantık var fln islamiyeti seçer insan.. derseniz istatistiki bilgilere göre öyle değil hemde hiç değil. biz nasıl islamiyet hak din diyorsak onlarda muhammet yalancı ya da tanrı yok diyorlar dini inançlarına göre değişiyor.

Valla ailem içinde hoca olan bile var ama sormaya cesaret edemiyorum. Dini inançlarımın zayıfladığını düşünürler diye.

Bu mesajı okuduğunuz için Teşekkür ederim.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Merhaba değerli üye;

Öncelikle sitemize hoşgeldiniz umarım sizin için bu gelişiniz hayır olur. Bir takım düşüncelerinizi ve o düşüncelerinize bağladığınız sezgileriniz var yanlış anlamadıysam. Soruya soru olarak cevap vermeyi pek sevmem ben, ancak ortada bir samimiyetsizlik söz konusu ise buna nedense kendimi mecbur hissediyorum...

Yukarıda kullanmış olduğunuz bu satır "temel dini bilgileri fazlasıyla biliyorum." beni oldukça çelişkiye itmiştir. Siz temel dini bilgileri sadece Allah'ın varlığına ve birliğine iman, Meleklere ve peygamberlere iman olarak mı biliyorsunuz.. Efendi şunu unutmayınız ki konuşma üslubunuz hiç hoş değil ve öyleki bu üslubunuz sizin gerçekten hiç birşey bilmediğinizi göstermekte, hangi hoca, hangi alim, hangi din görevlisi ve en önemlisi hangi müminin hakaret, çirkin söz, ağıza alınmayacak ifadeler kullandığı görülmüş ve bu hangi hadisle sabitlenmiştir? O halde hadislerde aksi olduğunu bildiğimiz halde neden bir müslümanın ağızına yakışır bir şekilde edebiniz ve üslubunuzla konuşmuyorsunuz?

Şunu unutmayınız;
Her doğan çocuk islam dini üzerine doğar, anne baba dili dini ne ise ona yönelmeye başlar. Evet bir çoğumuzun dini gelenekçidir. Bizler araştırarak islamı öğrenelim islamiyeti iyi anlıyabilelim iyi kavraya bilelim insanlara iyi tebliğ edelim diye kaynaklara yöneliyoruz yönelmeyi tercih etmeye ettirmeye çalışıyoruz..

Bizler taklidi iman değil tahkiki imaan sahibi olalım istiyorum ancak sizin gibi çelişkiye düşen kardeşlerimiz bir çok şey bildiğini sanarak araştırma gereği duymamaktadır. Son olarak size şunu vurgu yapmak isterim burası diyanet işleri başkanlığının Fetva merkezi değildir, Lütfen fetva gerekçeli sorulara bence, sence diyerek cevap vermeyelim.

Edep ve adabı ile sorulan her soru edep ve haya içerisinde cevabını bulacaktır. Nefsinize uyup bu soruyu sorarsam bu nasıl iman sahibi ki soruyor hiç bir hoca demez diyemez. Sorularımızı sormaktan asla çekinmemeliyiz. az soru çok yanlışa insanı sevkeder yanlışlar ise insanı günah bataklığına hapseder.

Dini sorularınızı lütfen diyanet işleri başkanlığı fetva merkezindeki görevli hocalarımıza sorunuz.

Selam ve dua ile

C

cumali ömeroğlu

selamünaleyküm değeli kardeşim. öncelikle böyle aklına takılan bir soruyu sorman ve de araştırman mutlaka iyi ve RABBİM SENİ DOĞRU KİŞİLERLE karşılaştırsın.
ben acizane bu konuya değinmek istedeim.
demişsin ki temel dini bilgileri fazlasıyle iyi biliyorum. o zaman mezheplerimizi de çok iyi biliyorsundur.
hak olan 4 mezhep vardır. HANEFİ, ŞAFİİ, HANBELİ, MALİKİ MEZHEPLERİ.
Bizim hanefi mezhebinin itikatta imamı İMAM MATURİDİ HZ.LERİDİR.
İmam maturidi Hzazretleri şöyle der: Bir insan kimsenin olmadığı bir yerde, kendisine İslamı anlatacak insanların olmadığı bir yerde kısacası İslamın adınn bile duyulamadığı bir yerde yaşarsa böyle bir yerde kendisinden ibdaetler sorulmaz. Ama insan fıtratı ve aklı ALLAH ı bulmaya yöneliktir. ALLAH bunu böyle yaratmıştır. Bu yüzden aklını kullanup ALLAH ı bulmak zorundandır. der derğerli kardeşim.
zaten Hadis-i şeriflerde KİŞİ İSLAM FITRATI ÜZERE DOĞAR. AMA ONU ANNESİ YA DA BABASI MECUSİ HRİSTİYAN YA DA YAHU YAPAR der RESULULLAH S.A.V .EFENDİMİZ.
ayrıca aklında kalam bu soruyu iyice çözmen için sana bir site tavsiye ediyorum oraya sor ve en kısa zamanda cevabını gerekli bir şekilde alırsın İNŞAALLAH.

AŞAĞIDAKİ SİTEDE sorularınız için TIKLAYIN kısmını tıklayıp sorununuzu yazın ve gönderin kardeşim.

http://www.darusselam.com/index.php/sorular-ve-cevaplar.html

ayrıca size iki tane de eser önereyim ben çok ama çok istifade ettim.
1. si İTİKAT RİSALESİ- CÜBBELİ AHMED HOCAEFENDİNİN.
2. SUALLİ CEVAPLI İSLAM FIKHI- 4 TANE FIKIH ALİMİ TARAFINDAN YAZILMIŞ.
3. EHL-İ SÜNNET İTİKADI- AHMED ZİYAEDDİN GÜMÜŞHANEVİ HAZRETLERİ TARAFINDAN YAZILMIŞTIR.
kitaplara ulaşabileceğiniz siteleride ekleyeyim.ancak şiddetle ilk önce İTİKAT RİSALESİNİ ALMANIZI VE DE ÇOKÇA ALIP AKRABALARINIZA DA HEDİYE ETMENİZİ TAVSİYE EDERİM .ÇÜNKÜ BİR MÜSLÜMANIN İTİKADININ NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİ ÇOK İYİ BİR ŞEKİLDE DEĞİNİLMİŞ.

http://www.kitapkalbi.com/itikat-risalesi-42.html
http://www.darusselam.com/

fetihkar

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba değerli üye;

Öncelikle sitemize hoşgeldiniz umarım sizin için bu gelişiniz hayır olur. Bir takım düşüncelerinizi ve o düşüncelerinize bağladığınız sezgileriniz var yanlış anlamadıysam. Soruya soru olarak cevap vermeyi pek sevmem ben, ancak ortada bir samimiyetsizlik söz konusu ise buna nedense kendimi mecbur hissediyorum...

Yukarıda kullanmış olduğunuz bu satır "temel dini bilgileri fazlasıyla biliyorum." beni oldukça çelişkiye itmiştir. Siz temel dini bilgileri sadece Allah'ın varlığına ve birliğine iman, Meleklere ve peygamberlere iman olarak mı biliyorsunuz.. Efendi şunu unutmayınız ki konuşma üslubunuz hiç hoş değil ve öyleki bu üslubunuz sizin gerçekten hiç birşey bilmediğinizi göstermekte, hangi hoca, hangi alim, hangi din görevlisi ve en önemlisi hangi müminin hakaret, çirkin söz, ağıza alınmayacak ifadeler kullandığı görülmüş ve bu hangi hadisle sabitlenmiştir? O halde hadislerde aksi olduğunu bildiğimiz halde neden bir müslümanın ağızına yakışır bir şekilde edebiniz ve üslubunuzla konuşmuyorsunuz?

Şunu unutmayınız;
Her doğan çocuk islam dini üzerine doğar, anne baba dili dini ne ise ona yönelmeye başlar. Evet bir çoğumuzun dini gelenekçidir. Bizler araştırarak islamı öğrenelim islamiyeti iyi anlıyabilelim iyi kavraya bilelim insanlara iyi tebliğ edelim diye kaynaklara yöneliyoruz yönelmeyi tercih etmeye ettirmeye çalışıyoruz..

Bizler taklidi iman değil tahkiki imaan sahibi olalım istiyorum ancak sizin gibi çelişkiye düşen kardeşlerimiz bir çok şey bildiğini sanarak araştırma gereği duymamaktadır. Son olarak size şunu vurgu yapmak isterim burası diyanet işleri başkanlığının Fetva merkezi değildir, Lütfen fetva gerekçeli sorulara bence, sence diyerek cevap vermeyelim.

Edep ve adabı ile sorulan her soru edep ve haya içerisinde cevabını bulacaktır. Nefsinize uyup bu soruyu sorarsam bu nasıl iman sahibi ki soruyor hiç bir hoca demez diyemez. Sorularımızı sormaktan asla çekinmemeliyiz. az soru çok yanlışa insanı sevkeder yanlışlar ise insanı günah bataklığına hapseder.

Dini sorularınızı lütfen diyanet işleri başkanlığı fetva merkezindeki görevli hocalarımıza sorunuz.

Selam ve dua ile

Arkadaşa cevabınızı oldukça sert buldum hocam!!! bence sormakta samimiydi, biraz laubali bi lisanla sormuş olabilir ama, arkadaşımız gibi düşüne bi sürü genç var bu ülkede!!!

Hocam sizin sorunuza gelince, bizler Elhamdülillah müslüman bi vatanda, müslüman bi neslin torunları müslüman bi anne babanın evlatları olarak dünyaya gelmişiz.. ne kadar şükretsek az!!! Ancak, muhakkak Cenab-ı Hak din-i celil-i mübin-i İslam'ın tebliğini dünyanın her bir köşesine bi şekilde göndermektedir... Bütün insanlar bi gün bu tebliğe nail olacak ve bu tebliğe, İslam'ı kabul ederek veya etmeyerek cvp vereceklerdir!!!

Bi şekilde dedim, bu gerek bir İslam hizmetçisinin tebliği ya da gerek bi işaret, bi düşünce, bi rüya ile olabilir!!! Nitekim meşhurdur ki İbrahim (a.s) kendi aklıyla bulmuştur Cenab-ı Mevla'yı...

Avrupa'da Amerika'da Afrikada, dünyanın çoğu ülkesinde, hatta İsrail'de dahi insanlar yavaş yavaş inanmaya, müslüman olmaya başladılar bile!!! Biz bunlara vakıf olamıyoruz, çünkü medyadan gizlenmeye çalışılıyor.. ve-lhasıl, medyaya sızan videolar da mevcut...

selam ve dua ile ;)

cakdoc

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaslar dinin ilk emri oku degilmidir? insan arastirmali .... her dinden bilgisi olmali.. tum insanlar belirli bir yasa gelince Allahi arar, ne nasil olustu ben niye varim diye dusunur.. kisi bence tum dinler hakkinda bilgi sahibi olmali.. sonuc zaten hic suphesiz islama goturecektir.. sadece gayri muslim kisilerin onyargilarini yikipta dogru sekilde arastirmalari gerekir.. onyargiyi geriye itebilen insan akliyla hareket edendir zaten.. aklini kullanan insan er ya da gec islami bulur.. rabbim herkese dogru yolu bulmayi nasip etsin akliyla hareket edenlerden eylesin..

C

cumali ömeroğlu

Bizim derken tüm hanefilerimi otomatik maturidi itikatına soktun yoksa sadece kendini mi.
İmam maturi ile İmam Ebu hanifenin hiçbir bağlantısı yoktur aralarında 200 sene vardır.

bizim hanefi derken hanefi mezhebinin çoğu itikatta İMAM MATURİDİ HAZRETLERİNE MENSUPTUR. Aralarında 200 sene olması yani İMAM MATURİDİ HZ. LERİNİN , İMAM-I AZAM HAZRETLERİMİZDEN 200 YIL SONRA YAŞAMASI SORUN DEĞİL Kİ. İMAM-I AZAM HAZRETLERİ FIKIHTA MEZHEP İMAMIDIR. AMA İMAM MATURİDİ HAZRETLERİ AKAİD İMAMIDIR. AYRICA KENDİSİ DE HANEFİ MEZHEBİNDENDİR. VE HANEFİ MEZHEBİNDEN OLANLARIN ÇOĞU İTİKATTA İMAM MATURİDİ HAZRETELRİNİN YOLUNDAN GİTMİŞTİR.
NASIL Kİ İMAM EŞARİ HAZRETLERİ , İMAM I ŞAFİİ HAZRETLERİNDEN SONRA GELMİŞTİR VE ŞAFİLERİN ÇOĞU İTİKATTA İMAM EŞARİ HAZRETLERİNİ İMAM KABUL ETMİŞTİ.AYNI BUNUN GİBİ.
Eğer CÜBBELİ AHMED HOCAEFENDİNİN İTİKAT RİSALESİNİ ya da AHMED ZİYAEDDİN GÜMÜŞHANEVİ HAZRETLERİNİN EHL-İ SÜNNET AKİDESİ ESERİNİ yada TAHAVİ HAZRETLERİNİNİ İTİKAT KİTABINI ya da EMALİ İTİKAT kitabıı alırsanız orada bunların yazılı olacağını göreceksiniz.
vesselam

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı

bizim hanefi derken hanefi mezhebinin çoğu itikatta İMAM MATURİDİ HAZRETLERİNE MENSUPTUR. Aralarında 200 sene olması yani İMAM MATURİDİ HZ. LERİNİN , İMAM-I AZAM HAZRETLERİMİZDEN 200 YIL SONRA YAŞAMASI SORUN DEĞİL Kİ. İMAM-I AZAM HAZRETLERİ FIKIHTA MEZHEP İMAMIDIR. AMA İMAM MATURİDİ HAZRETLERİ AKAİD İMAMIDIR. AYRICA KENDİSİ DE HANEFİ MEZHEBİNDENDİR. VE HANEFİ MEZHEBİNDEN OLANLARIN ÇOĞU İTİKATTA İMAM MATURİDİ HAZRETELRİNİN YOLUNDAN GİTMİŞTİR.
NASIL Kİ İMAM EŞARİ HAZRETLERİ , İMAM I ŞAFİİ HAZRETLERİNDEN SONRA GELMİŞTİR VE ŞAFİLERİN ÇOĞU İTİKATTA İMAM EŞARİ HAZRETLERİNİ İMAM KABUL ETMİŞTİ.AYNI BUNUN GİBİ.
Eğer CÜBBELİ AHMED HOCAEFENDİNİN İTİKAT RİSALESİNİ ya da AHMED ZİYAEDDİN GÜMÜŞHANEVİ HAZRETLERİNİN EHL-İ SÜNNET AKİDESİ ESERİNİ yada TAHAVİ HAZRETLERİNİNİ İTİKAT KİTABINI ya da EMALİ İTİKAT kitabıı alırsanız orada bunların yazılı olacağını göreceksiniz.
vesselam

Şimdi söylediğin düzeldi tmm.Önceki sözün yanlıştı.Çünkü önceki sözüne gidersek sanki İmam maturiden önceki hanilerde imam maturidinin akidesindendir gibi söz çıkıyor kaldıki.Başta Ebu hanife olmak üzere önceki Hanefi uleması İmam maturidinin akidesinden değil bilakis akideleri aralarında baya uçurum var.

C

cumali ömeroğlu

akideleri arasında bayağı uçurum var derken efendim anlayamadım.
ben uçurum olduğunu sanmıyorum zaten olamaz. sadece bazı konularda farklı yorumlamalar olmuştur.
ayrıca SUALLİ CEVAPLI İSLAM FIKHI nın 1 . cildini tavsiye ederim. orada daha geniş bir malumat bulacaksınız. aşağıdaki linki tıkadığınız gibi kitabın resmi çıkacaktır. dağıtım ve sipariş yeri de altında yazıyor kardeşim.

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
akideleri arasında bayağı uçurum var derken efendim anlayamadım.
ben uçurum olduğunu sanmıyorum zaten olamaz. sadece bazı konularda farklı yorumlamalar olmuştur.
ayrıca SUALLİ CEVAPLI İSLAM FIKHI nın 1 . cildini tavsiye ederim. orada daha geniş bir malumat bulacaksınız. aşağıdaki linki tıkadığınız gibi kitabın resmi çıkacaktır. dağıtım ve sipariş yeri de altında yazıyor kardeşim.

Sandığın gibi değil kardeşim en az 100 konuda tam tersi düşünüyorlar..
Ama neyse inşallah bunları anlatmanın şimdi zamanı değil.
Bu arada ben o linkteki kitapları okumam onları sofiler yazıyor.

C

cumali ömeroğlu

ALLAH ALLAH şaşırıdm doğrusu. 100 konuda farklı düşünmelerine değilde sizin o sitedeki alimlerin yazmış olduğu eseri okumamamnıza şaşrıdım. insan sofi olunca yazmış olduğu eser okunmuyor mu? bunun ilimle ne alaksı var?
SİZE GÖRE SOFİLİK NE DEMEK ONUDA BİLMİYORUM ama ŞUANA KADAR GELMİŞ GEÇMİŞ EN BÜYÜK ALİMLERİMİZ sofu değiller miydi?
yani siz İMAM-I RABBANİ, ABDULKADİR GEYLANİ, ŞAH-I NAKŞİBENDİ, HALİD-İ BAĞDADİ en azından CÜBBELİ AHMED HOCAEFENDİ, AHMED ZİAYEDDİN GÜMĞŞHANEVİ HAZRETLERİ, MAHMUD ESAD COŞAN HOCAEFENİ, MEHMED ZAHİT KOTKU HAZRETLERİ ve daha nicelerinineserlerini okumuyor musunuz? eğer okumuyorsanız peki neyi okuyorsunuz merak ettim?

sahaff

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba değerli üye;

Şunu unutmayınız;

Selam ve dua ile

Şu takındığınız uslup bir yöneticiye hiçte yakışmamış!

Diğer bir konu:

siteye şöyle bir göz atın.

kutahyali

Kayıtlı Kullanıcı
1)kainatı yaratan allah nasıl oluyor da yarattıklarından hiç birine benzemiyor
2)cenab-ı hak hem heryerdedir hem de hiçbiryerdedir mekandan münezzehdir.bu nasıl mümkün olur bir varlık nasıl aynı anda hem her yerde
hem hiçbir yerdedir.
3)bütün kainatın devamlı değiştiğini söylüyorsunuz öyleyse kainatı yaratan allah'ın değişmemesini nasıl izah edersiniz.
4)mirac meselesi nasıl mümkün olur .bir kimse o kadar uzak bir yolu semavatta nasıl o kadar kısa bir zamanda gider. Aklım bunu nasıl kabul eder.
5)ölüp toprak olmuş bu kemikler ölümden sonraki hayat için nasıl bir araya gelir.bunu aklım nasıl kabul eder
6)kıyametten önce güneş nasıl batıdan doğar adetini terk etmesi mümkün müdür
7)deniliyorki ahirette bir ahiret günü 1 milyar vs. Dünya senesine eşit olacak aklım bunu nasıl kabul eder.halbuki 1 gün 24 saattir

elcevap:
1)masayı yapan marangoz masa cinsinden olmadığı gibi ,gömleği diken terzi gömlek cinsinden olmadığı gibi kainatı yaratan allah ta kainat cinsinden değildir.
2)lambayı yakınca lambanın ışığı ne taraftadır.bir kimse odada herhangi bir yeri gösterip burada lambanın ışığı vardır diyebilir bu söz doğrudur aynı anda odanın diğer taraflarında da aynı ışık vardır.ama hiç kimse diyemezki lambanın ışığı burdadır.lambanın ışığı odanın hem her yerindedir hem de hiç bir tarafındadır.kainatı yaratan allah ta hem kainatın her yerindedir ama kainatın burasındadır diye hiç bir mekan işaret edilemez.
3)yaratılmış her bir varlığın üzerinde devamlı cenabı hakkın sıfatları tecelli eder .yani cenabı hakkın ölümü veren allah sıfatıyla tecelli ettikleri ölür rezzak (rızık veren) allah sıfatıyla tecelli ettikleri karnını doyurur vs. Bir kimse yere aynalar koysa güneş doğduğu zaman o aynalara vurur.daha sonra o kimse aynaları değiştirse yeni aynalar koysa yeni aynalara vuran güneşte aynı güneştir.yerdeki aynaların değişmesi gökteki güneşi değişmesini gerektirmediği gibi kainatttaki varlıkların değişmesi de kainata tecelli eden allah'ın değişmesini gerektirmez.
4)şimdi bir saat farz edelim biz o saatin akrebi üzerinde oturuyoruz.resullullah s.a.v. Efendimiz ise o saatin saniyesi üzerinde oturuyor.ama bizim sadece saatin akrebinden haberimiz var saatte bir yelkovan ve saniyenin varlığından habwerdar değiliz.bize sorulsa 12 den 12 ye gitmek için ne kadar zaman lazımdır derizki 12 saat.sonra denilse bir zat 12 den 12 ye 60 saniyede gidiyor bu mümkün değildir deriz halbuki 12 den 12 ye 1 dakikada gitmek mümkündür ama biz hiç akrebin dışına çıkmadığımız için bunu anlamamız zordur.işte böyle bizim için binler senede gidilecek mesafeyi resullullah sav. Efendimiz bir anda gitmiştir.
5)kendiside hayat bulunmayan bir çekirdeğin kendisinde hayat bulunmayan bir toprakta kendisinde hayat bulunmayan bir gübreyle birleşip kendisinde hayat olan bir ağacın meydana gelmesini aklın nasıl kabul ediyor.kendisinde hayat olmayanlar kendisinde hayat olana hayatı nasıl veriyor sen kendinde olmayanı bana verebilir misin halbuki sende toprakta gübrede çekirdekte ağaçta olmayan akıl var buna rağmen kendinde olmayanı başkasına veremiyorsun.toprağa atılan bir çekirdek bile zahiren çürüyor ama hakikatte bir ağacta hayat olarak tezahür ediyor ey insan sen yaratılışça bir çekirdekten çok üstünsün bütün dünya senin hizmetine verilmiş.basit bir hayat tabakası olan bir çekirdeğin bile yok olmasına izin vermeyen allah hiç mümkün müdür ki kainatı kendisi için yarattığı insanın yok olmasına izin versin senin vücüdünda görünürde çekirdek gibi çürüyor yok oluyor ama hakikatte çekirdeğin ağaçta hayatı devam ettiği gibi senin hayatında ahiret aleminde devam ediyor ve edecek.
6)dünya şu anda batıdan doğuya doğru döndüğü için güneş doğudan doğuyormuş gibi gözüküyor.kıyamet sabahı bir yıldızın dünyaya çarpmasıyla dünyanın dönüş yönü çarpmanın etkisiyle değişir ve şimdiki döndüğünün tam zıttı yönünde dönmeye başlar.böylelikle güneşte dünya üzerine doğunun tam zıddı olan batıdan doğar.
7)bir gün 24 saat değildir 1 gezegenin 1 günü gezegenin kendi ekseni etrafıda dönüşünü ne kadar zamanda tamamlarsa o kadar vakittir.vega yıldızı kendi ekseni etrafında 1 dönüşünü tam 50.000 senede tamamlar.vega yıldızının 1 günü dünya gezegenine ,dünya günlerine göre 50.000 senedir.şu kainatta bile 1 gün 50.000 sene olabiliyorken ahirette niye 1 gün 1 milyar sene veya daha fazla olmasın.

ELHASIL İSLAMİYETİN HER BİR MESELESİ AKIL SINIRLARI DAHİLİNDEDİR AKIL TEK BAŞINA ONA ULAŞAMAZ.

Bizim çoğumuzun İslam topraklarında doğduğumuz için islam dinini seçtiğimizi söylemişsin.neye niçin inandığımızı bilmeden anne babamız müslüman diye bizim de müslüman olmamız taklidi bir imandır.Taklidi bir imanda yukarıdaki sorular karşısında kalbimizden çıkabilir.Yani müslüman olarak kalmamıza sadce islam topraklarında doğmamız yetmez.Ama neye niçin inandığımızı bilerek inanıyorsak bu tahkiki imandır tahkik-i imana kalbten çıkartmaya şeytanın gücü yetmez.bu asır fenni ilimlerin öne çıktığı asır olduğu için kafirler islam dinini inanç esaslarını kabul etmeleri için fenni ilimlerinden delil istiyorlar.Bediüzzaman Hazretlerinini kitabından aklımdan kaldığı kadarıyla nakletmeye çalıştığım yukarıdaki cevaplar bilimin inkar edemeyeceği gerçeklerdir.

İslam dininin mantık dinidir ama istatistiklere bakıldığı zaman insaanların çoğunun başka dinlere inandığını söylüyorsun.NEDEN

Ey insan kafirlerin çokluğu ve onların islam dinininim esaslarına aykırı iman hakikatlerine zıt noktada ittifak etmeleri seni aldatmasın zira kıymet ve ehemmiyet adet çokluğunda değildir. sen görüyorsun ki hayvanatın insana göre hadsiz bir çokluğu varken insan bütün hayvanatın üstüne halife ve hakim ve sultan olmuştur.
hocalara sormaktan çekiniyorum imanımın zayıfladığını düşünecekler diye demişsin.
bü tür sorular ilim öğrenme hevesindenimanı kuvvetlendirme isteğinden gelir. kaynaklanır.bediüzzaman hazretleri merak ilmin hocasıdır der.
bir kafirin bile islam dini ile ilgili bir soru sorması imama doğru bir adım atması demektir.sizin de böyle sorular sormanız imanınnızın zayıflığına değil bilakis öğrenme isteğinize işaret eder.

isimsizkahraman

Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle kendimi yanlış ifade etmişim.
Taklidi bir imana sahip olduğum ve çoğu kişilerin taklidi imana sahip olduğu anlamı çıkmış.
Tamamen yanlış anlaşılmışım.
Benim anlatmak istediğim;
İslamiyeti tabii ki çevresel faktörlerle (Anne, Baba, vs ) ortaya çıkan tanıma, yönlendirme işleviyle tanıyoruz.Bu kural evrensel bir kural. Tabii ki sonraki mesele zaten ap ayrı birşey, Tamamen inanç, İman meselesi.
Ve istatistiksel olarak "müslümanların sayısı az!" demek istemedim. Yani Herhangi bir dine sahip bir ailenin çocuğu din olarak ailesinin dinini benimsiyor, çevresel faktörlerle etkileniyor. Yani "Çevresel , Ailesel faktörlerden etkilenmeyip farklı bir dine sahip olan kişi sayısı az" demek istedim. Dolayısıyla bizle cok daha şanslı oluyoruz.

Ya da İslamiyet hakkında hiç bir bilgisi olmayan insanlar veya İslamiyet hakkında bilgi edineceği varsa bile kendi çevresinden anlatılanlarla islam dini için bilinç altında farklı şeyler oluşması gibi durumlar olabilir.

Bütün Bunların dinimizce açıklaması nasıl , ortaya çıkan yorumlar nasıl? Bunu sorgulamak istemiştim.

--------

Değerli @Aşkâ Mecnun, Yaşınızı ve cinsiyetinizi bilmiyorum o yüzden nickinizle hitap ettim, kusura bakmayın.
İlk iletim için Laubali , Hakaretler, Ağza alınmayacak kelimeler tespit etmişsiniz.
Sadece samimi ve içten bir anlatım yapmışım. Kesinlikle bu tespitinize katılmıyorum. -Dini Sohbet- Forumunda başlık açtığım için Sen-li , Ben-li muhabbetin abest karşılanacağını hiç ama hiç tahmin etmemiştim. Acele yazdığım için Bazı Türkce Dil kurallarına uymamışım, kusura bakmayın yazım kuralları hataları ve karmaşık yazı için.

Tekrar Tekrar okuyorum ilk mesajımı ama hala bir hakaret , Laubali bir içerik bulamadım!

Sadece "Şerefsiz" kelimesini kullanmışım. Tbmm 'de , Siyasi kişilerde bu laf ağızdan düşmeyen laf.

Şerefsiz Avrupa demişim sadece bir sıfat kullanmışım. Birisine Şerefli dediğin zaman itifat oluyorsa Şerefsiz kelimesi de ağır bir laf değildir .
Ama yine de özür dilerim bu kelime için.

"Araştırın" demişsiniz..
Hemen belirteyim 18 yaşına yeni girmiş ve ergenlikten yeni çıkmış bir birey olarak araştırmaya zaten başladım.
Sadece Bilgilenme anlamında başlık açtım. Bakınız bu da bir "Araştırma" biçimidir. Bu derece sert çıkıp bir çok genç'in bilinç altını kötü bir şekilde etkileyebilirsiniz.

------
Merhaba @cumali ömeroğlu, Sizin de Yaşınızı ve cinsiyetinizi bilmiyorum o yüzden nickinizle hitap ettim, kusura bakmayın.
Evet, dediğim gibi temel bilgileri biliyorum.
Bilgilendirme ve önerilerin için çok Teşekkür ederim, Allah razı olsun.
Önerilerinizi kesinlikle dikkate alacağım.

1. si İTİKAT RİSALESİ- CÜBBELİ AHMED HOCAEFENDİNİN.

Kitapı evde var. Hatta bir ara başlamıştım ama birşeyler olmuş unutup kalmışım, Söylediğiniz iyi oldu, İlk fırsatta okuyacağım.
Cübbeli Ahmed hocanın sohbetlerini vakit buldukça katılan biriyim zaten.

Diğer 2 kitapı da en yakın zamanda temin edeceğim.

-----------------

Teşekkürler.

elifeslem

Kayıtlı Kullanıcı
İsimsizkahraman çocuğum,benim senden epeyce büyük çocuklarım var.Onun için sana çocuğum diyorum,umarım kızmazsın.Evladım seni tebrik edip,gözlerinden öpüyorum.Yaşdaşların kafelerde,eylence ve
gezme tozma derdindeyken,sen imanını kuvvetlendirmek için uğraşıyorsun.Rabbim seni doğru görüp,doğru anlayanlardan eylesin.
Evladım,ben öyle ilmi bilgisi çok olan biri değilim ama uzun bir hayat yaşadım ve gördüm.Tecrübelerime dayanarak basitce sana açıklıyayım.Sen hangi ırktan olursan ol,eğer gerçek mü'min isen önce Allah'ı ararsın.Bir güç seni hep dürter.Nerden mi biliyorum?benim ailem pek öyle itikatlı değildi,Okuduğum okul İstanbulda oldukça modern bir okuldu!!!!!!!!!! Ben daha 5-6 yaşımdayken Allahım,varsan şu olsun deyip dua ettiğimi biliyorum üstelik hiç bir yerdende duymamıştım.Kendi kendime hep neden ,niye sorularını sordum hep birşeyler eksik ve yanlıştı ( sanırım farklı dinlerde doğanlar içinde bu böyledir,araştırmaya iter,hep bir tatminsizlik vardır )Hep sordum,araştırdım.Utanarak söylüyorum ki 20 yaşımda namaz surelerini ezberledim.30 yaşımda,hemde kendi kendime Kuran'ı okumayı öğrendim.Hamd olsun şimdi gerçek bir mü'min
im.Hala araştırıyor soruyorum,öğreniyorum.Kısacası eğer insanlar çevrelerindeki dine göre yolunu çizse idi ben çok farklı bir yerde olurdum.Sen müslüman olduğun için bu dürtüleri anlamayabilirsin ama inan ki kalpleri
mühürlenmiş olanların dışındakileri hep birşeyler dürtecek ve doğru yola iletecektir.İstatistiklere gelince
müslümanların dışında yapılmış olanlarına pek aldanma.Tüm çabalara,özendirmelere,dinlerinin tanıtımını
( filmleri,dizileri vb.)yapmalarına rağmen her kıta da müslüman sayısı hızla artıyor.Sanada tavsiyem,hiç korkmadan aklına ne takılıyora sor.Tatmin olana kadar sor.Kim ne derse desin ,ne düşünürse düşünsün
umrunda olmasın.Sadece Allah'tan kork.Ama sakın insanları kırma,seni kırsalar dahi sen kırma.
Siz hocalarım..!!!!!!!!!!!!! bu çocuğa sert tepki verenler,sizleride esefle KINIYORUM lütfen
efendimizi düşünün ve ona göre hareket edin.unutmayın ve dinimizi zorlaştırmayın,kolaylaştırın.Nefret ettirmeyin,sevdirin.
selametle kalın

cakdoc

Kayıtlı Kullanıcı
elifeslem ablacim size katiliyorum bende buna benzer bisi yazmak istemistim.. B) Allah razi olsun ...

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
İsimsizkahraman çocuğum,benim senden epeyce büyük çocuklarım var.Onun için sana çocuğum diyorum,umarım kızmazsın.Evladım seni tebrik edip,gözlerinden öpüyorum.Yaşdaşların kafelerde,eylence ve
gezme tozma derdindeyken,sen imanını kuvvetlendirmek için uğraşıyorsun.Rabbim seni doğru görüp,doğru anlayanlardan eylesin.
Evladım,ben öyle ilmi bilgisi çok olan biri değilim ama uzun bir hayat yaşadım ve gördüm.Tecrübelerime dayanarak basitce sana açıklıyayım.Sen hangi ırktan olursan ol,eğer gerçek mü'min isen önce Allah'ı ararsın.Bir güç seni hep dürter.Nerden mi biliyorum?benim ailem pek öyle itikatlı değildi,Okuduğum okul İstanbulda oldukça modern bir okuldu!!!!!!!!!! Ben daha 5-6 yaşımdayken Allahım,varsan şu olsun deyip dua ettiğimi biliyorum üstelik hiç bir yerdende duymamıştım.Kendi kendime hep neden ,niye sorularını sordum hep birşeyler eksik ve yanlıştı ( sanırım farklı dinlerde doğanlar içinde bu böyledir,araştırmaya iter,hep bir tatminsizlik vardır )Hep sordum,araştırdım.Utanarak söylüyorum ki 20 yaşımda namaz surelerini ezberledim.30 yaşımda,hemde kendi kendime Kuran'ı okumayı öğrendim.Hamd olsun şimdi gerçek bir mü'min
im.Hala araştırıyor soruyorum,öğreniyorum.Kısacası eğer insanlar çevrelerindeki dine göre yolunu çizse idi ben çok farklı bir yerde olurdum.Sen müslüman olduğun için bu dürtüleri anlamayabilirsin ama inan ki kalpleri
mühürlenmiş olanların dışındakileri hep birşeyler dürtecek ve doğru yola iletecektir.İstatistiklere gelince
müslümanların dışında yapılmış olanlarına pek aldanma.Tüm çabalara,özendirmelere,dinlerinin tanıtımını
( filmleri,dizileri vb.)yapmalarına rağmen her kıta da müslüman sayısı hızla artıyor.Sanada tavsiyem,hiç korkmadan aklına ne takılıyora sor.Tatmin olana kadar sor.Kim ne derse desin ,ne düşünürse düşünsün
umrunda olmasın.Sadece Allah'tan kork.Ama sakın insanları kırma,seni kırsalar dahi sen kırma.
Siz hocalarım..!!!!!!!!!!!!! bu çocuğa sert tepki verenler,sizleride esefle KINIYORUM lütfen
efendimizi düşünün ve ona göre hareket edin.unutmayın ve dinimizi zorlaştırmayın,kolaylaştırın.Nefret ettirmeyin,sevdirin.
selametle kalın

Allah razı olsun.güzel açıklamışsınız

Selçuk_lu

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun kardeşim aynen katılıyorum.Bazen böyle niyet okuyucuları çıkabiliyor.Adam ne sormuş ne cavap almış!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt