Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir Sorum Var (1 Kullanıcı)

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.facebook.com
Selamün Aleyküm Aleykümselam hanımefendi kardeşimiz., ben yaklaşık 3 yıldır örtülü bir kızım Yaşınız itibariyle epey geç kalmışlık söz konusu ALLAH celle celaluh tevbelerimizi kabul eylesin. Açık öğretim fakültesinin işletme bölümün 3.sınıfında okumaktayım.Bir nevi fazlaca haram ortamlarında bu konuda bulunmamış oluyorsunuz. Annem emekli öğretmen. Ben annemden ve vefat eden babamdan ALLAH celle celaluh rahmet eylesin.bana baglanan asgari ücretin yarısı kadar anca olabilicek bir yetim aylığıyla geçimimi sürdürmekteyim.Okulumun bitmesine az kaldı ve sürekli geliceği düşünüyorum Geleceği,biz ahiretimizi nasıl kazanırız kazanmak için yaptıklarımız bizi nereye götürür endişesi taşımak daha hayırlı olacaktır kardeşimiz.Annem bana bir yere kadar bakabilir ona daha fazla yük olmak istemiyorum.Anneniz her anlamda dünya ve ahiret hayatınızı kazanmanızdaki noktaya kadar her daim bakmak zorundadır.Düşündüğümde bir hanım için en ideal mesleği memurluk olarak düşünüyorum.Bir hanım için en ideal meslek hayırlı bir eş,evlat,anne,kul ümmet olmaktır. Çalışma saatleri fazla değil ve devlet kurumu oldugundan özel sektörde başa gelebilicek belalar burda gelmez diye düşünüyorum. Özel sektörde dahi giyime kuşama önem verildiğinden örtümle çalışmanın sorun olucagını düşünüyorum.Sadece tessetürünüz olunca başa gelebilecek belaların önüne geçebileceğinizimi sanıyorsunuz?
Ya size bakan çirkin bakışlar, üzerinize çevrilen hain nazarlar, hayallerde kirlenmeler, namahremlerle bakışmalar, yakınlaşmaları nereye gizleyeceksiniz. O hastalıklı kalplerin üzerlerinize çevrilmiş ve tasalutlarının esaretinde olmanın ehemmiyeti yok mu? Örtülü bir bayan iş yerindeki erkeklerin kendisine hangi niyetle baktığını iyi biliyordur.Bu gerçekleri hiçe sayarak bu kastettiğiniz belalrdan nasıl kurtulabilirsiniz?.

Ne garipdir ki küffar memleketi Avrupa da vasıtalarda okullarda haremlik selamlık uygulamaları başlamış,kadınlar artık bıkmışlar karma işten,karma eğitimden,bizde ise kızlar severek karışıyorlar erkeklerin olduğu okul ve işyerlerine,sosyal alanlara.Onlar sıcak güvenli evlerine dönerken bizimkiler başörtüleriyle özgürleşerek kendilerine hapis,zindan,görmeye başladıkları evlerinden kaçarak sokakların,işyerlerinin,çarşıların,karma hayatın çirkefliklerine severek bulaşıyorlar.

Allah'a karşı gelmekten de korkuyorum.Evet kardeşim bu çok yerinde bir şuur olmuş.Korkun ve korkalım.Ama Allahtan başka kimseye muhtaç olmadan da yaşamak istiyorum.Rızkı veren ALLAH celle celalüh'tur korkmayın.Ben napmalıyım bir fikir verir misiniz?Benim size yardımım ancak bu kadardır hanımefendi kardeşim..Selametle kalınız.

:G

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.facebook.com
s.a. ablacım.. sizden küçüğüm lakin kendimce fikrimi söylemek istedim. Ben de şuanda üniversitede öğrenciyim. Ben de her inan gibi rabbiminizin bizim kalbimizi bildiğini kabul etmiş durumdayım. Ve herkes gibi ilk söylenilenin ilk iletilenin "oku" olduğunu kabul etmiş durumdayım. Ve Allah izin verdikçe ilimle meşgul olup çalışmak niyetindeyim. Bayanların sadece evde olması gerektiği konusuna katılmıyorum. Siz kalbinizi temiz tutup edebinizi koruduktan sonra herhangi bir işyerinde namusunuzla alın terinizle para kazanabilirsiniz. Erkeksiz ortam arayışı, sürekli kaçışla olmaz bence. Bu nereye kadar sürcek ki? Kaçmak yerine nefsinizi temizlemek ve imanla çalışmak bana daha mantıklı geliyor. Rabbim sizi ve niyetinizi çok iyi biliyor. Vicdanınıza bakın! o size yardım eder. Eğer vicdanınız rahatsa Allah2a karşı suçluluk duymuyorsanız çalışmanızda hiçbir sakınca yoktur. En uygun işyerini yine siz seçebilirsiniz. Ve bence evlenmek yerine çalışmayı tercih edin. Rabbim sevdiği kullarıyla karşılaştırsın ve yolunuz açık olsun inşallah...

aman yaRabbi!! kardeşim sen böyle kesin kesin fetva veremezsin.(veremeyiz)
silkelen rica ederim...

öte yandan madem Allah niyeti bilince hiç bişey olmaz,
sana niyetimiz iyi olsun ama seni dinlemeyelim , kaale almayalım yada duymazdan görmezden gelelim.. ama niyetimiz iyi bunu belirtelim,
ne dersin ????

.

tan_vakti

Kayıtlı Kullanıcı
Güzel kardeşim
Allah'ın rızasını gözetmek istiyorsak Allah'u tealanın koyduğu kurallar çerçevesinde yaşamamız gerekir Elbette ama unutmamak gerekki biz ahir zamanda yaşıyoruz yaşadığımız ülkede modernleşme batılılaşma adına haremlik selamlık durumu kalmamış.Dünyada ayakta durmak durmamak gibi bir şey söz konusu değildir.Ölene adar herkes ayakdadır haklısınız ayaktadır ama ne şekilde ayakta kaldığı önemlidir yanılıyormuyum?.Allah'u teala rızıkları ezelde tayin etmiştir.Siz ne yaparsanız yapın bu rızık size ulaşacaktır.Bizlere yüklenen görev bu rızıkları helalinden aramaktır.Helalinden derken Allah'u tealanın koyduğu sınırları aşmadan kazanmaya çalışmak Haklısınız ama atanızdan dedenizden bir mirasınız dayanağınız yoksa bulunduğunuz durum bir mesleğe girmenizi gerektiriyorsa kadın ve erkeğin birlikte çalışma durumu hemen hemen her yerde varsa o zaman napmak gerekiyor?.
Şimdi seçeceğiniz meslek eğer dinizizin sınırlarını aşıyorsa ben size bu mesleği tavsiye etmem ama yapıyorsanız yapmayında diyemem ama şunu hatırlatabilirim sadece eğer Mevlanın kurallarını aşarsanız bu günah defterinize yazılır.
Benimde tavsiyem şu Allah'u tealaya dualarda bulunarak karşınıza hayırlı bir kısmet çıkarmanızı isteyin Benim için neyin hayırlı olup olmıycağını Rabbim bilir hayırlı bir kısmet dilerim bana sınav olsun diye kötü bir eş verir belkide yada hiç vermez belkide Allah a güvenim tam ama Rabbimin işini ben bilmem ben sadece dua edip tevekkül edebilirim ama yine de mesleğime girip öyle beklemeye devam etmek istiyorum.Forumumuzda bu konuda beraberlik içinde dua eden kardeşlerimiz var onlara katılmanızı tavsiye ederim Rabbim inşallah o kardeşlere hayırlı eşler nasip eder.
Selam ve dua ile

Yazdığınız için tekrar teşekkürederim mavi renkteki yazılarla yazdığınıza cevap yazdım.

tan_vakti

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim tesettürünüz hayırlı olsun hamd olsun biraz geçte olsa hala çok gençken en güzel yıllarda örtünmüşsünüz. Allah sizden razı olsun. Allahım hepimizin kalbini rızık konusunda huzura kavuştursun tam tevekkülü, dünyaya zerre kadar önem vermemeyi, aza kanaat edebilmeyi nasip etsin dünya malına özendirmesin. (önce kendi nefsime söylüyorum)birçok bayan eşinin maaşıyla geçinebilecekken daha fazla dünyalık ya da evde durmamak çocuk bakmamak için işe gidiyor. çok muhtaç olup çalışanlarda var onlarında hakkına girmeyelim. ben sizin hislerinizi anlıyorum çok iyi hem de. ama inanın ki evde olmak o kadar temiz hissetiriyor ki kendini seni hiçbir erkek görmüyor sesini duymuyor, hiçbirisi seni süzmüyor vs. vs. çalışıpta erkeklerle laubali olup birbirine fıkra anlatan sohbet muhabbet eden erkek-kadın az değil.
bunun dışında evde olmak bir kadının fıtratına daha uygun yani kadınlar çabuk yorulur hem çalışmak hem ev işleri çocuk vs. ağır gelir. evde rahat oruç tutulur, namazlar zamanında kılınır, teheccüde rahat kalkılır, kuşluk namazı kılınır Kuran okunur, yani kulluk açısından daha iyi. üniversite okumanızda bir meslek sahibi olmanızda bir sakınca görmüyorum açıköğretimde okuyorsunuz galiba ama illa çalışacaksanız ya çocuklara yönelik yani okul öncesi öğretmenliği ya da halk eğitimde bayanlar kurs görüyor biliyorsunuz onlara yönelik öğretmenlik düşünebilirsiniz, dikiş nakış öğretmenliği,kuaförlük olabilir evde komşularınıza da saç keser vs. para kazanabilirsiniz. inşallah size güven verecek hayırlı bir insan karşınıza çıkar. sizi hiç üzmez.

Aleyküm selam kardeşim cevap yazdığınız için teşekkürederim. Bir hanımın aza kanaat edip kocasının getirdiğiyle geçinmesi, evlatlarını büyütmesi, haram bakışlardan korunması bunlar gerçekten harika şeyler ve bu şekilde yaşıyan hanımlara ne mutlu.
Ama anlatamadığım şu, ben erkeklere güvenmiyorum. Annem ve babam yıllar önce ayrıldılar babam bana göre yine de iyi bir insandı ama sorumluluklarını yerine getirmedi. Eli öpülesi annem, bizi büyüttü yetiştirdi onun mesleği olmasaydı biz nolurduk bilmiyorum. Bazılarınızın yazıcagını tahmin ediyorum akrabalar bakardı... Yok böyle bir şey, kendi kanından olsun olmasın insanlar iyi gün dostu bunu çok iyi biliyorum.
Verdiğiniz fikirler içinde çok teşekkürederim ama ben işletmede okuyorum bunun diplomasını alıcagımdan bununla girebiliceğim ama Allahın rızasınıda kaybetmiyceğim bir meslek istiyor kalbim.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyküm selam kardeşim cevap yazdığınız için teşekkürederim. Bir hanımın aza kanaat edip kocasının getirdiğiyle geçinmesi, evlatlarını büyütmesi, haram bakışlardan korunması bunlar gerçekten harika şeyler ve bu şekilde yaşıyan hanımlara ne mutlu.
Ama anlatamadığım şu, ben erkeklere güvenmiyorum. Annem ve babam yıllar önce ayrıldılar babam bana göre yine de iyi bir insandı ama sorumluluklarını yerine getirmedi. Eli öpülesi annem, bizi büyüttü yetiştirdi onun mesleği olmasaydı biz nolurduk bilmiyorum. Bazılarınızın yazıcagını tahmin ediyorum akrabalar bakardı... Yok böyle bir şey, kendi kanından olsun olmasın insanlar iyi gün dostu bunu çok iyi biliyorum.
Verdiğiniz fikirler içinde çok teşekkürederim ama ben işletmede okuyorum bunun diplomasını alıcagımdan bununla girebiliceğim ama Allahın rızasınıda kaybetmiyceğim bir meslek istiyor kalbim.
seni o kadar iyi anlıyorum ki biz de yetimdik beş kardeştik annemin mesleğide yoktu. babamdan kalan az maaşla çok yoksulluk içindeydik şimdi yokluğun halini iyi bilirim bu beni tutumlu bir insan yaptı tabakta kalan bir pirinci bile yemek istiyorum acıyorum. daha merhametli yaptı. aynı zamanda da güvensiz ben de akraba ve komşu güven yok. elimizden tutan olmadı. ben de üniversite okudum bitirdim ama şu an evdeyim eşimin aldığına kanaat ediyorum hamd olsun inan benim alacağım maaşıda Allahım eşim eliyle gönderiyor böyle düşünüyorum. ben şu saatte kalkabiliyorsam ev hanımı olduğum içindir ertesi gün çalışsaydım zordu yani. gerçekten avantajları çok. inşallah karşıda temiz merhametli iyi bir insan çıkar. açıköğretimde hangi bölümler var araştırın. kuaförlük kursları oluyor onları araştırın. ama bir günde gelirse ihtiyacınız da yoksa lütfen çalışmayın. evde olmak daha güzel dini açıdan.

tan_vakti

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. ablacım.. sizden küçüğüm lakin kendimce fikrimi söylemek istedim. Ben de şuanda üniversitede öğrenciyim. Ben de her inan gibi rabbiminizin bizim kalbimizi bildiğini kabul etmiş durumdayım. Ve herkes gibi ilk söylenilenin ilk iletilenin "oku" olduğunu kabul etmiş durumdayım. Ve Allah izin verdikçe ilimle meşgul olup çalışmak niyetindeyim. Bayanların sadece evde olması gerektiği konusuna katılmıyorum. Siz kalbinizi temiz tutup edebinizi koruduktan sonra herhangi bir işyerinde namusunuzla alın terinizle para kazanabilirsiniz. Erkeksiz ortam arayışı, sürekli kaçışla olmaz bence. Bu nereye kadar sürcek ki? Kaçmak yerine nefsinizi temizlemek ve imanla çalışmak bana daha mantıklı geliyor. Rabbim sizi ve niyetinizi çok iyi biliyor. Vicdanınıza bakın! o size yardım eder. Eğer vicdanınız rahatsa Allah2a karşı suçluluk duymuyorsanız çalışmanızda hiçbir sakınca yoktur. En uygun işyerini yine siz seçebilirsiniz. Ve bence evlenmek yerine çalışmayı tercih edin. Rabbim sevdiği kullarıyla karşılaştırsın ve yolunuz açık olsun inşallah...

Aleyküm selam kardeşim, aklın yaş da değil başta olduğunu iyi bildiğimden fikirlerin diger yazan kardeşler kadar değerlidir benim için. Okulunu inşallah en yakın zamanda bitirirsin.

''Siz kalbinizi temiz tutup edebinizi koruduktan sonra herhangi bir işyerinde namusunuzla alın terinizle para kazanabilirsiniz. Erkeksiz ortam arayışı, sürekli kaçışla olmaz bence. Bu nereye kadar sürcek ki? Kaçmak yerine nefsinizi temizlemek ve imanla çalışmak bana daha mantıklı geliyor'' Maşallah kardeşim güzel bir mantık yürütmüşsünüz ne yazıkki erkeksiz ortam diye bir şey yok. Bundan kaçış yok ve evet Allah kalpte olanları en iyi bilendir.

Benimde istediğim yine de tüm bu koşullara rağmen en uygun mesleği bulmak.

tan_vakti

Kayıtlı Kullanıcı
seni o kadar iyi anlıyorum ki biz de yetimdik beş kardeştik annemin mesleğide yoktu. babamdan kalan az maaşla çok yoksulluk içindeydik şimdi yokluğun halini iyi bilirim bu beni tutumlu bir insan yaptı tabakta kalan bir pirinci bile yemek istiyorum acıyorum. daha merhametli yaptı. aynı zamanda da güvensiz ben de akraba ve komşu güven yok. elimizden tutan olmadı. ben de üniversite okudum bitirdim ama şu an evdeyim eşimin aldığına kanaat ediyorum hamd olsun inan benim alacağım maaşıda Allahım eşim eliyle gönderiyor böyle düşünüyorum. ben şu saatte kalkabiliyorsam ev hanımı olduğum içindir ertesi gün çalışsaydım zordu yani. gerçekten avantajları çok. inşallah karşıda temiz merhametli iyi bir insan çıkar. açıköğretimde hangi bölümler var araştırın. kuaförlük kursları oluyor onları araştırın. ama bir günde gelirse ihtiyacınız da yoksa lütfen çalışmayın. evde olmak daha güzel dini açıdan.

Rabbim yuvanızda mutlu mesut yaşamanızı nasip eder inşallah.

ramora

Kayıtlı Kullanıcı

aman yaRabbi!! kardeşim sen böyle kesin kesin fetva veremezsin.(veremeyiz)
silkelen rica ederim...

öte yandan madem Allah niyeti bilince hiç bişey olmaz,
sana niyetimiz iyi olsun ama seni dinlemeyelim , kaale almayalım yada duymazdan görmezden gelelim.. ama niyetimiz iyi bunu belirtelim,
ne dersin ????

.
haşa fetva vermek ne haddime.. sanırım yazdıkça yanlış anlaşılıorum. ve aynı noktaya geliyorum beni benden iyi rabbim biliyor. dediğiniz şeye diyebileceğim bir şey yok saygı duyarım=)) yanlış yoldaysam da rabbim beni doğruya iletsin... Hepimize hidayet versin inşallah. böle cevap yazıp uyardığınız için teşekkrler=))

gokceayan

Kayıtlı Kullanıcı
Allah yardımcın olsun cnm.sana tavsiyem mümkünse evde çalışman olucak.bende şu an üniversite son sınıfta okuyorum ailem her ne kadar karşı çıkacak olsada evlendiğimde evde oturuyor olacağım.arkadaşlarımın dediği gibi hem ibadetlerini daha rahat yerine getirirsin hemde haramdan sakınırsın.örtülü olduğundan birçok işyerinde sorun yaşayacağınıda düşünüyorum.evlenmen senin için en iyisi olucaktır.Allaha emanet ol.

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Cenneti isteyen kadın Salih eşine masiyet dışında itaat edecek.Eşi hanımından razı olacak.Namaz,oruç,ve d,ğer gerekli ibadetlerinide yer.ne getirecek.Başkada kurtuluş yolu görmüyorum.

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.facebook.com
haşa fetva vermek ne haddime.. sanırım yazdıkça yanlış anlaşılıorum. ve aynı noktaya geliyorum beni benden iyi rabbim biliyor. dediğiniz şeye diyebileceğim bir şey yok saygı duyarım=)) yanlış yoldaysam da rabbim beni doğruya iletsin... Hepimize hidayet versin inşallah. böle cevap yazıp uyardığınız için teşekkrler=))

bende teşekkür ederim anlayışınızdan dolayı. taktir edersiniz ki yazıda mimik olmayınca heyecan tepkisi sert tepkiymiş gibi anlaşılabiliyor.
benimki asla sert tepki değil heyecanlı bir uyarı idi ve dikkat ettiyseniz "veremezsin" derken / "veremeyiz" şeklinde parantez açtım...

dualarınıza hepimiz adına amin diyorum B) B)

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.facebook.com
Cenneti isteyen kadın Salih eşine masiyet dışında itaat edecek.Eşi hanımından razı olacak.Namaz,oruç,ve d,ğer gerekli ibadetlerinide yer.ne getirecek.Başkada kurtuluş yolu görmüyorum.

katılıyorum.. :G

öte yandan bu erkekler içinde kurtuluş yönü.:evet
bir bakıma erkeklerde kendini (ağır başlılığı ve gözlerini zihnini koruyup sadık kalarak) kendisini eşine razı edecek hal ile kurtuluşlarını görüyorum ;;)... :a12::a12:

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt