Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BİR SORU BİR CEVAB (2 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: BİR SORU BİR CEVAB

Hendek gazvesinden sonraki zaman içersinde müşrikler, daha önce savaşlarda
ölen Kureyş büyüklerinin yerini dolduramıyor ve halka fazla tesir edemiyorlardı.
Her ne kadar büyüklerinin yolundan gitmiş olsalarda Hicretin 6.yılında
Peygamberimiz (s.a.v.) görmüş olduğu bir rüya üzerine umre yapmaya hazırlandı.
Etrafındaki müslüman kabilelere haber gönderdi. Fakat bunlar Muhammed can
düşmanlarının içine giderek kendini tehlikeye atıyor düşüncesiyle birer bahane
uydurarak Mekkeye gitmekten çekindiler. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.)
Medineli müslümanlardan meydana gelen 1500 kişilik bir toplulukla yola çıktı.
Fakat kafile Hudeybiye mevkiine yaklaştığında, müşrikler müslümanların Mekkeye
girmelerine izin vermeyeceklerini söylediler. Ve sadece müslümanları vekaleten bir
kişinin Mekkeyi ziyaretine izin verdiler. Ve bu iş için nihayet Hz. Osman (r.a.) seçildi
ve gönderildi. Fakat Hz. Osman müşrikler tarafından göz hapsine alındı. Kureyşin bu
hareketi müslümanlar arasında Osman öldürüldü diye haber yayılmasına sebep oldu.
Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.) artık muharebe etmedikçe dönmeyiz dedi ve
orada bulunan müslümanlardan bir tanesi hariç ölüm var dönüm yok diyerek
Semure adı verilen ağacın altında tek tek biat aldı. Bu biatin adını ve
peygamberimiz (s.a.v.)e biat vermek nasip olmayan o bir kişi niçin biat vermemiştir

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
Hendek gazvesinden sonraki zaman içersinde müşrikler, daha önce savaşlarda
ölen Kureyş büyüklerinin yerini dolduramıyor ve halka fazla tesir edemiyorlardı.
Her ne kadar büyüklerinin yolundan gitmiş olsalarda Hicretin 6.yılında
Peygamberimiz (s.a.v.) görmüş olduğu bir rüya üzerine umre yapmaya hazırlandı.
Etrafındaki müslüman kabilelere haber gönderdi. Fakat bunlar Muhammed can
düşmanlarının içine giderek kendini tehlikeye atıyor düşüncesiyle birer bahane
uydurarak Mekkeye gitmekten çekindiler. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.)
Medineli müslümanlardan meydana gelen 1500 kişilik bir toplulukla yola çıktı.
Fakat kafile Hudeybiye mevkiine yaklaştığında, müşrikler müslümanların Mekkeye
girmelerine izin vermeyeceklerini söylediler. Ve sadece müslümanları vekaleten bir
kişinin Mekkeyi ziyaretine izin verdiler. Ve bu iş için nihayet Hz. Osman (r.a.) seçildi
ve gönderildi. Fakat Hz. Osman müşrikler tarafından göz hapsine alındı. Kureyşin bu
hareketi müslümanlar arasında Osman öldürüldü diye haber yayılmasına sebep oldu.
Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.) artık muharebe etmedikçe dönmeyiz dedi ve
orada bulunan müslümanlardan bir tanesi hariç ölüm var dönüm yok diyerek
Semure adı verilen ağacın altında tek tek biat aldı. Bu biatin adını ve
peygamberimiz (s.a.v.)e biat vermek nasip olmayan o bir kişi niçin biat vermemiştir

S.A.
ABLA..

Rıdvan biati: - Kırmızı renkli devesini aramayı biate tercih ettiği için...

nurrumeysa

Kayıtlı Kullanıcı

Annesi, Bedir savaşında Vahşi'ye Hz. Hamza (r.a.)'yı öldürten Hind'tir. Kocası Ubeydullah ile beraber
müslüman olmuş, Habeşiştan'a hicret etmiştir. Kocasının, dininden dönmesi üzerine kendisinden ayrılmış,
Medine'ye dönüşünden sonra da, Hz. Peygamber (s.a.v.) ile 55 yaşında evlenmiştir. Kendisi ziyarete gelen
Babası Ebu Süfyan'ın Peygamber'in döşeğinde uzanıp dinlenmesine, "Hayır sen oraya layık değilsin, sen
müşriksin, müşrikler pistirler" diyerek izin vermeyen bu hanımı, müminlerin bu annesini tanıyor musunuz?
B

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com

size 2 sorum olacak , 1-topuklu ayakkabı giymek günahmı annanem günah olduğunu söylüyor ilmihalde araştırdım ama cvp bulamadım.2-eşarbın altından bone görünmesi...yardımcı olursunuz inşallah.A.E.O.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

nurrumeysa yazdı:
Annesi, Bedir savaşında Vahşi'ye Hz. Hamza (r.a.)'yı öldürten Hind'tir. Kocası Ubeydullah ile beraber
müslüman olmuş, Habeşiştan'a hicret etmiştir. Kocasının, dininden dönmesi üzerine kendisinden ayrılmış,
Medine'ye dönüşünden sonra da, Hz. Peygamber (s.a.v.) ile 55 yaşında evlenmiştir. Kendisi ziyarete gelen
Babası Ebu Süfyan'ın Peygamber'in döşeğinde uzanıp dinlenmesine, "Hayır sen oraya layık değilsin, sen
müşriksin, müşrikler pistirler" diyerek izin vermeyen bu hanımı, müminlerin bu annesini tanıyor musunuz?
B
Kardeşim ÜMMÜ HABİBE RA dır

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

nihalim yazdı:
size 2 sorum olacak , 1-topuklu ayakkabı giymek günahmı annanem günah olduğunu söylüyor ilmihalde araştırdım ama cvp bulamadım.2-eşarbın altından bone görünmesi...yardımcı olursunuz inşallah.A.E.O.
Değerli kardeşim topuklu ayakkabı giymek,Caizdir. Ancak, uzun topukla yürümek biraz zor ve rahatsızlıklara da sebep oluyormuş. Bir de dikkati çekici şeylerden uzak durmalıdır.Ayrıca başörtünün altından gösterilen bone,gösterilmese daha uygundur.

tuba20

Kayıtlı Kullanıcı

Ashabtan ve İslamı ilk kabul edenlerdendir. En çok hadis rivayet edendir.
Hz. Ömer (r.a.)ın hilafeti döneminde Bahreyn ve Medinede valilik yapmıştır.
Kedileri çok sevdiğinden dolayı Peygamberimiz (s.a.v.) kedilerin babası anlamına
gelen Ebu Hureyre lakabını vermiştir. Kendisi de bu isimden hoşlandığından İslam
tarihinde bu isimle anılmaktadır. Ebu Hureyre (r.a.)ın asıl ismi nedir

nurrumeysa

Kayıtlı Kullanıcı

tuba20 yazdı:
Ashabtan ve İslamı ilk kabul edenlerdendir. En çok hadis rivayet edendir.
Hz. Ömer (r.a.)ın hilafeti döneminde Bahreyn ve Medinede valilik yapmıştır.
Kedileri çok sevdiğinden dolayı Peygamberimiz (s.a.v.) kedilerin babası anlamına
gelen Ebu Hureyre lakabını vermiştir. Kendisi de bu isimden hoşlandığından İslam
tarihinde bu isimle anılmaktadır. Ebu Hureyre (r.a.)ın asıl ismi nedir

ABDULLAH KARDEŞİM

nurrumeysa

Kayıtlı Kullanıcı

Azrâil'e: ''Bir anlık benim rûhumu al.'' dedi. Bunun üzerine Allahü teâlâ, Azrâil aleyhisselâma; ''Onun rûhunu al!'' diye vahyetti. Azrâil aleyhisselâm rûhunu aldı. Allahü teâlâ, rûhunu tekrar iâde etti., Azrâil aleyhisselâma; ''Beni semâlara götür. Cennet'i ve Cehennem'i göreyim.'' dedi. Allahü teâlâ, Azrâil'e onu semâya götürmesini vahyetti. Cehennem gösterildi. Cennet'e götürüldü. Cennet'e girince, çıkmak istemedi. Kendisine; ''Niçin çıkmıyorsun?'' diye sorulunca; ''Allahü teâlâ, ''Her nefis ölümü tadacaktır'' buyurdu. Ben ise ölümü tattım. Yine Allahü teâlâ, ''Herkes Cehennem'e uğrayacaktır'' buyurdu. Ben oraya uğradım. Allahü teâlâ, ''Onlar oradan (Cennet'ten) çıkmayacaklardır.'' buyurdu. İşte ben bunun için Cennet'ten çıkmak istemem. dedi.

BUHANGİ PEYGAMBER

KARNEYN

Yasaklı Kullanıcı

S.A...

İSLAMİYETTE SORU SORMA VE CEVAP VERME ADABI NASILDIR?
SELAMETLE...

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com

ALLAH RAZI OLSUN TEŞEKKÜRLER.CEVAP İÇİN B)B)B)B)B) 1-SORU DAHA MUKABELEDE OKUNAN KUR'AN I KERİMİ SÜZMEK HATİM OLMUYORMU (FARKLI CEVAPLAR ÖĞRENDİM...)B)B)B)B)B)........A.E.O.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

SELAMÜNALEYKÜM
HATİM

Mühürlemek, sona erdirmek ve bitirmek. Istılahta; Kur'ân-ı Kerim'i başından sonuna kadar okuyup bitirmeye hatim denmektedir. Bir kimsenin Kur'ân-ı Kerîm'i hatmetmesi demek, Kur'ân'daki 114 surenin tamamını okuyup bitirmesi demektir. Hatim, Kur'ân'ı yüzünden okumak suretiyle yapılabileceği gibi, ezberden okumakla da yapılabilir.

Aslı, Cibril (a.s)'ın Kur'an'ı Hz. Peygamber'e, doğru tesbiti ve korunması için, okuması olan "mukabele", müslümanlar arasında köklü bir gelenek halinde günümüze kadar gelmiştir. Bu gelenek bugün de bütün canlılığıyla sürdürülmektedir. Kur'an okuma bilsin, bilmesin, müslümanlar dinlemek suretiyle huzur bulmakta ve sevap ummakta; okuyan hafızlar, özellikle Kur'an ezberlemeye (hıfz) çalışan genç Kur'an kursu öğrencileri de cemaat huzurunda okuyarak egzersiz yapmış olmaktadırlar. Mukabele suretiyle Kur'an okuyup dinlemenin başkalarını Kur'ân okumaya teşvik etmesi, okuyan ve dinleyenler üzerinde ruhî bir sükûnet meydana getirmesi, sevap kazandırması gibi bir çok faydası vardır. Ancak para karşılığında okumak ve okutmak caiz değildir.

TAM VE NET CEVAP DEĞİL BELKİ AMA SANIRIM TERİMLERİN İSLAMA GÖRE ANLAMLARINA BAKINCA KAFAMIZDA DAHA İYİ ŞEKİLLENİR.YİNE DE BUNUN EN DOĞRU CEVABINI KONUNUN UZMANLARI BİLİR.

yesil_03

Kayıtlı Kullanıcı

ABLA BENİM SORUM BİRAZ FARKLI OLACAK GALİBA SİTE İÇİNDE PAYLAŞMAK İSTEDİĞİM KONULAR VAR NE YAPMALIYIM NEREYE YAZMALIYIM YARDIMCI OLURMUSUN. ŞİMDİDEN SAGOL ALLAH RAZI OLSUN

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

yesil_03 yazdı:
ABLA BENİM SORUM BİRAZ FARKLI OLACAK GALİBA SİTE İÇİNDE PAYLAŞMAK İSTEDİĞİM KONULAR VAR NE YAPMALIYIM NEREYE YAZMALIYIM YARDIMCI OLURMUSUN. ŞİMDİDEN SAGOL ALLAH RAZI OLSUN

S.A.BAK MESELA ŞİMDİ BU OKUDUĞUN YAZININ ALT SAĞ KÖŞESİNDE CEVAP VER VE YENİ KONU DİYE İKİ BAŞLIK VAR.YENİ KONU YAZAN BAŞLIĞA TIKLARSAN KARŞINA PAYLAŞACAĞIN YAZIYI YAZACAK SAYFA ÇIKAR.BAŞLIĞINI DA YAZMAYI UNUTMA.ALLAHA EMANET OL.

yesil_03

Kayıtlı Kullanıcı

''ESTAĞFİRULLAH'' NEDEMEK ALLAH RAZI OLSUN

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Yâ rabbi, beni afv ü merhamet eyle

imamhalil

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
nihalim yazdı:
Değerli kardeşim topuklu ayakkabı giymek,Caizdir. Ancak, uzun topukla yürümek biraz zor ve rahatsızlıklara da sebep oluyormuş. Bir de dikkati çekici şeylerden uzak durmalıdır.Ayrıca başörtünün altından gösterilen bone,gösterilmese daha uygundur.

Ravza kardeşim...
Kardeşlerimizin sorduğu sorulara cevap verirken bir kaç defa düşünmemiz hem bizim hemde onların menfaatine olur.

Tarihle alakalı sorulara, tarifle alakalı sorulara, yer ve mekanlarla ilgili sorulara ve benzerlerine yanlış cevap vermenizin çok büyük bir zararı olmaz. Yanıldığınız hemen fark edilir ve kısa sürede düzeltilir. Allahu Tealanın isimleri ile alakalı cevaplarda benzer bir durum yaşanmış ve cevabı veren kardeşimiz doğrusunu hemen öğrenmiş.

Ancak cevabı "caizdir" "caiz değildir" "helaldir" "haramdır" türünden olan sorulara illede bir cevap vermek farkında olmadan, istemeden kendimize ve çevremize zarar vermemize sebep olabilir.

Dini meseleler bir açıdan ve bir yönden değerlendirilmez.
Öncelikle o kıymetli nenemiz hangi açıdan değerlendirdi de günah dedi onu öğrenmek gerekir.
İkinci olarak bu tür meseleler "ilmihal" kitaplarında geçmeyebilir/geçmez.
Üçüncüsü mesnedi, dayanağı bilinmeden bir "şey" hususunda caizdir/değildir denmemelidir.
Son olarakta eğer yakini bir bilgimiz var ise caizdir/caiz değildir diye bitirmek yerine "bence" diyerek değil (!) toplumun bakış veya uyguylayışına kıyasla değil; muteber bir kaynak ile bunu söylememiz ve belirtmemiz gerekir.

Dinde öncelik tecrübeye ya da akli delillere, tahminlere değil "nakli" delillere aittir.

Bunu bir misalle açıklamak istiyorum ama öncelikle şu soruyu cevaplamanızı ama yukarıdaki gibi cevaplamanızı rica ediyorum.

<<Kuyudan su almaya ya da bakkaldan ekmek almaya gideceksiniz. Kapının önüne çıktığınızda sizin ayakkabılarınızın içeride "kocanızın" ayakkabılarının dışarıda olduğunu gördünüz. Kocanızın ayakkabılarını giyerek gidip gelmenizde herhangi bir sakınca var mı?>>

Cevabınızdan sonra devam ederiz inşallah...

Haddimi aştı isem özür diler; iyi niyetli olduğumu bilmenizi isterim.

imamhalil

Kayıtlı Kullanıcı

Selamun aleykum
Aslında sorulara bir göz atıp bilmediklerimizi öğrenip yanlışlarımızı düzeltelim istemiştim ama yukarıdaki meseleye takılıverdim. Ravza kardeşimde diğer kardeşlerimiz ve büyüklerimizde haklarını helal eder inşallah.

İzniniz ile iki soru sorayım

1- Efendimiz (s.a.v) Mekke'den Medine'ye hangi hicri ay ve günde hicret etmiştir

2- Efendimiz (s.a.v)'in kaç torunu vardır ve isimleri nelerdir?

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt