Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BİR KİMSE NİŞANLADIĞI KIZLA OTURUP KALKABİLİRMİ?NİŞAN NİKAH YERİNE GEÇERMİ? (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Nişan birbiriyle evlenmeye namzet olan kimseler için va'd bir sözden ibaretdir.Nikah değildir. Nikahlılar için mübah olan şey asla nişanlılar için mübah olamaz. Nişanlılar nikah olmayınca yabancıdırlar. Peygamber (sav) şöyle buyurur:''Bir erkekle bir kadın yalnız olarak bir araya gelirlerse mutlaka onların üçüncüsü şeytandır.'' Böylece yalnız olarak bir araya gelmeleri haram olmuş oluyor. Nice nişanlılar nişanları bozularak ayrı ayrı kimselere varmışlardır. Bunun için nişanlıların ciddi davranmaları ve İslam'ın yasakladığı hududu aşmamaları gerekir.KAYNAK:İSLAMİ BİLGİLER

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı
RE: BİR KİMSE NİŞANLADIĞI KIZLA OTURUP KALKABİLİRMİ?NİŞAN NİKAH YERİNE GEÇERMİ?

Allah razı olsun zerda kardeşim .bu güzel paylaşımın için.çok sağol.bizi aydınlatmaya devam ettiğin için rabbim sonsuz kere razı olsun.s.elametle

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

aydınlattığın için sağol kardeşim evet nikah olmadan elbet namahremdir ama bizde genelde söz takıldıktan sonra resmi nikat için işlemler başlatılır ve bu sırada imam nikahıda yapılır ozamna bi sakıncası olurmu?

ve bişey sormak istiyorum evli bi kadın eşinden boşanıyor resmi olarak ama eşi ona 3 kere boşol demiyor (erkek içki içien, kumar oynayan ve evine bakmayan biri) bu durumda kadın boş sayılırmı

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

benim tanıdsıgım cevrede bır cok ınsan nısan yaptıkları zaman ımam nıkahınıda beraberınde yapıyorlar böylelikle islamın yasakladıgı seylere aykırı bir harekette bulunmamıs oluyorlar ha bu sey kımılerı ıcın ne kadar dogrulukta bılemıyorum

Allah razı olsun saol paylasımın ıcın.

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı

S.A
ELLERİNE
SAĞLI KARDEŞİM...
BU KONU KANAYAN BİR YARA..
İNŞAALLAH BAŞLIK HEP AKTİF OLUR..
A.E.O

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Peygamber (sav) şöyle buyurur:''Bir erkekle bir kadın yalnız olarak bir araya gelirlerse mutlaka onların üçüncüsü şeytandır

GEÇENLERDE BİR KONU AÇILMIŞTI VE KIZLA ERKEGİN GÖRÜŞMESİ DİYE BEN ORDADA SÖYLEMİŞTİM ÜÇÜNCÜ KİŞİ ŞETANDIR DİYE HADİSLE DOGRULANDI TEŞEKKÜRLER ZERDA ABLAM.

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

a.s. kardeşlerim güzel bi konu her süre geliyor site içinde hamdolsun bir erkek ve bir kadın arasında üçüncüsü şeytandır hadisi dogrudur. gecende bu konu geçti ve bende iki kişi üçüncüsü allah c.c. dür demiştim burda bir inca ayrıntıyı kazırdım kardeşimlerim bir kadın bir erkek sogrudur iki hadiste haktır. bu düzeltmeyi yapmak istedim kendimce yanlış anlaşılmamak amacıyla s.a.

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

fidan yazdı:
aydınlattığın için sağol kardeşim evet nikah olmadan elbet namahremdir ama bizde genelde söz takıldıktan sonra resmi nikat için işlemler başlatılır ve bu sırada imam nikahıda yapılır ozamna bi sakıncası olurmu?

ve bişey sormak istiyorum evli bi kadın eşinden boşanıyor resmi olarak ama eşi ona 3 kere boşol demiyor (erkek içki içien, kumar oynayan ve evine bakmayan biri) bu durumda kadın boş sayılırmı

soruma cevap alabilecekmiyim acaba?
ben bunu bir hocaya sordum hoca devlet boşamışsa onu boştur dedi doğrumudur acaba?

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. kardeşlerim bana söz hakkı düştü... aynen aktarıyorum...

Rasûlüllah Efendimiz SAS:

"--Yâ Ebâbekir, üzülme! Allah bizimle beraberdir. Sen ne tahmin edersin iki kişinin âkıbeti hakkında ki, üçüncüsü Allahtır."

Üçüncüsü Allah olan iki kişiye, zarar verebilir mi Allah'ın istemediği mahlûklar?.. Veren Allah'ın müsaadesiyle veriyor, müsaade etmezse veremez; dili tulur, ayağı kırılır, canı çıkar, gözü çıkar...

burda ben o hadisi bilmedigimden bu hadisle amel ettim hadisin dogrulugunu kabul ettim. s.a.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Yâ Ebâbekir, üzülme! Allah bizimle beraberdir. Sen ne tahmin edersin iki kişinin âkıbeti hakkında ki, üçüncüsü Allahtır

Peygamber (sav) şöyle buyurur:''Bir erkekle bir kadın yalnız olarak bir araya gelirlerse mutlaka onların üçüncüsü şeytandır

ikisini farklı konular üzerine söylemiş peygamberimiz.yanılıyormuyum

feyza85252

Kayıtlı Kullanıcı

Kardeşim Allah razı olsun çok hakikatli bikonu bu yıllardır aile içinde olsun arkadaş arasında olsun bunun tartışmasını yapıyorum.herkez yobaz gözüyle bakıyolar aslında zamana ayka uydurmak bazı şeyleri gözden çıkarmak değildir dilerim bütün müslümanlar bu durumun hassasiyetini anlarızzz ...

Zafer

Yasaklı Kullanıcı

ALLAH razı olsun kardeşim çok sağollB)B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

zafer kardeşim çok sağol allah razı olsun

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

sevgili kardeşim fatoş bak sen anlamıyorsun beni ben benim soyledigim hadisi biliyordum hamdolsun bildigimle amel ettim bilmedigim ögretildi... efendimizin hadisi bildiginizle amel ediniz bilmedikleriniz size ogretilir işte bunun tecellsi oldu hamdolsun.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

hayır ben zaten size birşey demiyorum demek istedigim iki hadis var ama farklı konularda peygamberimiz söylemiş

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

fidan kardeşim 1. soruna şöyle cevab vereyim mahkemeye müracat eden kişi boşanma yetkisini hakime verdiği için yani hakimi vekil tayın ettiği için boşanmada bir talak gider ama daha iki talak hakkı vardır buna göre hanımıyla bir araya gelmelerinde bir sakınca yoktur dini açıdan yalnız mahkemece vaki oln boşanma şeklini bilmediğimiz için yani talak bain talakmıdır yoksa rici talakmıdır eğer bir araya gelmek isteniyorsa nikah tazelemekte fayda vardır eğer yol gelmek istenmiyorsa erkek kalan iki talakı da boşamalıdır...2 . sorunda eğer erkek inanmadığı için bu denilen şeyleri yapıyorsa islamdan çıkmış demektir dolayısıyle müslüman olmayanla nikahta olmaz ama yok inanıyor ama yaşamıyuorsa günahkardır o takdirde onunla yaşanılabilir yani nikahları geçerlidir şuda varki böyle kişiye iyilikle nasihat edip yola getirmeye çalışılmalıdır ama gelmeyip çocuklarına köçtü örnek olup ahlaklarını bozuyorsa evlatlarının manevi hayatını kurtarmak için uzaklaşmak daha evladır..nişanlandıktan sonra işlemler hemen başlatılıp dini niikahta kıyalacaksa bu işlemler olana kadar yalnız kalınmamalı zaruret dışında görüşülmemeli en uygunudur umarım faideli olmuştur

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

çok sağol zerda kardeşim ama allattığım kişi alevi mezhebinden kız ise hanifi yani yaşayış tarzları uymadığı için kız boşandı ve gerçekten 4 sene sabretti düzeltebilmek için faydası olmadı şimdi ise halaa onlara zarar vermenin peşinde hala içki içip gidip onları rahatsız ediyor yani bir arara gelmeleri sadece çocuk için oluyor ve adam inatla onu dinen boşamıyor bu duruda kadın ne yapmalı

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

veys kardeşim aslında ben eğer hemen düğün olmayacaksa nikahı erteleme taraftarıyım nedenleri çokk ama düğün süresi uzayacaksada görüşme olmaması taraftarıyım çünkü herhangi bir sebebten gençler ayrılıyorlar sadece nişanı attımmı attım eee gerisi dini nikah bunun gerekenleri kimsebu konu hakkında bilgi sahibi olmuyor sonra kız başkasıyla evleniyor yani çok uzun ve konuşulması greken durum en güzeli fazla uzatmadan hemen düğünü yapmak

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. konu ile ilgili zerda ablanın dediklerine aynen katılıyorum. allah razı olsun abla...

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

arkadaslar ben size yakin bi arkadasimin basindan gecenleri anlatayim.
kücük yasta tanisirlar 3 yil park bahce dolasirlar gayet masum bi sekilde oglan medrese den cikmaz yasi kücük olmasina ragmen hoca diye seslenilir(buna esim sahit olmus sakali agarmis amcalar ayaga kalkip yer veriyormus)kuran okurken tüyleriniz dikelirdi.onlar icin evlenme vakti gelmistir aileler siddetle karsi cikar.nisan olur dindar olduklari icin imam nikahsiz görüsmeleri yasaktir acilen nikah kiyilir bir yandan dügün telasi
oglan annesi ile oturmak ister kiz siddetle karsi cikar kizin annesi bi yandan kendi evine yakinev aramakta buda damadin hic hosuna gitmemekte.eve rahatlikla giren damad ve gelin arasinda bir engel de olmamakta.derken evde yalniz kalan genc cift nikahlarinada güvenerek
birlikte olmakta hicbir sorun görmezler ama ondan sonra isler tamamen
tersine döner ana ve kaynana arasinda bunalan damad vazgecmekte bir sorun görmez hic birseyle ilgilenmez ayrilmayi bile teklif eder.zavalli kiz
beni yarin sabah bile bo$asan bu evden götürmek zorundasin der kavga
kiyamet dügün olur evlerinde yalniz kaldiklari ilk dk da damad ben aslinda sarisinlardan hoslaniyordum der.bu kizin icini kemirir ertesi sabah sacini sariya boyamak ister ama kendi saci siyah oldugu icin yesile döner kiz sacini sifira vurur yani kel kalir.oglan isten ayrilir kiz evi gecindirir.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt