Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir kalp kaç kişiyi sevebilir (1 Kullanıcı)

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Bir gün efendimiz Hz. Ali’ye sorar der ki;

Ya Ali Allah’ı seviyor musun?

Evet, Ya Resulullah

Peki, beni seviyor musun?

Evet, Ya Resulullah

Peki, esini seviyor musun?

Evet, Ya Resulullah

Peki, çocuklarını?

Evet, Ya Resulullah

Peki, bunların hepsini bir kalpte nasıl yapıyorsun?

Hz Ali beklemediği bu soru karşısında şaşırmış ve cevap verememişti. Bunu düşünmem gerek diyerek oradan ayrılmıştı. Hz. Ali düşünceli bir şekilde dolaşırken eşi Hz. Fatıma düşünceli olduğunu fark ederek sorar.

“Nedir bu halin ya Ali? der. Eğer bu düşünceliliğin dünyevi kaygılardan dolayı ise sana yakışmaz, bırak gitsin. Yok, bu halin Rahmani kaygılardan dolayı ise anlat birlikte çözüm bulmaya çalısalım" der.

Hz. Ali, efendimize gecen konuşmayı bir bir Hz. Fatıma’ya anlatır. Hz. Fatıma durumu öğrenince tebessüm eder. Hz Aliye derki;

"Ya Ali babama git ve de ki;

Kişi Allah’ı aklıyla ve ruhuyla sever,

Peygamberimizi kalbiyle sever,

Eşini nefsiyle sever,

Çocuklarını şefkatiyle sever."

Hz. Ali aldığı bu cevap karşısında memnun olur ve Efendimizin yanına gelir. Hz. Fatıma'dan öğrendiklerini Efendimize anlatır. Efendimiz cevabını alınca tebessüm eder. Ve der ki;

"Ya Ali bu bana getirdiğin gül, nübüvvet ağacından koparılmıştır''

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Teşekekürler kardeşim tebessüm ettirdin,elbette öyle bir Nebiyyi Zi-Şan ın öyle meyvesi olur ...:)

H

hado77

selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü
neseb ve soy bakımından ali(YÜce) olmak bunun farkındalığını zaman göstermesi bakımından peygamber (AS) ların çocukları. hz. ibrahim(AS) bir kalpte tek sevgiyi çocuğu eşi ve o çocuğu ALLAH(cc) kurban etme ağırlığını taşıyarak, rabbimizin huzurunda idi. hüküm keisin ve istek sahibi zaman ve mekanın sahibi. bir anne bir çocuk ve bir eş olarak hepsini yaşamış ve artık imtihan olarak çocuk yok. emir artık çocuk dediğimiz tefekkürü yani hadidi kesti. ALLAH(cc) onu kurban et dedi. artık bir imtihan vesilesi olarak dünya onun uğruna kazanılan şeyin çocuğun yanında hiç kaldı. kafalar karışır gözler bulanır ya. o evladların hası olan zat o an üç tane kalbi olan babasına ALLAH(cc) sabredenlerledir diyor ve o kalpte tek onun emrin ibarındır. kelam gibi imtihan yoktur. ALLAH(cc) kimseye zulmetmez. bunu bile baba edebinden susuyor ALLAH(cc) gizlic yalvaranlar gibi ben seni tanıdım ya rab bu çocuğa nasıl anlatırızı bana göster demiştim ya. işte cevap kurban olmak için yetişen çocuk bir cevapla cevap verdi beni beni yaratana kurban et. o babaların değerlisi olan zat şimdi dersimi verdim sana sen boynunu isteyerek verdin de kainat gibi dedin isteyerek geldik. şimdi kainat kadarsın ve ALLAH(cc) ten başkasından ölüm olsa korkmayacaksın. asıl sabır sahibi o değerli elçilerin(AS) ders verdikleri insanlarsı. onların anlık düşünüşü o dersi aldın mı oğulun sorgulamasıdır. hz. ismail(AS) artık kaiant kadardır.
işte tek kalp sahibi olan o rasul (AS) tek kalğte yalnız ALLAH(cc) sevgisinin nasıl olduğunu gösterdi işte peygamber soyunun başı işte nebi işte halife dedirtti.

tek kalpte tek olanın sevgisinin verdiği kainat olma ve ölüm olsa ALLAH(cc) ten başkasından korkmama dersi.
HZ. Ali(RA) O pak neslin babası omakla ben peygamber neslinin devamcısıyım ve onun değerli bir evladıyım diyerek efendimiz(SAS) nesebinin başındaki zatın selamını şimdi aldım., o nesilden akraba olmak ne güzelmişi ilmiyle açıklıyordu.

ALLAH(cc) kullarından bir kısmını diğerinin üstüne veli yapar da hakkı açıklayan kimseler kötülerden gözükür halbuki edeptir onlar ve onlar bu edebi yüzlere amel vuran ALLAH(cc) tür biz ancak kalplere sesleniriz o vurulan ateşi biz size göstermeyeceğiz derler de insana eksiğini yüzüne değil kalbine vurarak anlatırlar.
ALLAH(cc) bizlerden razı olsun.

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Teşekekürler kardeşim tebessüm ettirdin,elbette öyle bir Nebiyyi Zi-Şan ın öyle meyvesi olur ...:)
Elbette .....

selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü
neseb ve soy bakımından ali(YÜce) olmak bunun farkındalığını zaman göstermesi bakımından peygamber (AS) ların çocukları. hz. ibrahim(AS) bir kalpte tek sevgiyi çocuğu eşi ve o çocuğu ALLAH(cc) kurban etme ağırlığını taşıyarak, rabbimizin huzurunda idi. hüküm keisin ve istek sahibi zaman ve mekanın sahibi. bir anne bir çocuk ve bir eş olarak hepsini yaşamış ve artık imtihan olarak çocuk yok. emir artık çocuk dediğimiz tefekkürü yani hadidi kesti. ALLAH(cc) onu kurban et dedi. artık bir imtihan vesilesi olarak dünya onun uğruna kazanılan şeyin çocuğun yanında hiç kaldı. kafalar karışır gözler bulanır ya. o evladların hası olan zat o an üç tane kalbi olan babasına ALLAH(cc) sabredenlerledir diyor ve o kalpte tek onun emrin ibarındır. kelam gibi imtihan yoktur. ALLAH(cc) kimseye zulmetmez. bunu bile baba edebinden susuyor ALLAH(cc) gizlic yalvaranlar gibi ben seni tanıdım ya rab bu çocuğa nasıl anlatırızı bana göster demiştim ya. işte cevap kurban olmak için yetişen çocuk bir cevapla cevap verdi beni beni yaratana kurban et. o babaların değerlisi olan zat şimdi dersimi verdim sana sen boynunu isteyerek verdin de kainat gibi dedin isteyerek geldik. şimdi kainat kadarsın ve ALLAH(cc) ten başkasından ölüm olsa korkmayacaksın. asıl sabır sahibi o değerli elçilerin(AS) ders verdikleri insanlarsı. onların anlık düşünüşü o dersi aldın mı oğulun sorgulamasıdır. hz. ismail(AS) artık kaiant kadardır.
işte tek kalp sahibi olan o rasul (AS) tek kalğte yalnız ALLAH(cc) sevgisinin nasıl olduğunu gösterdi işte peygamber soyunun başı işte nebi işte halife dedirtti.

tek kalpte tek olanın sevgisinin verdiği kainat olma ve ölüm olsa ALLAH(cc) ten başkasından korkmama dersi.
HZ. Ali(RA) O pak neslin babası omakla ben peygamber neslinin devamcısıyım ve onun değerli bir evladıyım diyerek efendimiz(SAS) nesebinin başındaki zatın selamını şimdi aldım., o nesilden akraba olmak ne güzelmişi ilmiyle açıklıyordu.

ALLAH(cc) kullarından bir kısmını diğerinin üstüne veli yapar da hakkı açıklayan kimseler kötülerden gözükür halbuki edeptir onlar ve onlar bu edebi yüzlere amel vuran ALLAH(cc) tür biz ancak kalplere sesleniriz o vurulan ateşi biz size göstermeyeceğiz derler de insana eksiğini yüzüne değil kalbine vurarak anlatırlar.
ALLAH(cc) bizlerden razı olsun.

Amin kardeşim sağol

Bilgiler için teşekkürler

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm ibra kardeşim
allah razı olsun ....güzel bir paylaşım olmuş....
emeğine sağlık:H

ahirzamangülü

Kayıtlı Kullanıcı
güzel bi paylaşımdı hiç bu açıdan düşünmemiştim :D

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
eee kardeşim yine a yı küçük yazmışsın :a03::a03::a03:

ya kardeş ciden eskiden bakardım harflere sonra baktım direk site büyük yazıyor bende alııştım öyle ya alışcam İNŞALLAH
tekrardan dyeyim o zaman ALLAH CELLE CELELÜHÜ razı olsun

(bu arada kardeşim sizde selamı içinizden alıyorsunuz galiba:))

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
güzel bi paylaşımdı hiç bu açıdan düşünmemiştim :D

Evet bende düşünmemiştim ama çok güzel.

ALLAH razı olsun çok güzel ve hayırlı bir paylaşım olmuş...

Amin cümlemizden, Teşekkürler

ya kardeş ciden eskiden bakardım harflere sonra baktım direk site büyük yazıyor bende alııştım öyle ya alışcam İNŞALLAH
tekrardan dyeyim o zaman ALLAH CELLE CELELÜHÜ razı olsun

(bu arada kardeşim sizde selamı içinizden alıyorsunuz galiba:))

:) boşuna dememişler alışmış kudurmuştan beterdir diye :D
Selamını aldım kardeşim de, aleyküm selam yazmadım bida yazıyım inşaALLAH.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
kişi Allah ı severse ilkin

Allah celle celalüh o kişinin kalbini genişletir.

O kalbe de birsürü güzellik sığdırabilir.

ibra

Kayıtlı Kullanıcı

mina44

Kayıtlı Kullanıcı
muhtesem bi paylaşımdı yüzümü tebessüm ettirdi Allah c.c. razı olsun cümleizden ...

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
yine en güzel sözler onlarda.
en güzel örnekler onda.
Allah razı olsun kardeşim

fakat ben sonunu niye anlayamadım acaba:)

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
muhtesem bi paylaşımdı yüzümü tebessüm ettirdi Allah c.c. razı olsun cümleizden ...

Amin cümlemizden.

yine en güzel sözler onlarda.
en güzel örnekler onda.
Allah razı olsun kardeşim

fakat ben sonunu niye anlayamadım acaba:)

Amin cümlemizden
Burayı diyorsun sanırım
"Ya Ali bu bana getirdiğin gül, nübüvvet ağacından koparılmıştır''

Benim anladığım
Getirdiğin sözler benim evladımın sözleridir :)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt