Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BİR HADİS VE ALINACAK DERSLER (1 Kullanıcı)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı
RE: BİR HADİS VE ALINACAK DERSLER

Kıyamet günü benim şefaatimle en ziyade saadete erecek olan kimse,
samimi olarak ve içinden gelerek "La ilahe illallah" diyen kimsedir.

*Buhari, İlm 34*

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

İki haslet vardır ki bir mü’minde asla beraber bulunmazlar: Cimrilik ve kötü ahlâk.
Hadis-i şerif

Allah bir topluluk hakkında hayır dilerse, alimlerini (aydınların) çoğaltır, cahillerini azaltır. Öyle ki, alim konuştuğunda kendisini destekleyen pek çok kimse bulur. Cahil konuştuğunda ise, sözü bastırılır. Allah bir topluluk hakkında şer (kötü son) dilerse, cahillerini çoğaltır, alimlerini azaltır. Öyle ki, cahil konuşsa kendisini destekleyen birçok kimse bulur, alim konuşursa sözü bastırılır.
Hadis-i şerif

Allah kuluna bir nimet verdiğinde kul elhamdulillah derse, bu şükür ve hamd, o nimetten daha hayırlı olur.
Hadis-i şerif

İnsanlar arasında ara bozma niyeti ile laf götürüp getirmek, insanlara hakaret etmek ve sövmek, kendi ırkını üstün görüp başka milletleri aşağı görmek… İşte bu 3 davranış, cehennemdedir. Bunlar, bir mü’minin ahlakında yer alamaz.
Hadis-i şerif

Kur’anı okuyan ve ezberleyenlere hürmet edin. Onlara hürmet eden, bana hürmet etmiş olur.
Hadis-i şerif

Allah, Cehennemde cezası en hafif olanlardan birine şöyle der: Eğer yer yüzündeki her imkan (güç ve servet) senin elinde olsaydı, bu cezadan kurtulmak için, verir miydin? O kişi hiç tereddütsüz: verirdim, der. Allah şu açıklamayı yapar: Sen dünyada yaşarken, ben senden bu dediğimden daha kolayını, yani bana inanmanı ve hiçbir şeyi ortak koşmamanı istedim. Ama sen ise bana ortak koşmakta direttin.
Hadis-i şerif

Mü’min mü’minin kardeşidir. Hiçbir şekilde ona olan hayırlılığını (faydalı tavsiyelerini) elden bırakmaz.
Hadis-i şerif

Din kardeşine gelen bir dert ve kötülükten dolayı sakın sevinme. Sonra Allah, onu rahmetiyle kuşatır da, seni imtihan eder (aynı derdi senin başına verir).
Hadis-i şerif

Nikah benim sünnetimdendir. Kim benim sünnetimle amel etmezse benden değildir. Evleniniz! Zira ben, diğer ümmetlere karşı siz(in çokluğunuz) ile iftihar edeceğim. Kimin maddi imkanı varsa hemen evlensin. Kim maddi imkan bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır.
Hadis-i şerif

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

İman ve İslam`ın Fazileti
Ravi
:
Ebu Zerr (Cündeb ibnu Cünade el-Gıfari)
Hadis
:
Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki: "Bana Cebrail aleyhisselam gelerek "Ümmetinden kim Allah`a herhangi bir şeyi ortak kılmadan (şirk koşmadan) ölürse cennete girer" müjdesini verdi" dedi. Ben (hayretle) "zina ve hırsızlık yapsa da mı?" diye sordum. "Hırsızlık da etse, zina da yapsa" cevabını verdi. Ben tekrar: "Yani hırsızlık ve zina yapsa da ha!" dedim. "Evet", dedi, "hırsızlık da etse, zina da yapsa!" Hz. Peygamber (sav) dördüncü kerresinde ilave etti :"Ebu Zerr patlasa da cennete girecektir

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

* Kim, rızkının Allah tarafından genişletilmesini, ecelinin uzatılmasını isterse sıla-i rahim yapsın.
*(Buhari, Edeb 12 )* ::

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Siz Allah'ı kullarına sevdirin ki, Allah da sizi sevdirsin.

*....İnsanların çoğunun kıymetini bilmediği iki nimet vardır: vücut sıhhati ve boş vakit....*

>>>>.....Kim haksız olduğu halde bir mücadeleyi terk ederse o kişiye cenntin köşesinde bir köşk verilir. Kim de haklı olduğu halde bir mucadeleyi terk ederse o kişiye cennetin tam ortasında bir köşk verilir.....<<<<

^^....Resulullah (s.a.v.) buyurmustur ki:

Beş vakit namaz, sizden birinin, evinin önünden akan bol sulu bir nehirde her gün beş defa yıkanan gibidir. Günde beş defa yıkananın vücudunda hiç kir kalır mı?....^^ ^

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Peygamber(s.a.v) buyurmuslardır ki:

Kim ki, benim üzerime bir kere salavat getirirse, Allah-u Teala salavat getirenin nefsinden beyaz bir bulut yaratır. Sonra Allah ona, rahmet deryasından su almasını emreder. Bunun üzerine bulut rahmet deryasından su alır. Sonra Allah-u Teala buluta yagmur yağdırmasını emreder. Bulut yağmur yağdırdığı zaman Allah arazi üzerine düşen her damlasından altın, dağlara düşen her damlasından da gümüş yaratır. Kafir olan kimsenin üzerine düşen damla ile de Allah-u Teala ona iman nasip eder.

Bir kimse dünya işlerinde kebdinden aşağılara, ahiret işlerinde kendinden üstünlere bakmadıkça sabırsız ve şükürsüzdür.

Gerçek zenginlik mal çokluğunda değildir. Fakat gönül ve kanaat zenginliğindedir.

Lezzetleri acılaştıran ölümü sıkça anınız.

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Allah Resulü (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz Aziz ve Celil Allah şöyle buyurur: Ben kulumun beni zannettiği gibiyim. Kulum beni anarken ben muhakkak onunla beraber bulunurum. Eğer o beni gönlünde gizlice zikrederse, ben de onu gönlümde zikrederim. Eğer o beni bir cemaat içinde zikrederse, ben de onu o cemaatten daha hayırlı bir cemaat içinde zikrederim. Kulum bana bir karış yaklaşırsa, ben ona bir arşın yaklaşırım. Kulum bana bir arşın yaklaşırsa, ben ona bir kulaç yaklaşırım. o bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak varırım."

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Rasülullah saîlallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Mü'minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar."

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

RASULULLAH s.a.v birgün ashabına dönerek;lettebianne sesene min kableküm şibran bişibrin ziraan bizirain hatta lev seleku cuhde dabbin leselektümuhu kalehu el yehudu vennesara kale femen.Efendimiz s.a.v bir gün sahabilerine dönerek muhakkakki sizden evvelkilere uyacaksınız karış karış metre metre hatta okadarki onlar bir kertenkele deliğine girseler sizde onlara benzemek uğruna o deliğe gfirmeye çalışacaksınız buyurdu sahabeyi ikram ya RASULLALAH Bu uyulanlar yahudi ve hristiyanlarmı diye sorduklarında Efendimiz üzüntülü bir şekilde ya kim ya kim buyurdular.Allah kendisine hakkıyla kul Habibinede hakkıyla ümmet olmayı nasip etsin ve onun sünnetinede muhalefet etmekten bizi korusun.amin

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh...

Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :
Kardeşine güleryüz göstermen sadakadır. İyiliği emredip, kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybetmiş kimseye yol göstermen sadakadır.
Tirmizi, Birr 36

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Kardeşine güleryüz göstermen sadakadır. İyiliği emredip, kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybetmiş kimseye yol göstermen sadakadır.
Tirmizi, Birr 36

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Tirmizi, Birr 36

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Allah, sizin bedenlerinize ve şekillerinize bakmaz,kalplerinize bakar.

Müslim:Birr 33

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Nafi'nin anlattığına göre, Eslem Mevla Ömer'in, İbnu Ömer (ra)'e şöyle söylediğini işitmiştir: "Ömer (ra), Hz. Talha (ra)'nın üzerinde, ihramlı iken boyalı bir giysi görmüştü. "(Ey Talha) bu boyalı giysi de ne?" diye sordu. (Talha cevaben): "Ey mü'minlerin emiri, bu kızıl toprakla boyanmıştır!" dedi. Ömer (ra): "Ey azizler, sizler halkın imamlarısınız, halk sizlere uymaktadır. Eğer cahil biri bu elbiseyi görse: "Talha İbnu Ubeydillah, ihramda boyalı elbise giymiş" diyecek. Ey azizler, bu boyalı elbiselerden hiçbirini giymeyin!" dedi"
Muvatta, Hac 10, (1, 326)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Ebu Sa’idi’l–Hudri radıyallahu anh, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’dan anlatıyor:
“Ademoğlu sabaha erdimi, bütün azaları, dile temenna edip: “Bizim hakkımızda Allah’tan kork. Zira biz sana tabiyiz. Sen istikamette olursan biz de istikâmette oluruz, sen sapıtırsan biz de sapıtırız!” derler.” (Tirmizi, Zühd 61, (2409).(kütübü sitte 5872)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

iza azzamet ümmetüttünya nuzihat minha heybetil islam ve ize turiket el emru bilmağruf vennehyu anilmünker harumet bereketel vahyi ve ize tesâbbet ümmeti sakatet min aynillah
dünya ne zamanki ümmetimin gözünde büyük olur ona itibar eder kendilerinden islam heybeti alınır.o insandan artık kimse korkmaz olur.ne zamanki iyilikler anlatılmaz kötülükten sakındırılmaz kurandan insanlar nasiplenemezler boğazdan aşağı inmez.ne zamanki müminler birbirleriyle sövüşür küfürleşir Allahın gözünden düşmüş olurlar..tirmizi.ebu davut, vennesei...

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Ebû Mûsâ (el-Eş'arî) radiya'llâhu anh'den:
Şöyle demiştir: "Yâ Resûlâ'llâh, müslümanların hangisi efdaldir?" diye suâl ettiler. "Müslümanlar; dilinden, elinden selâmette kalandır." cevâbını verdiler.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun ellerine yüreğine sağlık hepsinin anlamları çok güzel ders alacağımız çok bilgiler var
selam ve dua ıle B)B)B)

Hazal9

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH'I(CC) ZİKREDEN ADAMLA ZİKRETMEYEN ADAMIN HALİ,ÖLÜ ADAMLA DİRİ ADAMIN HALİ GİBİDİR

HER KİM ÖNEMSEMEYEREKCUMA NAMAZINA GİTMEYİ ÜÇ KEZ ÜST ÜSTE TERK EDERSE,ALLAH(CC) ONUN KALBİNİ MÜHÜRLER

BİRİNİZ NAMAZA DURDUĞU ZAMAN GÖZLERİNİ YUMMASIN

MÜMİNİN SEZGİSİNDEN SAKININ,ÇÜNKÜ O ALLAH'IN(CC) NURUYLA BAKAR

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 5473
Ravi: Ebu Berze el-Eslemi
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim çocuğunu kaybeden bir anneye taziyede bulunursa cennette ona bir bürde giydirilir."

Kaynak: Tirmizi, Cenaiz 74, (1076)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt