Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BİR HADİS VE ALINACAK DERSLER (3 Kullanıcı)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı
RE: BİR HADİS VE ALINACAK DERSLER

Hadis No : 1807
Ravi: Abdullah İbnu Gannam el-Beyazi
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim sabaha erdiği zaman: "Allahım, benimle veya mahlukatından herhangi biriyle hangi nimet sabaha ermişse bu sendendir. Sen birsin, ortağın yoktur, hamdler sanadır, şükür sanadır" derse, o günkü şükür borcunu ödemiştir. Kim de aynı şeyler akşama erince söylerse o da o geceki şükür borcunu eda eder".

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 110, (5073)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1857
Ravi: Hz. Ömer ve Hz. Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim bir belaya uğrayanı görünce şu duayı okursa: "Seni imtihan ettiği şeyde bana afiyet veren ve birçok yarattığından beni üstün kılan Allah'a hamdolsun!" Artık yaşadığı müddetçe bu bela ne olursa olsun ona maruz kalmaktan muaf kılınır." (Ebü Hüreyre (ra)'nin bir rivayetinde sadece: "...Bu bela ona isabet etmez" denmiştir)

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 38, (3427, 3428); İbnu Mace, Dua 22, (3892)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1770
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyudular ki: "Acele etmediği müddetçe herbirinizin duasına icabet olunur. Ancak şöyle diyerek acele eden var: "Ben Rabbime dua ettim duamı kabul etmedi." (Müslim'in diğer bir rivayeti şöyledir: "Kul, günah talebetmedikçe veya sıla-i rahmin kopmasını istemedikçe duası icabet görmeye (kabul edilmeye) devam eder." Tirmizi'nin bir diğer rivayetinde şöyledir: "Allah'a dua eden herkese Allah icabet eder. Bu icabet, ya dünyada peşin olur, ya da ahirete saklanır, yahut da dua ettiği miktarca günahından hafifletilmek suretiyle olur, yeter ki günah taleb etmemiş veya sıla-ı rahmin kopmasını istememiş olsun, ya da acele etmemiş olsun.")

Kaynak: Buhari, Da'avat 22; Müslim, Zikr 92, (2736); Muvatta, Kurban 29 (1, 213); Tirmizi, Da'avat 146, (360

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1771
Ravi: Cabir
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nefislerinizin aleyhine dua etmeyin, çocuklarınızın aleyhine de dua etmeyin, hizmetçilerinizin aleyhine de dua etmeyin. Mallarınızın aleyhine de dua etmeyin. Ola ki, Allah'ın duaları kabul ettiği saate rastgelir de, istediğiniz kabul ediliverir."

Kaynak: Ebu Davud, Salat 362, (1532)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1772
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden herkes, ihtiyaçlarının tamamını Rabbinden istesin, hatta kopan ayakkabı bağına varıncaya kadar istesin."

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 149, (3607, 3608)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1773
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah Teala Hazretleri kendisinden istemeyene gadap eder."

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 3, (3370); İbnu Mace, Dua 1, (3827)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1774
Ravi: İbnu Mes'ud
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allahu Teala Hazretleri'nin fazlından isteyin. Zira Allah, kendisinden istenmesini sever, ibadetin en efdali de (dua edip) kurtuluşu beklemektir."

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 126, (3666)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1775
Ravi: Cabir
Tanım: Bir kadın: "Ey Allah'ın Resulü, bana ve kocama dua ediver!" diye ricada bulunmuştu. Resulullah (sav) efendimiz: "Allah sana da, kocana da rahmet etsin!" diye dua buyurdu.

Kaynak: Ebu Davud, Salat 363, (1633)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1776
Ravi: Ebu'd-Derda
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kardeşinin gıyabında dua eden hiçbir mü'min yoktur ki melek de: "Bir misli de sana olsun" demesin." (Ebu Davud'un rivayetinde şu ziyade vardır: "Melekler: "Amin, bir misli de sana olsun!" derler.")

Kaynak: Müslim, Zikr 86, 88, (2732, 2733); Ebu Davud, Salat 364, (1534)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1777
Ravi: Aişe
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Her kim, kendine zulmedene beddua ederse, ondan intikamını (dünyada) almış olur."

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 115, (3547)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1853
Ravi: Amr İbnu Rebia
Tanım: Resulullah (sav)'ın arkasında namaz kılan birisi, namazda hapşırdı ve şu duayı okudu: "Mübarek (hayrı bol), ihlaslı ve çok hamdle Allah'a hamdederiz, ta Rabbimiz razı oluncaya kadar; dünya ve ahiret işindeki rızasından sonra da (hamdimize devam ederiz)." Resulullah (sav) namazdan çıktıktan sonra: "Namazda dua okuyan kimdi?" diye sordu. Ancak okuyan kişi sükut etti. Resulullah (sav) tekrar sordu: "Duayı kim okudu? Zira fena bir şey söylemedi" Bunun üzerine adam: "Bendim, bu dua ile sadece hayır murad ettim" dedi. Efendimiz: "(Duanız) Rahmanın Arşına kadar yükseldi" buyurdu.

Kaynak: Ebu Davud, Salat 121, (770, 774); Tirmizi, Salat 296, (404); Buhari, Ezan 115, (muhtasaran); Muvatta

hilfulfudul21

Kayıtlı Kullanıcı

Dua eden mü'minleri uyaran noktalara dikkat çeken hadisleri ele aldığın için Rabbim razı olsun.Ama ümmet olarak malesef dua konusunda yeterli bilgiye sahip değiliz.Bu uyarıcı noktalara dikkat edilmediği vakit dua ümitsizliğe dönüşmekte ve zamanla dua edilmekten "Allah duamı kabul etmedi" zannıyla vazgeçilmektedir...
Allah razı olsun inşaallah...

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1854
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden biri hapşırınca "Elhamdülillah ala külli hal" (Her hal için elhamdülillah) desin. Kardeşi de -yahut arkadaşı da- ona ''Yerhamükallah" diye cevap versin. (Kardeşi bunu) kendisi için söyleyince, hapşıran da Yehdikümullah ve yuslih baleküm (Allah size de hidayet versin ve işinizi düzeltsin) desin."

Kaynak: Buhari, Edeb 126; Ebu Davud, Edeb 99, (5033)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1760
Ravi: Fadale İbnu Ubeyd
Tanım: Resulullah (sav) dua eden bir adamın, dua sırasında Hz. Peygamber (sav)'e salat ve selam okumadığını görmüştü. Hemen: "Bu kimse acele etti" buyurdu. Sonra adamı çağırıp: "Biriniz dua ederken, Allahu Teala'ya hamd-u send ederek başlasın, sonra Hz. Peygamber (sav)'e salat okusun, sonra da diledigini istesin" buyurdu.

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 66, (3473, 3476); Ebu Davud, Salat 368, (1481); Nesai, Sehv 48, (3, 44)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1761
Ravi: Ömer
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Dua sema ile arz arasında durur. Bana salat okunmadıkça, Allah'a yükselmez. [Beni hayvana binen yolcunun maşrabası yerine tutmayın. Bana, duanızın başında, ortasında ve sonunda salat okuyun.]" (Tirmizi, bunu Hz. Ömer (ra)'e mevkuf olarak rivayet etmiştir. Rezin ise merfu olarak rivayet etmiştir.)

Kaynak: Tirmizi, Salat 352, (486)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1762
Ravi: İbnu Mes'ud
Tanım: Resulullah (sav), Hz. Ebu Bekir, Hz, Ömer (ra) beraber otururlarken ben namaz kılıyordum. (Namazı bitirip) oturunca, Allah'a sena ile zikretmeye başladım ve arkasından Resulullah (sav)'a salat okuyarak devam ettim. Sonra kendim için duada bulundum. (Bu tarzımı beğenmiş olacak ki) Hz. Peygamber (sav): "İşte! İstediğin veriliyor, işte! İstediğin veriliyor." dedi.

Kaynak: Tirmizi, Cum'a 64, (693)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1836
Ravi: el-Hudri
Tanım: Hz. Peygamber (sav) elbiseyi yenilediği zaman şu duayı okurdu: "Allahım! Hamd sanadır. -(giydiği şey ne ise) ismen söyleyerek- Bunu bana sen giydirdin. Bunun hayırlı olmasını, yapılış gayesine uygun olmasını diliyor, şerrinden ve yapılış gayesine uygun olmamasından da sana sığınıyorum."

Kaynak: Ebu Davud, Libas 1, (4020); Tirmizi, Libas 29, (1767)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1837
Ravi: Ebu Ümame
Tanım: İbnu Ömer (ra) yeni bir elbise giymişti ve şöyle dua etti: "Avretimi örtebileceğim ve hayatta güzellik sağlayabileceğim bir elbise giydiren Allah'a hamd olsun." Sonra şunu söyledi: "Ben Resulullah (sav)'ı dinledim: "Kim yeni bir elbise giyer, böyle söyler, daha sonra da eskittiği elbiseyi tasadduk ederse, sağken de öldükten sonra da Allah'ın himayesi, hıfzı ve örtmesi altında olur."

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 119, (3555); İbnu Mace, Libas 2, (3557)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1838
Ravi: Ebu Said
Tanım: Hz. Peygamber (sav) bir şey yeyip içti mi şu duayı okurdu: "Bize yedirip içiren ve bizi Müslümanlardan kılan Allah'a hamdolsun."

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 75, (3453); Ebu Davud, Et'ıme 53, (3850); İbnu Mace, Et'ıme 16, (3283)

sahin bey

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis No : 1839
Ravi: Muaz İbnu Enes
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim bir şey yer ve: "Bana bu yiyeceği yediren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet olmadan bunu bana rızık kılan Allah'a hamdolsun" derse geçmiş günahları affolunur". (Ebu Davud'un rivayetinde şu ziyade var: "Kim bir elbise giyer ve: "Bunu bana giydirip, tarafımdan bir güç ve kuvvet olmaksızın beni bununla rızıklandıran Allah'a hamdolsun" derse geçmiş ve gelecek günahları affedilir.")

Kaynak: Ebu Davud, Libas 1, (4023); Tirmizi, Da'avat 75, (3454); İbnu Mace, Et'ıme 16, (3285)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt