Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir Hadis-i Şerif'i PAYLAŞIN ! (1 Kullanıcı)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: “Ey Allah’ın Rasûlü denildi hangi iş cihâda denk olabilir? Buyurdular ki: “Sizin ona gücünüz yetmez.” İki veya üç sefer aynı soruyu sordular üçüncü defasında buyurdu ki: Allah yolunda cihâd eden kimsenin örneği: Mûcâhid; cihâddan dönünceye kadar, bıkmadan usanmadan gecelerini namaz gündüzlerini oruçla geçiren kimse gibidir.” (Müslim, Imara: 34)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
[FONT=&quot]Hz. Âişe (r.a.) Hz. Peygamber (s.a.v.)’i: “Şu siyah taneler (çörek otu) Sâm’dan başka her derde devadır” diye buyururken işitmiştir: “Sâm nedir?” dedim: “Ölümdür” buyurdu. Buhari,Tıb:7[/FONT]

akın13

Kayıtlı Kullanıcı
Abdullah radıyallahu anh’dan rivayet edilmiştir: Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu;
“Şüphesiz doğru konuşmak iyiliğe götürür. İyilik ise Cennet’e ulaştırır. Kişi doğru konuşur durur. Nihayet Allah indinde sıddîk (çok doğru konuşan biri) olarak yazılır. Şüphesiz yalan kötülüğe götürür. Kötülük ise Cehenem’e götürür. Kişi yalan konuşur durur. Nihayet Allah indinde kezzâb (çok yalancı biri) olarak yazılır.”

Müslim

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Ebü Hüreyre anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Ben sizi terkettikçe siz de beni bırakınız. Zîra, sizden öncekileri, suallerinin çokluğu ve peygamberleri üzerindeki ihtilafları helâk etmiştir. Öyle ise sizi birşeyden nehiy mi ettim (niçin, neden? diye sormaya kalkmadan) ondan kaçının. Bir şey emrettiğim zaman da onu elinizden geldiğince yapmaya çalışın, (soru sormayın)."

Buhârî, İ'tisâm 2; Müslim, Hacc 412, (1337); Tirmizî, İlm 17, (2681); Nesâî, Hacc 1, (5,110).

deniz33

Kayıtlı Kullanıcı
“En güzel dünya nimeti, insanın sahip olabileceği nimetlerin en hayırlısı: Zikreden dil, şükreden kalp ve insanın iman doğrultusunda (müslümanca) yaşamasına yardımcı olan kadındır.” (Tirmizî, Birr 13)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :

Resulullah (sav) "Allah'tan hakkıyla haya edin!" buyurdular. Biz: "Ey Allah'ın Resulü, elhamdülillah, biz Allah'tan haya ediyoruz" dedik. Ancak O, şu açıklamayı yaptı: "Söylemek istediğim bu (sizin anladığınız haya) değil. Allah'tan hakkıyla haya etmek, başı ve onun taşıdıklarını, batni ve onun ihtiva ettiklerini muhafaza etmen, ölümü ve toprakta çürümeyi hatırlamandır. Kim ahireti dilerse dünya hayatının zinetini terketmeli, ahireti bu hayata tercih etmelidir. Kim bu söylenenleri yerine getirirse, Allah'tan hakkıyla haya etmiş olur."

Tirmizi, Kıyamet 25

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
''Kini olanın dini olmaz''
(Hadis-i şerif)
Esselamun Aleyküm...
Arkadaşlar bu hadis-i şerifi Ömer tuğrul inançer hoca efendiden dinledim araştırdım lakin kaynağını bulamadım bilen var ise yazarsa çok sevinirim çok aradım ama bulamadım şimdiden Allah'u teala ve tekaddes hazretleri razı olsun...
selam ve dua'ile...

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
(Allah Resulü Sellallahu Aleyhi ve Sellem)''Din nasihattır/samiyettir buyurdular.''''Kime ya Resulullah?''diye sorduk.O da;''Allah'a,Kitabına,Peygaamberlerine,Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara''diye cevap verdi.(Müslim,İman,95.)

ashabaselam

Kayıtlı Kullanıcı
Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.

ashabaselam

Kayıtlı Kullanıcı
Ey iman edenler Allah’ın size helal ettiği temiz şeyleri haram kılmayın, hududu da aşmayın. Doğrusu Allah, aşırı gidenleri sevmez. Allah’ın size verdiği rızıktan temiz ve helal olarak yiyin. İnandığınız Allah’dan sakının

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Güzel ahlak, yaratanı düşünerek, yaratılanları hoş görmek, onların eziyetlerine sabretmektir. Hadisi şerif.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Abdullah b. Amr b. As'ın (r.a.) anlattığına göre: Bir kimse Hz. Peygamber'e (a.s.): "Hangi Müslüman daha hayırlıdır?" diye sordu. (Hz. Peygamber) "Dilinden ve elinden Müslümanların emniyette olduğu kimsedir" cevabını verdi.

Müslim, İman, 63 (l, 65)

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
(Allah Rasûlü) “Din nasihattır/samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.

Müslim, İmân, 95.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Kötüleriniz idareci ve cimrilerinizinde zengin olduğu işleriniz de kadınlarınıza kaldığı zaman toprağın altı, sizin için üstünden daha hayırlıdır.

(Tirmizi , fiten: 63)

deniz33

Kayıtlı Kullanıcı
"Allah indinde en şerefliniz takvâca en ileri olanınızdır. Arabın Arap olmayan (acem) üzerine bir üstünlüğü yoktur. Arap olmayanın da Arap üzerine bir üstünlüğü yoktur. Siyah derili olanın beyaz derili üzerine bir üstünlüğü yoktur, beyazın da siyah derili üzerine bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece takvâ iledir." (Cem'u'l-Fevâid, 1/510, hadis no: 3632)

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Yanında birini gıybet edeni susturan kimseye, Allahü teala, dünyada ve ahirette yardım eder. Gücü yeterken susturmazsa ,Allahü teala ,onu dünyada ve ahirette cezalandırır.
Hadisi şerif.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeşinin gıyabında dua eden hiçbir mü'min yoktur ki melek de:
'Bir misli de sana olsun' demesin.

Müslim, Zikr 86,88

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
"Ramazan orucundan sonra en fazîletli oruç, Allah'ın değer verdiği ay olan muharrem ayında tutulan âşûrâ orucudur"
(Muslim, Sıyam, 38. No:202)

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
''Müslüman müslümanın kardeşidir.Ona zulmetmez,onu(düşmanına)teslim etmez.kim,(mü'min)kerdeşinin bir ihtiyacını giderirse,Allah da onun bir ihtiyacını giderir.Kim müslümanı sıkıntıdan kurarırsa,bu seveple Allah da onu kıyamet günüsıkıntılarının birindenkurtarır.Kim bir müslümanın(kusurunu)örterse,Allah da kıyamet günü onunbir (kusurunu)öerter.''

Buhari,mezalim,3;müslim,birr,58.

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Allahü teala ibadete düşkün bir genç için, şöyle buyurur: Kuluma bakın, benim rızam için ,nefsani isteklerini terketmiştir.
Hadisi şerif.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt