Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir Hadis-i Şerif'i PAYLAŞIN ! (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

"eger bir mümin Allah katinda ne gibi cezalarin bulundugunu bilseydi ,
hicbir kimse cennetine girebilecegini ümit edemezdi.
Ayni sekilde eger bir kafir, Allah katindaki rahmetin yüceligini bilseydi,
o zaman hicbir inasn cennetine girmekten ümitsiz olamazdi." (müslim)

Vasl b. el-Eska`(R.A.) Resulüllah`(S.A.V.)in söyle buyurdugu rivayet eder:
Allah tebareke ve te`ala buyurur ki :
"ben kuluma, onun Benim hakkimdaki sanisi ile düsüncesine göre davranirim.
Artik o, Benim hakkimda istedigi gibi zannetsin." (Buhari)

Ebu Hüreye (R.A.) Resulüllah`(S.A.V.)in söyle buyurdugunu rivayet etmistir:
"Aziz ve yüce olan Allah buyurur ki :
"ben kulumun Benim hakkimda düsüncesine göre davranirim. O, ne zaman Beni hatirlarsa Ben onunla beraberim.
Biriniz binegini bir cölde kaybettikten sonra onu tekrar bulmasina ne kadar
sevinirse,
Allah adina yemin ederim ki Allah da kulunun tevbesine bundan daha fazla sevinir.
Her kim Bana karsi bir arsin yaklasirsa Ben ona bir kulac yaklasirim.
O, Bana yürüyerek gelirse Ben ona kosarak gelirim."(müslim)

Enes (R.A) Resulüllah`(S.A.V)in söyle buyurdugu rivayet etmistir :
"üc alamet her kimde mevcutsa o ,
onlar vasitasiyla iman lezzetini bulmus olur.
Allah ve Allah`in Resulü ona baska herkesten daha aziz olsun.
Bir kimse sadece Allah`in rizasini kazanmak icin sevsin ve Allahin kendisini imansizliktan kurtardiktan sonra,
atese atilmaktan nefret ettigi gibi tekrar imansizliga dönmekten nefret etsin . " (Buhari)

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
"Sofradan Elhamdülillah ile kalkan kişinin daha sofradan kalmadan gecmiş günahları bağışlanır."

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
[h=2]
icon1.png
[/h]
Ömer bin Hattab radiyallahu anh şöyle dedi:
“Bir adam Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e geldi ve:
−Ya Rasulallah! İslam’da Allah katında ki (faziletli olan) şey nedir?” dedi.
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:
−‘Vaktinde kılınan namazdır. Kim namazı terk ederse onun dini yoktur!’ buyurdu.”
Beyhaki Şuabu’l-İman

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Hureyre r.a. 'dan, Rasulullah s.a.v. buyurdu ki:
— Ramazan geldiği zaman cennet kapıları açılır; cehennem kapıları kapa­nır, ve şeytanlar zincirlenir. (Müslim)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Kim, kendisine yapılan bir iyliğe karşı, bunu yapana: "Cezâkellâhu hayran (Allah sana hayırlı mükâfaat versin!)" derse teşekkürü en mükemmel şekilde yapmış olur.

Tirmizi, Birr 86

elifimbenim(MERHUME)

Kayıtlı Kullanıcı
[h=2]Ramazan temizleyicidir[/h] Ebu Said el-Hudrî Radiyallâhu Anhın rivayetine göre, Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:
“Şüphesiz ki, Ramazan ayı ümmetimin ayıdır. İçlerinden hastalananlar olur, onu ziyaret ederler.
“Bir Müslüman yalan söylemeden ve gıybet yapmadan oruç tutar, iftarını helal rızıkla yapar, farzları gözetip karanlıkta yatsı ve sabah namazına (camilere) giderse, yılanın derisini değiştirip çıkardığı gibi günahlarından kurtulup çıkar.”

{et-Tergîb ve’t-Terhîb,2:442}
[h=2]Oruç günaha engeldir[/h] Muaz ibni Cebel Radiyallâhu Anh anlatıyor:
Bir seferde Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellemle beraberdik. Yolda giderken, “Ya Resulallah, bana öyle iyi bir işten haber verin ki, beni Cennete soksun ve Cehennemden uzak tutsun” dedim.
Şöyle cevap verdi: “Sen büyük bir şey sordun. Böyleyken yine bu dediğin şeyi Allah kime nasip ederse ona kolay gelir.
“Allah’a ibadet edip, ona bir şeyi ortak koşma, erkân ve âdâbına uyarak namazı dosdoğru kıl, zekâtı ver, Ramazan orucunu tut; Beytullahı ziyaret et (haccet).”
Bundan sonra da, “Ya Muaz, hayır kapılarını sana göstereyim mi?” buyurdu.
“Evet, ya Resulallah.” Dediler ki:
“Oruç bir kalkandır, fenalığa karşı bir siperdir.
“Su ateşi söndürdüğü gibi, sadaka da günahları söndürür.
“Gecenin yarısında namaz kılmak salih kulların alametidir.”
Başka bir hadiste de Peygamberimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem, “Oruç insanı Cehennemden koruyan bir kalkandır. Tıpkı sizi savaşta ölümden koruyan kalkan gibi” buyurmuştur.

{Nesâi, Savm: 167}

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
BismillahirrahmanirrahimResûlullah Sallallahu Aleyhi Vessellem buyurdular ki:“Şirkten sonra en büyük günah, zina etmektir.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Ramazan temizleyicidir

Ebu Said el-Hudrî Radiyallâhu Anhın rivayetine göre, Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:
“Şüphesiz ki, Ramazan ayı ümmetimin ayıdır. İçlerinden hastalananlar olur, onu ziyaret ederler.
“Bir Müslüman yalan söylemeden ve gıybet yapmadan oruç tutar, iftarını helal rızıkla yapar, farzları gözetip karanlıkta yatsı ve sabah namazına (camilere) giderse, yılanın derisini değiştirip çıkardığı gibi günahlarından kurtulup çıkar.”

{et-Tergîb ve’t-Terhîb,2:442}
Oruç günaha engeldir

Muaz ibni Cebel Radiyallâhu Anh anlatıyor:
Bir seferde Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellemle beraberdik. Yolda giderken, “Ya Resulallah, bana öyle iyi bir işten haber verin ki, beni Cennete soksun ve Cehennemden uzak tutsun” dedim.
Şöyle cevap verdi: “Sen büyük bir şey sordun. Böyleyken yine bu dediğin şeyi Allah kime nasip ederse ona kolay gelir.
“Allah’a ibadet edip, ona bir şeyi ortak koşma, erkân ve âdâbına uyarak namazı dosdoğru kıl, zekâtı ver, Ramazan orucunu tut; Beytullahı ziyaret et (haccet).”
Bundan sonra da, “Ya Muaz, hayır kapılarını sana göstereyim mi?” buyurdu.
“Evet, ya Resulallah.” Dediler ki:
“Oruç bir kalkandır, fenalığa karşı bir siperdir.
“Su ateşi söndürdüğü gibi, sadaka da günahları söndürür.
“Gecenin yarısında namaz kılmak salih kulların alametidir.”
Başka bir hadiste de Peygamberimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem, “Oruç insanı Cehennemden koruyan bir kalkandır. Tıpkı sizi savaşta ölümden koruyan kalkan gibi” buyurmuştur.

{Nesâi, Savm: 167}

Ramazan temizleyicidir çooook güzel bir söz inşaallah bizlerde temizlenenlerden oluruz selam ve dua ile

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Sizden biriniz, abdestini bozmadan namaz kıldığı yerde oturduğu müddetçe, melekler kendisine:
- Allahım! Bunu bağışla, buna rahmetinle muamele et, diye dua ederler."

Buhârî, Ezân 36. Ayrıca bk. Müslim, Mesâcid 276; Ebû Dâvûd, Salât 20; Tirmizî, Salât 245; Nesâî, Salât 40; İbni Mâce, Mesâcid 19

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :

Bana bir koyunun inciğe kadar ayağı hediye edilse kabul ederim, böyle bir yemeği yemeye çağırılsam icabet ederim.

Tirmizi, Ahkam 10

Hamza344

Kayıtlı Kullanıcı
"Üç kişiye kıyamet gününde Allah, nazar etmez; onları tezkiye etmez ve onlar için elim bir azap vardır: Okuturken yetimi ezen hoca, ihtiyacı yok iken dilencilik yapan kimse, yaranmak için sultana dalkavukluk yapan adam. "

Ravi: Hz. Ibni Abbas ((R.A)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Hureyre r.a.'den: Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu:
"Her kim Allah yolunda çift sadaka verirse, cennet kapılarından: Ey Al­lah'ın kulu! (Buraya gel!) Bu kapı hayırlıdır! diye çağırılır. Çok na­maz kılanlardan olan kimse de (cennetin) namaz kapısından çağrılır. Cihad ehlinden olan kimse de cihad kapısından çağrılır. Sadaka sahih­lerinden olan kimse de, sadaka kapısından çağırılır." Oruç tutan­lardan olan kimse de er-Reyyan kapısından çağırılır."
Bunun üzerine Ebu Bekr:
— Babam, anam sana feda olsun ya Rasulallah! Bu kapılardan çağırılan kimse üzerine bir zarar var mıdır? Bir kişi bu kapıların hep­sinden davet olunur mu? diye sordu.
Rasulullah:
"Evet, hepsinden davet olunur. Ve ben, senin onlardan olmanı ümid ediyorum" buyurdu.
Buhari, Oruç

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Tanım: Bir rivayette de şöyle buyrulmuştur: "Oruç perdedir. Biriniz birgün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa "ben oruçluyum!" desin (ve ona bulaşmasın)."

Kaynak: Buhari, Savm 2, 9, Libas 78; Müslim, Sıyam 164, (1161); Muvatta, Sıyam 58, (1, 310); Ebu Davud, Savm

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Tanım: Bir rivayette de şöyle buyrulmuştur: "Oruç perdedir. Biriniz birgün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa "ben oruçluyum!" desin (ve ona bulaşmasın)."

Kaynak: Buhari, Savm 2, 9, Libas 78; Müslim, Sıyam 164, (1161); Muvatta, Sıyam 58, (1, 310); Ebu Davud, Savm

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Ravi: Aişe
Tanım: Ey Allah'ın Resulü, dedim, "şayet Kadir gecesine tevafuk edersem nasıl dua edeyim?" Şu duayı okumamı söyledi: "Allahümme inneke afuvvun, tuhibbu'l-afve fa'fu anni. (Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni affet.)

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 89, (3508)

T

tevbekarım

"Kendisinde şu üç şey bulunan kişi, hem sevabı hak etmiş, hem de îmanını tamamlamıştır: Dünyada yaşadığı güzel bir ahlâk, kendisini Allahın yasaklarından uzaklaştıran verâ ve cahilin cehlinden alıkoyan olgunluk."

T

tevbekarım

Müslümanın müslüman üzerindeki hakkı beştir: Selâmı almak, hastayı ziyaret etmek, cenazeye iştirak etmek, dâvete icabet etmek, aksırana “yerhamukellah” demek... (Buhârî, "Cenâiz" , 2)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) söyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:

Allah’ın en çok sevdiği amel hangisidir? diye sordum.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Vaktinde kılınan namazdır’ buyurdu.

Sonra hangisi gelir dedim.

‘Ana babaya iyilik etmektir’ buyurdu.

Daha sonra hangisidir dedim.

‘Allah yolunda cihad etmektir’ buyurdu.”

(Buhari, Müslim)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :

Abdullah ibn Abbas (radıyallâhu anhüma) hazretleri, Efendiler Efendisi'nin şöyle buyurduğunu naklederler: İki göz vardır ki, Cehennem ateşi onlara dokun(a)maz: Birisi Cenâb-ı Allah'a duyduğu saygı ve haşyetten dolayı hep ağlayan Hak erinin, diğeri de Allah yolunda nöbet tutan yiğidin gözleridir.

(Tirmizi, Fezâilül-cihâd, 12)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt