Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

bir çocuğun namaz kılma öyküsü... (1 Kullanıcı)

kr_efe

Kayıtlı Kullanıcı
Türkan Hanım dindar bir ailede büyümüştü. Annesi her fırsatta ona ve kardeşlerine namaz kılmalarını söyler, hatta kızarak onları uyarırdı. Türkan Hanım namazın kılınması gerektiğine inanır, ama yine de kılmazdı, çünkü kılmak nefsine zor geliyordu. Bazen başlar, sonra terk ederdi.

Evlendi ve çocukları oldu. Annesi her geldiğinde aynı şekilde namaz kılmaları için ikaz etmeyi sürdürüyor, o da ısrarla kılmamaya devam ediyordu. Çok istemesine rağmen bir türlü nefsine galip gelemiyordu. Bir gün arkadaşları ona oturmaya geldi. İçlerinden biri annesini de yanında getirmişti. Teyze çok mübarekti. Öyle tatlı konuşuyordu ki, onu dinleyen saatler geçse usanmazdı. Teyze bir ara namaz konusuna değindi. O anlatırken, Türkan Hanım annesini hatırlamış ve annesinin eski günlerdeki namaz ikazlarını düşünüyordu. Misafirler de teyzeyi zevkle dinliyordu.

Türkan Hanımın küçük oğlu Zekeriya, dört yaşındaydı. Oynadığı oyunu bırakmış, teyzenin koltuğu dibinde iki elini yumruk yapıp yüzüne dayamış bir şekilde, kıpırdamadan dinliyordu. Annesi ikram için mutfakla salon arasında koşturup dururken mevzu değişmişti. O da onların yanına oturup sohbetin güzelliğine kapılarak çayını yudumlamaya başladı.

“Anne, senin yerine ben namaza başlayacağım”

Tam bu sırada mutfaktan bir gürültü geldi. Arkasından da oğlunun çığlığı duyuldu. Telâşla mutfağa koştu Türkan Hanım. Misafirler de korkuyla peşinden gittiler. Oğlu bir sandalye koyarak lavaboya çıkmıştı. Bir ayağı lavabonun içinde, diğeri ise dışarıdaydı. Sandalye devrilmiş yerde dururken, oğlu da lavabonun kenarında korkmuş bir şekilde asılı duruyordu. Koşup kucağına aldı. Su içeceğini zannederek:

“İsteseydin ben verirdim yavrum, ya düşüp bir yerine zarar verseydin” diye çıkıştı.

Türkan Hanım oğlunun verdiği cevabı, uzun yıllar geçmesine rağmen hâlâ unutamaz; çünkü şöyle demişti çocuğu:

“Anne, ben abdest alacaktım. Teyze dedi ya, namaz kılmayanlara Allah ceza verecekmiş diye. Ben de, sen ceza almayasın diye senin yerine namaza başlayacaktım.”

O an Türkan Hanım, tepeden tırnağa titrediğini hissetti. Allah, yıllarca namaz kılmayan Türkan Hanıma oğlunun davranışıyla müthiş bir ders vermişti. Yavrusuna sarılıp dakikalarca ağladı.

Bu hikâye birçok bakımdan ders verici. Aslında çocuklar büyüklere değil, anne babalar evlâtlarına namazı öğretmeli. Çünkü, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) çocuklarımıza yedi yaşına geldiklerinde namaz kıldırmamızı ve on yaşına geldiklerinde ise ciddi bir şekilde üzerinde durmamızı emreder.

Çocuklarımıza -küçük yaşlarda gerek camilere götürerek, gerek ise evde cemaat yaparak- namazı sevdirmeli ve onlara örnek olmalıyız. Namaz çocuklara tatlı bir üslûpla, sevdirilerek anlatıldığı takdirde çocukların namaza karşı ilgi ve sevgileri kaçınılmaz olur.

GONCAOZ

Kayıtlı Kullanıcı
RE: bir çocuğun namaz kılma öyküsü...

8VE 10 YAŞLARINDA 2 OĞLUM VAR
ELHAMDÜLİLLAH NAMAZLARINI KILMAYA HATTA
DÜZENLİ OLARAK KILMAYA GAYRET GÖSTERİYORLAR
BU YAZININ ÇIKTISINI ALIP ONLARA GÖTÜRDÜM OKUYUNCA ÇOK SEVİNDİLER SİZE SEVGİLERİNİ GÖNDERİYORLARB)
ALLAH'IN ONLARI ÇOK SEVDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORLAR
AİLE OLARAK BİZE DÜŞEN EN ÖNEMLİ SORUMLULUK SANIRIM ÇOCUKLARIMIZI İSLAMA GÖRE YAŞAYAN MÜMİNLER OLARAK YETİŞTİRMEK TÜM KARDEŞLERİMİZE BÖYLE EVLATLAR YETİŞTİRMEK NASİP ETSİN RABBİM AMİN B)

@ebruli

Kayıtlı Kullanıcı

elimden geldigince ogluma namazi ogrettim cok sukurki butun sureleri biliyor 15 yasinda oldugu icin artik onunda biz buyuklerden bir farki kalamdigini kilmadigi namazlardan mukellef oldugunu korkutucu sozlerle degil kildigi zaman kazanacagi sevaplari anlatinca daha bir sevkle yaklasti namaza cok sukurki namazina devam ediyor.yuce ALLAHim herkesin evladini dogru yoldan ayirmasin hayirli evlat olmayi nasip etsin bizlere.

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Yavrularımıza canımız feda.benimde iki tane 5 ve 6 yaşında kızlarım var o başlarını baglayıp yanımda namazkılmaları varya inanın o anda vucudumdan kanımın çekildigini zannediyorum inşallah ileride aynı olurlar ALLAH dini bütün evlatlar yapar amin

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt