Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir Başkaydı HZ.ZEYD'in sevgisi (1 Kullanıcı)

aise_sahra

Kayıtlı Kullanıcı
Hz.Zeyd çocukluğunun ilk yıllarında haydutların pençesine düşerek köle olarak satılan ve sonunda Hz.Hatice'nin, Peygamberimiz'in hizmetine verdiği bir delikanlı idi. Peygemberimiz hemen azad ederek evladı gibi davranmaya başladı O'na...
Ancak bir zaman sonra Zeyd'in babası çıkagelmişti.Evladına kavuşmanın heyecanıyla durumu Peygamberimiz'e arzeden babası O'nu kendisine teslim etmesini istemişti. Peygamberimiz'de Zeyd'e dönerek: ''Oğlum, işte baban.Gitmek istersen onunla gidebilirsin.Şayet kalmak istiyorsan bizimlede kalabilirsin.Nasıl istiyorsan öyle davran.''buyurmuştu. Çocuk yaştan itibaren Hz.Peygamberi tanıyan ve büyük bir muhabbetle sevan Hz.Zeyd kendisine hem ana hem baba kabul ettiği Peygamber'ini bırakıpta öz babasıyla gidemedi...
Mirastan mahrum edilme tehdidine rağmen babasına dönerek, kendisiyle beraber gelemeyeceğini üzülerek ifade etti. Tarihin, benzerini bir daha kaydetmekten aciz kalacağı olaylardan biri olan bu hadisede Peygamber sevgisinin boyutları gayet açık ve net olarak ortaya çıkmaktadır.
Kim bilir ki belkide Hz.Zeyd, manevi evladı olarak değil, O'nun kölesi bile olmayı, dünyalara ve dünyalıklara tercih ederdi. Tıpkı Hz.Mevlana'nın şaheser şu sözlerinde dile getirdiği gibi...'' Ben bir köleyim...Evet ben Hz.Muhammed'in kölesiyim... Ancak benim köleliğim diğer esirlerin esaretine benzemez. Zira onlar esaretten kurtulmayı isterlerken, ben ise bu esaretin devamını, O'na köleliğimin sürmesini isterim.''...

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm yazıdaki olayı biliyordum sohbette dinlemiştim.burda mevlananın sözleride eklenerek ayrı bir lezzet katılmış tabii..Emeğinize sağlık gerçi sizi göremiyoruz yani ben görmüyorum ama yinede sağolun...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm kardeşim.
Emeğinize sağlık.. Anlamlı bir paylaşımdı.. O Sultan'a köle olmak, en asaletli tercih olsa gerek..Zira O Gül (s.a.v) de hiçbir zaman Efendiler gibi yaşamadı..Hamd olsun bizleri Gül Nebi (s.a.v)'e ümmet kılana..
Allah c.c razı olsun paylaşımınız için..Selam ve dua ile inşallah.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt