Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir ateistin sorularına ALLAH ın HİKMETİ ve izni ile cevap!… (1 Kullanıcı)

cimenlikoru

Kayıtlı Kullanıcı
Allah bir varlıksa başı ve sonu olmalıdır....

misal dünya bir varlıktır,geoit şeklinde bir varlıkdır!.. bir daireyi anımsatır ama bir dairenin bilindiği gibi sadece bir merkezi vardır!... onu bir cizgi veya bir agaç gibi bir başı veya sonu yoktur!... bu halin bir başlangıcı ve sonu olamaz o sadece kendine tabidir,merkez odur hiçlik ila sonsuzdur!..hatta deyim yerinde olursa daire kendi çizgisi içinde sonsuzdur ve devinim halindedir...ben dairenin bir varlık olduguna inanıyorum ama onun başı ve sonu yoktur o hep devinim halindedir...ama sen bir yerden başlamak istersen o ayrı bir yerden parçalayıp başlaya bilirsin ama bu seferde o bir daireden cok bir yay olacaktır!... ki bilim dediğinde budur bir noktadan tutar ve sona ulaşmaya çalışır ama bilindiği gibi bir son yoktur!...varlıkların bası ve sonu vardır diye idda ettin dairenin başını ve sonunu göster...iki uc noktası olarak onu nasıl tutacaksın...veya dünyanın...demekki kapsama ve devinimi daimi olan her maddenin başlangıçı ve sonu yoktur...ki ALLAH herşeyin kapsayan ve devinimini besleyen kaynagıdır!...merkez ve sonsuzdur...

algıların hadi geçtim algıları, düşüncelerin belli bir kapasitede kalıyorsa varlığı sorgulama yetin olmaz tabiki... düşüncenden büyük şeyler sonsuz büyüklükte ve güçtemi oluyor?

eger düşüncen sonsuzsa sende sonsuz olursun!... eger sonsuzu düşünüyorsan burda durum biraz değişir!...düşünceden büyük olan şey düşünülen şeydir!...düşünceden güçlü olan ise düşünülenden sonrakinin düşündüğün anda idrak edilememesidir!...

İlkel kabile dinlerinden farkı yok bunun... unga munga tribi... ya allah oluyor bu kadar fark var...

gördüğün gibi insanların beklentilerinin ve kalıplarının ilkel kabile insanlarınınkinden farkı yok!...ortak nokta kalıptır o oyleyse boyle olmak zorunda...dogayı yaratan dogadan üstündür!... bu aynı arabayı yapan arabayı kullanır gibisindendir...insan arabaya tabi degildir! araba insana tabidir...

Varlıksa eğer varlık olduğuna dair izler olmalıdır...hacmi, boyu, başı sonu

dünkü konusmamızdan ve bir sonraki yazımdan bunun yanlıs anlasılmaması ıcın acıklamalarda bulunmustum gene kopyalıyorum...

varolanda kesınlıkle varlıktır!...ama dıkkat et varolan dıyorum cunku onun bır sebebı yoktur!...cunku bır sebebe muhtac olsa varedılen derdım ve bızler gıbı varedılen herseyde onu deney asamasında tahlıl edebılrdık...

ve gelelım nacız soruna düşüncede bir varlıktır!... hatta sevmekte kendini belirli bir noktada hissettirir!...maddeleri nasıl algılıyoruz beş duyu organımızla bunlardan biride hissetmedir!..ben düşündüğümü hissediyorum ama ortada bir hacim veya maddeye özgü elle tutulur birsey göremiyorum!...misal düşünmemeyi düşünüyorum!...(bunu soyluyorum cunku sız bır maddeyı dusunmuyormusunuz demeyın dıye) ben sevdiğimi hissediyorum ama ortada buna dairde bir madde yapısı göremiyorum!... hani bir düşünce veya sevmek tası gibisinden birşey düşmüyor! ama hissediyorum!...demekki hissedilen hersey bir hacme veya maddesel oldugu idda edilebilecek hacim boyu başı sonu olmuyormuş...ki bunun nerden geldisini nerden gittisini sorgulamıyorum...sadece olana bakıyorum...ki senin soylediğin seyler boyut, hacim bir deney acısından maddenın olması gereken seylerdir!... varlıgının kanıtı acısından gereklı degıldır!...

ozaman hacmını tartamadıgın boyunu olcemedıgın basının ve sonunun ulasılamadıgı hatta hızının olculemeyecegı derecede bırseyın senın gozunde varlık olmaması gerekıyor!...ama sen bunun bir hacme ve boyuta sahip oldugunu hissedip bilebiliyorsun...

tutturmuşsunuz bi allah sonsuz büyüklüktedir...

sonsuzluk ALLAH a eş kosulamaz sonsuzluktan kasıt onun bir aletle ölçülebilecek hem bir madde olmadıgıdır hemde imkansızlıgıdır..çünkü bilimde sonsuz bilinemeyendir...bilinemeyenin bir nevi evrensel ismidir sonsuz!....

bu yüzden şu sorun itici bir şekilde hem seni hemde kendisini otomatik olarak dışarıda bırakır...(kırmızıyla işaretledim)

tutturmuşsunuz bi allah sonsuz büyüklüktedir... o kadar yüce ise neden hacme ihtiyacı var?allah sonsuzdan beri vardır...o halde neden bizim gibi zaman içinde sıkışmış varlıklarla muhattap?
allah herşeyi bilir.... o zaman düzgün bir kitap ve türlü çeviri yollasaydı....

sanki su anda kuran okumaktan aciz biriyle konusuyorum ögrenme imkanı elinde ve bir dünya cevrilmiş kaynak var...bir ikincisi ben kurana inanırım ama kuran hakkında cok yaygın bir düşüncem yoktur!... cok detaylı bir araştırmamda!... ama onada İMAN etmişimdir...ve bana senin anlatmaya calıştıgın tarzda bir absürtlük su ana kadar içermemiştir ve içermeyecektir çünkü onun komünü ALLAHA baglıdır...dediğim gibi eşşek sizin nereye çekerseniz oraya gider...

ALLAH herşeyi bilirden kasıt evrende dahil içindekiler hatta içindekilerinde içi dir!...ama bu bilgi seni yönlendirmez ama bundanda aciz degildir!...

allah mutlak iyidir... o halde kötülük olgusunu neden taşır?

hayır ve şer allahtan dır!...ALLAH iyi veya kötü değildir...en azından bunu sen bilemezsin1!... bende!... ALLAH yolunda HAYIR vardır!...
ADALET birşeyi bagışlamıştır ama birşeyide cezalandırmıştır!....işte HAK budur herkesin nasibini aldıgı şey...iyi ve kötü diye birşey ALLAH ta isim degildir!...bunlar dünyasal insan cıkarlarının tezahürüdür...

allah bağışlayıcıdır? o zaman neden ona inanmayanlara cehennemde yakar?

inançsız olan tarafsız olur tarafsız olanda bertaraf olur!...inanmayanlar zaten hem bu dünyada hem diğerinde cehennemdedir...ALLAH ın gazabı yani insanların yaptıkları işlerden sonra çektikleri pişmanlıkları bu dünyada cehennemdir!...bu dünyada cehennemi yaşayıp o pismanlıgın HAKK ının anlamayan bilincindede bunu tasıyacaktır!....ALLAH ise herşeye HAKK ını eşit verendir...kimse yanmadan aydınlanamayacak merak etme sen!...

Ve 2. sorun... allah öyledir böyledir.... eee sorarlar adama nerden biliyorsun peki? bilmediklerin boyunu aştığı için uydurmuş olma bunu?

evet belki haklısın neden bana güvenesin ki ben bilmediğimi söylüyorum!...ama su kesin bir noktadan ALLAH a kosuyorum eger temelim çürükse bu zaten yıkılacak ve yanlışı görecegim ve dogru şekilde ilerleyecegim!...eger bir insan iki kere aynı yanlısı yapıyorsa bilki o işte gönülsüzdür!...ama o işte gönüllü olan kişi ikincisinde dogruyu bulacak ve hep aynı dogruda odaklanacaktır ve dogrusunda istikrar olacaktır...reddetmek kolaydır ama kabullenmek daha zordur!...ve ALLAH dogruya eriştirendir!...

bilgiden kasıt ne orda?ALLAH akıldan cok kalp ile ulaşılandır!...akıl sadece bir idrak edicidir ve depolayıcıdır sevgiyle ekilmeyen bilgi dogruya kullanılmak için ugrasılmaz!...

Allah varlıksa eğer başlı ve sonludur... allah varlık değilse eğer, sadece düşünce ürünüdür... bir imajdır. Ve görünen oki sadece belli düşünsel yada sosyal acizliklere sahiplerin düşünsel dayanağıdır.... Sorgulamayı konu allah olunca kesmek kaypaklıktır... inanç doğmadır... dogmalar sorgusuzdur.. koyunluk gerektirir...
sorgula ya da sorgulama allahı... karar kişiye aittir....

bunlar senin fikirlerin... hem sorup,hem yazıp, hem cevap vermişsin ilginç bir fantazi!...üçü bir arada...

saygılar....

ateist ısrar ediyor…ve sorulardan cok kafasında benımle ılgılı bır kısılık yazıyor ve bununla inançlarımı özldeşleştiriyor halbuki hepsi kendisi!....

Yani gözlem ve sorgu ile allah inanacı oluşurmu diyorsun?
O halde neden tanrı kavramına ait tek bir bilimsel veri yoktur bunu söyle?
Kalıplar derken? neyse hiç girmiyorum bu konuya...
Allah varlıktır kabul ettin...
Şimdi söyle bakalım, allahın varlığı sorgulanabilirmi?
Sorgulanamazsa bunun sebebi nedir?

Yani gözlem ve sorgu ile allah inanacı oluşurmu diyorsun?

sorgu demıyorum!.... ama dıkkat et sorgulamak yanlıs,kotu,ayıp,kaka da demıyorum!.. sadece sorguladıgın sey bır HAKİKATse gene ona cıkacaksın dıyorum...yanı sen dunyayı bır noktadan yurumeye baslayacaksın ve tekrar aynı noktaya gene geleceksın dıyorum ve bu hiç bitmeyecek...ama gozlem cok farklıdır gozlem olanı idrak etmektir...olan o sey neyse,nasıl isimleniyorsa o, onu oldugu anda ve oldugu noktada hazır bır sekılde bulacaksın!.. burdada zaten idrak vardır...zaten o olan deneyım neyse senın ıcın olacak...çünkü bir deneyimin yaratılması için bile önce deneyimin gelip ulaşacagı bir varlık gerekir...ama sorgu tekniğinde ise sen olup bitmiş olanın ve olması muhtemel olabilecek olanın peşine düşersin,buda seni hep aynı nokta,hep bir olmuşa götürecektir...ve yaşanmış bir şeyi yaşanmamış gibi farz edeceksindir!..işte ALLAH bana göre herşeyin ulaşa bilecegi son noktadır o doyumdur...sen ona ne dersen de...ben on aALLAH diyorum...

O halde neden tanrı kavramına ait tek bir bilimsel veri yoktur bunu söyle?

bir tanrımı edinmek istiyorsun?
şunu bil ALLAH zorla edilenilenlerden degildir!..o apaçık kendini ve hakikatini ortaya tezahür ettirmiştir...ALLAH ın idraki için bir kimya sadece insanın içindedir...yeterki samimi gözlemle hatta gözlemlediğini ALLAH a bile baglama hiç bir kalıpta sıkışma...nasıl bir deneyde hakikat kendini gösteriyorsa!... bu gözlem deneyindede gerçek insana öyle gözükür...bana göre her bilimsel bulguda ALLAH bütün isimleriyle orda...sadece sabır....

Şimdi söyle bakalım, allahın varlığı sorgulanabilirmi?

istediğin kadar sorgula bu kulagını tersten tutmaya benzer...her sorguluyusunda tekrar ALLAHA cıkacaksın...bu yüzden HAKİKAT sorgulanmaz diyorum!...bosuna ugrasmamanız için...kuranın yanlıslarını bulmak veya buldugunu sanmak ALLAH ın yok oldugunu ıspatlamak degildir...çünkü ALLAH ona sıgmaz sadece onda belirir....

Sorgulanamazsa bunun sebebi nedir?

bunun cevabını hep verıyorum...HAKIKAT sorgulanmaz....du dereye maya calmak gıbı bır sey,calarsın tutmaz calarsın tutmaz,en sonunda calacak maya bulamazsın...ama sen ya tutarsa dıyorsan buyur...sen ateıstsın degılmı? tam anlamıyla senden duymak ıstıyorum.....

bir sonraki konu ALLAH ı bilmek (bir ateistin sorularına cevap)

allah LA İLGİLİ BU KADAR BİLGİYİ SORGUYLAMI ALDIN?

hala sorgudasın!...evet uzun bir süre baya sorguladım ama hersey ona cıktı!... sonralarda ise sorgulamaktan vaz gectim... bu kısa anlatımı

çünkü sorguladıkca bile, sizin su ankı durumunuz gibi,onun bu seferde yok oldugu sorgusundan kurtulamadım...bir sona kolay ulasılmıyor...
ama sorgulamadan vaz geçtiğim ve artık hiç bir şeyi düşünmediğim dönem herşeyi kusursuzca gözlemlediğimi farkettim, çünkü hiç bir şeye tam anlamıyla inanmıyordum hatta hiç inanmıyordum yani zihnim bir kalıba sıkışmamıştı!... sonrasında ise herşeyin özünün bir oldugunu anladım...ve gözlemlerin ancak bir deneyim oldugu vurgusunu burda idrak etmeye başladım...ve bu sürece kayıtsız kaldın...sahte olan seylerin gecici ve yıkılıp hatta yok olduguna bir çok kez şahit oldum...ama herşey özünde bir oldugu için sahte yıkılırken bile genel anlamında herşeyin bir öze sahip oldu fikrini benimsedim ve buna güvendim onu sorgulamadım ama daima gözlem içindeydim ama hiç beklentim yoktu...bu öz fikri ise beni ALLAH a ulaştırdı...herşeyin bir özü olsa dahi bunların aynı istekle tezahür etmeleri için bir noktaları olması gerekirdi yani bir istekten doglarını kastediyorum(işte bunu anlatması cok zor)..çünkü herşey özde birdir...işte bu özün başladıgı nokta ALLAHtır...o askın mutluluktur ve coskun enerjidir...

YOKSA SANA SUNULANLARDANMI?

herşey ortadaydı ben sadece kendimi şartlanmalar ve reflekslerden kurtardım ve gözlemleme yetenegim gelişti çünkü odaklarım dagıldı!... ve hiç bir şeyi sorgulamadım herşeyi oldugu gibi gördüm ve gözlemleme yetisine kayıtsız kaldım zaten sahte olan da gerçekmiş gibi davranısı uzun sürmedi dünya gerçek yüzünü gösterdi.....

KENDİNE AİT BİR FİKİR VARMI İÇLERİNDE?

hepsi ALLAH ın HİKMETİ ben onun gerçekliğine inandım belli bir süreden sonra..tabi bu insanın inanış biçimine baglı!...hep inanıp hiç bir zaman bunu alamayacaklarda var çünkü mesele odak meselesi ben bir ŞEFKATE ugradın sadece yani lutuf bana geldi ve ben onu kabullendim...ondan kendimi sıyırmadım ve buna calısmadım cünkü gözleme yetisini farkettim....

HALA HAKİKAT SORGULANMAZ DİYORSUN...

HAKİKATİN neresini sorgulamak istiyorsun beraber sorgulayalım bakalım nereye cıkacak?banada merak ettirdin hakikaten

allah FİKRİNİN BİR TEZİ YOKKİ ANTİTEZ ÜRETELİM....

ama sen olmadıgı üzere tezi neye göre yazıyorsun öyleyse?sen anti tezlerle dolusun ama tezi olmadıgınıda sen idda ediyorsun!....

ŞUNU BELİRTEYİM; allah NEDENSE İNANMAYAN KİMSEYE KENDİNİ GÖSTEREBİLECEK KUDRETTE DEĞİLDİR.

hareket etmek nasıl bir enerji isterse,hareketsiz kalmakta aynı enerjiyi ister!...iste bunlar birbirine zıt terimlerdir...yani birinde belli olan birseyin zıttı digerindede olmak zorundadır...yukardan ışık geliyorsa bir yerdede gölge olmak zorundadır...bu tamamen senın sartlanmana baglı bu inatçılıkla sahiplenilicek bir şey degildir....

.
allah SADECE BİR FİKİRDİR...

zaten herşey bir fikirdir...zihin herşeyi kendine göre algılar... zihnin halleri sonsuzdur...zihinden geçmeden hiçbirşey sana ulaşmaz!... önemli olan zihnin o anki halini bilerek sana gelen şeyi alman!... o zaman sana gelen bazı seyler zihnin süslü ilizyonundan cıkar ve sen saf olanla yüzyüze kalırsın....bu ise artık fikirden arınmış bir şeydir,temizdir,özdür!...

CEVAPLAYAMADIĞINIZ SORULARIN ORTAK CEVABI, KUDRETLİLER KUDRETLİSİ, HERŞEYİ BİLEN, NEDENSE İNSANDAN İMAN BEKLEYEN BİR DÜŞSEL YARATIKTIR allah....

o insanın HAKİKATE iman etmesinin daha HAYIRLI oldugunu soylemiştir...o özdür öz ise belirip kaybolmayandır...kendini öyleymiş gibi yansıtmaz o oldugu gibidir ve herseyden arıdır...bir şey beklemez zaten etkilenmez!...

SEN FELSEFE GEOMETRİ MANTIK BİLİM DEMEDEN TÜM EŞANLAMLI KELİMELERİ BİRBİRİNE KARIŞTIRIP LAF OYUNU YAPMAYA DEVAM ET.

eger ben laf oyunu yapıyorsam...bir telaş içinde olurdum halbuki ben cok sakin ve sizi dinliyorum...siz bazen cevap verip bazende yerden yere vuruyorsunuz kimi zamansa tedirgin bir soru soruyorsunuz...cogu zamanda aynı soruyu farklı bıcımde soruyorsunuz...benım sızden bır kazancım yok!...herkez kendıne...

saygılar....

idrak

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim paylaşım çok güzeldi emeğine sağlık...

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
''hareket etmek nasıl bir enerji isterse,hareketsiz kalmakta aynı enerjiyi ister!.''

ben bu cümleyi çok tuttum yeri gelince ben de kullanmak istiyorum tabi izniniz olursa...:)

cimenlikoru

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim paylaşım çok güzeldi emeğine sağlık...

ALLAH cümlemizden razı olsun... ben gücümü ve bilgimi önce ALLAH tan sonrada ALLAH ın izni ile sizin ve sizin gibi kardeşlerimin dualarından alıyorum...ALLAH hepimizin gönül kapılarını acık eylesin....

cimenlikoru

Kayıtlı Kullanıcı
''hareket etmek nasıl bir enerji isterse,hareketsiz kalmakta aynı enerjiyi ister!.''

ben bu cümleyi çok tuttum yeri gelince ben de kullanmak istiyorum tabi izniniz olursa...:)

kardeşim ister sen konuyu bütünüyle kopyalayıp internetten herkeze yayabilirsin benim açımdan mahzuru yok! eger forum adminleride müsade ederse tabi...ALLAH adı ancak onun yolunda kullanılır,her yol ALLAH ın dır...çünkü ne yana dönersen dön onu bulursun....yapacagın her hayır için hakkım helal olsun...(eger bunda bir nebze emegim olursa)

sevgiler...

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşim ister sen konuyu bütünüyle kopyalayıp internetten herkeze yayabilirsin benim açımdan mahzuru yok! eger forum adminleride müsade ederse tabi...ALLAH adı ancak onun yolunda kullanılır,her yol ALLAH ın dır...çünkü ne yana dönersen dön onu bulursun....yapacagın her hayır için hakkım helal olsun...(eger bunda bir nebze emegim olursa)

sevgiler...

Allah razı olsun,bugün istihareye yattım bi alevi arkadasımla arkadaslıgımı kesmeli miyim diye,ben ona saygı gösteriyorum ama o bana şaka adı altına demediini bırakmıyo anlatmaya çalışıyorum ama dalga geçiyo sinirleniyorum...Ona faydam olacak diye kendime zararım olmasını istemiyorum,karıştı kafam,rüyamda renk adına bişi göremedim ama kötü rüya gördüm...
Keşke sizin gibi bilgiili olsaydım da güzel cevaplarımla doldursaydım kafasını...:a33:

cimenlikoru

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun,bugün istihareye yattım bi alevi arkadasımla arkadaslıgımı kesmeli miyim diye,ben ona saygı gösteriyorum ama o bana şaka adı altına demediini bırakmıyo anlatmaya çalışıyorum ama dalga geçiyo sinirleniyorum...Ona faydam olacak diye kendime zararım olmasını istemiyorum,karıştı kafam,rüyamda renk adına bişi göremedim ama kötü rüya gördüm...
Keşke sizin gibi bilgiili olsaydım da güzel cevaplarımla doldursaydım kafasını...:a33:

ALLAH razı olsun kardeşim..ama ben bilgili değilim yani ben kuranı ezberlemiş veya onu tamamiyle bilen değilim sadece gönlümü ALLAHa açmışım...ALLAH da bana şefkatini nail etti...

sormak istediğin birşey varsa ALLAH ın izni ile yardımcı olabilirim...ama ritüel olanda bir bilgim yoktur...selamun aleyküm

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt