Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BİLAL ne de sevmişti ALEMLERİN EFENDİSİ' ni (1 Kullanıcı)

aise_sahra

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
8 Ağu 2006
Mesajlar
97
Tepki puanı
0
Puanları
0
Peygamberimizin'in vefatından sonra ayrılık acısına tahammül edemeyerek, bir daha ezan okuyamadı.Resulullah'a olan muhabbetiyle her gün yanıp tutuşuyor, gözyaşı döküyordu.Sonra da Medine'de kalmaya tahammül edemediği için zamanın halifesi olan Hz.Ebubekir'den izin alıp Şam'a gitmeye karar verdi.Böylece Şam'agidip yerleşti.Hz.Ömer'in hilafetine kadar orada kaldı.Hz.Ömer ordusuyla Şam'a gelince, onlara katılıp orduyla beraber Kudüs'e gitti.

Bir gece rüyasında Rasullullah Efendimiz'i gördü.Sevgili Peygamberimiz kendisine sitem ettiler; ''Bunca ayrılık yetmedi mi, Ya Bilal? Hala Kabrimi ziyaret etmeyecek misin?'' Zavallı yüreği, duracak hale geldi.Heyecan ve ter içinde uyandı.Hemen hazırlığa başladı. Biricik Efendisi'ne yaklaştıkça havayı kokluyor, taşları toprakları okşuyor ve gözyaşı döküyordu.Issız çölleri yara yara Medine'ye ulaştı.

O'na rastlayanlar, selam veriyolardı.Sonra da yanındakilere diyorlardı ki; ''İşte Bilal, Bilal-ı Habeşi, işte Hazreti Peygamberin Müezzini.Bu dünyaya O!nun gibi ezan okuyan gelmemiştir.'' Fakat O, hiçbirini duymuyor,
görmüyordu. Sanki çok kuvvetli bir mıknatıs, onu kendisine doğru çekiyordu. Peygember Efendimiz'in mübarek kabirlerine doğru ilerledi. Yüce makama erişirken; Kur'an-ı Kerim okudu.En sonunda sevgilisinin kabrinin yanında bayılarak yıkıldı.

Ayıldığı zaman, başucunda, sevgilisinin sevgili torunları Hasan ve Hüseyin Hazretleri; saçlarını okşuyorlardı. Sanki dünyalar onun oldu. Sarıldılar, kucaklaştılar, ağlaştılar; '' Yavrularım! Ne kadar da Dedeniz Hz. Resullullah gibi kokuyorsunuz! '' dedi.

Hz. Hasan sordu; '' Dedemiz seni çok severdi.Acaba O' nun hatırı için, bie şey istesek yapar mısın?'' Hz. Bilal çok şaşırdı; '' Bu ne biçim söz? Bu kölenizden ne emrederseniz yerine getirim!''. ''Senden, bir defa da olsa ezan dinlemek istiyoruz.Ricamız sadece buydu.'' dedi.

Ertesi sabah Bilal-ı Habeşi son ezanını Mescid-i Nebevi' de okudu. Yanım ve hasret dolu sesiyle ''Allahü Ekber! Allahü Ekber!'' dediği zaman; bütün medine halkı ayağa kalktı. ''Eşhedü en la ilahe illallah! Eşhedü enne Muhammeden Resulullah'' deyince kadın-erkek, genç-ihtiyar, çoluk-çocuk, hatta yataklarındaki hastalar bile, sokaklara döküldüler. Mescid-i Nebevi' ya koştular.Halk o kadar coştuki, Peygamber Efendimiz yaşıyor sandılar.O günden beri dünyada, bir daha böyle bir ezan okunmadı.Bilal-ı Habeşi Hazretleri de başka ezan okumadı. 641 senesinde Şam'da vefat ettiler...
 

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
3,521
Tepki puanı
2
Puanları
0
Konum
Fatih - İstanbul
RE: BİLAL ne de sevmişti ALEMLERİN EFENDİSİ' ni

Allah razı olsun nediyeyim sabah sabah namaz vakti yeni konular
 

aise_sahra

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
8 Ağu 2006
Mesajlar
97
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: BİLAL ne de sevmişti ALEMLERİN EFENDİSİ' ni

AMİN RABBİM cümlemizden razı olsun inşaALLAH
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt