Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Beni sevenin sevgilisiyim (1 Kullanıcı)

haya87

Kayıtlı Kullanıcı
Yine Allahü teâlâ buyurdu ki:

(Beni sevenin sevgilisiyim. Beni gerçekten seveni, herkesten üstün tutarım. Beni arayan bulur; başkasını arayan ise beni bulamaz. Öyle kullarım vardır ki, ben onları severim, onlar da beni sever. Onlar bana müştak, ben onlara müştakım. Onlar beni anarlar, ben de onları anarım. Onların yolunda olanı severim. Onların yolundan ayrılana buğzederim. O kullarım, gece olup, herkes sevdiği ile baş başa kaldığı zaman, onlar yatıp uyumaz, bana münacâtta bulunur, namaz kılar, nimetlerime şükreder, gözyaşı dökerler. Bütün sıkıntılara beni sevdikleri için katlanırlar. Onlara büyük ihsanlarda bulunurum.)

Ömer bin Abdülaziz’in bir hizmetçisi vardı.Gündüz hizmet eder, gece olunca bir köşeye çekilir, dua eder, gözyaşları içinde Allahü teâlâdan bir şeyler isterdi. Ömer bin Abdülaziz hazretleri hizmetçinin neler söylediğini merak etti. Bir gün dinledi.

Hizmetçi, (Ya Rabbi, bana olan sevgin hürmetine, beni mağfiret eyle, bana rahmet et) diyordu. Hizmetçinin duasına hayret edip,(Ey hizmetçi, bu ne cüret) diye sordu. Hizmetçi, (Allahü teâlâ beni sevmeseydi, sen uykuda iken, beni uyanık tutar, kendisiyle meşgul eder miydi?

Kur’an-ı kerimde,(Allah onları sever, onlar da Allah’ı sever) buyuruyor.Önce kendi sevgisini bildiriyor. Sonra da sevdiğinin sevgisini bildiriyor.Sevmek için sevilmek gerekir) dedi. Bir kimse, Allah’ı seviyorsa,bilsin ki Allahü teâlâ da onu seviyor demektir.
Büyüklerden biri buyurdu ki: (Ben Allahü teâlâyı sevdiğimi zannediyordum.Hâlbuki O beni seviyormuş.)

------------------------

http://www.huzurpinari.com/
http://www.dinimizislam.com/
http://www.hakikatkitabevi.com/

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Es-Selamü Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berakatüh...
ALLAH razı olsun kardeşim emeğinize sağlık...
RABBİM öylesine Lütufkar ki Kul bir adım yaklaşırsa ALLAHu ZülCelal Hazretleri on adım yaklaşıyor...
RABBİM Senden Yardım isteyip, Seninde yardım ihsan ettiğin kullarından eyle...
"ALLAHım! Senden Seni sevmeyi, Seni sevenleri sevmeyi ve Senin sevgine ulaştıran ameli yapmayı isterim. Allahım! Senin sevgini, bana canımdan, ailemden ve soğuk sudan daha sevgili kıl." Efendimiz(sasin Dualarındandır...

ALLAHa emanet olunuz kardeşim
Selam ve Dua ile...

kalbiminurlandır

Eposta Onaylanmamış Üyeler
selamunaleykum
emeğine sağlık kardeşim.
Rabbimiz O'na olan sevgimizi muhabbetimizi arttırsın inşAllah.
Allah razı olsun :H

Emanet

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun kıymetli paylaşımınızdan dolayı..

abdurrahman46

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeş.
Allah hepimizi kendisinin sevdiği ve O'nu seven kullarından eylesin inş.

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşim...
emeğine sağlık,ALLAH'u teala razı olsun...
selam ve baki dua'ile...

ABDULLAH665

Kayıtlı Kullanıcı
Beni sevenin sevgilisiyim. Beni gerçekten seveni, herkesten üstün tutarım. Beni araya

Beni sevenin sevgilisiyim. Beni gerçekten seveni, herkesten üstün tutarım. Beni araya

“Beni sevenin sevgilisiyim. Beni gerçekten seveni, herkesten üstün tutarım. Beni arayan bulur; başkasını arayan ise beni bulamaz. Öyle kullarım vardır ki, ben onları severim, onlar da beni sever. Onlar bana müştak, ben onlara müştakım. Onlar beni anarlar, ben de onları anarım. Onların yolunda olanı severim. Onların yolundan ayrılana buğzederim. O kullarım, gece olup, herkes sevdiği ile baş başa kaldığı zaman, onlar yatıp uyumaz, bana münacatta bulunur, namaz kılar, nimetlerime şükreder, gözyaşı dökerler. Bütün sıkıntılara beni sevdikleri için katlanırlar. Onlara büyük ihsanlarda bulunurum.”(3)

bu ayetin sure adı ve numarasını bilen varmi acaba?

tuareg

Kayıtlı Kullanıcı
Yüce Allah(C.C) razı olsun,
sevilecek ve gerçek dost olunabilecek yanlızca Allahu Tealadır.
Aşağıda bulunan İsmi Azamları ve anlamlarını okuyun.
Anlamlarını bilerek, bu İsmi Azamları fırsat buldukça zikredereseniz............?????
Yüce Allah (CC) ın izniyle ne hikmetlere mazhar olacağınızı sizde göreceksiniz, Biiznillah.

Aşağıdaki İsmi Azamları anlamlarıyla birlikte , fırsat buldukça okuyun.
İsmi Azamı ve anlamını okuduktan sonra anlamını kafanızda düşünerek o ismi defalarca zikredin.
Zikrederken mesela yazıldığı şekilde El Vedud (CC) şeklindede olabilir veya ismin önüne "Ya" ekini koyup, Ya Vedud şeklindede zikredebilirsiniz.

Rabbim hepimizi hidayete erdirsin ve hepimizden razı olsun.

"EL VEDUD (CC)"
İyi kullarını seven,rızasına indiren ve sevilmeye layık olan
İtaatkar kullarını çok seven.
İyi kullarını seven; onları rahmet ve rızasına erdiren; sevilmeye ve dostluğu kazanılmaya en çok layık olan.
Çok şefkatli, muhabbetli, salih kullarını çok seven ve onlarca çok sevilen, onları rahmet ve rızasına erdiren; sevilmeye ve dostluğu kazanılmaya yegane lâyık olandır.
Sevgi ve dostluk hissini yaratandır (Hud, 1 1/90).
Çok seven ve çok sevilen. İyi kullarını seven, onları rahmet ve rızasına erdiren; sevilmeye ve dostluğu kazanılmaya biricik lâyık olan.

EL VELİY (C.C);
Seckin kullarının dostu
Müminlerin dostu olan.
Dost ve yardım edici; müminlere dost yardım edici; müminleri seven ve işlerini neticelendiren.
Emir sahibi ve iyi insanların yani müminlerin dostu (velisi) olup onlara yardım ederek işlerini yönetendir. Yardımcı ve dost.

EL MÜMİN (C.C) ;
Kullarına emniyet veren.
Kendinin ve peygamberlerinin dogrulugunu ortaya koyan,kullarına yaptıgı vadinde sadık
Kalplerde iman nurunu yakan ve kullarına güven veren.
Gönüllerinde iman ışığını uyandıran; Kendine sığınanlara emniyet güvenlik rahatlık veren; müminleri azabından ve yaratıklarının hepsini zulümden emin kılan. Allah'ın iman ve güven veren her türlü şüphe ve tereddütleri kaldıran anlamında bir ismidir.
Allah, korku içinde olanlara emniyet ve güven verendir.
1-Gönüllerde iman ışığı uyandıran. 2-Kendisine sığınanlara aman verip onları koruyan, rahatlatan. 3-Verdiği söze güvenilen.

ER RAHMAN(CC)
Esirgeyici,bütün mahlukatına rahmetiyle muamele eden(dünyada). Esirgeyen bağışlayan ilahi rahmet lütuf ve koruyuculuğu bütün mahlukatı kapsayandır. Dünyada bütün mahlukatı rızıklandıran. Dünyada; mümin ve kafir ayırt etmeksizin herkese merhamet eden şefkat gösteren ve acıyan. Allah'ın pek merhametli, çok rahmet sahibi olması anlamlarına gelen bir sıfat ismidir.

ER RAHİM (CC)
Bağışlayıcı,sevdiklerine ve müminlere merhamet eden(ahirette). Esirgeyen bağışlayan dünyada kendisine inanıp emirlerine uygun bir şekilde yaşayanları ahirette ebedi nimetlerle mükafatlandıracak olandır. Ahirette yalnız dostlarına rahmet edecek. Merhametli esirgeyen koruyan acıyan; Ahiret'de yalnız mümin kullarına keremiyle muamelede bulunan. "Çok merhamet edici' anlamında bir isimdir.

EL LATİF (CC)
En ince işlerin bütün inceliklerini bilen,lütuf ve ihsan sahibi olan Lutfu keremi bol olan. Hakiki mutlak lütuf sahibi; lütuf kerem ve inayeti sınırsız olan en ince işleri bütün inceliklerini bilen nasıl yapıldığına akıl erdiremeyen en ince şeyleri yapan; görünen görünmeyen türlü yollardan ve yerlerden çeşit çeşit faydalar ihsanlar bahşeden. 1- Herşeyin yoktan var edicisi olarak, onların ihtiyaçlarını en ince ayrıntısına kadar bilen ve sezilmez yollarla bu ihtiyaçları karşılayan. 2-İnce ve sezilmez yollardan kullarına çeşitli faydalar ulaştıran. 3- En ince işlerin bütün inceliklerini bilen. 4- Nasıl yapıldığına nüfûz edilemeyen, en ince şeyleri yapan.

EL HALİM(CC)
Yumuşak davranan,hilmi çok olan Yaratıklarına son derece yumuşak muamele eden. Ceza vermekte acele etmeyen gerçek ve mutlak hilm sahibi; affı bağışlaması hilmi hududsuz. Allah Teala emrine karşı gelindiginde anında görür bilir ama gücü yettiği halde hemen cezalandırmaz süre verir. Bu sure içinde pişman olup tövbe edenleri af ve mağfiret buyurur. Israr edenleri ise; dilerse af eder dilerse cezalandırır. Acele etmeyen, günahkârların cezasını vermeye güç yetirdiği halde bunu acele yapmayıp, onlara yumuşak davranarak cezalarını geriye bırakandır. 1- Acele ve kızgınlıkla davranmayan. 2- Ceza vermede acele etmeyen.

EŞ ŞEKUR(CC)
Kendini rızası için yapılan amelleri daha ziyadesi ile karşilayan Rızası için yapılan işleri bol sevapla karşılayan. Rızası için yapılan işlere ibadetlere karşılık daha çoğunu veren; dünyada yapılan iyi ameller karşılığında Ahiret'te sonsuz nimetler ihsan eden. Çok şükre lâyık olan, kendi rızası için şükredilen, şükür olarak yapılan iyi işlerin daha fazlasıyla karşılığını veren, insanlara nimetlerini artırarak şükür muamelesi yapandır. Az iyiliğe çok mükâfat veren, kendi rızâsı için yapılan iyi işleri daha ziyadesiyle karşılayan. Çok şükre lâyık olan, kendi rızası için şükredilen, şükür olarak yapılan iyi işlerin daha fazlasıyla karşılığını veren,
insanlara nimetlerini artırarak şükür muamelesi yapan.

EL KERİM (CC)
Çok ikram edici. İyilik ve ikramı bol olan. Keremi nihayetsiz derecede bol; kula istemeden ve karşılıksız olarak veren. Kulları hakkında vaadini yerine getirmesi Allah Teala'nın lütuf ve keremidir. Cömert, kerem sahibi; muktedir iken affeden, cömertlik duygusunu veren, va'dini yerine getirendir. Fâzîlet türlerinin hepsine sahip, keremi bol ve sonsuz.

EL MUCİB (C.C)
Kendine yalvaranların isteklerini veren,duaları kabul eden Kullarının dualarına cevap veren. Duaları kabul eden; istekleri yerine getiren sıkıntıları gideren; bunları yalvarmadan bile lütuf ve keremiyle veren. Mutlak ve hakiki Vasi; ilmi rahmeti kudreti af ve mağfireti geniş ve sonsuz olan. İcâbet eden, isteyene karşılık veren, teklifleri bilen ve O'na yalvaranların isteklerine icâbet eden ve karşılık verendir (el-Bakara, 2/186). Duâ ve dileklere karşılık veren, icâbet eden; kendine yalvaranların istediklerini veren.

EL VASİ (CC)
Lütfu bol olan İlim ve insanı her şeyi içine alan. Mutlak ve hakiki Vasi; ilmi rahmeti kudreti af ve mağfireti geniş ve sonsuz olan. Bağışlaması bol ve rahmeti çok olandır. Yarattıklarına maddi ve manevigenişlik verendir (el-Bakara, 2/247). İlmi, ihsânı, mağfiret ve merhameti herşeyi kuşatan; geniş ve müsâadekâr.

EL MUHYİ (CC)
İhya eden,dirilten,can bağışlayan,saglık veren Canlılara hayat veren. Mahluklarını yoktan var edip hayat veren; dirilten can veren sağlık veren ve hayat ihsan eden. Dirilten, canlandıran ve hayat verendir. O'nun öldürdüğüne kimse hayat veremez (Fussilet, 41/39) Hayat veren, can bağışlayan, sağlık veren.

EL BERR(CC)
Kullarına iyilik ve ihsanı,nimetleri bol olan Herkesten fazla iyilik yapan. İyilik ve ihsanı sınırsız olan; yarattıklarına muhtaç oldukları nimetleri ihsan eden. Allah Teala kulları için daima kolaylık ve rahatlık ister zorluk istemez. Başkalarına zorluk çıkaranları da sevmez. Yapılan kötülüklerin bir çoğunu bağışlar; yapılan bir iyiliğe karşıda on mükafat verir. İyilik ve güzellik, bağışta bulunma, kullarına yardımcı olma anlamlarında Yüce Allah'ın bir sıfat ismidir. İyiliği ve ihsânı çoktur. İyilik ve ihsan gibi hisler de sadece ondadır (et-Tûr, 52/28). 1- İyilik eden, iyiliği ve mükâfâtı çok olan. 2- Sözünü yerine getiren.

ER RAUF (CC)
Merhamet edici pek şefkatli Kullarına çok şefkat edip esirgeyen. Pek esirgeyen çok merhamet eden; merhamet rahmet ve şefkatini esirgeyen. Allah Teala kullarına muhtaç oldukları her şeyi vermiştir. Kainata bak! O yarattığı hiçbir şeyi merhametinden mahrum bırakmamıştır. Çok merhamet eden, insanları yükümlü tutmada pek müsâmahalı ve yumuşak davranandır. Şefkatli, pek merhametli, pek müşfik.

EL HADİ (CC)
Hidayete kavuşturan,kulunu hayırla muvaffak kılan Kullarına hidayet veren. Hidayeti yaratan ve dilediği kulunu Tevhide hayırlı-kârlı yollara yönelten; her şeye yön veren. Allah Teala gönüllere imanı sevdiren sebepleri de küfür yolunu tutturan sebepleri de yaratır. O'ndan başka hidayet ve bahtiyarlığa eriştirecek yahut sapıklık ve hüsrana düşürecek hakiki bir Zâtı ilahi yoktur. Hidâyet eden, doğru yolu gösteren; hidayet yaratan; istediğini iyi işlerde başarıya ulaştıran, kullarına doğru yolu gösterendir. 1- Yol gösteren, istediği kulunu hayırlı ve kârlı yollara muvaffak kılan. 2- Hidayet lutfeden. 3- Muradına erdiren.

ER REŞİD (CC)
Bütün alemleri dosdogru bir nizam ve hikmetle akıbetine ulaştıran Bütün işlerini ezeli hikmetine göre neticeye ulaştıran. Kullarını irşat eden doğru yolu gösteren; bütün işleri ezeli takdirine göre yürütüp dosdoğru bir nizam ve hikmet üzere akıbetine ulaştıran. Doğru yolu gösteren: İnsanları, peygamberlerin getirdiği ve tebliğ ettiği kitaplar vasıtasıyla doğru yola iletendir. Allah, bütün işleri ezeli takdirine göre yönetip, dosdoğru bir düzen içinde sonuca ulaştırandır. 1- Bütün işleri ezelî takdirine göre yürütüp dosdoğru bir nizam ve hikmet üzere hedefine ulaştıran. 2- Kullarını doğru yola yöneltici.

ES SABUR (CC)
Çok sabırlı olan,isyankarlardan acele intikam almayan. Asileri hemen cezalandırmayıp çok sabreden. Çok sabırlı; şirk ve isyan yolunu seçenleri anında cezalandırmaya kadir iken acele etmeyip tehir eden ve vakti gelince bir lahza dahi geri bırakmadan cezalandıran. Çok sabırlı, hiçbir şeyde acele etmeyen; kendine isyan edenleri cezalandırmada acele etmeyip, onlara süre verendir. Çok sabırlı..

EL GAFFAR (CC)
Kullarının günahını örten,magfireti çok,günahları bağışlayıcı ,mağfireti bol günahları çokca bağışlayandır. Çok affeden. Mağfireti (yarlığaması) pek çok ve kullarının ayıplarını örtücü; iyiyi güzeli açığa çıkaran; kötüyü çirkini örten. Günahları ne kadar çok olursa olsun affedilmesini can-ı gönülden isteyen kulun günahlarını örten açıklamayan mağfiret eden. Kullarının günâhlarını affeden ve çok bağışlayan yüce varlık anlamına gelir. Daima affeden, mağfireti pek çok.

EL FETTAH (CC)
Her türlü müşkülleri açan ve kolaylaştıran,darlıktan kurtaran Her türlü zorlukları kolaylaştıran maddi ve manevi bütün kapıları açan en büyük Hakim. Kulların, her türlü güçlük ve sıkıntılarını açan ve kolaylaştıran manasına gelir.
Her türlü müşkülleri açan ve kolaylaştıran, iyilik kapılarını açan. Kullarının, her türlü güçlük ve sıkıntılarını açan ve kolaylaştıran,her türlü müşkülleri açan ve kolaylaştıran
darlıktan kurtaran , onların işlerini kolaylaştıran, bütün zorluklarını ortadan kaldıran, her işinde üstün gelen.

EL GAFUR (CC)
Çok bagışlayan,magfireti çok Kullarının günahlarını bağışlayan. Kullarının günahlarını affeden mağfireti sonsuz olan. Mağfiret eden, yargılayan, suçları bağışlayan, affeden, insanların beğenilmeyen taraflarını gizleyendir. Bütün günahları bağışlayan, affı çok.

EL TEVVAB (CC)
Tevbeleri kabul edip günahları bağışlayan Bütün tevbeleri kabul eden. Tövbeleri kabul buyurup günahları affeden kullarına tekrar tekrar tövbe etmeleri için sebepler hazırlayan. Tövbeleri çok kabul eden, tövbe kapısını açık tutarak tövbe etme imkânı verendir. Samimi olarak günahlardan dönüp tövbe edenleri bağışlayandır. Kullarını tevbeye teşvik edip onların tevbelerini kabul eden, günahları affeden.

EL AFÜVV (CC)
Affeden,magfiret eden Kullarını çok çok affeden. Çok affedici çok acıyan çok şefkatli merhameti çok olan. Allah Teala günahları imha eder masiyetleri cezalandırmaktan vazgeçebilir. Merhametli, daima affeden, günâhlardan dilediğini affedip suçları bağışlayandır. 1- Affı çok. 2- İnsanların günahlarını kendilerinde hiçbir sorumluluk kalmayacak şekilde affeden.

EL VEKİL (CC)
Tevekkül sahiplerinin işini düzeltip onlardan daha iyi temin eden Kendine güvenen kullarının işini en iyi yoluna koyan. Mutlak ve hakiki vekil; kullarının işlerini düzelten; işlerini usulüyle Kendisine bırakanların işlerini düzeltip onların yapabileceğinden daha iyi yapıp temin eden. Hayatını, O'na tevekkül ederek düzenleyen ve böylece O'na sığınanların işlerinde kendilerine yardım edendir; İdaresinde hiçbir kayda ve şarta bağlı olmayandır. Kendisine güvenilip, dayanılan. İşlerini uygun şekliyle kendisine bırakan kulunun işini düzeltip, onların yapabileceğinden daha iyisini temin eden.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt