Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Belâ kendisine geldi‏ (1 Kullanıcı)

gülivefa

Kayıtlı Kullanıcı
Vaktiyle adamın birisi Mûsâ aleyhisselâma gelerek;
-Ya Mûsâ, ne olur duâ edin de hayvanların dilinden anlayayım, böylece bunlardan kendime ders çıkarır ve iyi insan olurum der.

Mûsâ aleyhisselâm;
-İçinde bulunduğun hâl, senin için daha hayırlıdır, kaldıramayacağın bir yükün altına girmeye çalışma buyurur. Fakat adam dinlemez ve ısrar ederek;
-Ya Mûsâ, ne olur hiç değilse kapımdaki köpekle horozun dilinden anlayayım
der.

Sonunda Mûsâ aleyhisselâm duâ eder ve adam da sevinerek evine gider. Ertesi sabah, hizmetçisi sofrayı kurarken bir parça ekmek fırlayıp dışarı düşer. Horoz koşup hemen ekmeği kapar.

Köpek;
-Be horoz, yaptığın doğru mu? Sen buğday da, arpa da yiyebilirsin. Bense ekmekten başka bir şey yiyemiyorum. Ne için benim rızkımı kapıyorsun, diyerek horoza kızar.

Horoz;
-Haklısın ama tasalanma, yarın bizim efendinin eşeği ölecek, sen de böylece bir güzel karnını doyurursun der. Adam bunu duyunca hemen eşeğini satar. Ertesi gün, ne konuşacaklar diye köpekle horozu dinlemeye koyulur.

Köpek horoza sitem ederek;
-Hani eşek ölecekti, ben de karnımı doyuracaktım deyince, horoz;
-Eşek öldü ama başka yerde öldü. Fakat hiç merak etme yarın at ölecek, o zaman daha büyük bir ziyafete konacaksın der. Adam hemen atını satar. Hayvanların dilini anlayabilmenin onun için çok kârlı olduğunu düşünür. Ertesi gün köpekle horozu dinlemeye gider.

Köpek horoza sitem ederek yalan söylediğini imâ edince, horoz;
-Ben yalan söylemedim. At ölecekti, sahibimiz sattı. Fakat sen merak etme yarın sahibimizin en çok değer verdiği kölesi ölecek, o zaman onun hayrına yemekler verilecek, hepimiz doyacağız, der. Bunu duyan adam, kölesini de satar ve ertesi gün yine konuşmaları dinlemeye başlar.

Bu sefer köpek çok kızgındır. Günlerdir yalanlarla avutulduğunu söyleyince, horoz;
-Ben yalan söylemiyorum. Köle öldü ama başka yerde. Çünkü sahibimiz onu da sattı.

Fakat hiç iyi etmedi.

Zira ilk belâ eşeğe gelecekti, böylece sahibimiz belâdan kurtulacaktı.

Onu sattı, belâ ata geldi.

Atı da satınca belâ, köleye geldi. Köleyi de satınca, belâ kendisine geldi.

Yarın sahibimiz ölecek, böylece doyacağız, der.

Bunu duyan adam akılsız başını dövmeye başlar ama iş işten çoktan geçmiştir..

sebosili

Kayıtlı Kullanıcı
gerçekten çok güzel Allah razı olsun..

gülivefa

Kayıtlı Kullanıcı
Amin kardeşim cümlemizden inşaALLAH...

denizderya35

Kayıtlı Kullanıcı
geçen yıl çok büyük miktarda paramızı, arabamızı kaybettik, nasıl onca paranın gittiğini anlamadık bile düşünüyoruz hala içinden çıkamıyoruz ama fazla üzülmedim demekki bela gelcekti allah böyle uygun gördü diyorum yada geçmiş günahlarımızın bedelide olabilir. canımızdan kıymetli değil...

repsol

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzel bi yazı Rabbim sağlık sıhhatle sınamasın

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt