Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BEKÂRLIK - SULTANLIK MI? (2 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Efendim, bekârlık meselesi tarih boyunca sohbetlere mevzû teşkil etmiş, kimileri bekârlığı bir vezirlik, kimileri de bir rezillik saymış, böylece lehte ve aleyhte söyleyip yazanlar olmuştur.

Bize göre ne bekârlık bir vezirlik, yahut rezillik; ne de evlilik bir sultanlık, yahut şâhlık.

Her ikisi de şahısla, şahsın düşünce yapısıyla alâkalı bir şey. Öyle kafalar, öyle düşünce sahipleri vardır ki, dünyanın imkânını yanına yığsanız huzur bulamaz, tatmin olamaz. Böyle biriyle yapılan evlilik ne sultanlıktır, ne de vezirlik.Tam mânasiyle bir rezilliktir.

Ama öyle kanaat ve fazilet sâhipleri de vardır ki, onlar bütün gayret ve takatlarıyla çalışıp çabalarlar; buna rağmen ellerine geçen mütevazi imkânlarıyla kurdukları vasatî hayatlarından zevk alır, huzur duyarlar. İşte böyleleriyle yapılan evlilik bir vezirlik mâhiyetini de taşır, sultanlık hüviyetini de iktisap eder.

Evlenmek, yahut bekâr kalmak meselesi, dışarıdan telkinle tahakkuk edecek bir mesele değildir. Bu, şahsın hissî yapısıyla alâkalı bir husustur.

Bunun içindir ki, fıkıh kitaplarında şu mealde hüküm verilmiştir

Kendini haramlardan koruyan kimse için evlenmek sâdece sünnettir. Koruyamayanlar için de evlenmek farzdır! Demek oluyor ki, şahıs kendini bilir, durumunu muhasebe eder. Kendisi için farz mı, yahut sâdece sünnet mi, vicdanı bir değerlendirme ile hükmünü verir.

Şüphesiz ki, evlenme kararı, mânevî değerlere sâhip olmanın yanında bâzı maddî şartları da hazırlamış olmayı gerektirmektedir. Bu şartların hiç olmazsa asgarîsini hazırlamadan gözü kara bir şekilde evlenme teşebbüsüne geçmek, biraz cesaretlice başlangıç olur.

Ne yazık ki, bâzan kız tarafı, yavrularını gönderecekleri evin maddi zorluklarını düşünmeden bir sürü gösterişli masraflar ihdas etmekte, böylece evlâtlarını borç harç içinde bıraktıkları bir yuvaya göndermekte, hayata daha ilk gününde borçlu olarak başlatmaktalar. Çevrenin gösteriş te’sirinden kurtulamayan bu ebeveynler keşke, daha gerçekçi düşünebilse, daha az bir masrafa râzı olup yavrularını huzur duyabilecekleri borçsuz bir hayata başlatsalar.

Ne var ki, çevrenin kötü örnekliği, bunu tatbiki zor bir fedakârlık gibi göstermektedir.YAZAR:AHMET ŞAHİN/KAYNAK:hanımlar.com

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı
RE: BEKÂRLIK - SULTANLIK MI?

Allah razı olsun çok güzel bi paylaşım.
evlenen dinin ayrısını korumustur.
Hoşçakal.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

rabbim cümlemizden razı olsun rabbim evlenecek kardeşlerrin karşısına inş hayırlı birer insan çıkarsın selam ve dua ile

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH NE VERİRSE HAYIRLISINI VERSİN HERKESİN KISMETİNDEKİ KİM İSE ONU NAİP ETSİN. PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

AMİN KARDEŞİM RABBİM CÜMLENİZİN HAKKINDA HAYIRLISINI VERSİN SELAM VE DUA İLE

polyana

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun kardeşim gerçekten önemli bir konu, etrafımıza çevremize aldandığımız çok oluyor bu konuda aman etrefa karşı, birde etraftakilerin soruları ne zaman evleniyorsun? gibi soruları da çok uygunsuz ama oluyor bunlar işte kısmet demiyor kimse, ama allah herkese hayırlı yuvalar kurmayı nasip eylesin allahın rızası üzerine inşallah

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

değerli kardeşim insanoğludur herşeyi söyler dili durmaz herşey kader ve takdirdir rabbim her kula bir yazı yazmıştır ve bizler onu yaşıyoruz gerek iyi olur gerekse imtihan için iyi olmaz rabbim sonumuzu hayr eylesin bekar kardeşlerrr hayırlı kısmetleriniz olsun inş

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleyküm ablam.rabbim bekar olan tüm kardeşleirme hayırlı eşler nasip eylesin.
Ama öyle kanaat ve fazilet sâhipleri de vardır ki, onlar bütün gayret ve takatlarıyla çalışıp çabalarlar; buna rağmen ellerine geçen mütevazi imkânlarıyla kurdukları vasatî hayatlarından zevk alır, huzur duyarlar. İşte böyleleriyle yapılan evlilik bir vezirlik mâhiyetini de taşır, sultanlık hüviyetini de iktisap eder.
bencede ablam bu böyledir..doğru eş,kanaatkar eş,saygı ve sevgi duymasını bilebilen eş olduktn sonra gerçek sultanlık odur diye düşünüyorum..güzle bir konu ablam.paylaştığın için çok sağolasın.selam ve dua ile..

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

evet kardeşim aynen dediklerine katılıyorum karşılıklı hoşgörü sevgi saygı merhamet anlayış kanaat allah rızası bu doğrultularda yapılan evlilik elbette sultanlık olur rabbim herkese nasib etsin

DUN_SURGUNU_YA

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
evet kardeşim aynen dediklerine katılıyorum karşılıklı hoşgörü sevgi saygı merhamet anlayış kanaat allah rızası bu doğrultularda yapılan evlilik elbette sultanlık olur rabbim herkese nasib etsin

Amin... inş.

Allah razı olsunB)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

amin inş rabbim razı olur kardeşim dua ile

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

r11; Kendini haramlardan koruyan kimse için evlenmek sâdece sünnettir. Koruyamayanlar için de evlenmek farzdır! Demek oluyor ki, şahıs kendini bilir, durumunu muhasebe eder. Kendisi için farz mı, yahut sâdece sünnet mi, vicdanı bir değerlendirme ile hükmünü verir.
ALLAH RAZI OLSUN COK DOGRUB)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

çok tşk ederim kardeşim yani evlilik yaratılış gereği biz kullar için gereklidir bunu sadece evlilik olsun diye değil de rabbizin rızasına uymak için yaparsak harama bakmaktan ve harama gitmemek düşüncesiyle yaplırsa o evlilik mutlu bir evlilik olur imtıhanımız gereği çeşitli sıkntılar yaşarız ama bunlara sabır edersek muhakkaki rabbim hayırlı bir kapı açacaktır selam ve dua ile

yesilbeyaz

Kayıtlı Kullanıcı

Ben de polyana kardeşimze katılıyorum. Bekarlar için en sıkıcı ve zor soru ne zaman evleniyorsunuz sorusu, herkesin bir kısmeti vardır sonucta.....Allah (C.C) herkese hayırlısını nasip etsin.

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Günümüz şartlarında, haramdan korunmak hemen hemen imkansız hale geldiğinden ev geçindirecek kadar geliri olan gencin hemen evlenmesi şart haline gelmiştir.

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Hz. Abdullah İbn Mes ud: Ömrümden on gün kalsa bile, Cenab ı Hakk ın huzuruna bekar çıkmamak için yeniden evlenmek isterdim, demiştir

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

yusufk yazdı:
Günümüz şartlarında, haramdan korunmak hemen hemen imkansız hale geldiğinden ev geçindirecek kadar geliri olan gencin hemen evlenmesi şart haline gelmiştir.

AYNEN KATILIYORUM.ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSINIZ EKLİYECEK BİR ŞEY BULAMIYORUM.

goNuL_

Kayıtlı Kullanıcı

EVET BENDE YUSUF KARDEŞİMİN DEDİĞİNE KATILIYORUM

tovbekar

Kayıtlı Kullanıcı

Ben evlenipte ayrılan bir kardeşiniz olarak sizlere katılmıyorum. Çünkü biliyorum ve yaşadım ki doğru seçimi yapamamışsanız işte o zaman evlilik eziyet ve sıkıntı haline dönüşüyor. Evet günümüzde nefsi haramdan korumak için bir an önce evlenilmesi gerekiyor gibi görünüyor ama sırf bu yüzden acele kararlar verip büyük bir hata yapmamalı insan. Çünkü gerçekten haramdan korunmak zor ama günümüzde insanı vezir edecek eşlerde bulmak çok zor. Çok dikkat edin kardeşlerim...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt