Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bayan Kardeşlerimde Acil Tatli Konusunda Yardim (1 Kullanıcı)

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.kabk tatlısı nasıl yapılır.10yıllık evliyim kabağı sevmediğim için hiç yapmadım.eşim aradı kabak almış tatlı yap dedi.ya 10 yıl sonra nerden çıktı bu:Kbende herşeyi biliyorum ya bilmiyorum demedim.tabi yaparım dedim:Knetten araştırayım dedim off yok üye ol falan.uğraşamam şimdi.bilen varsa acil bana tarif versin.

Rüyam3

Kayıtlı Kullanıcı
Canım evi aradım annem yokmuş babamla konuştuk
şimdi kabağı büyük dilimler şeklinde dovruyosun ve tencereye koyuyosun şekerli su yapıyosun üzerine döküyosun artık ayarını sen yap canım babam o kadarını bilemedi:K haşlandıktan sonra üzerine çeviz serpiyosun tabiki cevizleri önce dövüyosun:K inşallah güzel olur afiyet olsun şimdiden

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
kapakların kabukları soyulacak isteğe baglı istediğin gibi kes ablacım
tepsiye diz
üstüne zeytin yağı dök
şeker dök
fındık ceviz üzüm kurusu ekle
15 dk pişir

:H:H:H
inşaallah olur..:K

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleyküm selam ablam.
Ben de internetten bulduğum tarifi ekliyorum. kendim denemedim,
kötü olursa sorumluluk kabul etmiyorum :D Size kolay gelsin. Hayırlı akşamlar ablacım..selam ve dua ile :HB)

Malzeme:

1.5 kilo balkabağı
3 bardak şeker
1 çay bardağı su

Üzerine:
1 su bardağı dövülmüş ceviz

Hazırlama:

1. Kabağın kabuğunu soyun, çekirdeğini alın. Bu kısımdaki pürüzleri temizleyin. Kibrit kutusu büyüklük ve kalınlığında parçalara bölerek suya atın. Yıkayarak, sudan çıkartın, suları iyice süzün.
2.Kabakları tabanı düz bir tencereye döşeyin. Üzerine 3 bardak şeker, 1 çay bardağı su gezdirin. Hafif ateşte kapalı olarak pişirmeye bırakın. İlk anda çok su salar. Bu su çekip kabaklar yumuşayıncaya kadar ateşte hep kapalı olarak tutun. Ateşten indirip soğutun.
3.Soğuyan kabak tatlısını servis tabaklarına alın. Üzerine ceviz serpin. Arzu edilirse kaymak da konulabilir.

Not: Arzu edilirse 1 çay bardağı şeker, 1 fincan su kaynatıp içerisine 1 tatlı kaşığı limon dökerek koyulaşınca servis yapılan tabaklara birer kaşık bu şuruptan gezdirin

kursun kalem

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum

kabak tatlısının yapımı çok basit kardeşim.

kabakları güzelce temizleyip dilimle. ne çok iri ne çok küçük olsun. pilav tenceresine sırala. mümkün olduğunca üstüste gelmesin.
tercihen ki ben bu şekilde yapıyorum. sıraladıktan sonra buzdolabına kaldırıyorum. o kendi suyunu ertesi güne kadar salıyor. pişireceğim zaman üzerine istağim tatlılıkta olacak kadar şeker ilave edip en kısık ateşte pişiriyorum. ara ara tadına bakarak şeker eklersin. aklında olsun şekerde pişerken su verir. çabuk pişer.

şayet hemen yapacaksan 1 bilemedin 1,5 çay bardağı su ilave et şekerini koy ve yine en kısık ateşte pişir. üzerinede kaymak , hindistan cevizi ve normal ceviz ile ikram edersin..

benimde şimdi canım çekti.. :)

afiyet olsun

zamannamaz

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.kabk tatlısı nasıl yapılır.10yıllık evliyim kabağı sevmediğim için hiç yapmadım.eşim aradı kabak almış tatlı yap dedi.ya 10 yıl sonra nerden çıktı bu:Kbende herşeyi biliyorum ya bilmiyorum demedim.tabi yaparım dedim:Knetten araştırayım dedim off yok üye ol falan.uğraşamam şimdi.bilen varsa acil bana tarif versin.

Hayırlı sabahlar arkadaşım;
Şuan bağlı değilsin sanırım ama gelirsin inşallah.Merak ettim yaptın mı tatlıyı acaba, nasıl oldu? :)

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Hayırlı sabahlar arkadaşım;
Şuan bağlı değilsin sanırım ama gelirsin inşallah.Merak ettim yaptın mı tatlıyı acaba, nasıl oldu? :)
hayırlı sabahlar.valla akşam cevap gelene kadar çıkmak zorunda kaldım acil.bilirmuş edalarında girdim mutfağa.tencereye dizdim .üzerini suyla doldurdum.bide şeker.:Kçok kaynamışki.kabak püresi oldu:Kya işin kötü yanı eşim kabak tatlısı yapmayı biliyormuş,beni denemek için almış.inanmıyorum yasonuç felaket:K

zamannamaz

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlı sabahlar.valla akşam cevap gelene kadar çıkmak zorunda kaldım acil.bilirmuş edalarında girdim mutfağa.tencereye dizdim .üzerini suyla doldurdum.bide şeker.:Kçok kaynamışki.kabak püresi oldu:Kya işin kötü yanı eşim kabak tatlısı yapmayı biliyormuş,beni denemek için almış.inanmıyorum yasonuç felaket:K

Hadi yaaa :K Bende hiç bilmiyorum kabak tatlısını yapmayı ama şöyle bişey yemiştim.Galiba arkadaşımda bi kere çok kaynatmış oda sonra püre haline getirmiş yani kabakları iyice ezmiş.Tepsiye dümdüz yaymış üzerinede krem şanti dökmüş üstünüde bi güzel süslemiş.Yani kabak tatlısı değilde Kabak pastası olmuş .Ama tadı harikaydı.Aklında olsun.Bundan sonra yaparsın artık kabak tatlısını

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Hadi yaaa :K Bende hiç bilmiyorum kabak tatlısını yapmayı ama şöyle bişey yemiştim.Galiba arkadaşımda bi kere çok kaynatmış oda sonra püre haline getirmiş yani kabakları iyice ezmiş.Tepsiye dümdüz yaymış üzerinede krem şanti dökmüş üstünüde bi güzel süslemiş.Yani kabak tatlısı değilde Kabak pastası olmuş .Ama tadı harikaydı.Aklında olsun.Bundan sonra yaparsın artık kabak tatlısını
ay sorma bide annesini arayıp sormazmı:Akayınvalidemde e oğlum annen gibi herkes osmanlı kadını değil dedi.ay nasıl canım sıkıldı sorma:Aeşimde az değil,değil ona kabak tatlısı hiçbirşey yapmıcam,yaranılmıyor bacım:K

zamannamaz

Kayıtlı Kullanıcı
Hadi ya annesine mi sordu , bak senn.Hakkaten ortalık karışmış galiba biraz.Ama yok üzme sen kendini arkadaşım boşver.Herkes herşeyi 4/4 lük yapacak değil ya yahuuuu, değil mi ama.Muhakkak seninde harika yaptığın yemekler yada tatlılar vardır.O zamanda arıyor mu acaba :K

EBRARNISA

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM EBRU ABLA. TAM BİR TARİFİNİ BİLMİYORUM KABAK TATLISIN . AMA YEMESİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUM. :K
TARİFLER GENELDE OCAKTA PİŞMELİ OLARAK VERİLMİŞ. ANNEM TEPSİYE DİZİP FIRINDA YAPIYOR ÇOK LEZZETLİ OLUYOR. TENCEREDE PİŞİRİLEN HAŞLAMA TADINDA OLUYOR AMA FIRINDA AYRI BİR TAT OLUŞUYOR. BENDE TENCEREDE YAPILANLARDAN LEZZET ALAMIYORUM.
BİR SONRAKİ DENEMENİZDE FIRINI TAVSİYE EDERİM.
SELAM VE DUA İLE KALIN...:H

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt