Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

'Başörtüsü Yahudi geleneğidir' diye idda ediyorlar (1 Kullanıcı)

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
3,521
Tepki puanı
2
Puanları
0
Konum
Fatih - İstanbul
'Başörtüsü Yahudi geleneğidir' diye idda ediyorlar İsmail AKKAYA/KONYA, (DHA)

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şahin Filiz, islam dininde başörtüsünün yeri olmadığını ve Kuran'da da başörtüsünün farz olduğuna dair herhangi bir ayetin bulunmadığını ileri sürdü. Doç. Dr. Filiz, başörtüsünün Yahudilikte bir gelenek olduğuna dikkat çekerek, Yahudi geleneğinin İslamı etkilediğini iddia etti.

Doç. Dr. Filiz, başörtüsünün İslam dininin bir emri olmadığını savunarak, bu konuda şu görüşleri ileri sürdü:

“Dini temeller bakımından başörtüsü, kesinlikle dinin bir emri, ya da farz ibadeti değildir. İnançla da ilgili uygulanan bir ibadet olmadığı halde, sanki dini bir emirmiş ve farzmış gibi yansıtılıyor. Başörtüsü takılmadığı takdirde de, dini yönden büyük cezaları varmış gibi hareket ediliyor.

Burada, siyasi ve sosyal anlamda çözüme ilişkin kamusal bir dinsellik yaratılmıştır. Normalde başörütüsü ile ilgili olduğu belirtilen ayetlerde Nur Suresi 30,31, 33. Ahzab Suresinin 59’uncu ayetlerinde, sadece bir tanesinin başötüsü ile ilgili olduğu iddia ediliyor. O da Arapların, İslam öncesinde başlarına taktıkları örtünün çeki düzeni ile ilgili bir ayettir. Daha önce Arap kadınlarının göğüsleri ve pek çok bölgeleri açıktı.

Hatta Kabe’yi bile çıplak tavaf ederlerdi. Çıplak tavaf etmenin bir fazilet olduğunu düşünürlerdi. Örtünme ayetleri, gerek kadının, gerekse erkeğin her ikisine birden geçerlidir. Temel, kaba avret yerlerinin açık olmasından dolayı toplum içinde hoş karşılanmayan kaba avret yerlerinin (ön ve arkalarını) ve kadınların göğüslerinin örtülmesine yönelik emirlerdir.

Ama son dönemlerde başörtüsü siyasallaştığı için, kamusal bir dinsellik yaratıldığından dolayı, insanın temel örtünmesine ilişkin ayetleri, tamamen başörtüsü simgesinde toplamışlar ve bunun bir farz ve emir olduğu söylenmiştir. ‘Başörtüsüne özgürlük ve kadına özgürlük’, tamamen siyasi ve sosyolojik bir hadisedir. Başörtüsünün farz olduğunu kimse iddia edemez.”

‘KURAN’DA BAŞÖRTÜSÜ DEĞİL, HIMAR GEÇİYOR’

Kuran da başörtüsü ifadesinin yer almadığını savunan Doç. Dr. Filiz, “Kuran-ı Kerim’de sadece ‘Hımar’ kelimesi giçiyor. ‘Hımar’ kelimesi, normal bir örtüyü ifade etmektedir. Başörtüsünü değil. Giysi sıkıntısının çekildiği, hatta çıplak ibadet edildiği dönemde, Kuran’ı Kerim’in söylediği şuydu: ‘Nasıl Hz. Âdem ile Havva’nın cennet açıldığında ön ve arkaları açılınca, doğal olarak, kendi yaratılışları icabı örtündülerse, siz de öyle örtünün’ demektedir. Yoksa başınızı, saçınızı örtün, örtmediğiniz takdirde yaptığınız haramdır anlamına gelmez.” dedi.

‘KADININ İNSAN OLDUĞUNU HAZMEDEMEDİK’

Doç. Dr. Filiz, “Başörtüsü söyleminin arkasında yatan unsur; İslamın, insana ve kadına vermiş olduğu hak ve şeref payesini, henüz islam toplumu içine sindirebilmiş değildir.

Kadını, insan diye görmeyen kültürden gelen müslümanlar, henüz daha islamın, kadını insan olarak görmesi emrini hazmetmiş değiller. Hala daha akademik seviyede bile cariyeler ve hür kadınlar şeklinde ayrımlar vardır. Hatta, deniyor ki, “Hür kadınlar örtünür de, cariyeler örtünmez.’ Peki kim bu cariyeler, denince. Buna cevap yok. Burada başörtüsünün, belirli sınıfa ait hür kadınların, bir simgesi olarak gösterilmesi ve başını açanların ise kadın bile sayılmadığı söylemleriyle karşılaşıyoruz.” dedi.

Hz. Muhammed’in de başörtüsü ile ilgili net bir hadisinin bulunmadığını belirten Filiz, başörtüsü ile ilgili olan rivayetlerin birbiri arasında çelişki içerdiğini söyledi.

‘YAHUDİ GELENEĞİ İSLAMI ETKİLEDİ’

Başörtüsünün Yahudi geleneği olduğunu da anlatan Doç. Dr. Filiz, Tevrat ve Talmud’da başörtüsü ile ilgili ayetlerin bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

“Yahudi geleneğini inceledim. Yahudilerde, ‘Başörtüsüz kadınlar iffetsizdir, namussuzdur. İffet ve namusun korunmasının ölçüsü baş örtüsüdür.

Baş çirkindir, örtülmesi gerekir. Başörtüsüz hiçbir kadın dışarı çıkmamalıdır’ denilmektedir. Yahudi geleneği direkt olarak islamı etkilemiştir. Yoksa İslam da başörtüsü kesinlikle söz konusu değildir. İslam da, oruç tutmadığınızda, tutmadığınız oruçu ya sonradan tutarak telafi edersiniz, ya da parasını ödersiniz.

Başörtüsü, örtemeyenler ile ilgili kesin bir ceza yoktur. 76 tane temel farzdan bahsedilmektedir. Bu 76 farzda kesinlikle başörtüsü geçmemektedir. Kesin bir dini emir diyeceksiniz ve yapmayan hakkında da bunun bir cezası yok diyeceksiniz. Allah ile kul arasında diyeceksiniz. Allah ile kul arasında ise, kamusal alana dinsellik taşınmak isteniyor. Dinsel kanıtlarda dil oyunu yapılıyor.”
 

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
3,521
Tepki puanı
2
Puanları
0
Konum
Fatih - İstanbul
RE: 'Başörtüsü Yahudi geleneğidir' diye idda ediyorlar

yok böyle bir şey daha ya insanların beyinlerimi sulanmış ne eskiden yahudiler hıristiyanlarda bu örtüyü taktı Allah'a iman eden herkez taktı hz.Meryemde anneside taktı ya artık neleri düşünüyorlar ya bu adam birde ilahiyat mezunu
 

Muslima

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
204
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: 'Başörtüsü Yahudi geleneğidir' diye idda ediyorlar

Esselamu Aleikum vr,vb
Allah bizleri islah etsin InsaAllah kardeslerim!!!
Ahir zaman da insanoglu iyice sapitmaya basladi.Ben anlayamiyorum neoluyor bu Din bilginlerine ,Alimlere kardeslerim?Herkes sasirmaya basladi Allah sonumuzu Hayr eylesin InsaAllah!!!
Vesselam
 

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Tem 2006
Mesajlar
1,350
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: 'Başörtüsü Yahudi geleneğidir' diye idda ediyorlar

ya bunlar kadar ki sapıtmışlarki ne yapacaklarını bılmıyorlar artık

ya zaten bu yahudıler ınansaydı onları kurtaran hz.Musa a.s. 'a haınlık yapmazlardı. Allah onlara hidayet yolu acsın.
 

zeynep1111

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
21 Tem 2006
Mesajlar
477
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: 'Başörtüsü Yahudi geleneğidir' diye idda ediyorlar

muhammet kardeşim bu yazıyı okumuş olmama rahmen hala inanasım gelmiyor bu kadın birde ilahyat fakültesinde hoca yani genç arkadaşlarımıza dini öğretecek daha kendisi hç birşey bilmiyor
diyorki:kuranı kerimde hiç bir hadis yoktur örtüyle ilgili hiç okumamış galiba ki böye bir konuşma yapmış
birde kafamı kurcalayan bir şey ki şu bu kadın nasıl olurda hala eğitim vermeye devam eder türkiye müslüman bir ülke değilmi bu resmen hakaret içeren bir yazıdır :mad::mad::mad:
kısa kısa bulduğum bilgilreden yazmak istiyorum
nur suresi30.ayete mealen"MÜ'MİNLERE SÖYLE HARAMA BAKMASINLARVE AVRET YERLERİNİ HARAMDAN KORUSUNLAR!!!İMANI OLAN KADINLARADA SÖYLE HARAMA BAKMASINLAR VEDE AVRET YERLERİNİ HARAM İŞLEMEKTEN KORUSUNLAR"buyuruldu
7 veya 10 yaşına gelmiş gösterişli kızlar ve 15 yaşını dolduran veya baliğa olan bütün kızlar,kadın hükmündedir.Böyle kızların BAŞLARI,SAÇLARI,KOLLARI,BACAKLARI açık olarak ,yabancı erkeklere görünmeleri vede erkeklere tegani etmeleri ,onlarla yumuşak ,cilveli konuşmaları haram olur
birde en çok kızdığım vede tabiki hakısz buldugum konuda islamın kadına değer vermediğini idda etmesidir
müslüman erkeğin kadına olan vazifelerini (MÜRŞİD_ÜL_MÜTEEHHİLİN)kitabı uzun uzn anlatmaktadır
allah razı olsun
allah bunun gbilere doğru yolu göstersin
amin
 

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
3,521
Tepki puanı
2
Puanları
0
Konum
Fatih - İstanbul
RE: 'Başörtüsü Yahudi geleneğidir' diye idda ediyorlar

EVET KARDEŞİM AMA HATIRLATMA YAPAYIM Kİ BAHSİ GEÇEN KİŞİ KADIN DEĞİL ERKEK DR. ŞAHİN FİLİZDİR SELAMETLE
 

imam hatipli

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
21 Tem 2006
Mesajlar
56
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: 'Başörtüsü Yahudi geleneğidir' diye idda ediyorlar

Gerçekten bunlar sapıtmış insanlar amaçları insanların kafasını bulandırmak, akıllarını karıştırmak...birde 'Kur'an da başörtüsü değil hımar ifadesi geçiyor! demiş bu zat acaba neye dayanarak bunu söylüyor olabilir?NUR SURESİ 31. AYET-İ KERİMEDE ALLAH-Ü TEALA BUYURMUŞ:''Mü'min kadınlara da söyle;gözlerini(haramdan)sakınsınlar,(el,yüz gibi)görünen kısımları müstesna,zinetlerini göstermesinler ve Başörtülerini yakalarının üzerine kadar salsınlar!'' Bu insanların ne yapmaya çalıştıkları belli...Hem kardeşlerim bu insan ister ilahiyat fakültesinde ana bilim başkanı olsun,isterse camide hoca,nefsine galip geldikten, insanları saptırmak istedikten sonra hiçbirşey değildir onun hocalığı...Hem ALLAH'IN AYETLERİNİ inkar eden dinden çıkar.Bilmiyor mu bunu sanki?...ne diyelim:Allah hidayet versin...

Ayrıca muhammed kardeşim bunu bizimle paylaştığın için Allah razı olsun ALLAHA EMANET OLUN...SELAMETLE...
 

leyla17

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
29 Eki 2007
Mesajlar
4
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
36
ya Allah böylelerini hak yola getirsin iflah etsin yaaaa.sinirlerim zıpladı wallaa...nasıl oluyo yaaa hem ilahiyat okuyolar hem böyle saçmalıyolar küçücük yegenim bile bunlardan daha az atıyodur kesin
 

beyza-erva

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Ağu 2007
Mesajlar
235
Tepki puanı
0
Puanları
0
Allah Hidayet Versin Böyle Insanlara Allah'tandami Korkmuyorlar .ilahiyatçiymiş!!! Gerçekten çok Sinirlendim Ders Verdiği O Güzel Insanlara Kimbilir Başka Neler Söylemiştir Allah Doğru Yola Iletsin Inşallah Başka Ne Diyebilirim Ki
 

firdes

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 May 2007
Mesajlar
1,974
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
16
Konum
½ $@K@RY@'dannn:D *1984*
esselamunaleyküm verahmetullahi veberekatuhu..
tamam; yahudilikte başörtüsü vardır,gelenektir..hristiyanlıkta da varmış..
ama islamiyette bu örtünme ALLAH ın(cc)emriyle farz olmuştur..bunu da KURAN_I KERİMDEKİ AYETLERDEN GÖREBİLİRİZ..Bu İLAHİYATÇILAR,DİNİ KULLANMAYA ÇALIŞMAKTA,İSLAMİYETİ YAŞAMAYA ÇALIŞANLARI ÖNEMSEMEMEKTE,KAFALARI KARIŞTIRMAYA ÇALIŞMAKTA VE TABİKİ ÜNİVERSİTEYE BAŞI KAPALI GELMESİNLER DİYE BÖYLE DİNİ YALANLARLA DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞMAKTADIRLAR..RABBİM FIRSAT VERMESİN İNŞALLLAH..
SAHABEYE ÖRTÜ AYETİ OKUNUR OKUNMAZ,BUNU ÖĞRENEN KADINLAR,DERHAL ELBİSELERİNİN ETEKLERİNDEKİ FAZLALIKLARI YIRTIP,BAŞLARINA ÖRTÜ YAPMIŞLARDIR..
BEN 76 ÖNEMLİ FARZ NEDİR BİLMİYORUM AMA KURAN_I KERİMDEKİ HER AYETİN FARZ OLDUĞUNU BİLİYORUM....:T
SELAM VE DUALARIMLA..
 

gul_i rana

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
30 Mar 2007
Mesajlar
979
Tepki puanı
0
Puanları
0
Selamun aleykum, bencede öyle birsey yok.Ama ben soyle birsey duydum yahudilerden de basini kapatan bayanlar varmis ustelikte saçlarinin hepsini kazitip kapanan duydum.saçlarinin bir teli bile görükmesin diye, ama emin degilim:confused: Bilgilendirdiginiz için :T
Allah c.c. ye emanet olun.
 

gul_i rana

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
30 Mar 2007
Mesajlar
979
Tepki puanı
0
Puanları
0
tekrar söylüyorum bu konuda emin degilim! AEO
 

gül kokulunun a.

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Eki 2007
Mesajlar
3
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
35
rahman2hrus3.gif


untitledka9.png

25tv1ij7.gif
lailaheuu0.gif
 

kasirga

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
9 Ara 2006
Mesajlar
142
Tepki puanı
0
Puanları
0
ES SELAMUN ALEYKUMMM KARDEŞİMM

BİLİYORLAR, GERÇEĞİ ÇOK İYİ BİLİYORLAR...
SULANAN BEYİNLERİ DEĞİLLL!!! DOLAN CEPLERİİ!!!!!!!!
DİNİNİİİ SATANLARRRR..
MEDYATİK ALİMLERRR..
SOSYATİK MÜSLÜMANLARA UYGUN FETVA VERENLER... TALEP VAR, PARA VAR, NEFS VAR O ZAMAN BULURSUN YAŞAYIŞINA UYGUN FETVA VERECEK ALİMM.
VİCDANIN SIZLAMIYORSA, KENDİNİ YARGILAYAMIYORSAN VERDİRİRSİN İSTEDİĞİN FETVAYI YAŞARSIN KENDİNE GÖRE KENDİ DİNİNİ, İNANÇLIYIM DİYE DOLANIRSIN ORTALARDA...

DİNİNİ SATANLARI, ALİM OLUP BİLDİKLERİNİ İNKAR EDENLERİ, İNSANLARI SAPITTIRMAYA ÇALIŞANLARI YARADAN ISLAH ETSİN. (edemem kimseye beddua)

YARADAN BİZLERİ DİNİNİ DOĞRU ÖĞRENEN, ÖĞRETEN VE ONA GÖRE YAŞAYANLARDAN EYLESİN...

SELAM VE DUA İLE..
 

ebul.kasım.gürya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
29 Eki 2007
Mesajlar
3
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
42
Bismillahirrahmanirahim

İnanan erkeklere söyle: bakışlarını kıssınlar; apışaralarını korusunlar. Onlar için temiz olan budur. Allah onların neler yaptığını biliyor (30). Ve inanan kadınlara söyle: bakışlarını kıssınlar; apışaralarını korusunlar.

Ziynetlerini açmasınlar ama açıkta olanları başka. Örtülerini göğüs yırtmaçlarının üstüne vursunlar. Ziynetlerini kimseye açmasınlar ama şunlara başka: kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kadınları, yeminle aldıkları, ihtiyaçsız erkek hizmetçileri, kadınların avretlerinden habersiz çocuklar.

Ziynetlerinin sakladıklarını belli etmek için ayaklarını vurmasınlar.
İnananlar! Hepiniz Allah’a tövbe edin ve kurtulun
nur suresi (31).
 

ebul.kasım.gürya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
29 Eki 2007
Mesajlar
3
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
42
Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Benim özrümle ilgili ayet indiği zaman Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) minbere çıktı, günahsız olduğumu belirtti, arkasından ilgili ayetleri okudu ve iki kadın ve bir erkeğin cezalandırılmalarını emretti. Üçü de had cezası olan celde'ye (değneklenmeye) tâbi tutuldular. (KÜTÜB-İ SİTTE /717)
Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Allah ilk muhacir kadınlara rahmetini bol kılsın; "Kadınlar baş örtülerini yakalarının üzerini (örtecek şekilde) koysunlar" (Nur 31) âyeti indiği zaman örtülerini (kenardan) yırtarak onunla (yüzlerini de) örttüler." (KÜTÜB-İ SİTTE /718)
İbnu Abbas (radıyallahu anhümâ): "(Ey Muhamed)! Mü'min kadınlara da söyle! Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler iffetlerini korusunlar..." diye başlayıp kadınlara örtünmeyi emreden âyeti (Nur 31) daha sonra gelen şu âyet neshetti ve istisna getirdi:
"Evlenme ümidi kalmayan ihtiyarlayıp oturmuş kadınlara, süslerini açığa vurmamak şartıyla dış esvablarını çıkarmaktan ötürü sorumluluk yoktur. Ama sakınmaları kendileri için daha hayırlı olur" (Nur 60).(KÜTÜB-İ SİTTE /719)
Hz. Câbir (radıyallahu anh) anlatıyor: "Abdullah İbnu Übey İbni Selül câriyesine: "Git biraz fâhişelik yap (da para kazan)" diye emretti. Bunun üzerine Cenâb-ı Hakk: "Dünya hayatının geçici menfaa tini elde etmek çin, iffetli olmak isteyen cariyelerinizi fuhşa zorlamayın..." (Nur 33) meâlindeki ayeti inzâl buyurdu." (KÜTÜB-İ SİTTE /720)
İkrime (radıyallahu anh) anlatıyor: "Irak ahalisinden bir grup İbnu Abbâs (radıyallahu anhümâ)'a dediler ki:
- Şu âyet hakkında ne dersiniz? "Ey iman edenler! Ellerinizin altında olan köle ve câriyeler ve sizden henüz erginliğe ermemiş olanlar sabah namazından önce, öğle sıcağından soyunduğunuzda ve yatsı namazından sonra yanınıza gireceklerinde üç defa izin istesinler. Bunlar sizin için açık bulunabileceğiniz üç vakittir. Bu vakitlerin dışında birbirinizin yanına girip çıkmakta, size de, onlara da bir sorumluluk yoktur. Allah size âyetlerini böyle açıklar. Allah bilendir. Hakim'dir" (Nur 58). Cenâb-ı Hakk burada kesin emirde bulunduğu halde biz bunları tatbik etmiyoruz, dediler.
İbnu Abbâs (radıyallahu anhümâ): "Allah mü'minlere karşı halîm ve rahimdir. Onları örtmeyi sever. İnsanlar o zaman evlerinde ne örtü ne de perde kullanmıyorlardı. Bazan hizmetçisi veya evlâdı veya yetimesi, kişi ehlinin üzerinde iken çıkagelirdi. Cenab-ı Hakk bunun üzerine, mezkur avret vakitlerinde izin istemeyi emretti. Böylece Allahu Teâla onlara örtü ve hayır getirdi. Ne var ki, hâlâ bu emirle amel eden tek kişi görmedim."(KÜTÜB-İ SİTTE /721
 

ebul.kasım.gürya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
29 Eki 2007
Mesajlar
3
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
42
yahudi ve hırıstiyan dindar olan kadınları yani rahibeler başlarını örter.
hatta evlenmezler bile bakire olarak ölürler.ama onların örtünmeleri islami anlamda değil
bizi onlardan ayıran iman dır.bir kimsede iman olmadıktan sonra amel yapsada değeri ve anlamı yoktur.önemli olan imandır.
 

RiSaLei-NuR

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Eki 2007
Mesajlar
301
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
38
Web Sitesi
www.powereglence.com
Selamun Aleykum güzel bir konuya yorum yapmamıza sebeb olduğunuz için teşekkürler Emeğinize sağlık Elhamdülillah dini sağlam bütün bir insan Bu tür galyana gelmez herşey ortada dinimizi saptırıp sünnetlerimizi yıkıp kendi pisliklerini bize kabul ettirmeye çalışan bir ırkçı bunu ortaya koyabilir anca yazıkki..OnLAR ANCA KENDİLERİNİ KANDIRIRLAR RABBİM C.C İSTEDİĞİNİE HİDAYET VERİR İSTEMEDİĞİNE VERMEZ
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt