Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

AZİZ ŞEHİT MUS'AB (1 Kullanıcı)

DUN_SURGUNU_YA

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
10 Nis 2006
Mesajlar
1,019
Tepki puanı
0
Puanları
0
Savaş sona erip müşrikler Uhud'u tamanen terk ettikten sonra, AllahRasulü (s.a.v), harp sahasına inerek şehidleridefnetti. Tam yetmiş şehid verilmişti. Bunlar arasında Hazret-i Hamza(r.a) gibi cengaverler ve Musab bin Umeyre (r.a) gibi yiğitler vardı.

Mus'ab bin Umeyr (r.a) Rasulullah(s.a.v) müdefa ederken şehid olmuştu. Bunun üzerine meleklerden biri Mus'ab bin Umeyr'in(r.a) suretine girerek elinden sancağı almıştı. Peygamber Efendimiz ise henüz O'nun şehadetinden haberdar olmadığı için sancaktara hitaben:

-"Tekaddem ya Mus'ab! (İleri git ya Mus'ab" buyurdu.

Bunun üzerine melek dönüp Allah Resulü'ne bakınca onun Mus'ab değil melek olduğunu fark eden Peygamber Efendimiz(s.a.v), mübarek sahabinin şehid olduğunu anladı.
Daha sonra Musab bin Umeyr(r.a)ın mübarek naaşı bulundu, ancak bu sefer de onu saracak bir kefen bulunamadı. (İbn-i Sa'd, III,121-122) Üzerindeki elbise ile baştarafı örtülse ayakları, ayakları örtülse baş tarafı açıkta kalıyordu.
Vaziyet Allah Resulü'ne bildirildi. Fahr-i Cihan Efendimiz, mübarek şehidin başının elbisesi le kapatılmasını, açıkta kalan ayaklarının da güzel kokulu otlarla örtülmesini emir buyurdu.

Halbuki Mus'ab bin Umeyr(r.a) Mekke'nin en imtiyazlı ve varlıklı ailelerinin birinin çoçuğu idi. Bütün Mekke gençleri Ona özeniyorlardı. Hatta genç kızlar, Onun geçtiği yollar üzerine gül serperlerdi.
O ise müşrik ailesinin bütünzorlamalarına rağmen, Allah Resulü'nün gönlünde olabilmeyi bütün fani lezzetlere tercih etmişti.
 

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Nis 2006
Mesajlar
2,624
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: AZİZ ŞEHİT MUS'AB

selamun aleyküm kardeşim..çok sağol..çok güzel bir paylaşımdı..Allah razı olsun.selametle..
 

DUN_SURGUNU_YA

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
10 Nis 2006
Mesajlar
1,019
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: AZİZ ŞEHİT MUS'AB

Aleyküm selam Allah siz değerli kardeşlerimden de razı olsun inşallah.
 

zeynep1111

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
21 Tem 2006
Mesajlar
477
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: AZİZ ŞEHİT MUS'AB

allah razı olsun gerçekten güzel bir hikayeydi
ÖLÜMÜN ÇOK HATIRLANMASI SÜNETTİR.çünki;ölümü çok hatırlamak emirlere sarılmaya ve günehlardan sakınmaya sebep olur
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt